CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aiva

Rasa Berdosa

Close [Copy link]
sabtu ni.............. adik aku move pindah dari rumah mak aku .......
adik lelaki aku pun folo sekali buat meneman adik aku tuh...

Kita oang ni oang luo je

Tok najib klo.tau pun tokleh cpor hal koge oang

Yg berkuasa cuma Allah swt
Sme ni ujian n ada hikmah, rahmat tuhan tak penah putus, cuma pada aku approach ko tu kaso, oang tuaa ni dah mcm baby, klo.kita kasar susah nanti, satu masa nanti mak tu jemuuu ler dgn usaha dia tuu , bosannn, tp meanwhile lagi ko bengkeng lagi dia buat, satu lawan ramai haa tak bangga ke menang salu walo jadi arang???  Seme seme di tangan abah, sebab dia masih idup.  Klo abah pun cam najib takut bini, apa nak buat? Senang je solusi nya, korang anggap budak tu part of famili, kire saudara angkat esp.abah dan layan cam adik abang n anak , ikhlas, aku kira mak tentu suka, toksah andaiAn buruk, ko ni prasangka kuat sgt, klo budak tu rasa ada koge baru tmpt tumpang kasih klo btui jahat pun leh jadi bsik, ko kne paham, penerimaan diri kita pada orang lain tu satu kuasa ajaib, mende ni ko tak leh tengok, bukan zahir tp klo ikhlas fia punya kuasa yahudi buta pun masuk islam.walo dulu salu kutuk nabi haaa, ko skang ni tak terima budak tu, tak terima mak ko, tak terima apa dah jadi, so jiwa ko kalut, klo kita MENERIMA sesoang yg hadir dlm idup kita tulus ikhlas tanpa apa syarat ko tgk sendiri kuasa ni, mayb dah jadi dlm idup ko, tp ko tak sedor, acceptance  unconditionaly, ni da kire cinta sejati, mak ko giini ler kat budak tu , tu dia sayang kat mak ko, berbalas kasih sejati, tapi korang tgk zahir dan sangka bebukan. Biasa laa ramai manusia or diri.kita sebeno nya idup aku sebut plastik, artificial, so called kosmo zahir je sme tu, sme.berak busuk , that is reality

tt.. mak tt ni macam mana reaksi dia bila bersama budak tu?
ada ke reaksi mak tt macam mata melirik manja, suara manja, tersenyum2 ayu gitu bila di samping budak tu? kalau ada ciri2 tersebut sah mak tt dah jatuh cinta ngan budak tu..

dan benda ni tak bole dibiarkan.. ianya salah.. mungkar.. tak betul dari segi agama dan adat kita.. u and your adik beradik n bapa kena stop kan perkara ni secepat mungkin. korang kena halau budak tu pergi. dia lah parasit yg mengganggu keharmonian keluarga korang. budak tu takde apa2 pertalian dengan korang sekeluarga so tak perlu rasa bersalah nak menghalau dia. mungkin ada halangan dari emak tt bila korang nak menghalau parasit tuh, tapi tt, adik beradik n bapa kena sedarkan mak tt sebelum terlambat. lain la kalau mak tt memang nak hidup dengan budak tu sampai bila2. then benda2 macam ni mak tt kena settlekan ngan bapa tt lah.

mesmerize replied at 22-11-2016 10:07 PM
tt.. mak tt ni macam mana reaksi dia bila bersama budak tu?
ada ke reaksi mak tt macam mata melirik ...

gaya mak aku gaya mengada ngada ..........

cerita terkini...........
pagi tadi bapak aku tegur mak aku sikap mak aku, pasal mamat tuh...
adik no 3 masuk campur jugak..........

mak aku tak dapat terima teguran mereka............ mak aku cakap, mamat tuh tak akan dok rumah lagi... dan mamat tuh kata... nak tengok, tanpa dia, kami sekeluarga sayang mak tak .....

adik Lelaki aku call mamat tuh... marah, maki sekali ....
budak tuh mengadu kat mak

good start... mohon istiqomah... jgn lembut hati utk menentang kemungkaran...

aiva replied at 23-11-2016 10:14 AM
gaya mak aku gaya mengada ngada ..........

cerita terkini...........

aiva.... camner skrg? budak tu masih dok umah mak ko lagi ke atau btui dah blah terus?

