CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: transporter

UMRAH & HAJI XIII, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

Close [Copy link]
skrg ni suka tgk rancangan Kembara Tabung Haji Travel bersama Ustaz Don di tv Al-Hijrah setiap ari Jumaat 9.30mlm....best jgk pengisian dia...paling suka bleh lepaskan rindu tgk suasana di Mekah & Madinah...

Salam semua..

Alhamdulillah, kami berdua telah selamat menghadiri kursus umrah yang telah diadakan pada hari sabtu lepas... Walaupun jauh di Melaka, namun kami tetap menghadirinya...dan disana juga semasa menghadiri kursus tersebut, kami juga telahmendapatkan suntikan meningitis...  Alhamdulillah, setakat ini semuanya berjalan lancar....

Kepada saudara msaadhamid dan ummi_ina, terima kasih banyak banyak kerana sudi membantu....Jangan lupa doa kalian untuk kami berdua agar perjalanan ibadah kami disana nanti dipermudahkanNya... Amin

Terima kasih semua...

salam sume...nak tanya sket kat korg..brapa budget korg utk g umrah maksud aku budget utk beli brg kat sana la n maybe makan kt luar kan..aku ni tgh plan utk budget..i'allah akan pegi umrah pada 14 Mac 2013...rasa syukur sgt doa yg dikirim pada kwn aku yg g umrah tahun lepas dimakbulkan allah..dpt gak aku jd tetamu Nya di sana...

mummy75 posted on 27-11-2012 10:34 AM
salam sume...nak tanya sket kat korg..brapa budget korg utk g umrah maksud aku budget utk beli brg k ...

Sebenarnya depends dgn tahap "berbelanja" mummy75. Hehehe... tapi untuk umrah nak belanja gedebak gedebuk beli kurma sikit dll rasanya not more than RM2K pun ok dah (based on my experience la. saya blanje bley tahan juga, ). kalau memang rasa yakin takde nak beli benda lain selain kurma2 tu sume dlm Rm1K cukup kot.

Cuma makan minum sana mungkin mahal sket dr harga standard di Malaysia. Contoh kalau kat Mekah nak makan kat foodcourt D'Saji kat Safwa Tower tu... rasanya sekali makan paling tidak 15 riyal (kalau amek nasi2 lah... kalau mcm kebab wraps tu set dgn air dlm 10 riyal jugak kot). Masa pergi Haji aritu kalau nak makan senang kira bajet sekali beli dlm 20 riyal.

Anyway tahniah mummy75! Selamat menyiapkan diri dan selamat berseronok menunaikan ibadah di sana kelak. Moga Allah permudahkan semuanya

Last edited by fa_stellar on 27-11-2012 10:54 AM

fa_stellar posted on 27-11-2012 10:53 AM
Sebenarnya depends dgn tahap "berbelanja" mummy75. Hehehe... tapi untuk umrah nak belanja gedebak  ...

tima kaseh fa_stellar...saya mg x sabar nk menjejakan kaki ke sana...x tau la mg mcm dipanggil2 diseru2 saya utk ke sana..mungkin kwn saya tu berdoa dgn penuh perasaan dan dia mg nk saya g ke sana..mcm2 dugaan saya terima bila saya dah berniat utk mengerjakan umrah..dari duit cukup tetiba mak saya pinjam plak dan katanya x dpt nk ganti duit yg dipinjam..saya dh give up..namun kuasa allah mengatasi segalanya..mak saya dpt ganti duit yg dia pinjam dari saya...dari situ saya bsemangat semula nk g umrah..

Hanya di sana tempat saya nk mengadu..terlalu byk dugaan dlm idop saya..dan nasihat dari kwn saya tu la yg saya pegang..katanyer berdoalah di sana dan i'allah dimakbulkan..hati saya skrg mg terpanggil sgt nk ke sana...ya allah..saya rasa mg dijemput utk menjadi tetamuNya..doakan utk saya agar dipermudahkan segala urusan saya di sana yer..

agak2 saya bwk 1k cukup x?

mummy75 posted on 27-11-2012 11:44 AM
tima kaseh fa_stellar...saya mg x sabar nk menjejakan kaki ke sana...x tau la mg mcm dipanggil2 di ...

salam mummy.. rasa akak cukup 1ribu tu. sbb thn lps akak pergi dgn husband bawa belanja
seribu je. sekadar beli buah kurma, kacang2 dan sikit2 buah tgn lain utk family n kwn2.
lg pun kita ke sana utk beribadah, shopping ala kadar je.  mudah2an Allah swt permudahkan
segala urusan mummy di sana nanti. insyaAllah, aminnn.

