CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: si bulat

Pengalaman Mengambil Anak Angkat

zura setuju sgt2..hari2 zura rsa brdebar,dptkah zura jg amanah allah di dgn sempurna...wlaupun bkn dr drh dgng sndiri,zura&hbby xkisah,sbb khdran umairah umpama 1 dlm sjuta...pd bby ni la kmi mnmpang kasih...rasa mcm nak nangis bila msh ada yg pndg serong pd bby yg xbrsalah ni...knpala soal kturunan yg di bangkitkan,pdahal disisi allah tidak dikira keturunan apa,yg dihitung ialah iman&amal ibadat.zura akan didik anak ini hgga jd org yg brguna pd agama..bla msh mmndg serong,zura igtkan dlm hati,nsb "dia" sndiri pun belum tentu disisi allah,knp nak sibuk nasib bby yg xbrsalah ni..
wluapapn,umairahla pengarang jantung ibu...

Post Last Edit by alissa_sofea at 15-4-2010 15:06

reen..anak saya dah boleh sebut mama dan papa.. ...
alissa_sofea Post at 15-4-2010 15:01

huhuhu saya sebak la baca luahan hati ni..
bertuah anak-anak korang ni... ada ibu bapa yang begini...syukur..

saya pun sama, ada anak sendiri, kekadang memang angin dengan peel mereka..
tp bila kenangkan balik, saat-saat saya hamilkan mereka banyak dugaan, dengan darah tinggi, dengan carpal tunnel syndrome (jenis kebas tangan dan kaki) teruuuukkk sangat... bila dah lepasi semua tu, bila saya kenangkan balik, ngeri rasanya kena syndrome tu.. sakit ya amat... dan anak-anak pun dua-dua lahir tak cukup bulan 30 mggu je dan jengah dunia. Si adik lama kritikal, dok NICU, doktor pun kata 50-50 ja masa tu.. tp Alhamdulilah sihat smpai skrng.. dulu siang malam doa, agar dia panjang umur boleh membesar di tangan kami.. Sekarang tengok dia lasak, panjat sana sini.. mmg geram dan penat, tapi kenang-kenang balik 'perjalanan kami berdua' sepanjang 30 minggu tu, terus insaf...

serius, semua orang hamil ni tak semua sama, ada bernasib baik tiada apa masalah bagi orang macam saya mmeang bermasalah, mmg serik dan takut nak hamil lagi.. cukup la sepasang Allah bagi..redha je la.. tak larat saya sendiri pun keluar masuk wad semata-mata nak lahirkan satu-satu zuriat tu.. takut nak lalui lagi..

Ye Pnut..Setiap perjalanan & ketentuan idup kita ni berbeza..Mungkin ada persamaan tp x serupa..Anggaplah kesakitan or kesukaran yg pnut tempuhi semasa hamil, bersalin, etc keluar masuk wad tu sbg kifarah atas kesalahan2 kita yg lalu & menjadikan kita insan yg lebih baik dr smalam..

Mcm kami yg blum dikurniakan zuriat sndiri ni, slalu brsangka baik, yg ini suma ujian dr Allah trhadap hambaNYA. Dia yg lebih tahu apa yg terbaik buat kita. Ttapi secara jujur, jauh di sudut ati,  saya masih brharap & berdoa  agar keajaiban akan berlaku utk saya & suami merasa saat kehamilan & zuriat dr darah daging sendiri (doa juga utk forumers yg lain)..Ttpi kalo tidak diizinkan oleh NYA, saya hanya mampu redha & pasrah. Walauapa pun, saya ttp brsyukur dgn khadiran cahaya mata istimewa ni..

Just to share, tringat akan satu tafsiran Al Quran (x ingat surah & ayat berapa), lebih kurang begini maksudnya.."mungkin perkara yg engkau suka atau fikirkan baik untuk engkau, sebenarnya buruk utk engkau dan mungkin perkara yg engkau tidak suka/ fikir tidak baik sebenarnya itu yang terbaik utk engkau..Sesungguhnya Allah amat mengetahui apa yg terbaik disisi hambaNya". (Maaf, kalo ada ksilapan, kena rujuk Tafsir Quran balik..)

