CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mojarean_X

[Dunia] Ada dua ijazah, kuasai tiga bahasa tapi susah dapat kerja

cmf_premierleag replied at 14-2-2024 08:11 AM
Iya .sbb tu la ms aku dh early 30s dulu baru la aku start buat mba..sbb mmg tak kowser dah nk turu ...

Baper gaji deme? Byk ka?

cmf_premierleag replied at 14-2-2024 08:11 AM
Iya .sbb tu la ms aku dh early 30s dulu baru la aku start buat mba..sbb mmg tak kowser dah nk turu ...

kalu masuk mgmt dari site engineer, jadi meeting engineer...meeting, meeting, dan meeting lagi dan lagi....haha....

midori888 replied at 14-2-2024 07:55 AM
kdg2 nak pilih course kena tgk perkembangan terkini jugak, contoh mcm cyber security, ada kawan ad ...

Iols pun setuju bab ni.. kalau anak tu minat komputer, baik start perkenalkan program2 mcm2 dari kecik.. jgn pikiaq last minit anak nak masuk uni baru terhegeh2 nak hantaq kursus sana sini.. programming ni bkn mudah, sbb tu kat india deme blajaq sejak skolah lagi.. iols tingat lagi minah bekas kisas dolu2 blajaq pure science, pastu kena amik C+ kat matrik.. tgk dia suffer je la.. tatau apa nasib dia now..

Future jobs semua berbeza.. itu belum kira generasi baru yg minda dok pikiaq nak keje senang, takat gelek2 kat tiktok teruih jana pendapatan..

Tinot7 replied at 13-2-2024 04:38 PM
Iols pun setuju bab ni.. kalau anak tu minat komputer, baik start perkenalkan program2 mcm2 dari k ...

Blajar programming/coding/C+ ini perlu belajar since di school lagi ini common sekarang... Major in math ka... Physics ka.. Science multidisciplinary memang kena belajar CS..sebab kena develop programme sendiri . Aku tidak pasti schools di malaysia bagaimana...

Edited by Dwdrum at 13-2-2024 05:39 PM
cepheid replied at 12-2-2024 10:36 PM
Flexible je. Most astrophysics graduate ni basis degree dia Physics, jadi mana-mana tempat pun bol ...

Mostly degrees setting di US and UK bee beza sikit sis... Professional job starting point dari master degree... Bukan bachelor... Sebab itu ramai complaint degree tidak laku.... Bachelor ini mahu selamat ambil dari course dari 3 major science.. And Math.. Since course biology paling limited..  boleh bermula bachelor dengan combine seperti biochem... Biophysics... Astrobiology etc..sambung master degree boleh pick course yang sesuai.. Sebab ada strong foundation even untuk buat management course... Majoring pure science degree unlimited untuk furthur study

Dwdrum replied at 14-2-2024 09:16 AM
Blajar programming/coding/C+ ini perlu belajar since di school lagi ini common sekarang... Major i ...

Skolah mesia ada computer science tapi bkn semua skolah. Anak buah iols amik subjek computer science utk spm so transition ke degree ok jahh.. now byk course programming so takde masalah nak start early..

Ada kenalan nak halang anak pompan dia blajaq engineering, soh amik IT/computer science etc.. takde basic programming, expect utk blajaq masa degree.. iols nak ucapkan takziah awai2..

anak dia nak join kengkawan sama blajaq engineering tapi dia halang sbb kena onsite. Kenalan2 iols yg amik engineering, yg continue as engineer semua tak kawen.. yg kawen semua tak continue as engineers.. iols rasa sbb laki melayu yg tak tahan bini keje mcm tu.

Sbb tgk idup susah bila blajaq programming lambat la iols rasa makpak melayu patut cakna awai bab ni.. dedahkan anak2 utk blajaq programming kecik2.. tapi makpak melayu sejenis tak berminat nak didik anak2.