Follow Us
BingkaUbi replied at 28-11-2016 01:53 PM
aiva.... camner skrg? budak tu masih dok umah mak ko lagi ke atau btui dah blah terus?

ok ni cerita terkini

jumaat lepas... ayah aku tegur mak aku ketika bersarapan pagi,
korang tahu tak kenapa ayah aku tegur mak aku? sebabnya.... budak tuh nak masuk bilik mak ayah aku, kebetulan... ayah aku dalam bilik tuh...
ayah aku melenting lah dan suruh budak tuh balik pergi rumah sewa dia, sebab dah melampau nak masuk bilik pulak...
bayangkanlah kalau ayah aku tiada masa tuh, sah kan dia masuk jer jumpa mak aku...

habis tuh seperti biasalah, lepas kena tegur ... mak aku dengan rasa tak bersalah back up budak tuh
alasannya kalau yer pun tak suka budak tuh jangan lah menengking dia (budak tuh) ini mungkin budak tuh dah mengadu... tuduh menenngking, orang menengking mestilah ada buat salah, takkan ayah aku nak menengking tanpa sebab..

waktu tuh, adik aku no 3 dengar dah panas hati, pada pandangan adik aku, salah tetap salah... kenapa mesti nak masuk bilik nak carik mak,

mak pulak macam tak nampak kesalahan budak tuh, nampak kesalahan kami jer...
terjadilah perbalahan antara ayah, adik aku dengan mak aku...
disebabkan adik aku dah panas dia pun ajak ayah aku hantar dia pergi kerja... malas nak panjangkan cerita, adik no 3 aku ni dah surrender... dengan mak aku... dia rasa diri dia dah black list, black sheep... mak aku mengadu perangai adik aku ni malas lah apa lah kat budak tuh...
lepas pergi kursus azizan osman tuh, adik aku ni berubah nak rajin tolong tolong mak, disebabkan tak tahan dengan perangai mak melawan cakap ayah, adik aku termasuk campur... adik aku terus keluar rumah pindah rumah sendiri... dia cakap kat kami adik beradik, dia dah buat walaupun bukan dalam plan dan tersilap langkah... dia dah buat apa yang patut dan move dari situ...

dipendekkan cerita
punca adik lelaki aku memaki budak tuh sebab budak tuh buat wassap grup dianggotai .... ayah, mak, adik lelaki aku dan dia (selaku admin) ,

dalam wassap tuh budak tuh bagi artikel berkenaan dosa pahala anak dan ibu..., budak tuh juga mempertikaikan salah dia ker sekiranya dia ada di rumah parent aku, adik-adik perempuan aku terpaksa pakai tudung...

adik lelaki aku jadik panas dengan kenyataan budak tuh, langsung dalam wassap grup tuh jugak adik aku maki  depan parent aku .. depa berdua bergaduh sampaikan adik lelaki aku cakap, kalau berani berjumpa jangan dok wasap wasap depan parent kami... mamat tuh nak report polis sebab adik aku buat macam macam ugutan, adik aku cabar dia pergilah report...

ok, kejadian semalam... selepas semua ni.... budak tuh dah tak nampak muko dia dalam rumah kami tapi........... .
pada pagi ahad.... dia terjengul depan pintu ajak mak aku keluar... untuk pergi kelas di putrajaya... dia nak folo mak aku....

coincidence adik lelaki aku tengah tido waktu tuh...
so menjelang tenghari pada hari yang sama... kebetulan adik lelaki aku bersiap nak pergi kerja... budak tuh depan pintu rumah...
disebabkan sisa panas hati masih ada lagi mengenangkan sikap melampau budak gila tuh... terus kena halau dengan adik aku...
masa tuh mak aku ada.. di ruang tamu tak perasan anak angkat kesayangan kena halau.... setiap perbuatan yang kami buat... budak tuh akan mengadu... buat cerita tarik simpati macam tak bersalah....

adik lelaki aku cakap, kalau nampak muka budak tuh, muka budak tuh pecah...