Bagus utk kita renung2kn & muhasabah diri (kalo nak pujuk ati, saya selalu ingatkan diri ttg tafsiran ni)..  Wallahuallam

Setakat 8 hari usia baby ni apa yang Sab boleh katakan Sab rasa amat penat TAPI dalam masa yg sama rasa amat bersyukur, gembira, seronok, sedih dan terharu  dengan anugerah Allah ini. Sab rasa memang baby ini telah dicipta Allah untuk menjadi penyeri hidup kami suami isteri. Walaupun kadang kala rasa stress tak kisah lah masa cubaan nak bagi susu badan.. atau masa malam yg selama 7 tahun ni lena je dalam dakapan hubby diusik kini oleh suara rengekan baby Sab ni.... hehehe.. Sab tetap bersyukur. Sab tak tahu nak gambarkan dengan kata-kata. Buat masa ni tak terfikir langsung nak teruskan infertility treatment tu.. Sab dan hubby dah redha dan pasrah dengan ketentuan Allah.. andainya ini yang terbaik utk kami suami isteri.. kami berserah saja padaNYA.

Pernah Sab suarakan pada hubby tentang doa anak yg soleh/solehah buat ibu bapa yg telah meninggal dunia. Adakah merangkumi untuk kita juga?. And hubby as guru pandai memberikan jawapannya.. tapi pada Sab jawapan tu mmg logik la..

Sab: "Yang, doa anak soleh/solehah tu dpt tak kat kita kalau bila kita mati nanti Dayyan doakan untuk kita"

Hubby: "Allah ada kata ke doa anak kandung yang soleh/solehah?"

Sab: "Tak ada pulak.. Allah kata 'DOA ANAK YANG SOLEH/SOLEHAH' jer.."

Hubby: "Jadi, ikut jer lah apa yang Allah dah firman kan tu. Tak payah fikir banyak sgt. Buat  jer yang terbaik dan serahkan selebihnya pada Allah. DIA maha mengetahui."

Sab rasa nak menitis air mata dengar hubby cakap macam tu.. Thanks Allah sebab kurniakan pada Sab seorang hubby yang amat penyayang dah amat memahami..  Dan Thanks to Allah gaks sebab kurniakan Dhia Dayyan sebagai penyeri hidup kami suami isteri..

Ye Pnut..Setiap perjalanan & ketentuan idup kita ni berbeza..Mungkin ada persamaan tp x serupa..Angg ...
matjap Post at 16-4-2010 13:34

betul tu..saya tak tau nak cerita sakitnya sepanjang dari 4 bulan mengandung sampai 7 bulan tu sakitnya kena carpal tunnel syndrome tu cemana, sakit kekadang macam urat kat tangan dan kaki kita macam nak putus... terlalu sakit, sampai doktor kata kalau tak tahan, dia inject steroid, itu option terakhir, tetapi takut mudarat pada anak, tahan je la..doktor cuma bagi pil dan vitamin urat sahaja. kebas dan sakit tu sampai nak suap makan pun tak mampu kekadang, terpaksa lah hubby tolong suapkan, nak drive pun sebelah tangan je, gilir-gilir tangan pegang stereng, masuk 5 bulan lebih mmg doktor kasi mc je, dengan darah tingginya.. dah tangan sakit, cemana nak taip kat keyboard??

Allah pun tau, 7 bulan ditakdirkan anak-anak saya dah dilahirkan, tak dapat saya bayangkan kalau saya mengandung sampai 40 mggu macam mana saya nak tempuhi kesakitan tu semua. Hanya yang pernah alami je la tau cemana sakitnya kalau jadi benda ni time pregnant. mmg terus terang cakap, serik dah, tak sanggup.

just to share je la..maybe ada antara u all yang mungkin akan teruk mengalami masalah sekiranya Allah beri peluang untuk hamil kan?? kita tidak tau kan?? mungkan Allah tahu ada antara mereka diuji tidak berpeluang untuk hamil boleh lalui semua dugaan itu, jadinya Allah beri rezeki kalian ke arah lain, serius bila ALlah uji saya sakit-sakit masa mengandung, baru saya sedar, dan insaf betul, bukan senang nak lalui semua itu, nak keluar satu anak pun dugaan hebat saya lalui.

