CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: 1mas2ra

ANEKA RESEPI POPIA [SPRING ROLL]

Originally posted by CikKiahAbd at 27-5-2006 06:31 PM
wwoooww..beh nyer ghope popiah basah ni yek..adus, teringat popiah basah yg kita selalu makan kat Greenwood ( umah kat Gombak sebenornye )..uish..mmg best giler..sbb mamak yg buat..teringin la plak ...

apa lagi cik kiah, buat le cepat. nanti dah expert, balik malaysia kalau payah nak dapat kerja boleh le bisnes popia ni :bgrin:

Reply #208 Baiduri Othman's post

baiduri  dok swk kan.. mak dewi baru balik dari sana beli byk betul gula apung. masa kat sana mak kata dia buatkan popiah untuk pak sedara dewi guna gula apong... lagi senang dan cepat nak pekat sos cili tu. rasa sos tu pun sedap lagi dari buh kismis/ kurma.

tu yg mak bawak balik gula apong byk2 tu. lain kali try la guna gula apong pula bila buat cili sos tu.

Reply #211 dewi's post

Ya ke Dewi? Saya memang tak tau pun org kat Swak guna gula apong buat sos. Tapi saya suka sos cili campur dgn kismis. Sedap sgt. Ni nak kongsi dgn kawan2 kat sini pasal adunan popia. Saya dah buat adunan popia guna telur tapi prefer adunan tak guna telur. Pasal senang nak rub kat non-stick pan & hasilnya kulit popia nipis. Bila dah selalu buat, kira okaylah & bnyk improvement.

BTW Dewi, emak Dewi memang selalu pergi ke Swak ke?

Reply #210 shidaaziz's post

Saya senyum je baca. Shida, saya kalau tak ada kerja memang nak jual popia basah. Mesti laris & terhangat di pasaran!

Reply #212 Baiduri Othman's post

mak tak lah selalu gi swk tapi lately dia selalu pergi sebab tak der mende nak buat, tahun lepas dia pergi tahun ni pun dia pergi .. kat sana ada pak sedara (mak punya abg ) dok kat kuching.

kismis kat sana murah juga yer baiduri..mak beli sekilo Rm10 jer.... kalau kat sini mmg tak dapat harga tu. tapi sengkuang mahal.

mak dewi pun prefer buat tak guna telur sebab yg tak der telur senang nak buat kulit. baiduri kalau buat business popia kat sana sure popular lah sebab mmg tak der org jual pun sana kan. Sos tu mak pun tak tau tapi dia saja try jer sebab pak sedara tu ada kencing manis so tak nak guna gula pasir dlm masakan. dia buh jerlah gula apong dan kismis. sedap la pulak . maybe sebab gula apong ni kan rasa asli kuah cili pun cepat pekat kalau guna gula apong.

kalau nak guna gula merah boleh gak tapi kat sini gula merah berpasir kalau nak guna kena masak dan tapis dulu dah tak convenience la pulak.

Reply #214 dewi's post

Rupa2nya pakcik Dewi duduk kat Kuching. Patutlah emak Dewi selalu pergi Kuching. Memang patut dtg selalu ke Swak. Bolehlah Dewi makan kuih cincin.

Tentang kismis, hari tu beli kismis & memang RM10/kg. Saya beli setgh kilo je. InsyaAllah bila kismis dah habis, nak buat sos popia guna gula apong campur dgn cili. Dewi, tiap kali buat memang laris w/p cuma guna sayur2an tanpa isi ayam atau udang. Sebab sos popia tu memang sedap dah. Tambah lagi ada kacang tumbuk.

Satu lagi kan - hari tu saya buat adunan popia, lepas tu terlupa pulak sampai berjam2 lamanya. Lepas tu bila buat popia memang senang nak sapu kat non-stick pan & nipis je. Bila dah selalu buat, tak adalah mcm takut2 jari tersentuh dgn non-stick pan.

Tu lah Dewi - kalau tak ada kerja memang nak jugak buat business popia sebab kat sini jarang jumpa popia basah. Kalau ada pun org Cina yg buat. Tu pun memang jarang jumpa. Kalau popia goreng tu biasalah.

BTW Dewi, dah beli ke kuali leper tebal tu? Saya belum jumpa lagi kuali tu.

Follow Us

Reply #215 Baiduri Othman's post

tak jumpa lagi kuali tebal , yg nipis org buat ketayap tu ada lah. nak tempah mahal sgt.

Reply #216 dewi's post

Kalau mcm tu guna non-stick pan je buat popia basah ni.

