CariDotMy

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: Lily_Savage

BOLEHKAN BERNIAGA CARA BEGINI?

aku rasa ramai yang terjebak dlm hal ambik % ni.. terutama

1. salesman
2. agen insurans
3. kontraktor ali baba

aku pun dah kompius ni.. boleh ambik ke x duit tu...

Originally posted by eiyoei at 6-12-2006 05:57 PM
aku rasa ramai yang terjebak dlm hal ambik % ni.. terutama

1. salesman
2. agen insurans
3. kontraktor ali baba

aku pun dah kompius ni.. boleh ambik ke x duit tu...

Ini pendapat saya saja.

1.   Saya rasa salesman mungkin dah ada perjanjian selain gaji, ada commission bila dia dapat menjual barang - kalau syarikat tempat kerja kita ada perjanjian dengan kita begitu, tak apa.

2. Agen insurans - memang dia hidup atas commission

3.  Kontraktor ali baba - dia tak tipu orang cuma dia perbodohkan dirinya sendiri, dia dapat projek dari Kerajaan/atau mana syarikat, dia beri pada orang lain.  Dia dapat duit sikit saja.  Orang yang dia ali babakan lesen tu yang untung.  Ini menipu Kerajaan :geram:

Yang dimaksudkan tak boleh ni apabila kita bekerja dengan satu2 majikan, kita dibayar gaji.  Dan sebarang duit yang masuk dari luar yang ada kaitan dengan kegiatan syarikat tempat kita kerja, tanpa pengetahuan dan persetujuan majikan kita, ini yang tak boleh.

Kalau buat kerja part time yang tak ada kena mengenai dengan kepentingan majikan kita, itu tak aper.   Nak jual insuran ker, nak jadi broken hartanah ker (sambilan), itu boleh selagi tidak mengganggu pekerjaan asal kita.

emmm bagus topik ni.

persoalan.... dalam dunia bisnes, kita ada introducer fee... as in if someone dapatkan project untuk u... u are somewhat 'obligated' untuk bagi dia introducer fee... ye la dia dapatkan project.

ok ni interpretasi saya... harap tuan2/puan kat sini leh komen....

kes 1

pada pandangan saya, kalau introducer TERLIBAT dalam decision making process untuk award the project, then it's rasuah. contohnya ada pegawai dalam company / govt agency yang tolong beratkan decision making process untuk berpihak pada kita. ini aku rasa rasuah. tak kisahla samada bayar sebelum atau selepas, ataupun kita bayar sukarela ataupun dia yang mintak.

kes 2

kalau introducer TIDAK TERLIBAT dalam decision making process untuk award the project, then it's commission. contohnye macam kontraktor A memang dah dapat pun project ni, tp dia sub-con pada kontraktor B. so kontraktor B bagi introducer fee kat kontraktor A.

hari tu aku borak2, then ada org bagitau aku, untuk tanak bagi 'rasuah', you declare upfront that your company policy is to reward 3-5% to sapa2 yang bagi bisnes. so in the end it becomes like a partnership / something clear / takde sorok2.

aku amat blur tp deep down aku still rasa salah, kalau kene pada kes 1. kalau kes 2 then it might be OK.

Originally posted by niceghost2005 at 5-12-2006 01:27 PM

:setuju:

Betul tu.....
Masaala di sini ialah Lily akan mendapat % dari penjualan produk tersebut.
Dan juga...Lily telah pun di bayar gaji olih syarikat yg ingin membeli barang tersebut.
...

haku bersependapat ngan ngko niceghost......ttp sekarang nie sumer orang ambil mudah.....:geram:

bagus gak persoalan mcm nih.. boleh dibuat rujukan...

btol2... leh jd bahan rujukan...
teruskan berbincang... aku nak komen bab2 ni xpandai laa...
tp biasa aku wat... mmg aku declare awl2... sape2 yg leh bg biznes...
projek kat comp aku... akan dpt percent.... mmg ngan sape2 pun aku wat..
kira rewards kpd sape2 yg leh bg projek laa..
ok kot... :nerd:

Follow Us
lily pun dah mula konpius ni..
dlm bab decision maker atau bleh influence decision maker tu lily rasa mmg salah..
tp kalau kita setakat introduce shj..up to them to decide..ntahlah..
sbbnya kalo bukan kerana kita kenalkan..kompeni terbabit x kan dpt bisnes dgn kompeni kita..
kalau menimbulkan keraguan..better tinggalkan aje lah

Originally posted by Lily_Savage at 12-12-2006 01:55 PM
lily pun dah mula konpius ni..
dlm bab decision maker atau bleh influence decision maker tu lily rasa mmg salah..
tp kalau kita setakat introduce shj..up to them to decide..ntahlah..
sbbnya kalo ...

kalau setakat introduce... saya rasa pun ok gak. asalkan tak influence decision making process.

12
Return to list New