Renungkan kata-kata ini
ALLAH answers PRAYERS in 3 ways......
HE says YES & GIVES u WHAT u want.......
HE says NO & GIVES u something BETTER........
HE says WAIT & GIVES u the BEST in HIS time....

btul tu...stiap yg hidup pasti ada dugaannya...mcm zura,4thn brkhwin msh blm punya zuriat..dh mcm2 brubat..I.U.I yg ketiga zura ngandung..tuhan ja yg tahu btp zura & hbby gmbira..tp cuma utk seketika...msk bln ke2 zura keguguran...dah mmg bukan rezki..sedihnya takdpt nak dgmbarkan..rasa mcm luruh jantung..klu nak ikutkan hjg bln 3 zura punya due..hikmahnya zura dpt umairah awal bulan 4...ini semua ketentuan allah..zura mmg pasrah..skrg zura&hbby bhgia dgn khdiran umairah...dia mmg dciptakan utk kami...

Follow Us
sab...

klu nak SNS bg tau zura yer...msh baru & elok lg...

zura..
alat sns ju berbaloi beli..bby leesya bukan main suka isap,sampai putus2 tiub dia..tp sayangnya tak dapat nyusukan dia..

bile baca luahan hati geng2 yg senasib ni.........rasanye kite ni adelah insan2 yg terpilih.........insyaallah ngan kehadiran anak2 kite sebagai pembuka jalan rezeki utk kite n hubby.......kite sumer bertuah dpt hubby n family yg memahami......

salam...menitis air mata ini, bila membaca tulisan teman2 senasib dgn me....as for me, dah 8 tahun kawin...masih blom ada anak sendiri...anak angkat, ada 1...

buat treatment, jangan cakapla, rasanya dah bole beli umah cash sebiji kot...namum, me bersyukur dengan kepayahan inilah, me dipertemukan dengan anak me...Alhamdulillah.....syukur padaMu, Ya Allah...andai ada kehidupan selepas ini, me berdoa agar masih bisa menjadi umminya....

Ya Allah, hambaMu bersyukur dengan jodoh pertemuan ini....

me nak tanyalah..
katakan me ambil anak angkat, kena tunggu dua tahun kan
sebelum boleh dibawak ke luar negara..

jadi selama dua tahun tu, kalau me serahkan kat parent yg jaga
dan lepas dua tahun, me uruskan apa patut cma surat beranak..
etclah... boleh lepas ke ikut menetap di luar negara...

me nak tanyalah..
katakan me ambil anak angkat, kena tunggu dua tahun kan
sebelum boleh dibawak ke ...
faraway1 Post at 17-4-2010 00:18

Fara u pun nk ambik ank angkat? bagus sgt tu....i Insyallah dpt akhir bulan july....baby girl....
kene tgu 2 thn baru boleh bwk gi luar negara? lama tu.....dlu pernah baca kt thread mana tah...pasal ni....

Alhamdulillah........rezeki kurniaan Allah yg tak terhingga..segalanya dah ditentukan olehNYA. alan pun melalui pengalaman yg serupa seperti semua kawan2 yg tidak ade rezeki menimang anak sendiri. anak sulung alan kalau masih ade dah hampir 20 tahun umurnya. dia meninggal lg seminggu umurnya 2 bulan. 8 tahun lps tu barulah alan mengandung semula. namun alan tak sedar alan sdg hamil, tau2 alan keguguran aje. mmg ade sblm tu kaki alan tergeliat ckit. tahunu berikutnya alan mengandung lagi namun keguguran juga. dan dah ditentukan penyeri r/tangga alan anak angkat. syukur Ya Allah..

Alhamdulillah........rezeki kurniaan Allah yg tak terhingga..segalanya dah ditentukan olehNYA. alan pun melalui pengalaman yg serupa seperti semua kawan2 yg tidak ade rezeki menimang anak sendiri. anak sulung alan kalau masih ade dah hampir 20 tahun umurnya. dia meninggal lg seminggu umurnya 2 bulan. 8 tahun lps tu barulah alan mengandung semula. namun alan tak sedar alan sdg hamil, tau2 alan keguguran aje. mmg ade sblm tu kaki alan tergeliat ckit. tahunu berikutnya alan mengandung lagi namun keguguran juga. dan dah ditentukan penyeri r/tangga alan anak angkat. syukur Ya Allah..

