CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Penulis

Intermarriages - Let's Discuss

Reply #120 amrisxxy's post

La...kan ke benda dia jadi sendiri otomatik kalau kena dengan suasana...kik kik kik...:bg:

To my experience.. apa yg bunny kurang respect o matsalleh ialah diorang tak faham konsep susah sama susah,.. senang sama senang..... bagi diorang pendapat kawan dorang lagi penting.. contohnya: kalau mamat tu bersusah payah nak jemput this girl.. kalau dapat tahu dek kawan2.. diorang akan cakap buat apa nak menyusahkan diri....  kadang2 matsalleh nie selfish jugak... in my past relationship i have met people yg selfish and agressive.. ada yg tahu nak enjoy jer... tak fikir sgt masa depan.... kalau ada problem dalam relationship.. to them is easy just to let it go rather than trying to solve it.. the thought of thinking to solve sebelum buat apa2 pun dah membebankan diorang.. itu yg saya kurang respect kat mat salleh nie... kadar peceraian pun really high...  bab2 lain ok...
saying so, i also had engaged and couple to malay guy but jodoh tak panjang... whether is because ur are not the same state... or accusation keluarga nie lagi alim.. or nak kontrol anak org walaupun bukan isteri lagi mmg mengfedupkan... that's why i decided to migrate and live at oversea.... skg nie i just concentrate on work.. cari2 karang tak jumpa.....  kalau ada.. adalah...

Reply #122 bunnybucukcomel's post

bab susah sama susah ni tak boleh pukul rata Cik Bunny, sama cam Asians juga, ada yg elok perangai ada yg tak elok.

I perasan, banyak Mat Salleh yg individualistik dari beberapa segi tetapi generally (ini kat US tempat I la)  lebih respectful dari Asians dan selalu offer help.
I ada juga experience dengan Europeans. I rasa average Europeans agak sombong dengan Asians dan I tak berapa suka Eoropeans dari segi clealiness. Kebersihan diri kurang.

Uh..kadar perceraian di negara omputih ni tok sah cakap ler....geng2 mentua aku yg datang rumah semua bercerai....termasuklah mak/pak mentua aku. Agaknya sebab laki bini sibuk dengan kerja memasing kut no? Perceraian mentua aku sangat dasat...sama2 lawyer perceraian tentu ' ganas ' macam court trial agaknya. Cemana agaknya bila depa bergaduh. Tak leh bayangkan. Nasib baik laki aku very gentle person tak cari gaduh dengan aku.

Di Mesia ni pun kadar perceraian semakin meningkat rasanya ini seiring dengan perkembangan sosiol. Ramai wanita berpendidikan tinggi dan kerja besar. Laki bini sama naik bina ekonomi rumahtangga, susah tu nak balance antara kerja dan rumah serta perkahwinan. Wallahualam.

[ Last edited by  belanga at 5-5-2008 02:48 PM ]

hi saya baru di sini

great to have known this thread

actually saya perlukan pendapat forummer2 bod ni pasal intermarriage

harap2 dpt perhatian

[ Last edited by  cheekychick at 21-7-2008 11:24 AM ]

Follow Us
...........

[ Last edited by  knightley at 21-7-2008 02:11 PM ]

................

[ Last edited by  knightley at 21-7-2008 02:12 PM ]

to begin with, my bf is non muslim and we have known each other quite long... masa berkawan dulu kami tak tumpu kan isu agama sbb masa tu takde kepentingan... but now as we move forward, benda2 ni dah termasuk dlm discussion list... problem is i dont know where and when to start to drag him into religion talk... his knowledge about islam is very little... i know not easy but try step by step... just baru2 ni sy ada mention ttg conversion if non muslim nak kawin dgn muslim.. he was a little surprised so i chose not to discuss further but at least dia tahu the basic... tunggu the right time...

Reply #129 cheekychick's post

tak reti nk citer sbb tak kawen ngan non muslim. so tunggu respond pada forumer lain..

maybe u leh study tread ni from first page. so leh tau apa pendapat n discussion topik ni yang maybe boleh membantu...

Reply #129 cheekychick's post

hmmm... pendapat pasal macam mana nak your bf kenal dan terima islam ke? My husband was an atheist before. So dulu memang susah nak convince-kan dia pasal agama. Susah sangat. Kiterorg selalu berdebat pasal agama. and kadang2 memang susah nak jawab, sebab I pun takder la pandai sgt. Tapi I start bawak dia jumpa Muslim friends I yg lain. Pastu, bila I puasa, I ajak dia dinner (buka puasa) dengan my other Muslim' friends. Bila dia tengok kiterorg, dia rasa macam lain sangat dengan apa yg dia nampak/dengar/tengok pasal Islam. Sebab setengah org bila dengar kiter muslim, dia org terbayangkan org Arab. Kasar dan tegas. (kebanyakkan nya la). Ada mat salleh kat sini nak convert ke Islam terus cancel sebab pak Arab tu tengking2 dia. I rasa macam tak patut langsung buat macam tu. My husband converted to Islam dengan Imam dari Turki. Cara diaorg lembut je, siap explain satu2, pastu tak ada pun nak gertak ke apa.

well anyway, memang susah sebenarnya, but I guess you just have to be patient and try to show to him that our religion is not as bad as what most people think.

