CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Risiko bila salinan MyKad tak dipalang

Suehaiza posted on 20-12-2013 02:49 PM
korang palang lah camne sekalipun, even korang tulis PTPTN ke, Celcom ke, Bank Rakyat ke, sekali org ...

palang & tulis pakai marker pen hi3x..

saya pun ada pengalaman bila celcom suh byar bil tertunggak..
saya bgtau dh lama xpkai line celcom..dia suh pegi celcom center..
sblum tu..dlm call bersama celcom center..dia tya mc2m..dia bgtau.mmg register ats nama sy..sy nafikan...berkali dia cek utk pastikan bukan sy..dia tya soalan rahsia..tya nama mak saya..?so sy bgtau nama mak sy..then dia  bgtau sah,mmg kena la sy..nk bersihkan nama..
rupa2 mmg ada salinan ic kat dorng...tp alamat srt menyurat di slangor tp sy dok perak..
so dorang advice suh wat repot polis,akuan bersumpah then anta ke celcom utk tindakan lanjut.so dia bg borang le...(dh lupa borang apa)
last skli celcom call...dorg dh close kes sy..alhamdullilah..tp naya nk p smua tmpt..hu3...gerun nk bg ic kita kat org..at least kita palang dlu la...

Last edited by norell on 20-12-2013 03:57 PM

pada yg ada bekas suami ke bekas isteri ker..hati2 juga ya.. sbb saya dah terkena..

bekas suami guna salinan ic saya register astro utk family dia..... terkezut bila astro minta jelaskan hutang.. bila minta details dr astro..mmg register kat tempat lain..pasang kat tempat lain. Astro beri cadangan buat polis report. Dah buat polis report..kasi salinan report tuh kat astro utk dorang investigate. lepas dr tuh dorang takde call lg minta jelaskan hutang.  

harum nama celcom dalam nim

la...aku baru tau....dulu aku gelakkan kawan aku...apsal skema sgt....hehe

ButterCup posted on 20-12-2013 04:05 PM
pada yg ada bekas suami ke bekas isteri ker..hati2 juga ya.. sbb saya dah terkena..

bekas suami g ...

napa bekas suami jahat sgt budat pedajal mcmtu?

Follow Us
btw, all these while, aku tak palang pun, bukan masa bg kt kaunter  baru dorang palang kan ke?

freekey posted on 20-12-2013 04:10 PM
btw, all these while, aku tak palang pun, bukan masa bg kt kaunter  baru dorang palang kan ke?

...

manusia berniat jahat sentiasa ada di mana-mana

Kassim_Patalon posted on 20-12-2013 04:11 PM
manusia berniat jahat sentiasa ada di mana-mana

btui2..kena berhati dlm urusan melibatkan ic..

freekey posted on 20-12-2013 04:10 PM

...

Pttnya kita sendiri yg kena ada kesedaran sivik untuk lindungi maklumt diri kita...

mommymonster82 posted on 20-12-2013 04:16 PM
Pttnya kita sendiri yg kena ada kesedaran sivik untuk lindungi maklumt diri kita...

Terima kasih.

macam mana ahlong begitu bodoh...yang pinjam duit tu depa tak tgk ka wajah org tu...sama ka dgn tertera kat mykad...bodo..

Knights posted on 20-12-2013 12:48 PM
Saya pun ada kena

Ada orang register guna nama saya untuk buat line celcom

haku pun pernah kena cam hang.. line celcom jugak.. tahun 2002 gitu.. stat dr tu, bila haku buat salinan ic, haku palang siap2

syabee posted on 20-12-2013 12:53 PM
palang n klu nak bagi bank HSBC contohnya tolong la tulis HSBC USED ONLY...

mcm2 skang bole berla ...

sekarang salinan IC dah palang pun kena juga.  as long as org dalam approve.

masalahnya bukan semua orang tahu. kerja palang memalang ni dah lama buat dah dekat 10 tahun buat.

masalah lagi bila tuan punya diri tak hadir and orang gunakan salinan ic untuk buat/ikat perjanjian. yang salah meluluskan adalah pihak meluluskan tu!!!

dulu ada colleague bapa dia pinjam ahlong. ahlong tu memang nak tengok ic. tapi ic tu berapa penting bagi (along). ahlong minta bill rumah. ni along bagus punya. dia nak tengok orang tu duduk kat rumah berdasarkan bill tu. so ahlong bawa geng utk gi site survey round2 dalam rumah. tanya mak dia (masa mak dia tak tau apa2 pasal ahlong) pasal betul tak bapak dia duduk kat situ. lepas dah buat check semua. baru pinjaman diluluskan. ahlong jenis ni pun tahu nak buat kerja betul. bila bapak colleague tak bayar, mmg dia terus datang rumah. nasib adik colleague settlekan hutang. so ahlong tu tak kacau lagi.

bagi aku, mmg susah kerja nak cross check bagai. tapi di sini tadi ahlong dapat balik recover duit dia dan tak menganiyai orang luar (salinan ic dicuri).

Patut kita ada prosedur cam ni. tapi prosedur cam ni tak dilakukan. main ambil je ic orang buat loan/pinjaman etc

Pengajaran : ahlong lagi bijak dari syarikat kewangan ternama berdaftar / syarikat gergasi lain Last edited by munchkin on 20-12-2013 09:38 PM

joeyss posted on 20-12-2013 01:09 PM
tu kalau along..
kalau badan-badan official ni, macam celcom, bank dan sebagainya, boleh tak kita s ...

boleh, tapi banyak hassle lah...
kalau aku kena dengan company2 ni, aku akan pergi kat diaorang dan tanya kat diaorang, dia ada nampak ke muka aku ni yang datang apply loan, credit card, phone, etc???? ada cctv ke?? kalau tak, jangan cakap banyak, balai juga crita....
dengan along tu, lain cerita lah...

Sentiasa palang ic. Tahu pun masa study kena tegur dgn kawan

pelik bin ajaib bila kita nak buat loan itu ini susah tapi ada jer orang salahgunakan salinan ic utk buat loan boleh pulak mudah2 lepas....ni bank meme silaka

aku pun kena dgn celcom tahun lepas..aku terlupa nk palang  salinan IC masa ada register study,sbb registrar kat U tu tolong photostatekan...beberapa bulan lepas tu aku dapat bill dr celcom & surat lawyer mintak aku bayar tunggakkan...hampeh sungguh U tu... aku tak tahu la registrar dia ke atau kerani ni yg wat dajal...
aku tepon balik celcom and reply balik surat lawyer dia...pastu dah tade dapat ape2 citer dh dr derang...

fire_place posted on 20-12-2013 01:39 PM
Bukan fotostat shj..
Kalo pg pondok pengawal..
Pak guard suruh tinggal ic..

memang illegal sebenarnya dorang minta serah IC ni.

Jangan bagi !

tapi sekarang banyak yang dah sekolah so dorang akan accept lesen memandu.