Terharu membaca kisah2 kat sini.... sy tumpang simpati kepada sesiapa yg masih gagal dapat zuriat sendiri. W/bagaimanapun, syukur kerana kehadiran bb angkat memberi peluang utk bergelar ibu n ayah..

Walaupun sy sudah mempunyai zuriat sendiri, tetapi masih lagi mengharapkan zuriat yg ketiga..dah ada 2 boys, teringin pulak nak bb gurl..setelah 8 thn menunggu tak kunjung tiba, sy buat keputusan utk mengambil ank angkat. Tetiba ada org yg nak kasi, sy terus terima dgn syarat bb gurl. Tapi, nasib tak menyebelahi sy utk menimang bb gurl..w/bagaimanapun, sy tetap terima kerana hati sudah teruja tambah lg ank2 sumer turut teruja.. alhamdulillah, sy sekeluarga gembira sgt menerima org baru dlm famili kami..terdengar jugak cakap2 org yg mengatakan sy ni sengaja cari susah..yelah, ank2 dah besar, ni nak susah2 jg bb semula. Pada awalnya rasa tercabar sgt dan hampir2 nak give up..tp bila memandang wajah bb, rasa bersalah pulak.. 'aku yg nak sgt, kenalah bersabar'..

Sekarang ni bb dah 46 hari, rasa dah dpt sesuaikan diri..dan rasa syg sangat2 kat bb Rayyan..setiap kali pandang dia, rasa tenang sgt ...harapan sy semoga dia redha dgn situasi ni bila dia dah besar nanti, dan semoga dia menjadi anak yg soleh..Amin.

dah 3 bulan umur suraya....saya amik dia drp mak kandung from the day 1, mak & bapa dia mmg nak serahkan dia pada org, tak mampu & tak mau bela...bwk balik rumah, sedara ramai yg dtg, masing2 berebut nak jaga...sepupu2 dia ade je beli brg/ toys tiap kali pegi holiday...dia mmg tak kekok langsung dgn org sekeliling...paling dia suka, bgn pagi, baring atas pangkuan tok sambil dgr tok dia ngaji....

sejak dia hadir dlm hidup sy...rezeki mencurah-curah...ALHAMDULILLAH.....sy dpt promotion + naik gaji, hubby dpt kontrak projek baru...baby pun tak penah demam ke apa ke...setakat batuk2 sikit tu biase le...senang sgt jaga dia....skrg ni tgh full effort utk bljr meniarap...hati mana yg tak cair bila bangun pagi je terus senyum pada kita....

anak kandung ke, anak angkat ke...pada saya semuanya sama, terpulang mcm mana kita jaga dia....ikhlas & amanah sbb t/jawab ni berat, ujian drp ALLAH...

betul kata yayaji, bila bb bangun pagi dia akan cari saya atau hubby...terus panggil papa atau mama...memang tersentuh sangat hati...bb saya bila bangun mmg jenis tak menangis...terus jer gelak dan tarik selimut dia bawa ke hulur ke hilir....kadang2 kelakar pun ada bila tengok anak yg sedang membesar. Ada je benda baru yg dibuat olehnya...kadang2 benda yg tak terfikir oleh kita dia akan buat....seronok tengok anak membesar di depan mata...

Yelah Alissa, anak saya pun kalo bgn mesti cari saya or abahnya & panggil umi (kadang2 dia panggil ma)..Kalo tgk kami takde je dia akan nangis..Setiap ari ada aje keletah dia yg mencuit ati kami berdua..

Bila kami nk pegi keja (tinggal ngan maid), tgk angin gak, kdg2 nangis, kdg2 rilek je..Bila dia nangis2 nak ikut, rasa sedih & bersalah gak tinggalkan..Tp nak wat camna, kita kuar mencari rezeki..

Betul tu Audetom, saya stiap kali pandang wajah anak saya, rasa tenang sgt (satu perasaan yg sukar diungkapkan)..Mudah2an perasaan itu berkekalan sehingga akhirnya..Amin.

yayaji , memang skrg ni sy rasa takde beza ank angkat ngan ank sendiri.. walaupun pada awalnya sy rs takde bonding ngan bb sy..tp, skrg ni sy rasa mcm dia lahir dr rahim sy sendri.

matjap, agaknya nilah kelebihan anak2 kita...buat kita tenang dan sejuk hati bila memandangnya..