CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: budak_kampung

AVIATION - QUESTIONS AND ANSWER

memang ada camtu kot...apasai tu depa ade bunker...tempat lepak...selalunya dalam kpl 747 ade la....

hehe, sory la mencelah.. rasenye memang tu salah satu daripada procedure [tp bergantung kat airline operator]. 1st period mmg banyak workload sket, nak kene buat preflight check, routing check dsb. Lagipun banyak nak kene contact, memula ngan ground controller, then aerodrome controller (tower), pastu TRACON (terminal radar controller) ataupun departure / approach. Pastu baru pass kat Area / Sector Controller sebelum dapat final level, routing, heading dan final cruising speed. hehe bile dah kat atas, x banyak keje, set jer autopilot, then just monitor VHF or HF or SELCAL (untuk yg cruise tinggi & melalui laut) dari sector controller.  hehheheh tp mcm yg aku bg tau td la... ikut airliner gaks...

TRANSMILE slalu gi VOMM (Chennai / Madras) pakai 2 pilot jer.... aku pun x tau camner dioarang handle...

wei apsal time flight landing kuat sangat gegaran dia..member aku kata depends on pilot..sometimes landing smooth je..aku naik flight gi airpot trg..captain melayu time landing..ya allah. sampai baby boleh nangis..bergegar flight..memang camtuke?

mm...  faktor utama memang pilot.. tambah2 pilot yg baru.. kalau nko tgk dari terminal ke kat luar ke [janji luar kapal la..], berasap wa cakap lu.. bukan tayar blakang je..depan pun pergh....  asap tak ingant nyer..

Aiport pun same, kene aiport yg kurang mantain, landasan x baper elok, gegar gaks..

satu lagi faktor angin, biasenye ade 3 istilah angin yg utama dalam aviation untuk kategori aerodrome / aiport nie..

1) Tail Wind - angin yg datang dari belakang dari kapal dan angin nie akan menyebabkan kapal akan
                       tertekan ke bawah dan kedapan. kalau kene angin nie la yg slalu kapal lambat sket nak brek
                       [keputusannyer korang akan dengar bunyi reverse-thrust yang kuat], kalau x  
                       alamatnyer kapal yg korang naik tu tetibe je ade kat atas rumput, x pun jalan raye..
                       hehehe..

2) Cross Wind - angin yg datang dari arah sebelah kanan atau kiri kapal. angin nie pun jahan gaks.. die
                        suke tolak kapal mase touch landasan. tp angin nie boleh tahan lg, kacau kapal kecik jer,
                         yg besar x effect sgt..

3) Head Wind - Ahaks, angin nie yang paling baik dari golongan angin dalam alam semesta, die dtg dr
                       depan kapal, so bile touch-down, aerodynamic dari angin akan support kapal dan korang
                       akan tidur lena semasa touch-down. hahaha... ade ke orang tidur masa touch.?

Ade lagi angin lain, yg agak bahaya.. tp nanti la.. lain kali aku bg tau.. aku pun dah hangin satu badan, penat la menaip nie.. hampeh tul.. harap2 ape yg aku bg tau tu betul la kot.. korang nak tau detail, tanyer pilot2 kat dlm forum nie aku rase salah sorangnyer ialah hafizuka. diorang lg arif.

sorry la geng / moderator.. terpanjang laks aku nyer posting nie... muah muah muah

"winds light and variable, cleared to land..."

tu ayat atc controller yg sedap didengar mase nak land...=p

ahaks ahaks.. chest, nak senang landing jer... hangin aku..

Follow Us
Originally posted by promulgate at 26-6-2006 11:58 AM

Meh Kita buat Greeting announcement skali... Wakakakakaka  

Selamat pagi/petang/malam tuan-tuan dan puan-puan. Saya (....) bagi pihak kapten (....) dan semua anak-anak kapal ingin meng ...

tapi ada sesetengah passenger yg tak suka tutup henset dalam pesawat. Ada satu kes B737-300 panel navigation pilot frozen (blank terus). Bila Cabin Crew, check semua passenger, dapat tangkap sorang passenger tak tutup henpon. Bayangkan kalau passenger tak tutup henset pada waktu malam. Kalau navigation failure, dan ATC comm. failure disebabkan kedegilan passenger tak tutup henpon. Bygkan berapa banyak nyawa terancam ???

Tapi kes frozen nih, nasib baik tak langgar apa2. Pilot decided turn back to base. Cuma flight delay jer, menyusahkan passenger yg lain je.

eliza_bura_gas This user has been deleted
aku cadangkan utk kes pax yg x reti2 off handphone tuh...mtk pax lain pi kat dia & say tis thing:

"waaa....manyak lawa la itu handphone...tapi wa rasa lagi lawa kalo lps nih kita2 sama t'hempas kat darat ka, laut ka...."

sapa stuju angkat tangan?! ! :>

ahaks.. ahaks..

