CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 23134|Reply: 154

Terlalu beriman kepada hadith

Post Last Edit by MasakLemaK at 4-5-2012 19:38

Salam..

Nampaknyaa posting saya sebelum ni menyebabkan  ade rakan2 yg membuat andaian sendiri..
Saya risau nama org yg tak terlibat pulak terpalit noda nnt..

Sori semua.

Cuma mungkin kite boleh truskan perbincangan kita..ape hukumnya kalau hadith itu diimani melebihi Allah dan AlQuran?

Sekian terimakasihhh.. ;)

kes berat ni..kol JAKIM je serbu ustad suami puan tu..

aku pernah tengok cerita tv1 dulu dlm early thn 200..kes sama mcm TT...suami berhenti kerja tukar kereta buruk,hidup ala kadar and so on..exactly mcm tt...so elok la tt buat aduan or siasat background dia..

Post Last Edit by MasakLemaK at 4-5-2012 19:27
kes berat ni..kol JAKIM je serbu ustad suami puan tu..
pazi Post at 2-5-2012 13:09

kalau report, silap2 rumahtangga dan hidup saya  pula yg hancur... Kenapa? Hanya saya dan Allah yg tau (comment editted)

suami puan ni perlu dibimbing.....dia dah taksub sgt tu kat ustaz tu...
bagi saya ustaz mana yg bergelumang politik dan taksub, itu jenis orang yg tak kenal Tuhan....ikhtiarlah cara baik dan berdoalan dgn baik...insyallah akan ada bantuan dari Tuhan....

Post Last Edit by MasakLemaK at 11-5-2012 10:53

terima kasih sehLemahAbang. saya tak putus2 berdoa supaya Allah bg dia hidayah.

Follow Us
Post Last Edit by MasakLemaK at 4-5-2012 19:24

antara perkara pelik yang saya perhatikan..kata suami saya..solat subuh tak perlu bacaan qunut..pada zaman nabi dulu doa qunut tu dibaca semasa dalam keadaan perang dan digunakan utk memohon bantuan dari. wallahualam.

antara lainnya, katanya kalau saya masih dalam keadaan berwudu', apabila tersentuh kulit dengan suami, air wudu' itu tidak akan terbatal. Katanya tawadduq aje, teruskan bersolat. Tapi saya tak rasa Islam itu terlampau simple sehinggakan kite kena ambik mudah semua perkara.

please comment, org2 yg bijak pandai.

Post Last Edit by MasakLemaK at 2-5-2012 16:31

dan antara lainnya, saya sendiri ada mendengar dari mulut ustaz tersebut, katanya ade hadith nabi menyuruh kita membunuh gagak. kerana gagak itu membawa penyakit (tak ingat exactly penyataan dia)..

setahu saya bukan ke berdosa kalau kita membunuh haiwan.
please guide me..kalau salah tolong betulkan.

salam masaklemak,
kes ini berat.mengakibatkan aqidah.malah ada campur baur penzaliman.penyalah gunaan kuasa sbg suami dll.
saya rasa puan perlu merujuk kepada pihak yang mampu menyelesaikan masalah puan.bukan di sini.ini hanya akan menjatuhkan maruah suami(kalau ada yang kenal).

addin islamiyah merangkumi semua, aqidah, ibadah dan akhlak.
dari kita bangun tidur sampai tidur balik.dan semua ini berlaku dgn seimbang.apabila aqidah kukuh, pasti ibadah dan akhlak terjamin.kerana inilah asas iman.

saya doakan semoga Allah memudahkan puan dengan ujian ini.
WA

Rate

1

salam masaklemak,
kes ini berat.mengakibatkan aqidah.malah ada campur baur penzaliman.penyalah guna ...
purplehyppo Post at 2-5-2012 16:12

bukannya niat saya nak mengaibkan dia..
cuma saya nak kepastian..saya ke yang salah bila saya tak ikut saranan2 yang dia dan ustaz dia tu anjurkan?
saya ke yg derhaka bila saya tegur perbuatan suami yang pelik?

memang saya ade cadangan nak buat aduan, tapi saya taktau channel yg betul. (sila cadangkan kalau cik tau)
bila mengadu pada keluarga, masalah akan jd lebih besar.
jadi pilihan yg saya ade cuma berdiam diri dan bersabar.

