CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: alongim

Anak comelku Autistic Spectrum Disorder

2 minggu lepas, hubby bawak anak saya (perempuan, thn ni 6 thn, gi monthly terapi (speech terapi) kat HKL.  Menurut kata terapi kat sana, kita ni kena rajin melayan anak2 autisme. kena layan dia bercakap juga. pastikan masa bercakap, dia pandang mulut atau mata kita. ajar cara buat ayat (eg -saya nak minum -tunjuk 3 jari kat dia) then suruh dia sebut bersama. alhamdulillah, ada perkembangan dan peningkatan. anak saya belajar kat skolah khas. Dia rajin nak gi sekolah. tiap2 hari tak kiralah ari sabtu/ahad asik sebut nak gi skolah jer.

Rate

1

baru2 ni saya ajar dia baca alfatihah & cara solat, alhamdulillah dia nak belajar & boleh baca sungguh pun kadang2 bahasa dia kurang difahami. Pokoknya disini, kita kena sabar  melayan anak2 autisme yg selalunya menguji tahap kesabaran kita.

Rate

1

Originally posted by gunturr at 12-5-2008 02:16 PM
Penat sungguh ye jadik mak bapak anak autism ni, tapi kita kena tabah & cekal, insyallah semua ni dapat pahala, ujian Allah atas makhluknya, sebab Tuhan sayangkan kita. Anak sulung saya 4 thn pun ...

Hai gunturr,selamat berkenalan ya:handshake:  . anak awak lelaki ke perempuan dan dia autistik kategori mana? dalam masa yg singkat sudah cuba pelbagai cara utk anak u tu.sungguh prihatin

nak tau lebih lanjut tentang autisme, boleh surf kat web NASOM

http://www.teleautism.net/index. ... emid=14&lang=my

Originally posted by losyen at 13-5-2008 01:38 PM
nak tau lebih lanjut tentang autisme, boleh surf kat web NASOM

http://www.teleautism.net/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=14&lang=my

thanks awak

Salam Semua

Assalammualaikum...

Sebenarnya manjakani dah jadi peminat setia forum ni since last 1 1/2 year since my son diagnosed autisma. thanks 4 all d advice and cerita-cerita menarik, tips2 berguna, doctor n therapist recommendations. cume nak stary gfcf diet 2 yang tak terstart-strat lagi sebab...anak suke sangat minum susu... tak sampai hati nak stop terus. tapi insyaallah nak cube lah almond milk campor dengan chorella tu.. ribena dah replace dgn roselle juice. alhamdullillah anak suke...
Manjakani sebenarnya ada anak kembar. one boy, one girl. yang girl okay, yang boy diagnosed autisme with speech delay masa dia 2 tahun, november 2006. sekarang twins dah 3 1/2 tahun. girl dah msk tadika play group. boy sekarang early intervention programme kat SPICES, 2 kali seminggu. satu sesi 2 jam. Speech n OT kat HKL. OT okay la jugak, sebulan sekali. Yang geram tu speech 3 bulan sekali. Sekarang try nak masukkan dia speech kat HUKM pulak. at least sebulan sekali. Baru pi bagi referal letter kat bahagian psiakiatri kanak2 hukm. semalam (khamis) doc meeting new case. harap2 anak terpilihla masuk. nurse tu kata ada jugak case yang hukm reject n refer tempat lain..
Minggu lepas parents ajak pi jumpa satu orang kat pahang. anak sampai termuntah2. balik yang girl terus demam. Mak kata bawa anak yang autisma tu berubat. Ikutkan je la orang tua nak berikhtiar. Nama anak pun tukar jadi Al Bukhari. Kata orang pahang tu nama anak sekarang berat sangat tak sesuai dengan dia. Al Bukhari lebih sesuai untuk jiwa dia. nama saya pun ada dua. agaknya dia ikut mak dia kot...
Iskh...memang parents anak autisma ni banyak sabarnye. kalau tak sabar dah lama dah give up. sampai berhenti keje saya sebab bos tak penahnye paham bile nak ambik anak dari class. so sekarang ni jadi driver hantar dia pi docs, therapy, special class n tadika. Sabar....sabar.....

Rate

1

Follow Us

Reply #706 manjakani's post

Walaikumsalam manjakani, welcome to the board. kat sini memang byk tips. anak saya pun masih follow up dgn HKL. sebulan skali utk speech therapy & carakerja. masa umur dia 3thn ++ saya tak perasan, mungkin dia lambat ckp. then saya tgk sepupu yg sama baya dia dah boleh bercakap segala. puaslah bawak dia gi berubat kat kg, ikut petua lah then mintak air penawar, sama jer. then makcik suruh saya bawak gi hospital utk check. kat sana doctor diagnos anak saya mild autisme. Pastu barulah saya start surf internet nak tahu lebih lanjut apa itu autisme. ALhamdulillah ada peningkatan. Kita sebagai ibu/bapa takleh berputus asa. sentiasalah berdoa & berikthiar.