Originally posted by eliza_bura_gas at 13-7-2006 20:21
aku cadangkan utk kes pax yg x reti2 off handphone tuh...mtk pax lain pi kat dia & say tis thing:

"waaa....manyak lawa la itu handphone...tapi wa rasa lagi lawa kalo lps nih kita2 sama  ...

:setuju:..angkat sign board lagi hah..

nak tanya...kalo kapal terbang yg terbabas ke..ape..ke...
kira yang pax semua selamat laa...
ape yg akan dilakukan ke atas pilot? siapa yg lakukan dan ape jenis tindakan?
cmner disiasat dan sebagainya...ok dah..heheh..tolong la jawab ok.

Kalau kapal terbang terhempas

Kalau kapal terbang tu terhempas, kita kapan kan jer pilot dan passenger2

Tapi kalau pilot survived, selalunya airline dan airport aku tubuhkan satu badan siasatan. Wakil dari airline + airport. Captain dan FO akan disoal secara berasingan. Kemudian keterangan depa dibandingkan dengan data dari Flight Data Recorder (FDR) dan Cockpit Voice Recorder (CVR) (kotak hitam). Selepas itu ditempat kejadian, akan siasat kebarangkalian masalah teknikal pesawat atau berpunca dari tarmac.

Kalau punca berlaku dari 'misconduct', orang yg misconduct tu akan kena buang keje la. Contoh2:

1. Kecuaian mekanik/engineer kapal, ketatkan skru ke aper ke.... tindakan yg selalunya kena, buang keje. Kalau melibatkan dadah / rasuah  bleh kena jel.

2. Kecuaian pilot, contohnya salah buat decision tapi kapal tiada kerosakan teknikal ... tindakan yg selalu kena, lesen kena tarik. Kadang2 kena buang keje

3. Kecuaian pegawai ATC... kena buang keje kot

4. Berpunca dari Airport, mcm runway byk sgt sampah. Sampah2 tu termasuk dlm enjin dan mengakibatkan terbakar... Pihak Airline tu bleh saman Airport.

5. Kalau passenger buat lawak april fool kata kapal terbang tu ada 'BOM'... Dikira sebagai kes polis, dan passenger yg bangang tu masuk jel

Ini je lah yg saya tahu...

Originally posted by tyrande_81 at 14-7-2006 17:28
Kalau kapal terbang tu terhempas, kita kapan kan jer pilot dan passenger2

Tapi kalau pilot survived, selalunya airline dan airport aku tubuhkan satu badan siasatan. Wakil dari airline + airport. ...

owh..:tq:..hehe

Originally posted by tyrande_81 at 13-7-2006 07:02 PM
tapi ada sesetengah passenger yg tak suka tutup henset dalam pesawat. Ada satu kes B737-300 panel navigation pilot frozen (blank terus). Bila Cabin Crew, check semua passenger, dapat tangkap  ...

Ngko dari AK ker tyrande_81~???

Identiti saya terpaksa dirahsiakan, kwang kwang kwang..... eh camna ko bleh suspek aku dari AK? obvious giler ke?

dasat betul ko prom, ko baca post tyrande je dah tahu dari mana hehehehe

Reply #135 hafizuka's post

aku ghaser mmg obvious kot yang tyrande_81 dari AK kot..sbb terang2 dier sebut 733...hehehe

kat mana payrol? hehehehe ni pilot ak ke cabin crew ak nih? kawan shinobu agaknya tu

Reply #137 hafizuka's post

kat mana mcm mane tuh hafizuka? ghasenyer mmg AK kot..pilot ke cabin crew tak sure..ape kata ko interrogate dier hafizuka..hehehe
hm.. makin ramai staff2 AK kat sini...them more the merrier..hehehe

A aa lah.... aku pi cakap B737-300, mesti lar AK,

Aisyeh, pecah lobang aku...lari....Ramai ker staff AK kat sini? ooo ini keje korang yerk? masuk forum... hahahaha

Originally posted by tyrande_81 at 16-7-2006 11:45 AM
Identiti saya terpaksa dirahsiakan, kwang kwang kwang..... eh camna ko bleh suspek aku dari AK? obvious giler ke?

tak obvious laaa... tapi bleh tahu laaa... biasa laaa... aviation community kat Malaysia kecik jaaa....  :cak:

Btw. ngk work atas mana~??? B733~??? A320~??? Stewardess ker~??? Pilot~??? kalau A320 kemungkinan ngko Pilot ahh.. sebab AK mana ada Female B733 Pilot Betul tak~??? Setahu aku laaaa... cepat cepat.. kalau betul tarak ticket Pree Pi Brunei... Aku tingin nak Gi Brunei Nih~!!!!

[ Last edited by  promulgate at 16-7-2006 12:59 PM ]