yang masih dok rumah parent aku.. ialah adik no 3 (dah start bermalam di rumah sendiri),
adik lelaki (sibuk kerja sampai gastrik teruk), adik bongsu yang belajar kat perlis...

dalam pertengahan bulan november... adik bongsu balik cuti semester ...
adik bongsu ni pun memang rimas lah ada budak gila tuh... sebabnya... budak tuh pakai kain pelikat jer, tak pakai baju... punyalah malu adik bongsu aku, sampai tak keluar bilik, lepas tuh dia capai kunci kereta keluar, lantaklah mak dengan budak tuh ..

pengalaman saya...

aruah nenek saya....memang rapat dengan anak angkatnya.....sebab ...senang disuruh dan patuh
cakap....hendak pergimana...mesti anak angkatnya akan offer bawa...
seronoklah...kalau ada tukang bawa...pegawai peribadi.....bila dah tua tua ini.....dapat pegawai peribadi yang boleh kita arahkan.....memanglah seronok....macam kes awak...

yang tak seronoknya.....melibatkan mahram...dan anak anak....
bukan salah ibu awak sebenarnya.....salah mamat itu......sebab dia layan ibu awak....terlebih over....orang tua..kalau kita layan dia.....kita tolong dia.....memanglah dia suka..

so jalan penyelesaiannya.....anak anak aruah nenek.....push anak angkatnya....supaya tinggalkan dan jangan layan...sangat emaknya......memang sukar dan susah...nak pisahkan mereka...mungkin sebab selalu kena marah...maki...tengking dengan anak anaknya....dan munkin tak tahan....sampai anak angkatnya angkat kaki......

lama lama hubungan mereka renggang juga.....dulu tiap tiap hari datang bertenggak.....lepas itu seminggu sekali....lepas itu sebulan....lepas itu tak datang lansung....

cara....awak memang betul....bagi tekanan kepada mamat itu....agar dia pedap...dan fikir dua kali hendak datang rumah.....biarkan mamat itu tinggalkan ibu awak.....bukan ibu awak tinggalkan mamat itu....

Edited by aiva at 28-11-2016 04:24 PM
pawie replied at 28-11-2016 03:43 PM
pengalaman saya...

aruah nenek saya....memang rapat dengan anak angkatnya.....sebab ...senang dis ...

aduh muka aaron aziz senyum kat aku la pulak... avatar ko cool dik...

eh eh back to the topic
rupanya ada jugak kes macam ni kan...
kami tak halang sebenarnya... mak dengan anak angkat ni.. tapi jgn sampai dalam rumah...sebelum ni mak aku banyak anak anak angkat terdiri daripada rakan rakan kami... tapi... tak psiko macam ni.... tak normal jer perangai sikap budak ni...
even pakar psikologi pun tak bawak pesakit dia ke rumah... pesakit pun datang pejabat psikitari dia jer...
dan... syukurlah kami tahu sikap mental dia...
so risau pulak pada atas keselamatan mak anything happend to our mom , cakap baik tak jalan, kena cakap direct, push... dan pasti budak tuh pun takut nak report polis, kalau dia report polis pun rakan rakan polis aku senang nak detect... tak pasal pasal masuk jerat aku...

adik lelaki aku cerita perkara ni pada tok guru dia... mak aku dapat rawatan dari jauh...
tengoklah siapa tinggalkan siapa...

dulu2 masa aku mengajar, aku tak boleh tengok student yang nampak murung, mesti aku nak tanya  apa masalah.  Aku ada rasa kesian yang amat mendalam pada sapa2 saja yang nampak lonely dan tak berkawan ni.   Agaknya mak kau jenis macam aku ke?

Jadi dalam banyak2 tu, ada juga yang saiko terus nak ikut aku balik rumah, nak bertenggek berjam2 lamanya kat rumah aku.   Student aku yang saiko ni lelaki cina, memang hidup dia dalam keadaan stress masa tu.  Aku sampai termimpi2 dia datang cari aku malam2.

Anak2 aku selalu jadi messenger,  bagitau aku takde kat rumah.  Berenti bila kena tegur dengan husband aku je.  Ni budak2 yang rasa dia tak cukup kasih sayang keluarga sendiri dan rasa tak boleh masuk dalam circle kawan2.  