Rate

1

Salam

I pun dah lama x jenguk forum ni. ANak I dah 1thn amalkan diet GFCF, but not 100%. Mungkin dlm 90% je amalkan sebab kadang2 dia mintak biskut, dah kesian, bagi la gak sekeping dua. Susu mmg dah stop completely, roti, kek, mee etc mmg dah x makan. KEsan dia x nampak serta merta, kena sabar, buat betul2 sebulan dua baru nampak anak makin peka keadaan sekitar, x hyper sgt...at the same time makanan yg ada msg dan bergula at least kena kurangkan, lagi bagus kalau bole stop terus. Kalau nak cari makanan yg gluten free dan casein free, cari kat cold storage ada jual biskut dan breakfast cereal. I think rice milk pun ada, harga mahal sket, tapi anak punya psl kan...
Skrg I bwk anak pegi acupuncture kat Master Leong, I pegi seminggu sekali je, baru 2 bln tapi alhamdullilah nampak la improvements. Anak I makin petah bercakap, kalau tanya dia apa2 dia akan jawap. Dulu kita cakap dgn dia, dia buat dunno je...Tapi bab overexcited kalau tgh main tu masih ada, tapi rasanya lama kelamaan tu ok la, insyaallah.

Ada hikmahnya anak autistik. Sebab dia autistik I belajar macam2. Dulu kami satu family makan main hentam je segala fast food, junk food. Tapi sejak jumpa Dr KAdir dan surf internet, I dah paham dan mula ubah diet family. Kami x makan sebarang dah. Gula pun dah x ada kat rumah, I ganti dgn madu, susu pun x minum, either pakai almond milk atau dairy free creamer. Sejak tukar diet ni, satu family lebih sihat, jarang demam selsema...I rasa kalau anak I x autistik I x akan peka mengenai pentingnya jaga apa yg dimakan utk pastikan family sentiasa sihat. So always look at the good things, insyaallah x de la rasa stress sgt melayan karenah anak2

Rate

1

Salam semua,
Saya dah lama mengikuti thread ni, hari ni baru pertama kali mencuba nak hantar reply nak kongsi pengalaman saya, td dah type panjang, tiba2 hilang .
Anak saya, akan masuk 3 tahun 31/8 ni, disahkan having mild autism Januari lepas oleh pakar dari HUKM. Sejak dari tu dah start terapi sebulan sekali ( OT & ST kat HUKM gak) tapi nampak cam x de perubahan. Still non-verbal. Baru2 ni saya attend ABA preview talk kat Bangsar (sama cam yang GUNTURRgi tu), minah cina yang sama yang kira pelajar berjaya ada bagitau anak dia macam my son jugak, segala terapi x menjadi sebab budak tu x leh fokus, so by learning about ABA & practising it to her son,  kira correction of behaviour dulu lah, then bila anak behaviour dah ok, barulah pengajaran lain boleh masuk.. logiklah kan kalau budak tu dah set in the mind x nak cooperate during theraphy session, satu menda pun sia2 lah kan. So rasanya kami nak join lah program tu..
Sedikit sebanyak about my son. Dia ni la ni, x leh cakap lagi. Makan pun problem, minum sus je kuat (se tin susu 1.8kg tu seminggu dah habih). Bab makan, saya hari2 blend keledek ngan mangga & suap kat dia pakai syringe yang cam clinic kasi untuk liquid medicine for kids tu. Kalau x buat camni, dia x makan. Kena ada sorang pegang dia sementara disuapkan makanan tu sebab dia akan mengamuk x nak makan. Menda solid yang dia makan hanyalah biskut, tu pun selepas dia teliti depan belakang biskut tu to make sure that it's Jacob Hi-Fibre biscuit. Kalau nampak lain skit, dia akan buang.. Kalau camni, macam mana nak buat gfcf diet tu?!?
Last week ada makcik & pakcik datang dari kampung. Our son ni, kadang2 out of the blue, dia gelak sorang2. Pakcik dah suggest dah balik kampung nanti dia boleh tolong tunjukkan ustaz, kut2 ada 'sesuatu' ke. Kami ngikut je lah kut.. dah x tau nak buat menda..
Saya sebenarnya rasa stress ni.. mintak tolong kawan2 di sini share lah, walaupun saya tahu tahap autism ni berbeza2, anak2 you all start cakap umur berapa tahun, ek.. camner ngajar budak ni, pada umur ni..
Pastu yang saya nak tahu gak, apa beza autism ngan mental retardation, ek?

