CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: MasakLemaK

Terlalu beriman kepada hadith

Salam TT.

Terlalu beriman kpd hadith,
jika hadith² itu drpd Allah dan rasulNya,
maka lebih baik le gamaknya.
Sabar³...

Kecuali yg mengambil sepotong hadith shj
dan meninggal/langgarkn yg lainnya.
Nasihat le dgn baik/hormat...insya Allah.

Post Last Edit by mnm77 at 10-5-2012 08:42
Nak reda Allah perlu apa ek? Saya ni bodoh. Ada yang sudi nak ajarkan?
Abangcute Post at 9-5-2012 13:29

Salam...

Dalam perbincangan, sama-sama kita boleh kongsi ilmu dan pendapat. Kita elakkan kata orang lain bodoh, dan tak perlu juga memperbodohkan diri sendiri, kan?

Saya pun tak rasa saya yang paling pandai, tentu ada orang lain yang lebih pandai. Sama-sama kita muhasabah diri.

Arif bermaksud beramal dalam ibadat dan ibadah dan jelas tujuan hidup hanyalah hambaNya. Alim bermaksud banyak beribadat. Itu pun tak boleh beza? Carilah ulama yang arif tentang kebenaran. Semoga Allah limpahkan rahmat ke atas kita semua.
Abangcute Post at 9-5-2012 13:41

Sebenarnya anda dah salah pada takrifan sebenar perkataan Alim, tapi kita boleh sama-sama bincang kalau anda rasa saya yang salah.

Kata akar bagi kalimah Alim dan kalimah Ilmu adalah 'Ain, Lam, Mim. Seorang 'Alim tu merujuk seorang yang BERILMU, bukan maksudnya seorang yang banyak beribadat.

Orang yang kuat beribadat disebut 'ABID, bukannya 'ALIM. Sesetengah, atau banyak orang Melayu menggunakan istilah 'Alim kepada orang yang kuat ibadat, sebenarnya dah salah penggunaan istilah tu. Istilah 'Alim tu sebenarnya merujuk kepada orang yang berpengetahuan agama.

Istilah 'Ulama pula jama' (plural) kepada 'Alim.

Istilah "Arif" itu menghampiri kepada maksud yang berpengetahuan. Jika kita kata dia seorang yang Arif dalam ilmu Agama, maka maksud kita dia seorang yang berpengetahuan Agama, yakni 'Alim, bukannya 'Abid (kuat ibadat)

Sekarang anda boleh tak bezakan antara 'Alim dan 'Abid?

WAllahu a'lam

Reply 73# Emzeq

gurau2
  moga dapat sikit ketenangan
kerna
TENANG ITU MENDAMAIKAN
BALIK DGN HATI YANG PUAS DAN DIREDHOINYA

Reply 77# dinsmann

wasalam
  kalau khatam tu tak abih abih lagiii
tapi kalau khatan tu..........dah leeeee

teruk gak leee khatam ni
dgn Hadith ALLAH
Hadith Nabi
dan Hadith aku

Reply  Emzeq

gurau2
  moga dapat sikit ketenangan
kerna
TENANG ITU MENDAMAIKAN
BALI ...
orangbesi Post at 10-5-2012 09:24

Nak bergurau pada perkara agama ?Nanti Islam juga jadi bahan gurauan!

Reply 85# Emzeq

ya tak ya jugak
  saya salah leee kannnn
walau teringin API tidak MEMANASKAN suasana

Follow Us
Reply  Emzeq

ya tak ya jugak
  saya salah leee kannnn
walau teringin API tidak MEMANASKA ...
orangbesi Post at 10-5-2012 09:47

Apa yg kita teringin,  kadang2 nampak baik dan elok,  Tapi hasilnya amat buruk.

Sekarang anda boleh tak bezakan antara 'Alim dan 'Abid?
mnm77 Post at 10-5-2012 08:39

Terima kasih mnm77, benda ni pun saya tak dapat bezakan .

mungkin ilmu saya setakat boleh tahu niat orang jer....   

sabar..sabar.
jgn la perbezaan pendapat memecahbelahkan ummah...mcm yg kite tengok dlm TV hari2 tu..perbezaaan fahaman memutuskan hubungan ibu-anak, abang-adik...takmo lah camtu.
saya kat sini sekadar bertanya dan mau berkongsi ilmu dgn org bijak pandai..
sbb saya tak bijak..saya tak pandai..

Ushar aje ni. Ada lagi yang rasa hebat dengan ilmu? Saya ni bodoh. Baru reti guna hukum akal ramai yang melenting. Tolong bantu saya cipta satu lagi bumi. Saya nak panggil hamba2 Allah aje duduk dekat bumi baru. Cukup kot Al-Quran dgn hadis. Orang macam saya nih kalau jalan di bandar nampak hutan aje. Cuma nak ingatkan Islam Iman dan Ihsan hanya untuk orang bodoh dan gila aje. Maklumlah kalau tegur orang tak sembahyang ler ni syaitan2 ni akan jawab kami yang tanggung dosa. Bila orang bodoh dan gila ni tegur polis jgn amik rasuah jawabnya jabatan polis semua amik (org pandai amik rasuah orang bodoh tak amik) Biasalah kan. So nak tanya akhirat nanti siapa yang bodoh siapa yang pandai? Uih kamu ada ilmu, nabi tinggalkan ilmu utk apa? Untuk disalah gunakan? Uih, bank ler nih pakai sistem islam. Mazhab 4 kata pinjam duit sebab tangguh masa tak per. Makna pinjam pun tak kenal. Baik kata hutang baru betul. Ulama pandai. Tolak habis hukum asal sedangkan byk kaedah lain yang bolleh guna pakai. Kalau lah saya pinjam rm1 kena bagi balik rm1 dgn nombor siri yang sama boleh? Saya ni bodoh sebab ikut Al-Quran dan Hadis. Terlalu pandai dgn ilmu sampai tolak yang wajib. Tu baru sikit. Allah jadikan 1 nama iaitu hujan untuk semua makhluk dibumi, ramai manusia lupa manusia tu bodoh. Kalau nak cipta tv 1 orang pi la cipta tv tu, boley? Saya bagi masa 1 saat. Tu kira bodoh ler tu. Kecik2 tak reti baca last, jadi pembantah lagi lah bodoh. Pertikai makna hamba Allah. Sanggup ke tanggung syirik sebab kita ni memang hamba dia pun. Pasal pandwi sangat jadi hamba manusia. Hamba duit. Hamba isteri. Hamba kerja. Hamba ilmu. Syirik tak? Bodoh ke pandai?