Aslmkm, nampaknya susah kes puan nie....bnyk yg perlu dibantu tp sy bantu yg ni dulu...

pertama, kita wajib beriman dgn apa yg nabi kata.....kerana yg nabi kata itulah cara nabi memahami ayat Quran...

ada org memahami ayat2 Quran begini2...dan ada begitu2....tapi nabi faham lain, maka apa yg nabi faham , itulah keutamaan kita....

hadis bukan semua perlu diimani...kerana ada hadis palsu.....tetapi jika kita pasti itu yg nabi kata, maka wajib diimani apa yg nabi kata , kerana itulah set kefahaman nabi tentang Islam atau Quran........

kerana berapa ramai manusia di dunia, membaca Quran yg sama, tetapi masih boleh berbeza, munculnya golongan2 sesat yg membaca Quran yg sama, tetapi lain2 cara faham....

dan masing2 pula mendakwa mereka benar kerana rujukan mereka ialah Quran.....bila kita kata mereka salah, mereka bagaimana nak tahu, aku atau engkau salah....sebab dua2 guna Quran...

maka ketika inilah rujukan hadis diperlukan kerana hadis adalah sumber dokumentasi yg menunjukkan kefahaman
nabi, yg diusahakan manusia dgn batas2 manusia dgn menggunakan sejarah.....

namun diakui,

mungkin sesetangah perintah nabi nampak kontroversi, dan biasanya kita selalu mempersoal apa hikmahnya?

tp suatu hari nanti anda percayalah, mempercayai agama tidak perlu logik....anda akan faham suatu hari nanti....peringkat permulaan, kita akan mempercayai agama tanpa alasan....kemudian bila kita dah dewasa kita mula mencari hikmah disebalik setiap perintah, dan mencari logiknya....ini lumrah......

last2, akhirnya kita mendapati bahawa keimanan tahap tertinggi ialah bila kita hanya taat dan patuh pd perintah Allah......tanpa sibuk memikirkan hikmah kebaikan untuk kita, melainkan hanya memikirkan apa yang Allah suruh, adalah ujian, jika kita taat, insyaAllah Allah akan membalas baik....

wallahua'lam...

Rate

1

well lapor suami kat JAKIM

sama ada dia ni  well u know ... just get help.

i dunnolah...pelik pulak dengaq citer TT, doa qunut tu setahu saya sunat  i cannot remember hai 'ah atau ab ' ad.

masalah puan di kuncinya adalah pada kesedaran suami puan tu...itu yg susah...susah bila kita pikir sendiri
apa kata puan bangun malam, cuba buat tahajjud dan byk mohon pada Tuhan, insyallah...
memang susah mula mula nak biasakan diri, iyela....byk yg bergayut, nafsu malas kita, berat badan kita...bisikan jin dan setan plak...
ini juga untuk kebaikan puan, puan kena berubah dulu...bersemangat dulu
pastu baru ada nur...dah ada bantuan...diri puan pun kuat, maka baru boleh bantu si suami itu...insyallah....banyak bersangka baik pada Tuhan dan jgn sesekali putus harapan

Rate

1

Post Last Edit by Isyroqiyyin at 3-5-2012 13:26
Contohnya, saya ade terdengar kuliah agama di surau rumah berhampiran rumah saya (ustaz lain). Kuliah tersebut menyatakan, dalam memilih pemimpin, carilah pemimpin yang berpandukan al-Quran. Jangan kite ikut pemimpin yang bulat2 berpandukan hadith. Bila saya nyatakan persoalan tersebut pd suami saya, dia naik angin. Dan katanya ustaz yang dia sanjung tu mengamalkan dan hidup berpandukan hadith, sunnah nabi dan selari dengan ajaran al-Quran.

اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ لَيَجْمَعَنَّكُمْ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ لَا رَيْبَ فِيهِ وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ حَدِيثًا 4:87.
4:87. Allah, tidak ada tuhan melainkan Dia. Dia pasti akan mengumpulkan kamu pada Hari Kiamat, yang tidak ada keraguan padanya. Dan hadis siapakah yang lebih benar daripada Allah?

تِلْكَ آيَاتُ اللَّهِ نَتْلُوهَا عَلَيْكَ بِالْحَقِّ فَبِأَيِّ حَدِيثٍ بَعْدَ اللَّهِ وَآيَاتِهِ يُؤْمِنُونَ 45:6
45:6. Ini adalah ayat-ayat Allah yang Kami membacakan kamu dengan benar; maka dengan hadis yang manakah, sesudah Allah dan ayat-ayat-Nya, mereka akan beriman?

Nabi SAW bersabda:
قَدْ تَرَكْتُ فِيكُمْ مَا لَنْ تَضِلُّوا بَعْدَهُ إِنْ اعْتَصَمْتُمْ بِهِ كِتَابُ اللَّهِ وَأَنْتُمْ تُسْأَلُونَ عَنِّي /
Sungguh telah ku tinggalkan kepada kalian, apa yang tidak sekali-kali kalian akan sesat sesudah nya, jika kalian berpegang teguh kepadanya, yaitu Kitab Allah (Al Qur`an sahaja). Dan kalian semua akan ditanya daripada ku,

صحيح مسلم  كتاب الحج  باب حجة النبي صلى الله عليه وسلم
http://hadith.al-islam.com/Page.aspx?pageid=192&BookID=25&TOCID=534

Umar RA berkata:  
حسبنا كتاب الله / Cukuplah bagi kita Kitab Allah (AlQuran sahaja)