Rate

1

Salam Ummi...your son baru umur 3 thn, otak masih berkembang, so kalau nak start buat any treatment mmg elok sgt. Chances to improve is high. Yg I tahu mental retardation maksudnya IQ rendah, x pandai banda2 asas mcm pakai baju, mandi, berinteraksi dgn orang, etc. BUdak autistik ni x semestinya IQ rendah, ramai yg boleh membaca, menulis, pandai guna computer, cuma bab komunikasi dengan org kurang, attention span singkat sgt, mostly budak2 cam ni mcm duduk dlm dunia dia sendiri.
I rekomen sgt2 GFCF diet sebab I tengok anak I makin improve sejak amalkan. Dulu I pun susah hati nak berenti susu tapi alhamdullilah ok, dia x memberontak. Kalau risau, tukarkan dgn susu soya, takut x sedap, tambah madu sket. I baca kat internet ada sorang ni dia stop susu anak dia mengamuk 3 hari 3 malam, menjerit2, tapi dia sabar gak, sekarang anak dia dah makin elok, dah bole pegi sekolah.

Susu ada casein, wheat ada gluten, cuba search kat internet banyak explaination kenapa susu dan gandum x elok untuk anak autism. Doctor kat spital x akan rekomen GFCF diet psl the diet is not proven scientifically. Sapa nak taja study buktikan susu lembu x elok utk anak2 kan, bangkarp la syarikat2 susu yg kaya raya tuh...

Tapi cuba la diet tuh, insyaallah boleh, sembahyang hajat sama, baca fatihah dan ayat kursi tiup kat kepala dia tiap2 mlm, bila bagi dia minum air, baca fatihah dan ayat kursi tiup kat air dia. Itu ikhtiar kita setakat mampu...

Rate

1

salam..anybody pernah dengar pasal NURY ni? selalu jugak dia buat seminar..tak tahu la bagus ke idak.. just nak inform kawan2 semua

APAKAH RAWATAN YANG DI SEDIAKAN ?

RAWATAN YANG DI SEDIAKAN DI KLINIK INI IALAH :

Rate

1

sabar ye kawan2 semua...mmg kita kena banyak sabar..
cuba usaha yg kita terdaya, tak tahu napa, kalau
sayang nengok anak org lain yg autism jugak, mesti nangis
bila borak ngan mak budak tu

agaknya sebab kita faham masalah each other kot....

anak saya tak amalkan gfcf diet. Saya cuma kurangkan bagi makan/minum yg bergula sahaja. Susu pun dia dah tak minum lagi. Dah beberapa tahun dia tak makan nasi, hanya makan mee, spageti, roti canai or capati. snack food memang saya tak bagi.

Originally posted by losyen at 21-5-2008 12:16 PM
anak saya tak amalkan gfcf diet. Saya cuma kurangkan bagi makan/minum yg bergula sahaja. Susu pun dia dah tak minum lagi. Dah beberapa tahun dia tak makan nasi, hanya makan mee, spageti, roti can ...

yerlah anak shidah juga tak minum susu, terpaksa kurangkan makanan manis, dia suka amat makan ayam. apa2 mesti ayam

ni saya dpt dari email. tentang kursus kat nury

NURY Malaysia <nury_malaysia@ yahoo.com> wrote:

From: NURY Malaysia <nury_malaysia@ yahoo.com>
    Date: Tue, 20 May 2008 08:18:06 -0700 (PDT)
    Subject: - Kursus Ibu Bapa untuk anak cemerlang (14 & 15 Jun 2008)

Jika anda adalah seorang ibu atau bapa ataupun bakal ibu bapa atau anda seorang pendidik ....anda dijemput untuk menyertai :

KURSUS ANAK CEMERLANG
    KURSUS ANAK ISTIMEWA
    14 dan 15 Jun 2008 (Sabtu & Ahad)
    Di Institut NURY , Bukit Antarabangsa, Kuala Lumpur
    (TEMPAT TERHAD KEPADA 50 PESERTA SAHAJA)

Dikendalikan oleh :
    Dato' Dr Noor Laily bt Dato' Abu Bakar
    Pengerusi NURY

Lebih 200,000 ibu bapa di Malaysia & Singapura telah mengikuti kursus dan mendapat manafat  dari kursus ini.

