CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: renjer

[MERGED]MISTERI GUNUNG LEDANG~ by makkenits & renjer

did king solomon really go to mount ophir to excavate gold?
otto Post at 5-4-2010 14:39

maybe... sebab itu ape yg direcordkan dlm old tastement, diambilnya emas dari mount ophir/ledang untuk pembinaan empat2 tiang solomon temple..

and red sandle pulak, alas kepada tiang itu dari kayu chengal = yg biase memang terdapat kat semnnjung tanah melayu

tapi, = berdasarkan logik pulak.. dorang refute bende ni sebab, kononnye tak mungkin manusia zaman tu ade navigational guide untuk pegi ke tanah melayu..

interesting eh??

aku nek g.ledang xsmpai bpe jam pn...
sbb nek gne kete ikut jln tar smpai kt pencawang TM..wakakaka...
tp mmg best gle ar tgk pemandangan kt ctu...
time kabus2 langgar badan..
dh byk kali gak mandi manda kt ctu sbb dkt kt umh...
stakat ni xjmpa paper lg yg aneh2..
kt ctu ketat sket peraturan dia
-xleh pancing n tangkap ikan (sbb ikan dorg bli n lepaskn kt ctu n pnah kne marah ngan renjer soh lepaskn blk..huhuhu..)
-xleh bwk blk pape brg pn dr ctu even batu n patahkn ranting pokok (ada jer org buat)
-aware dgn siren amaran (xleh msk air)
kalo time weekdays rmai gak bdk2 AADK bkt gambir dupah pungut2 smpah kt ctu..

i thought people at those times would use the stars for navigation...

yes pakai star.. tapi... bile dah sampai.. satu2 object yg nampak kat darat waktu siang ialah.. gunung.. gunung ophir/ledang penanda tempat itulah golden chersones/semenanjung emas

i

kat mana lokasi gua tempat pertapaan Adiputera yang jadi tempat Hang Tuah and the geng gi training silat tu?

korang pernah jumpa tak?

1# renjer

ish...nsb baik ko tak ambik
rule #1 "take only pictures, leave only footprints"

tp lame giler 5 ari baru smpi puncak
mase aku mendaki ledang, guide da pesan jaga mulut n patuhi pantang larang
sorang member aku da exhausted sgt, keep asking nape tak sampai2 lagi...mayb kte dah sesat tak dia tany guide
pastu mmg betul2 kitorang sesat...padahal guide yg bawak tu da berpuluh2 kali naik ledang kot

larangan lain, tak leh buang air kecil mase mandi kat air terjun

perjalanan balik, bau wangi tibe2 kat area kolam puteri mandi kot namenye (if i'm not mistaken)
mase turun tue..mlm la..ade kat 1 area nie kena tutup lampu suluh n jgn bersuara sikit pun..tak tau nape

Follow Us
Post Last Edit by permisi at 5-4-2010 16:32
kat mana lokasi gua tempat pertapaan Adiputera yang jadi tempat Hang Tuah and the geng gi training silat tu?

korang pernah jumpa tak?
jkkkj Post at 5-4-2010 16:07

ko refer kt posting #9

terasa hati nk pg panjat gunung ledang ni...setakat ni, smpai kat air terjun die je...tp xmandi pon...sbb ms tu xde sape nk jg barang ktorg...so aku lah jd tkg jg barang...xkesah sgt xdpt mndi sbb aku dpt melantak...nyum nyum nyum

syok baca pengalaman korang...

salam..
aku ni hari2 nampak gunung ledang..
tp mendaki tak pernah pon..
mandi2 pon leh kire berape kali je....

pemandangan pagi2 memang cantikl...kadang2 klu kabus tebal, gunug ledang ni boleh nampak mcm hilang je....tapi...kalau tak silap aku la dulu......kalau salah tolong betulkan yea....pernah ade bah kuat dr atas turun ke bawah dan korbankan 7 orang sekaligus....ni pon ayah aku yang citer.....dulu2 memang banyak kes mati lemas kat sane bila air turun kuat dari atas.......ajal maut di tangan Tuhan....walllahualam

time sekolah rendah dulu ada gak pg dgn kengkawan naik beskal dr bukit gambir ke gunung ledang. short cut ikut sagil dekat sikit sampai. konvoi 7-8org just pg mandi je x panjat naik ke atas pun. tp mandi tgh2 ari mmg sejuk giler..