صحيح مسلم  كتاب الوصية  باب ترك الوصية لمن ليس له شيء يوصي فيه
http://hadith.al-islam.com/Page.aspx?pageid=192&TOCID=745&BookID=25&PID=3163

Post Last Edit by prettyuglybabe at 3-5-2012 14:04
antara perkara pelik yang saya perhatikan..kata suami saya..solat subuh tak perlu bacaan qunut..pada ...
MasakLemaK Post at 2-5-2012 04:08 PM

Islam ni ada banyak jalan atau mazhab tt. kalau kita pergi ke mekah, subuh di sana pun tak ada qunut. sebab kat sana dorang ikut mazhab lain (hambali/maliki). termasuk bersentuhan dengan bukan mahram, kalau tanpa syahwat, dikatakan tidak batal. kalau tak cam mana orang gi haji/umrah buat tawaf.

oleh kerana di malaysia kita mengikut mazhab syafie, jadi banyak perkara yang mudah jadi agak rumit. lagi-lagi pulak bila adat, agama dan politik disatukan. jadi kita sendiri fikir dan pilih samada nak mengikut undang-undang allah atau undang-undang dunia. pengakhirannya sama. ikut undang-undang Allah, mungkin kita kena hukuman dunia tapi insyaAllah terlepas dari hukuman akhirat. ikut undang-undang dunia, senang dan selamat di dunia je la. akhirat esok, sendiri mau ingat. tapi jika undang-undang Allah dan undang-undang dunia selari, insyaallah selamat la dunia akhirat.

pasal yang bunuh gagak tu, pernah jugak dengar. tapi ingat-ingat lupa. yang babe ingat, bunuh cicak juga disunatkan. tapi pada hari tertentu.

kalau nak pastikan pasal mazhab tu, boleh je google, banyak info boleh dapat. tapi babe tepek jugak la satu dua buat pedoman..

1. http://muis.ismaweb.net/2010/03/feqah-semasa/
2. http://muis.ismaweb.net/2010/06/pandangan-mazhab-lain-diamalkan-di-malaysia/

Tq all..
Segala nasihat tu insyaAllah saya usahakan..
Yg positifnya..bila dh jadi mcmni..saya lebih mengkaji, belajar dan mendalami Islam.
Ye kite kena kaji diri sendiri dulu...mungkin aqidah saya sendiri pun mudah goyah..sbb tu apa yg saya nak sampaikan pd suami tak berjaya.

Nabi SAW bersabda:
قَدْ تَرَكْتُ فِيكُمْ مَا لَنْ تَضِلُّوا بَعْدَهُ إِنْ اعْتَصَمْتُمْ بِهِ كِتَابُ اللَّهِ وَأَنْتُمْ تُسْأَلُونَ عَنِّي /
Sungguh telah ku tinggalkan kepada kalian, apa yang tidak sekali-kali kalian akan sesat sesudah nya, jika kalian berpegang teguh kepadanya, yaitu Kitab Allah (Al Qur`an sahaja). Dan kalian semua akan ditanya daripada ku,

Isyroqiyyin Post at 3-5-2012 13:18

Salam... tumpang tanya...

Yang anda sebut Nabi SAW bersabda tu bukan hadith Nabi ke?

Jika ia hadith Nabi, maknanya kita terima hadith Nabi tu untuk membenarkan Al-Quran lah kan?

Post Last Edit by Nazrulism at 3-5-2012 21:27
Umar RA berkata:  
حسبنا كتاب الله / Cukuplah bagi kita Kitab Allah (AlQuran sahaja)
Isyroqiyyin Post at 3-5-2012 13:18

hmmm... hadith Umar pun ada ko tempekkan.

Anda dah boleh guna hadith ker sekarang?

Reply 16# MasakLemaK

cantikkkkkk
ayat ni yg paling cantikkkkkk
memang cantikkkkkkkk

teruskan ya.........
sebab apa ya
jadilah MAKHLUK YG DIRINDUI SYURGA
seperti Asiah isteri Firaun si kepala gangster tuuuuu

Dalam hal hal no TT kena banyak bersabar dan kuatkan amal ibadat. Dalmkan lagi ilmu agama. Sebenarnya perkara ni disebabkan kejahilan kota sendiri. Sebenarnya ilmu agama masa zaman sekolah terlalu sedikit bahkan utk ibadat tak cukup aempurna. Banyak lagi yg tak tau. Macam tu sgn suami TT, dia tu sebenaenya kejitan budaya sebenarnya. Maklum ler tiba2 dilambak dgn ilmu secara mengejut. Tu belum lagi lagi koin foeum cari ni. Macam2 ada. Jgn dilawan cqkap suami. Sekali sekala buat sessi kongsi ilmu tapi kalau tak setuju sgn ilmu TT ikut jer. Suami puan sebenarnya wesat dlm ilmu