Follow Us
Dwdrum replied at 14-2-2024 09:27 AM
Mostly degrees setting di US and UK bee beza sikit sis... Professional job starting point dari mas ...

Iols tatau la utk degree lain.. tapi hat blajaq inggeris, mak iols habaq degree undergrad US ni tara2 sek men mesia jahh.. itu citer jaman dolu2 la.. now tak pasti..

Edited by Dwdrum at 13-2-2024 08:58 PM
Tinot7 replied at 13-2-2024 08:50 PM
Iols tatau la utk degree lain.. tapi hat blajaq inggeris, mak iols habaq degree undergrad US ni ta ...

Of course lah tinot... Aku kena relocate dari KL school to penang  dahulu... 1 week sekolah di gomen school..sementara tunggu boarding school tranfer penang di kampung tok wan aku... English aku ingat lupa 30/100 begitu but memang failed english aku... Kebangga british english hahaha..ter utama nya grammar.. Aku bukan bodoh English sangat walaupun average saja pun.. Hahahaha

Dwdrum replied at 14-2-2024 12:56 PM
Of course lah tinot... Aku kena relocate dari KL school to penang  dahulu... 1 week sekolah di gom ...

Teyuknya markah hang..

meh mari malaysia meh....pelakon luar dar malaysia kaya2 woo berlakon kat malaysia ni...pelakon lokal ja bayor muroh sikit

mamarilia replied at 14-2-2024 02:31 AM
dia baru 2nd year. dulu dpt offer buat astrophysics tapi tak bagi sbb rasa mcm terlalu fokus, phys ...

I sependapat dgn u. All the best to him

Dwdrum replied at 13-2-2024 02:23 PM
Yang aku rasa sekarang untuk undergraduate ambil physic advantage boleh sambung dalam engineering ...

Betul budak2 ni  berubah2 sampai ada yg dah kat u second year pun tukar major. Luckily tak payah declare major awal2 masuk. Kita kat sini kan start preparing for college masa masuk high school tu la. 4 years of high school ibarat mula mengisi 'college application package'/resume building sebab 4 years ni matters to apply for college. Betul apa2 yg u cakap tu ttg physics, ect and APS and activities.

Ada I dengar nak abolish MCAT and LSAT. Tak tahu pun dah ada uni yg dah start tak require ni. So, nak masuk medic or LAW guna first degree GPA ja ka cemana? My daughter minat Law, in the blood kut. Anak my neighbor baru juga masuk Duke Law, dia ambil LSAT la. My son tu, dah memang cenderung STEM yg I rasa market safe, jadi,  ambil jer lah first degree apapun asal kalau after grad and decide dah tak mau sambung medic, boleh kerja dgn just first degree.  To be safe... jgn sampai jadi macam pompuan atas tu, nak cari makan pun susah. Mak cik dia doctor tu kata kalau masih minat nak ambil medic nanti, dia boleh tolong advise.

midori888 replied at 13-2-2024 02:56 PM
betul...bole tinggal mana2 sbb semua industry perlukan org finance/accounting....

Flexibility tempat ni la yg aku paling suka. US ni besar, jadi kalau kerja2 yg jenis kena tumpu kepada spesifik town, cities ni, atau facilities, aku rasa tak best. Tak byk pilihan nak tinggal di mana. Lagipun.. kan kita mak2 ni sure nak within easy reach dgn anak2. Lain la kalau duk Mesia  kecil, satu state kat US pun ada yg boleh telan satu negara Malaysia.

Rasanya zaman sekarang, job market lebih pada data mcm data analytic, big data .. kiranya jadi data scientist la. Banyak dah course2 yg focus on data

Dwdrum replied at 14-2-2024 09:27 AM
Mostly degrees setting di US and UK bee beza sikit sis... Professional job starting point dari mas ...

Dekat malaysia ni.. takkan bertambah walau seringgit pun gaji kalo amek masters...