Tapi setiap hari dia akan cari juga aku di ofis, sampai la dia grad dan dah kerja.  Fuhh lega sangat time tu.  Lepas kerja pernah sekali dia datang jumpa aku, oklah dah nampak banyak berubah dari dulu.

rasa kesepian dan kekosongan dikala usia mnginjak tua.. sementelahan ada suami dan anak2 .. hnya la permainan saitan yg menipu daya..

aurorae replied at 29-11-2016 09:27 AM
dulu2 masa aku mengajar, aku tak boleh tengok student yang nampak murung, mesti aku nak tanya  apa m ...

aku pun fikir mak aku macam ko...
mudah simpati pada orang.....
implikasinya kena pulak pada orang sekeliling....

aiva replied at 28-11-2016 03:08 PM
ok ni cerita terkini

jumaat lepas... ayah aku tegur mak aku ketika bersarapan pagi,

Nampak adik lelaki kau dah mula tegas....kena lerr teruskan mcm tu.. buat mcm apa dia cakap, kalau kena tumbuk buat aje...bg skit pengajaran kat budak tak reti bahasa & tak reti malu tuh....

Bapak kau mati pucuk kot..jd mak kau memberontak bwk blik anak ikan pucuk muda sbg cabaran..lama2 die syok pulak.. byk da kes gini..hal laki bini org tak tau

Edited by aiva at 29-11-2016 05:49 PM
BingkaUbi replied at 29-11-2016 03:28 PM
Nampak adik lelaki kau dah mula tegas....kena lerr teruskan mcm tu.. buat mcm apa dia cakap, kalau ...

dari cara adik lelaki aku dah nampak la dia serius... budak tuh dah 'jentik' adik lelaki aku...
nampak dia ambil alih kuasa ayah aku... kalau adik lelaki aku ada kat rumah, budak tuh tak nampak batang hidung...

adik lelaki aku pun dah tak tido di ofis dia...dan tak temankan adik perempuan aku yang dah pindah rumah
adik perempuan aku pulak tak kisah... dia pun dah dapat ketenangan dok rumah sendiri... walaupun takut takut jugak lah... digagahi jugak nasib baik jiran dia pun.. single lady jugak... bolehlah roger buat meneman kalau takut...

mungkin sebab adik perempuan aku pindah rumah buat adik lelaki aku jadik tegas...
asalnya aku dengan adik adik selalu dengar mak bercerita pasal anak angkat dia ni...
kami tak halang minat, dengan siapa mak berkawan, bila start bawak ke rumah...
firstly, yang tak berasa senang adik no 3 yang baru jer bercerai... dia dengan nak built up emosi dia, dengan nak jaga hati mak, dia terima jer la seadanya budak tuh datang selaku tetamu... as long dah tentulah banyak perkara nak bebas dalam rumah terbatas, bila nak tengok tv... bersama dengan budak tuh dah rasa janggal pulak... so, adik aku bawak diri terperuk dalam bilik main hp...
MASALAHNYA.. mak aku tak puas hati... adik aku tak 'welcome' tetamu yang dia bawak tuh...
sampaikan dalam whatsapp, mak aku bagi artikel menyambut tetamu... adoiyai.... laki aku tergelak, malu aku..
disebabkan itu hubungan mak aku dengan adik aku ni tak berapa baik walaupun dalam rumah....
takkan nak ditimang timang budak tuh... adik aku pulak jangankan nak cakap... nak tunjuk muka pun tak nak....
sah sah orang yang tak dikenali... budak tuh pulak jenis tak pandai bawak diri  bila mak terima dia, so dia assume anak anak mak ni...menerima dia...
dah menjadik adat... tak semua orang boleh terima orang baru.... mana boleh force...
dah lah  masuk rumah orang... merampas mak aku... so aspect aku dengan adik adik bagi layanan mesra....

dia kena ingat yer mak aku jer terima dia,
aku dengan adik adik tak cakap apa pun..... bunyik cengkerik jerrr...

depan mak aku, siap cakap, "saya ni datang, mengacau jer"
dalam hati aku ... tau tak per...

pernah adik no 3 ni datang ketuk rumah aku ajak aku keluar...sebab tak mo sebumbung dengan budak tuh...
membawa diri laa sampai budak tuh balik rumah dia baru adik aku balik rumah...

cara pembawaan dia pun... aku dah cuak..
bodek mak kena bodek aku dengan adik beradik aku dulu... pantau keluarga mak aku ni macam mana...

