CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: muhammad123

AKUARIUM (Part 2)

Close [Copy link]
Reply  abusuffian

kalau betul2 ada minat...tapi takde bajet...kecik kan scale untuk semua  ...
abanglong Post at 10-2-2011 22:45

1.tank= cari 1-1.5 ft je
2.lampu=t5 DIY, kat kedai hardware baru rm14(xpasti untuk berapa kaki)
             >> Ni boleh gasak ape2 jenis mentol ke? Bukan ade spec tertentu utk planted aquarium ni?
3.tanah=pegi jalan pasar beli timbang.(dh lama aku tak pi sana..tak tahu situasi kat kedai tu macamana)
             bli yg penting je power sand 1L baru rm30 + aquasoil + powder type skit untuk layer atas
              batu kutip jer kat mana2...nak beli mahal beb!!
             >> Jalan pasar kat KL Pudu ke? Aku Google Maps byk sgt Jalan Pasar. Yang ni ke JALAN PASAR
4.Co2= bancuhla sendiri( kena rajin), diffuser dalam rm10-rm16 dah bleh dapat
             >> Memang cadang nak bancuh sendiri. Diffuser no hal.
5.filter= kalau canister kecik, hari tu aku ada beli rm60(complete)
             nak murah lagi pakai hanging type. rm10-30, pandai2 la pilih..
             >> apasal canister yg kt kedai tu RM200? Jenis Eheim klu tak salah? Branded sgt ke jenama Eheim ni? Cari kt jalan pudu  
                  tu ade kot yg RM60?
6.baja(fertilizer)= nak yg mahal..brand ADA..brighty K wajib
                          murah skit seachem
                          nak murah lagi..aku pun dah tak ingat namanya..tapi kalau pi jln pasar memang ada
                          kalau pi kat NA ss19 tu mmg semua mahal >> YE BETUL!!!
                          tapi baja ni penting kalau tak ..tak jadi..
7. pokok= try buat simple layout..iwagumi style ke...yg tak perlu banyak pokok
               guna 2 jenis @ 3 jenis jer...glosso 1 bag biasa rm 2o, dwarf hairgrass dalam rm1o 1 pot
               (bro lu duduk mana? nanti aku rescape tank aku,..aku bg tahu bleh aku bg skit sblm aku buang..PM aku)

aku rasa paling banyak pun rm350 (Klu harga ni aku rasa masih berkemampuan) bajet starting ..nanti 1st projek dah berjaya mesti ada semangat\
nak
1.upgrade tank
2. tukar layout..
3.co2 tank
4.letak berbagai aksesori(checker,ph test, termometer,chiller,lily pipe....mcm lg la)

jangan mudah putus asa ..selamat maju jaya

* lepas sebulan pokok semua dah ok..dah bleh maintain tukar air 3 hari sekali ke...semingu sekali baru letak ikan.. (nak kena tunggu sebulan baru blh letak ikan ke? OOooooo)
  kalau ada silap/tertinggal sila tambah yer jgn segan

Post Last Edit by seneca at 11-2-2011 00:11

Reply 140# abanglong

kalau ada silap/tertinggal sila tambah yer jgn segan

DAh mantop da tu info yg banglong bg tu ehh...tak yah tambah da...hak3..

kekadang tu...mmg perlu la gak tanya kat forum neh apa2 yg tak tau..terutama bg yg baru nk menjinakkan diri dlm apa2 hobi tu..

kalau dok pi tanya kedai semata2...hazab laaa ooiiiii....depa tu meniaga....lagi pun kena ingat arr...tak semua tokey kedai aquarium mahir bab2 planted aquarium neh...

tak rugi pape pun...kalau dok bertanya kat sini...kita sama2 kongsi ilmu n pengetahuan....pengalaman....

lagi ramai kat thread neh...lg bagus arr...boleh pakat2 kongsi pengalaman....kalau dulu...de beberapa kerat jee...aku..valeo...abglong...vertura...may_klate...

sis vertura tak tau dah mane menghilang....sifu aku gak tu...yg si may tenggelam timbul...tinggal laa aku ngan valeo n abanglong...dok bg napas kat thread neh...skrg da masuk part 2 dah...
sekarang neh da ade dah beberapa lg pencinta planted aquarium baru.... muncul kat sini....satu perkembangan yg menarik laa...

sesama kita belajar n memberi tunjuk ajar kat thread ni...

Banglong tak rescape lg ke...??? adesshhhh....ingat da siap da rescape...nk suh paste new lay out ingat tu....lalalaaalaaaaa....
tentu busy sangat la tu...out station lg ke bro...???
camner ngan regulator....da tukar kaaa...?? da rembat yg auto ke bro....??? ak tadi pi gak kedai yg selalu ak dok g tu...nk beli mentol untuk marine tank ak...
tokey tu tunjuk arr...auto regulator yg dia guna...brand Ista...made in Taiwan...yg neh ok katanya...aku tanya dia...mane auto regulator yg dulu...?? dia kata da kongg maaaaa...guna x sampai sebulan...ak pun tak ingat la...brand yg dia pakai dulu....dia offer gak ak dulu suh beli...woooooo...seriauuuu jerk aku dgr...Rm300...pakai x sampai sebulan da kongg...yg Ista ni pun rega Rm300 gak...

kalau bro da beli auto regulator...info sket arr....brand ape...berape rega....mana tau de rezeki nak tuka auto gak arr...hak3..

aku neh nk rescape gak neh..tp sket je laa...tempat glosso nak ganti ngan utricularia...neh dok nunggu stok sampai lerr neh...bro valeo da pos da tadi...heheheeee...sok lusa boleh bercucuk tanam laa...heheheee...

banglong tak nak cuba ke...?? utricularia...nice carpet plant gak maaaaaa....cuba ehh...jgn tak cuba....tanya valeo...mane dia beli...
Rm10 je 1 pot...aku order 3 pot...mane nak sumbat tu...??? huhuuuhuuuuhuuuuu... ader laa tuuu...heheheeee..