Daftar Sekarang
    Hubungi 03-41075479 atau  03-41075487 (waktu pejabat)

Siapa patut hadir ? :

*
          Ibu bapa yang ingin mencemerlangkan anak-anak mereka
        *
          Bakal ibu bapa
        *
          Guru-guru dan pendidik
        *
          Ibu bapa atau penjaga yang menjaga anak-anak istimewa

Kursus ini ialah untuk ibubapa yang ingin tahu bagaimana mencemerlangkan  anak yang normal dan memulihkan anak yang bermasalah seperti Cerebral Palsy, Down Syndrome, Hiperaktif, Autisme yang dikatakan lembab belajar, yang pekak, buta dan sebagainya.
    Intisari kursus ini:
    Pengenalan
    Selama lebih 20 tahun, NURY telah melatih lebih 200,000 ibu bapa di Malaysia dan Singapura dalam membantu meningkatkan pembangunan anak mereka dengan tujuan untuk:
    v     Membangunkan anak-anak yang sihat, cerdik dan mulia
    v     Menambahkan jumlah ibubapa yang cekap dalam meningkatkan kesihatan, kecerdikan dan sahsiah anak
    v     Menambahkan jumlah ibu bapa yang minat dan berupaya memajukan keluarga masing-masing
    v     Memajukan keluarga dan anak cemerlang sehingga amalan itu menjadi adat resam masyarakat

Keistimewaan kursus

* Program ini merangkumi usia anak ketika di dalam rahim ibu di mana keutamaan diberi bagi 3 tahun pertama usia anak.
        * Penglibatan ibubapa secara menyeluruh. Cth: diberi latihan dan kaunseling.
        * Mengadakan kursus dan kaunseling berterusan untuk ibu yang mengandung:- Program IN-UTERO.
        * Program yang bersepadu di mana melibatkan proses dan tahap Pembangunan Sistem Saraf Otak.
        * Mewujudkan program kerjasama dengan pusat kajian pendidikan Antarabangsa seperti Institutes for the Achievement of Human Potential, Philadelphia USA (IAHP).
        * Sistem penilaian bagi setiap anak, ibubapa dan program yang diadakan dirumah.
        * Kesan program akan dirasai dalam masa 3-6 bulan bukan sahaja kepada anak malahan ibu bapa juga.

MODUL KURSUS
    Bahagian I

* Prinsip-prinsip NURY
        * Pembangunan otak = Pembangunan anak
        * Pembangunan otak dam kemampuan manusia
        * Program 慗angkaterusan NURY

Rate

1

Reply #708 mami06's post

I nak tanya..U bawak pg jumpa Master Leong tuh brapa dia charged? ikut jam ker hapa..? di mana..? interested to know..coz ada kawan anak dia bole cakap cuma tunggang terbalik..kot2 i bole suggest kat dia..

ps/- kalau dah ada  info psl ni kat belakang2, so sorry i maybe dah terlepas pandang..maleh dah nak selak2 lagi

Reply #716 Sasha's post

i tolong jawab....

mcm nih...i explain...
1 kali session (cucuk jarum tuh) rm35
satu hari kena 3 session jadik 35X3 = 105

pastu ubat satu rm 15
satu hari 2 ubat kena makan..jadik Rm15X 2 = 30 ringgit

lebih kurang 135 ringgit satu hari...

akum..saya orang baru kat sini..ank saya dah umur 3thn 5 bln...dan doktor suspect my children autisme...tak konfirm lg..tapi bila sy baca forum ni ciri2 autisme memang ader pd anak saya..dr sini banyak yg saya tahu tentang autistik...saya dah refer anak saya kat hospital..tak sangka ingatkan dia lambat bercakap rupernyer ader masalah..problem anak saya dia akan cakap benda yang dia suka jer...perkataan baru kita ajar dia tknak cakap dan ikut..di hanya boleh ckp satu perkataan shj...anak saya suka minum susu dan suka makan nasi kosong, roti kosong dan buah-bauhan...lauk pauk tknk makan...saya ader baca tentang efalex...adakah ia boleh membantu untuk anak supaya selera makan?sebelum ni sy tak tau tengtang autisme...tp biler dah kena kat anak sendirik...barulah sy start surf pasal autisme..

[ Last edited by  orange_lemon at 26-5-2008 03:15 PM ]

Originally posted by orange_lemon at 26-5-2008 02:20 PM
akum..saya orang baru kat sini..ank saya dah umur 3thn 5 bln...dan doktor suspect my children autisme...tak konfirm lg..tapi bila sy baca forum ni ciri2 autisme memang ader pd anak saya..dr sini  ...

ceritalah lagi macamana treatment dia skrg yer? shidah start treatment sejak umur anak 4thn, masalah lambat cakap. refer HUKM buat test menjak umur dia 2 1/2 thn lagi.

Reply #719 shidahameera's post

baru nak buat hearing assesment, speech trerapy...and satu lg tak ingat lak...kat hosp ipoh..app 16 dan 20 hb nih...mula2 saya tahu sy sedih gak...saya ader dua anak lelaki...yang second 2 thn bulan 7 nanti...tp sekarang pun biler kiter ajar adik dia ckp..mcm abang dia jugak..dia taknak ikut aper kiter ckp...dia akan ckp benda yang kita tak paham...dan satu lagi adik dia ni kalau nak aper2 mesti tarik tangan...even nak sebut perkataan nak pun dia tak mau