Follow Us
balqishku posted on 27-11-2012 12:01 PM
salam mummy.. rasa akak cukup 1ribu tu. sbb thn lps akak pergi dgn husband bawa belanja
seribu je ...

tima kaseh balqishku..mg nk beli kurma, kacang n sejadah kot...nak tanya lagi ni..balqishku bwk beg berapa byk?mcm pakaian kita apa yg patut nk dibawa dan mcm mana nk cuci pakaian bila di sana?

mummy75 posted on 27-11-2012 11:44 AM
tima kaseh fa_stellar...saya mg x sabar nk menjejakan kaki ke sana...x tau la mg mcm dipanggil2 di ...

Cukup RM1K tu. Saya yang *ehems* boleh tahan berbelanja ni bawak RM2K pon takde la habis. Siap boleh bawak balik baki duit tu masa pergi Haji lepas.

Ada hikmah pergi tertangguh2 dan memang tertulis mummy75 pergi waktu yg ditetapkan. Kata ustaz waktu haji aritu, byk kali dia sebut nak jadi tetamu Allah ni semua yang tentukan Allah. Kadang kita plan itu ini, tak menjadi juga. Apepon kalau ada azam yg bersungguh2 berserta dengan doanya jugak bersungguh2 inshaAllah, Allah jemput kita dan mudahkan semuanya. (Pengalaman sendiri jugak, masa nak pergi Umrah dulu. Mcm2 benda terhalang tapi akhirnya nampak memang besar kuasa Allah tentukan sesuatu sebab ending up aturan perjalanan ke sana semua jadi mudah dan dapat yg best2 )

Aih~ rindu dah Makkah & Madinah.

mummy75 posted on 27-11-2012 12:06 PM
tima kaseh balqishku..mg nk beli kurma, kacang n sejadah kot...nak tanya lagi ni..balqishku bwk be ...

kebetulan terbaca post ni wpon mummy75 tny kt balqishku saya nak tumpang opinion

Beg: saya bawak luggage yg saiz besar (tatau nak describe size tp saiz besar!) dgn 1 backpack.

Baju2: kalau saya selesa pakai jubah jer. dalam tu pakai je la seluar tido dgn t-shirt then sarung jubah kt luar. hehehe. so jubah tu boleh la recycle. Ikut selesa mummy75 lah. Kalau jenis selesa pakai seluar, pakai jubah seluar tu pon oke. Yang penting auratnya tertutup sempurna

Cuci pakaian: masa pergi umrah dulu sebab waktu singkat banding pergi haji, saya ada la sekali dua hantar baju kt dobi. Baju cukup la sampai balek. Ada kawan cakap,  tayah bwk byk2 sana jubah murah beli jer. Tapi saya ni jenis x suka beli baju baru tak cuci terus pakai... jadi saya bawak jugak baju lebih dr sini. Beli jubah kt sana takde pon pakai terus. Rate dobi masa umrah saya tak tahu...hehehe sebab bg abah uruskan dan dia bayar. Masa haji.... rate beza2.. kat Madinah, hotel yg saya ddk tu charge 5SR per piece (flat rate tak kira saiz). Kat mekah plak, dobi hotel tu charge ikut jenis pakaian. Kalau jubah/abaya 10SR. Tp ni rate musim haji lah... orang ckp ms musim haji harga barang jd mahal.

tima kaseh balqishku..mg nk beli kurma, kacang n sejadah kot...nak tanya lagi ni..balqishku bwk be ...