Tp masters ni biasa company offer utk staf2 for a great career break... tp aku tak suka amek master sbb nnti tak dpt bonus 2 tahun

Tp my husband & his brother accept offer master with scholarship... sbb nak self enrichment and career break  for 1.5 yrs..

Edited by FlexyFox at 14-2-2024 10:38 PM
midori888 replied at 13-2-2024 03:16 PM
as hobby ok kot, tapi kalu nak kerja dlm bidang tu, peluang kurang meols rasa, kalu kat US maybe o ...

Tu la kalau kat Malaysia, payah . Di US, Aerospace in demand  sis. Byk companies. I tgk peluang2 internship programs for high schoolers and college students pun byk yg companies2 ni offer. Depa start recruit students dari sekolah. Byk programs yg mana students yg ambil bah dlm internship programs ni akan diserap terus kerja dengan derang right after graduation( yg layak lah). NASA, Boeing, Lockheed Martin antara yg ada program ni.  

Cuma yg Islam kena pandai2 pilih la takut terkerja dgn companies yg buat senjata macam Lockheed Martin tu yg main income hasil jualan senjata  dan guna untuk bomb org Islam pula. Rasa tak best la  kan gaji kita tu... untuk kita yg 'kisah' hal ni la maksud I. Nasa ok, depa concentrate on space exploration. Boeing pun still ok walaupun ada bahagian  military/defense  tetapi ada juga bahagian  commercial  aircrat ni dan (yg I bacalah) income bukanlah mainly dari bahagian military/defense. I tgk juga apa fatwa sheikh sini dan dia kata Boeing is permissable.

Lagipun, I fikir, military /defense products ni ok sebab negara2 Islam pun perlu juga. Tapi kalau Lockheed Martin tu bagi I terang2 la tak sesuai untuk  Islam ni. Jadi, kalau ambil aerospace, yg Islam kena pandai2 pilih companies lah kalau nak kerja  aerospace engineer ke kat US ni... sure akan rasa bersalah dan sedih bila tgk hasil kerja kita terang2 nampak pi bunuh saudara seagama kita. Bukan Islam, tak der masalah la. Ni hanya pandangan/ preference  peribadi I saja... anak I , I tak bagi la kalau nak apply ke Lockheed Martin. Nasa Jet Propulsion Caltech, ok...

Terasa educated sikit aku dlm benang ni. Satu dekad lbh aku tggal coding. Now nk ketuk papan keyboard pon rasa keras dah jari2. Agaknya kalo keje lg now x dok malaysia dah.

kitaserupaaa replied at 14-2-2024 10:18 PM
Rasanya zaman sekarang, job market lebih pada data mcm data analytic, big data .. kiranya jadi data  ...

Ya kan... sangat banyak permintaan

asmurai replied at 14-2-2024 08:01 AM
Sama laa dengan aku, nyesal gak amik engineering. Dah tua bangka baru nampak account/finance ni ka ...

Engineering ni masa muda2 je kot kena turun padang.. dah 35 above dah masuk management takde dah buat keje2 site..

I dgn husband both chemical & mechanical engineering.. dah tua both buat keje2 proj managment, strategy, finance, biz dev & sustainability... tp pengetahuan engineering tu agak membantu lah

Dah dekat 10 tahun i tak masuk kilang / site.. rindu juga kadang2

Edited by green~tea at 14-2-2024 10:45 PM
FlexyFox replied at 14-2-2024 10:36 PM
Tu la kalau kat Malaysia, payah . Di US, Aerospace in demand  sis. Byk companies. I tgk peluang2 in ...

Lagi satu Polymer engineering pun byk demand dekat aerospace industry...

Yang design and research on polymers for aerospace application. . sini banyak patent2 dicipta...

Contoh cam screen lipat2 samsung z flip tu.. it was patented by NASA polymer engineering lah... 1970s lagi dah wujud... 2020s baru commercialized.. copper clad laminates ke apa namanya.. banyak and best masuk bidang ni