THx arr...

1.lampu=t5 DIY, kat kedai hardware baru rm14(xpasti untuk berapa kaki)
             >> Ni boleh gasak ape2 jenis mentol ke? Bukan ade spec tertentu utk planted aquarium ni?

abusuffian Post at 10-2-2011 23:10

sy pun buah cempedak diluar pagar ni, nak tanya gak ler, leh ke letak lampu T5 yg biasa wat akuarium? kalau nak diy kena ada syarat apa apa tak, distance ke apa ke

Reply 142# seneca

kalo esk pos keje dpt la esk, UG tu bro kene korek ckit tanah tu pastu tanam bunjut tu tgglkan daun je kt permukaan tanah tu

sy pun buah cempedak diluar pagar ni, nak tanya gak ler, leh ke letak lampu T5 yg biasa wat akua ...
hitamputih Post at 11-2-2011 08:27

lampu jenis T5 ni sememangnya disyorkan untuk aquascap ni...selain metal halide,PL....
yg penting cahaya cukup untuk tank kita...dia ada kiraan watt per gallon....seneca tolong bg formula...aku tak ingat
T5 ni cahaya lagi terang dari PL...lagi terang dari flourencent light(lampu kat rumah)...energy saving..bla..bla

cuma kalau nak buat DIY kena pikir la skit camana nak buat stand nak letak atas tank nanti.
kalau pi beli kat hardware dia dah siap housing...tak payah nak buat wiring masuk plug terus nyala..tak macam lampu panjang kat rumah tu..nak kena tahu elektrikal jugakla nak pasang...

nak murah lagi guna PL light ....

lampu jenis T5 ni sememangnya disyorkan untuk aquascap ni...selain metal halide,PL....
yg ...
abanglong Post at 11-2-2011 12:10

Untuk aku sebagai permulaan........ PL light je kot.... murah....

Follow Us
Post Last Edit by valeo86 at 11-2-2011 14:37

Reply 146# abusuffian

check kt cni Abu, lighting calculator

yg penting cahaya cukup untuk tank kita...dia ada kiraan watt per gallon....seneca tolong bg formula...aku tak ingat
T5 ni cahaya lagi terang dari PL...lagi terang dari flourencent light(lampu kat rumah)...energy saving..bla..bla

cuma kalau nak buat DIY kena pikir la skit camana nak buat stand nak letak atas tank nanti.
kalau pi beli kat hardware dia dah siap housing...tak payah nak buat wiring masuk plug terus nyala..tak macam lampu panjang kat rumah tu..nak kena tahu elektrikal jugakla nak pasang...

nak murah lagi guna PL light ....
abanglong Post at 11-2-2011 12:10

thanks abglong. lampu T5 and PL ni bleh beli kat hardware jgak yer (soklan sgt tak pandai).
kalau ikut kan, calculator mau sampai 100W. kalau sebatang tu 20W, mau 5 batang, pergh. bersusun gak tu.

Reply 144# valeo86

kalo esk pos keje dpt la esk, UG tu bro kene korek ckit tanah tu pastu tanam bunjut tu tgglkan daun je kt permukaan tanah tu

Wokehhh....terima kasih banyak arr bro...

Reply 148# hitamputih

100W?  berapa besar punya tank ni???

Reply 150# abanglong

cuba key in 85 cm x 38 cm x 38 cm kat kalkulator http://www.theaquatools.com/electric-equipment-calculator
111w kekdahnyer, dah macam stadium dahni

Reply 151# hitamputih

kalau cam tu kena bli 4x 39w T5..
tadi member aku beli T5 4ft kat hardware 1 unit rm14 jer...brand china la...kalau 3ft murah skit lagi kot
kalau philips 2ft dah rm23 rasanya..

Reply 151# hitamputih

yg calculator ni ikut amano punye calculation. Amano punye tank semua gune hi intensity dgn byk co2, so photosynthesis rate pn double la

Reply  abusuffian

check kt cni Abu,
valeo86 Post at 11-2-2011 14:34

TQ bro....

Post Last Edit by valeo86 at 12-2-2011 15:14

UG baru nk start kluar akar

Rate

1

waaa... co2 habis ....khamis baru dapat...nak balik kg 5 hari ni..

Reply 155# valeo86

UG baru nk start kluar akar

Waaahhh...cun bro nyer ug...nampak subur n menghijau da tu...sy pun dah tanam td...tp tak tau la camner bro...harap2 dapat idup subur la hendaknya...InsyaAllah...

Dah berapa minggu tanam tu bro...?? THx arr

Reply 156# abanglong

waaa... co2 habis ....khamis baru dapat...nak balik kg 5 hari ni..

Addooooiiii.... nape leh jd camtu plak tu...?? bancuh air gula la dulu bro...wat sementara waktu nk tinggal balik kg tu... drp langsung tak de co2 kan...

lama bercuti kat kg...sambut Maulidur Rasul ke...?? molek...molek...

seronok gak sekali sekala bercuti kat kg kan....??

aku nk balik kg pun...x leh...da mmg dok kt kampung...kui3...

THx arr...

Reply 157# seneca

yg ni bru 2 mggu

nie tank aku baru setup malam tadi.......

ok tak? aku amatur jer nie???

Rate

1