Saya bwk 2 beg, 1 beg yg travel bagi tu dan 1 lg beg yg besar sikit. x perlu bwk byk sgt baju. mcm akak bwk jubah 4, telekong 3, stokin kaki dan keperluan2 asas yg lain. kat madinah atau mekah pun boleh beli jubah yg cantek2.  di mekah nanti boleh basuh baju, tp jgn lupa bwk ler hanger supaya mudah nak sidai. saya siap bwk berus dan sabun dari sini. brg2 tu saya tinggalkan je kat hotel bila nk balik ke m'sia. kalau x mau basuh pun boleh, hantar je ke dobi tp siap ler ongkosnya.  

slalunye bile pegi, meow beli menda yg susah nk dpt kat sini ... cam kurma ... yg tu mmg borong gaklah sbb ramai ahli kuarge n kwn2 yg mmg suke kurma ori dr madinah (walopon kat msia ada yg juga dr sana) ... n meow suke borong coklat (cam budak2 jd nye ) ... lain2 tu kurang ... beli jubah pon yg biasa2 ... bkn yg standard butik. n meow sgt2 jrg mkn kat luar sbb t.a sediakan makanan yg dah cukup baik dan mmg kena ngan selera meow n kuarge. rm1000 lbh dr cukup.

baju telekung sume anta laundry ... sbb nk elak masalah nk sidai ... kang berebut lak tmpt menyidai. tmpt laundry byk. ada gak pekerja hotel dtg amek upah dobi ... yg best dorang dtg amek n anta bila siap ... harga bpatutan.

tima kaseh sume atas jawapan yg diberi...sgt2 berguna utk saya..saya nk cari info sebanyak mungkin psl ni first time g sana..maknanyer x payah byk sgt la baju nk bwk yer..baju pun blh hantar ke dobi tu dh kira bagus sgt..ye la kan dah ramai2 dok kat sana nanti berebut nk menyidai plak..

missus_meow posted on 27-11-2012 12:57 PM
slalunye bile pegi, meow beli menda yg susah nk dpt kat sini ... cam kurma ... yg tu mmg borong ga ...

meow..kat sana beli coklat kat mana?ke beli kat epot jer?best gak ek beli coklat ada tulisan arab kat wrapping tu..coklat mg feveret la..

mummy75 posted on 27-11-2012 01:11 PM
meow..kat sana beli coklat kat mana?ke beli kat epot jer?best gak ek beli coklat ada tulisan arab  ...

boleh beli coklat kat pasar kurma, kat airport, or kat bin dawood (nama supermarket dia) ... ade byk cawangan ... yg meow pegi dulu yg kat hilton tower ... sbb pegi blk hotel ke masjidil haram mmg lalu kat situ. so selalulah singgah beli coklat

tq meow for the info...harus mencari gak coklat nanti bila di sana

rexpin posted on 26-11-2012 09:03 AM
salam im_comey.
tmpng tnye money changer mana exchange rate 82 tu?
cr cari rata2 bg 85.

im tukar kat mid valley mega mall .. betul2 kat escalator tgh bangunan - tgkt Ground Floor yer

im_comey posted on 27-11-2012 01:33 PM
im tukar kat mid valley mega mall .. betul2 kat escalator tgh bangunan - tgkt Ground Floor yer

silap tu im_comey...Money Changer Midvalley seme kat Lower Ground...hehe...

meow..kat sana beli coklat kat mana?ke beli kat epot jer?best gak ek beli coklat ada tulisan arab  ...

Coklat2 banyak jugak kat BinDawood

KakpahMan posted on 26-11-2012 05:29 PM
Salam semua..

Alhamdulillah, kami berdua telah selamat menghadiri kursus umrah yang telah diadaka ...

Jauh tu dari Perak ke Melaka g kursus umrah
tapi mencari ilmu, jauh pun xpe
Sy pun duk Perak tp g kursus kat KL sbb at that time Andalusia hny ada buat kursus kt Kl dan Melaka je
sekali je sempat g kursus
selebihnya banyak cari ilmu dari buku2 dan internet
alhamdulillah...Allah permudahkan segalanya di sana
semoga perjalanan umrah kakPah juga dipermudahkan Allah nnti

Saya suka coklat kurma Al-Ansar. Ada dua jenis choc biasa dgn white choc. Sedap!

Kalau kat Madinah suka beli kt Dates Market kt Taiba Commercial Centre. Kedai al Ansar ni ada kt situ. Kurma situ pon ok gak sbb dia jual ikut gred. Tapi coklat kurma ni saya tgk kebanyakan kedai kurma ada.

Yes! Bin Dawood! Saya suka Bin Dawood ni. Banyak choc dan jajan2 best2 yang tak jual sini. Kalau boleh bawak balek M'sia Bin Dawood ni bestnye lah!

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x