Rate

1

Reply #131 rohamica's post

thx rohamica for sharing

actually dia tinggal di negara kelahiran dia, pernah la dtg ke malaysia dan dia sgt impress dgn budi bahasa org malaysia yang lembut dan ramah ni... bangga kejap ... i pun explain la kat dia ttg malaysian ni dan bagitau dia malaysia is predominantly islam... nampak dia ok je and show no curiosity...
pastu from time to time i explain jugak la yang being a muslim, there r prohibited things to do like taking alcohol and pork... dgr je pasal tak bole minum he was surprised but yet didnt ask me why... but i did tell why we dont take pork....  
tp apa yg i respect dia tak pernah lagi being offensive towards muslim or islam, so far... instead he said that hre respects other ppl beliefs... anyway hes a non practising christian

i pun dah baca from first page thread ni, tapi rasanya masih nak bertanya lagi... yang risau tu takut kita tak dpt nak jwb soalan2 teka silangkata dr dia tahu la diorang ni semuanya nak logik... masa i bagitau dia pasal conversion tu pun soalan dia mudah je.. "me or u" pastu i buat diam batu je.. and dia jawab sendirik "and its me?" hehe... nak berpeluh jugak tuh   
lepas2 tu ada jugak la saja2 cerita pasal cuci lepas toilet business, yg ni pulak dia bole terima sbb logik , next plan nak explain pasal bulan ramadan dan puasa lak.. adoiii.. banyaknya items dlm my to do list nih.. so far dia dgr je... sbb the way i cakap tu mcm bercerita sbb tak nak dia fikir kita nak pull dia keluar dr agama dia, tp the beauty of islam
i pun sebenarnya salute kat forummer yg boleh bwk mereka2 ni masuk islam sbb bukan mudah tu esp kita ni pompuan, byk cabarannya terutama perception and openness family kita nih...

[ Last edited by  cheekychick at 23-7-2008 09:47 AM ]

Reply #133 cheekychick's post

good luck to you...

Reply #133 cheekychick's post

Samala dulu2 waktu kiterorg tak kawin, selalu 'gaduh' pasal Islam. Sebab dia nampak benda yg buruk je pasal Islam. i puas cakap Islam ni bukan agama yg susah, org yg buat susah. Kenapa nak tengok benda yg buruk je kat Islam. dalam dunia ni ada org Christian baik, ada org Christian jahat. ada org Jewish baik, ada org Jewish jahat. macam tu jugak la dengan Muslim. Ada family belah2 my husband yg separuhnya Christian, cakap kalau org bukan Christian tak masuk syurga. Pastu I cakap kat dia, dia sure ke yg I ni sebab bukan Christian, so I tak akan masuk syurga. Confirm ke? Semua benda tu kan di tangan tuhan. I berpegang teguh pada prinsip I, so I cakap my faith is on Islam and that's it.

Ada lagi satu kawan family husband I cakap diaorg pergi Malaysia, jumpa perempuan islam pakai tudung tapi kissing2 dengan bf. Pastu diaorg tanya kenapa pakai tudung tapi bukan macam yg diwajibkan oleh Islam (pakai baju jarang dan lengan pendek). tension i nak jawab! So again I cakap jangan judge the religion, but the people themselves yg buat semua tu.

Lagi satu tengok kat youtube ada sorang imam ni cakap macam mana nak jawab kalau org tanya pasal Islam (certain-certain topic la). Best jugak.

[ Last edited by  rohamica at 26-7-2008 01:51 PM ]

Rate

1

Best baca postings korang kat sini esp. rohamica. Bukan sekadar org2 Islam je yg percaya yg org2 bukan Islam itu kafir & for sure masuk neraka. Even penganut Kristian, Judaism etc pun percaya yg penganut agama lain selain agama mrk akan gerenti masuk neraka. Kadang saya terfikir tentang maksud infidels di dlm Al Quran. Bagi saya ia mempunyai broad definition. Kalau kita disuruh membunuh org2 yg dikategorikan infidels sebab tak seagama dgn kita, kenapa Allah swt. berfirman agar kita berlaku adil sesama manusia tak kira apa agama, warna kulit, bangsa & jaga kebajikan/keselamatan mrk? Yg Allah swt. suruh bagi bunuh yg membunuh org2 Islam.