Edited by aiva at 29-11-2016 05:41 PM
poison_paradise replied at 29-11-2016 05:04 PM
Bapak kau mati pucuk kot..jd mak kau memberontak bwk blik anak ikan pucuk muda sbg cabaran..lama2 di ...

no komen...
benda... kalau melibatkan laki bini... boleh jer slow talk.. lebih lagi dah lama hidup bersama....
kalau mak ayah aku accept budak tuh dalam rumah.... ok lah  tak dak hal...
cuma over sangat dah melanggar garis persempadanan melebih lebih  pulak...
ayah aku tegur ikut hemah dia laa selaku orang tua...selaku ketua keluarga...  
yang aku tak puas hati ... dek kerana budak ni.. mak aku semakin tak hormat ayah aku...
budak ni pulak tak hormat kami semua.... sabar jer laa...

mentang mentanglah kami ni diamkan jer, ni dah melampau sangat itu yang terpaksalah bersuara...
memang niat tuh baik tak akan ada apa apa... tapi... buat baik pun kenalah pada salurannya... janganlah sampai family sendiri rasa teraniaya pulak

nak buat baik, biar family pun rasa ok, family ok, orang keliling ok then terbaik,
jgn sampai disebabkan kebaikan yang satu tuh... dapat dosa berkali kali ganda...
dalam baik ada dosa...rojak mamak ker rojak buah  mana satu...

baik is baik , jahat is jahat
buat baik dibalas baik, buat jahat dibalas jahat... namanya hukum KARMA...
tapi buat baik untuk seseorang, orang sekeliling rasa tak baik? salah? mana dia batasan itu?
kebaikan harus dirangkumi aspek diri sendiri, keluarga dan baru orang luar...

aku try nak terima... benda yang mak aku buat baik ni... tapi dalam hati aku sangat tak sedap hati dengan orang tu...
oklah fine, nak pucuk muda what ever... buat jer... buang masa laa bawak dok rumah... mintak cara baik kat ayah aku baru bukak cerita lain...

Agaknya kalau ayah TT failkan nusyuz dan ceraikan mak TT, apa reaksi mak TT?
Kagum betul dengan ayah TT, hanya mampu menurut aje.

sarahmirza replied at 30-11-2016 10:52 AM
Agaknya kalau ayah TT failkan nusyuz dan ceraikan mak TT, apa reaksi mak TT?
Kagum betul dengan aya ...

tak mungkin ayah nak failkan dan ceraikan ...

reaksi mak? mestilah terkejut... pengsan kot... tidak menyangka suami boleh bertindak begitu...

sangat sabar dengan isteri dia........
mungkin ayah pernah buat salah... mungkin sekarang inilah time mak pulak balas pada ayah...
tapi ayah tak pernah tunjuk perkara seumpama ini depan aku dan adik beradik yang lain....
mak pun.. just judge tanpa bukti.... sampaikan ayah kata kalau ayah bawak anak angkat perempuan macam mana?

tunggu dan lihat jer...

OMG tt....mendidih darah i baca sikap mak you dan lelaki muka tembok tuh...
kiranya kamu sekeluarga sangat sabar...
Kalau i jadi anak mak you, dah lama i jerit2 kat mak i dan lelaki tuh...
kalau lelaki tu datang, i akan halau sambil menjerit jerit..biarlah mak tu kata apa..
she memang tak sedar diri, tak hormat suami dan sayang anak2...
kalau dia sayang dia tak akan membuat anak2 macam nih...

mungkin lelaki dah biasa masuk bilik mak you, bila ayah you tak ada..
sampai dia tak rasa malu nak masuk...
ada ker tetamu berani masuk bilik tuan rumah???
kalau i anak dan kat sana, i dah lempang lelaki sial tuh...
Isssh geramnya i...