K.Dewi..nak tanye sket pasal udang utk masak ngan sengkuang tu..Pakai udang kering ke udang camne yek? Sebab popiah basah ni antara faktor penentu die rasa udang goreng tu kan...so, since teringin benor dah nak try ni, nak tanye K.Dewi lah..nak pakai udang apa untuk inti die tu..

Mekaseh K.Dewi ( Tak sabo nak try..kikhikhik )

Reply #218 CikKiahAbd's post

nal sedap pakai udang basah la... manis udang tu bila masak dgn sengkuang terasa gitu. kalau nak guna udang kering pun boleh.

Reply #218 CikKiahAbd's post

Kalau dah buat bolehlah paste gambar popia basah CikKiah kat sini. Memang fun buat popia sebab challenging buat kulit dia. Tu lah determine sgt nak buat sampai berjaya.

ooooo...pakai udang basah ek. okes2..bleh try weekend ni tpkan K.dewi, popia basah yg saya selalu makan kat greenwood tu kan, dlm die mcm ada benda crispy dia tabur.tatau aa benda tu tepung ke udang ke ..tapi nak kata kacang mcm tak la plak..tatau la apebenda nye. Ade sesape yg pernah makan tak popia basah camgitu? Yang kita selalu beli tu mamak yg jual..huiii...sedap nyer mmg tak hengat...

K.Baiduri, mmg nak try pon popia ni. ingat nak buat weekend ni kalu sempat. Sebelum tu kena confirm apa brg nak guna dulu

Originally posted by CikKiahAbd at 6-6-2006 10:12 AM
ooooo...pakai udang basah ek. okes2..bleh try weekend ni tpkan K.dewi, popia basah yg saya selalu makan kat greenwood tu kan, dlm die mcm ada benda crispy dia tabur.tatau aa benda tu tepung ke u ...

cik kiah, kat kuala kangsar ada satu makcik tu niaga popia basah ni memang sedap. dalam tu memang ada benda crispy yang dia taruk. dia taruk udang yang digoreng sehingga garing. biasanya udang harimau yang kulit keras tu le. jenis kecil. kemudian dia ramas-ramas le udang tu. tu yang buat rasanya lebih sedap.

Reply #221 CikKiahAbd's post

yg goreng2 tu kacang, bawang goreng, yg krispie2 tu cam shida cakap tu la api bukan total udang tu di a goreng dam cuk udang dgn tepung. pernah tgk org jual me rebus tak buh kuih udang yg garing2 tu? yg tu lah kot. kadang nampak cam lebihan tepung goreng pisang pun ada.

dewi...next time bila u buat lagi kulit popia nih..boleh tak u sukat jumlah air nya...senang sket, akak nak try suatu hari nanti...tapi takut lah bab air tuh..takut tak reti nak agak

tq

Reply #224 NoorMasri's post

Bertambah lagi member Club Fresh Popia ni. Nanti tunggu Dewi bagi sukatan air utk 1 kg tepung gandum. Kalau saya main bantai je tapi slow2 sebab takut terlampau cair. Ikut petua Dewi adunan biar pekat dr. adunan buat cucur. Hari tu saya terlupa pasal adunan popia sampai berjam2 lamanya. Lepas tu bila buat adunan popia lebih senang rub kat pan & nipis pulak. Cepat pulak masak.

Reply #225 Baiduri Othman's post

betul tu baiduri adunan tu mmg kena bancuh gitu... lagi lama perap lagi bagus.. sejam tu minimum tapi jgn terlebih lama sampai tepung masam dah le.

hujung minggu ni ada pasar malam buat popiah nanti dewi sukat air nya.

ooo...kire udang goreng sampai garing la yek.okes2..kita ingat nak try buat yg celup tepung tu..rasenye yang camgitu kot yg kita biasa makan kat greenwood tu. Agak yg celup tepung tu cam tepung goreng pisang yek? pakai tepung beras kan kalu nak die crispy?

sowie byk lak tanye kita ni..hihihi

Originally posted by CikKiahAbd at 6-6-2006 10:30 PM
ooo...kire udang goreng sampai garing la yek.okes2..kita ingat nak try buat yg celup tepung tu..rasenye yang camgitu kot yg kita biasa makan kat greenwood tu. Agak yg celup tepung tu cam tepung gor ...

cikkiah, yang kat tempat biasa shida beli tu, udang tu tak de goreng tepung. dia goreng biasa sampai rangup. tapi kena funa udang yang kecil & udang harimau sebab kulit udang harimau tebal & jadi rangup bila digoreng.

oooo...ok ok.goreng gitu aje la kan.sampai crispy okes..bleh la try weekend ni thank you K.Shida