Maybe maknanya Allah swt. amat sayang kpd semua creations Dia & hanya Dia yg berhak buat judgement. Baca Bismilah tu kita tau Allah swt. amat sayang & mengasihani makhluk2Nya & menganjurkan manusia agar jaga persaudaraan sesama manusia. Pernah baca dlm Islam amat mementingkan hubungan dgn Allah swt, jaga hubungan sesama manusia (tak ada mention sesama Islam saja ttp sesama manusia) & jaga alam sekitar.

Maknanya Allah swt. amat sayang kpd manusia yg jaga ketiga2 ini. Takkan Dia sesuka hati dump Creationsnya sekalipun bukan Islam ke dlm neraka. Dia yg lebih berhak ke atas Creationsnya & bukan kita yg berhak jadi jurucakap bagi pihak Allah swt.

So kat cheekychick - kena rajin mendalami agama Islam. Bnyk membaca & pergi belajar dgn guru2 agama. InsyaAllah.

Rate

1

hi cheekychick

saya phm masalah yg awak hadapi..sblm kawin ngan suami saya ni, saya pun adalah berboifren non muslim tapi (chinese indian).kami berkawan dlm 6 thn gitu...since he is malaysian kira mcm senang sikitlah kalau dia nak convert (sedara dia pun ada yg muslim)..tapi satu je benda yg dia tak mo tinggalkan.minum alcohol ni..arrhh susah betul nak suruh dia tinggalkan benda..dia pun tau some basic islam ni..(beri salam,sembahyang etc)...anyway pendek cerita masih tak mo masuk islam, saya pun boring dan bukak seribu langkah..i decided to dump him not just because he is reluctant to convert but some other reason as well..at the same time terberkenalan dgn suami yg memang born muslim...alhamdulillah...buat apa saya nak menyusahkan diri saya nak ajar mengenai islam pada my boifren yg amat liat tu bila saya sendiri pun kena belajar banyak lagi...takut saya dgn dia2 sekali hanyut...

pilihan yg saya buat ni amat tepat alhamdulillah...sentiasa bersyukur dgn Allah sebab ditemukan jodoh dgn suami saya ni..

Rate

1

thanks pada semua yg sudi bagi pendapat, terharu lak rasanya .. sebab makin byk idea yg saya dapat dan saya rasa dilema tu sama je... sekarang ni pulak saya tengah cari buku yg ditulis oleh mualaf berdasarkan pengalaman mereka sebelum, semasa dan selepas peluk islam... saya rasa pengalaman org2 mcm ni lebih membantu sebab more or less konflik yg diorang hadapi ni sama je... konsep ketuhanan, dosa pahala, syurga neraka etc...

yang pening tu, saya belum habis fikir mcm mana nak kasi dia jalan berkenalan dgn islam ni dia dah mintak nak belajar bahasa malaysia pulak ... saya tahu dia reluctant nak cakap pasal islam sbb dah melibatkan pegangan hidup dia tapi so far dia tak pernah lagi kritik lagi pasal islam, dia just observe je without giving comments... masa azan bunyi pun dok tanya saya lagu apa tu sbb macam menyanyi tapi bahasa ala2 arab gitu ... saya kata itu prayer call for the muslim lah, nak tergelak pun ada...

Reply #138 cheekychick's post

Buat slow2 je lah & dgn kesabaran kalau awak suka kat dia.

One good thing saya belajar daripada kawin dgn non-muslim (dulu le, skang dia dah muslim lah) is to learn about our own religion. Dulu saya bangsa yang ikut je, kita dah biasa sejak kecik praktis semua benda kan, nak tanya lebih2 tu takde pasal dah jadi part of norm. So dulu zaman2 awal bercinta, kitorang selalu la buat ala comperative religion. The fact he's staying in the States, bukan kat town besar membuatkan susah jugak le awal2 nak explain kat dia. The good thing bila dia ada soalan yang saya takleh nak jawab, saya baca, refer, and i get the answer not only for him but for myself too. Saya pun tak paksa dia (time tu takde le planning nak kawin) pasal agama, cuma good thing about him he reads a lot, and mula tak makan pork, tak minum and try to understand my culture. Lelama hati masing2 terbuka so kami kawin.

One thing yang boleh saya nasihat, jangan have the mentality 'if you are not muslim, you will be in hell'. Saya rasa semua ni kat tangan tuhan, fikir2 takkan la orang macam Mother Theresa tu akan diseksa lagi teruk daripada orang islam yg not living a good life. Tuhan maha adil, dan semua agama suruh kita buat baik, jangan buat jahat.

Rate

1