Jadilah hamba Allah yang bodoh. Orang2 bodoh macam saya ni aje sedar diri bodoh. Yang melenting2 tu pandai. Entah kenapa satu baris dalam Al-Quran dan Sunnah tak laksanakan sepenuhnya pun tak tau. En mnm77 dah boleh masuk syurga ek sebab berilmu, kenal Allah malah segala serbi. Tahniah. Tapi aperaal ek, tak bersuara suruh umat islam sokong sistem dirham? Uih lupa kamu org pandai. Says bodoh belum tentu syurga lagi. Eh, apersal ek ramai orang buang anak, zina bersepah. Ops lupa, saya bodoh tak layak nak kata apa2. Kamu pandai, ilmu hebat tolong seatlekan BOLEH? Says yang bodoh nak pesan jgn tunggu ramai orang mati disebabkan kepandaian cukupler.

Jadilah hamba Allah dalam erti kata sebenar. Kalau pandsi ilmu tu Tolong Seatlekan Problem tu jap. Kalau tak boleh tu Kira Bodoh ler nak ngaku pandai. Triple bodoh saya kata untuk anda Boleh?

Siapa boleh bagitau apersal manusia ada dimuks bumi? Untuk tauhid Allah aje. Nak survive kena ler makan minum. Ada Allah kata Kena jadi pandai? Allah suruh manusia (hamba Allah) belajar. Kalau kamu nak beriman dan bertaqwa anggap anda bodoh dan mintaklah nur dkt Allah. Apersal ek manusia tu sombong. Sebab manusia tu rasa

PANDAI... Jadi kalau nak beriman dan bertaqwa mudah aje Jadilah hamba yg bodoh baru ler solat khusyuj. jgn mimpi nak khusyuk kalau rasa diri pandai.

Post Last Edit by Nazrulism at 10-5-2012 20:49
Baru reti guna hukum akal ramai yang melenting.
Abangcute Post at 10-5-2012 19:51

melenting ?... orang baru cucuk sikit tu, ko dah meratap hiba !  

Mana surah2 dan hadith2 yg ko kata nak bentangkan hari tu ?

Cuma nak ingatkan Islam Iman dan Ihsan hanya untuk orang bodoh dan gila aje.

Saya ni bodoh sebab ikut Al-Quran dan Hadis.

Ini perkataan orang Islam ker perkataan orang kafir ?

Dinsmann dah solat? Agak2 solat tu untuk apa? Pandai sgt sampai jahil diri tu hamba kepada Allah. Utk pengetahuan dins hebat hanya untuk Hamba2 Allah yang menjadi pilihanNya. Datang jumpa saya saya boleh tunjukkan kehebatan saya. Lebih hebat dari terbang atas langit. Lebih hebat dari yang kamu tahu dan dgr. Dan kalau kamu lihat lepas tu tiada lagi syurga utk kamu (melainkan 100% hidup kerana Allah). Kalau mnm77 yg pandai boleh dtg jugak. Nak kata saya riak pun tak per. Tapi saya bgtau saya ni bodoh. Allah jua yang maha mengetahui.

Nazrul nak join? Gelak? Saya Pernah tunjukkan awan yang gelap tetiba cerah tak sampsi 5 minit. Saya boleh tahan bulan dan memang saya pernah tahan pergerakan. Nak suruh saya tahan matahari pun boleh. Nak tgk gempa bumi pun boleh. Macam saya kata says bodoh orgnya.

Sebenarnya kamu hanya main2 cakap tapi saya tak pernah main2 ckp. Kalau kamu kata saya gila pun memang saya terima. Saya menerangkan kebenaran tanda kehancuran Malaysia dah dekat. Dalam tahun ni kalau semua org pandang dunia byk dari pandang Allah, boleh jadi banyak kawasan hancur. Tanda Allah dah bagi cuma tak tarik nyawa aje lagi. Kalau kamu percaya kata2 saya maka syirik ler kamu. Kalau kamu percaya Allah amal ma'aruf nahi mungkar maka selamatlah kamu. Wallah Hualam. Ada lagi nak kondem dengan org gila = saya ler siapa lg?

Nazrul nak join? Gelak? Saya Pernah tunjukkan awan yang gelap tetiba cerah tak sampsi 5 minit. Saya boleh tahan bulan dan memang saya pernah tahan pergerakan. Nak suruh saya tahan matahari pun boleh. Nak tgk gempa bumi pun boleh. Macam saya kata says bodoh orgnya.
Abangcute Post at 10-5-2012 21:04

Kuat bau bangkai la pulak..................

Nak mimpi jumpa syaitan tak? Saya boleh bantu.