yg penting alert dgn siren n jgn mandi klu br lepas ujan lebat. takut air deras turun dr puncak.. bahaya woo!!

cite pasal puteri gunung ledang n nenek kabayan tu...ada plak yg shieda dengar mereka tu org yg sama....puteri tu sebab terlalu cantik tu sebab menyamar as nenek kebayan ....pernah gak terdgr org cite...kalau waktu2 nak senja tu ada yg pernah terserempak dgn nenek kebayan ni....cumanya org tu x tau je yg itu lah nenek kebayan yg dimaksudkan...

salam semua... tumpang citer skit ye TT...

Ni pengalaman suami aku... masa tu dia ada kem bina diri/jati diri kat gunung ledang selama 3 ari 2 mlm. mlm tu diorg seme meneruskan aktiviti masuk hutan mendaki gunung. tiba masa turun tu dia dan seorg kawan paling belakang. skali dia ternampak bunga pahar yang tinggi dan sangat cantik. (org melaka bunga pahar nye tinggi2 kan) suami aku berminat sangat nak pegi tengok dekat, dia tanya pd member sebelah ko nampak apa yang aku nampak? member dia cakap nampak. so diorg sesama la nak menuju ke tempat tu, dlm perjalanan tu member suami aku dah mula rasa cuak agaknye, ajak le suami aku pegi dari situ. sbb sebelum buat aktiviti tu seme pegawai2 kat situ dah pesan. pandai2 bawa diri kalo ternmpk sesuatu jangan tegur dan ambil, tengok saja dari jauh.  bila kwn suami aku ckp mcm tu baru dia tersedar, diaorg dah jauh dari group tadi. memang sah dia dah tersesat. sib baik jumpa jalan balik. ... hi takut aku dia citer mcm tu.. sib baik somi aku berdua. kalo sensorang... hi mintak jauh la. suami aku cakap masa dia tgk bunga pahar tu mmg dari yg lain yg menarik minat dia nak tgk dari dkt. dia tak berniat nak ambik sekadar  nak tgk. bila citer kat orgtua dia, diorg ckp bunga pahar tu ibarat mcm mengalu-alukan kedatangan tetamu la tu. .. tu je la citer .. mintak maaf ye kalo berterabor.. dah lama no tak wat karangan.

kat sane ade air terjun kan

Reply 26# nakedeyes9

actually mmg x elok kan kencing dalam air...

Reply 35# nazurah

betul

aku kerap gk g waterfall tangkak ni dri bujang sampi la ni ank dh 2..pnh gk camping kt c2..sampai puncak pon ye..so far alhamdllah..x d apa2 lg..cume perlu diigt..kwsn2 cmtu mmg x dinafikan adanyer makhluk2 halus bermastautin..jaga tngkh laku..percakapan kiter..jgn wat maksiat.. jgn bwk bender2 yg hrm cm arak.babi..etc..

teringin sangat nak pegi gunung ledang but abah dah warning awal2 tak kasi

mount ophir = gunung ledang..

mount ophir -- asal name tempat semenanjung emas 'golden chersones' ...
unekspekted Post at 5-4-2010 14:18

jangan lupe penjajah british penah menggelarkan semenajung ni "semenanjung emas" sebab banyak hasil bumi

dalam sejarah melayu sultan mahmud kan?yang membina jambatan emas dan perak dari melaka ke gunung ledang.bukan pendek ooo!panjang giler!and jambatan tu musnah semuanya akibat sultan nak gak amik darah anak? die.persoalan yang nak timbulkan di mana lokasi jambatan tu sebenar and aku yakin laluan sepanjan lokasi tu mesti ade sisa2 emas yang tertinggal sepanjang laluan tu.and yang paling x logik,time tu ilmu kejuteraan org melayu tu maju sgt ke?ni yang timbul persoalan nieh..dikatakan sultan telah memenuhi syarat2 yang dikenakan oleh tuan puteri seperti

jambatan emas dan perak
hati nyamuk
hati kuman
air mate setempayan

ape lagik ntah.kalo ikot logik akal aku,pemintaan yang ngarot2 tu maknenye puteri mmg x nak kat sultan.kirenye syarat tu tolakan secara halus la..