CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: paler kembang

Q&A : Videography

Reply #120 paler kembang's post

TQ bro...

Saper boleh buat video edit cam ni..?? mcm real laa....
diorang guna software apa ye??

http://www.ganges.com/MANUSIA_DILAHIRKAN_TANPA_KEPALA_v620951/

Kebanyakan software video editing seperti adobe premiere, sony vegas dan conopus boleh buat..

nak tanya sikit for those yg tahu kenapa benda ni berlaku:

aku guna video cam CANON DC20. lepas masukkan DVD-RW dalam tuh tetiba takleh nak record pulak. dekat screen tuh dia tulis Dics Error.

Kenapa ek?

Originally posted by sam_survivor at 19-5-2008 03:03 PM
nak tanya sikit for those yg tahu kenapa benda ni berlaku:

aku guna video cam CANON DC20. lepas masukkan DVD-RW dalam tuh tetiba takleh nak record pulak. dekat screen tuh dia tulis Dics Error. ...

cuba masukkan dvd-rw yang lain....

Nak tanya ckit pasal capture nih.... cam maner nak maintain quality gambo yg kita capture tu supaya as good as those yg kita rakam. Sy guna tape...
Penah cuba tukar dia nyer pixel ke ape ker pada yg besar sikit, quality much better tapi frame dia jadi slow plak... naper ekkk?? ke jenis tape memang gitu ataupun soh pi antar kedai gak..?

Follow Us
Apa yang aku amalkan setiap kali aku digitize ialah pastikan aku gunakan firewire kalau nak digitize direct dari kamera. Kalau tak guna BOB. Tu untuk kurangkan frame yang drop masa digitize.

Originally posted by matabole at 30-5-2008 11:41 PM
Apa yang aku amalkan setiap kali aku digitize ialah pastikan aku gunakan firewire kalau nak digitize direct dari kamera. Kalau tak guna BOB. Tu untuk kurangkan frame yang drop masa digitize.

Apo bondo tu heh...

Reply #128 wongkono's post

eheh..aku nak huraikan aku pon budak baru belajar gak..sesikit boleh ler...

Biasanya kalau kita nak digitize kan rushes(raw video) kita tu...ada beberapa cara kan

aku amik contoh kalau pakai DV tape (sebab aku suka guna dv),kita boleh digitize kan samada guna USB atau satu  Firewire. kedua-dua nya ada kat kamera kita tu. Jgn guna USB untuk digitize sebab frame akan drop masa digitize, sebab kualiti nyer berbeza,aku dah lupa sebab apa dari segi teknikalnya, frame akan drop kalau guna USB masa digitize tu.
BOB tu pulak merujuk kepada Breakout Box.Yang mana satu box disambung menggunakan firewire ke pc. So kamera ni akan sambung ke sini. Dari segi teknikalnya pon aku tak reti nak terangkan..ekkkekek. tapi biasanya kalau aku buat editing aku akan guna si BOB aku ni untuk connect pc ke tv. supaya senang aku buat editing  tgk balik hasil kerja aku kat tv tu.

ehehe...jom pi workshop yang kat ruang iklan tu tu..aku cari member ni

nak capture dvtape gunalah 'wayarapi' @ firewire.  Inilah yg paling OK dan ramah-guna.  Tak payag lakukan setting berbagai, hanya namakan file sahaja (kalay tak beri namapun nama lalai (default) ada.  Terus jer capture real-time.  pastu edit la....

salam semua, saya baru kat sini. saya ada beberapa masalah berkaitan mcm mana nak transfer video dari dv ke komputer. bila saya connect firewire ke komputer, terteralah window not open. apa masalahnya ya. adakah cara tranfer tu x betul. dengan hanya menggunakan window movie maker adakah mencukupi untuk tranfer video tu. atau ada software yang di perlukan lagi. actually saya zero dalam editing ni. sapa2 yang ada kelpangan bolehla guide saya from 1st step nak trnfer video tu. berapakah ruang hard disk diperlukan utk tujuan itu?

adalah lebih elok menggunakan software video editing seperti Ulead Video atau Pinaccle atau Adobe Premiere, bila sambung wayar api dari camera ke PC, buka software video editing dan ambil pilihan 'capture' dan buat capture melalui software tersebut..

pastu edit la.....

salam all,

sape yg tahu kedai yg bagus utk cari camcoder panasonic MD 10000?

Originally posted by korokure :sape yg tahu kedai yg bagus utk cari camcoder panasonic MD 10000?
1. Selangor photo di Pertama Kompleks: RM4K (+/-)<br />2. Key Color Photo Sdn. Bhd. Unit S040, 2nd Floor, Mid Valley Mega Mall, Mid Valley City, Lingkaran Syed Putra. - 03-22828960 - RM4K (+/-)

[ Last edited by  Keyboard at 6-9-2008 12:46 PM ]

MD 10000 adalah model dv yang nampak hebat dengan harga yang murah.  Ianya jenis 'tanggung'. (Shoulder Mount).  Hebatnya kerana dapat bergaya profesional.  Oleh sebab kamera ini diletak di atas bahu, maka agak stabil pengambarannya ketika jrugambar berdiri tegak. Namun bagi gulungan profesional sebenarnya, kebanyakannya sudah beralih arah dan kurang suka memakai camcoder jenis shoulder mount ini kerana di atas beberapa sebab:

1. Semasa dalam pengambaran, videocam berada di atas bahu dan jurugambar hanya mempunyai satu pilihan untuk melihat display melalui view finder sahaja.  Dalam suasana cerah memanglah amat menolong menjelaskan lagi paparan, tetapi dalam semua keadaan ianya amat membosankan kerana mata perlu disepetkan sebelah kiri untuk melayan view finder pada mata kanan.  Dalam kedudukan begini lcd display di sisi dalam kedudukan yang sangat dekat dengan mata dan tidak dapat diterima oleh mata kasar.  

2. Camcoder jenis shoulder mount ini, dalam sesi pengambaran yang memerlukan jurugambar video bergerak, berjalan dan berlari, ianya amat terbatas sebab mata terpaksa dibahagi tugas kena mata kanan melihat view finder dan mata kiri melihat di luar untuk bergerak.  Lagi pula gambar kurang stabile berbanding dengan dipegang secara free hand (tanpa tanggung atas bahu)

3. Camcoder jenis shoulder mount ini juga tidak dapat digayakan secara free hand (tanpa galas.tanggung) sebab kududukan tangan kanan untuk memegang (sekaligus mengawal on/pause dan zoom) terletak di bahagian depan videocam dan menjadikan camcoder akan terlayah ke belakang sebab tidak seimbang.

4. Jurugambar hanya mempunya 2 pilihan iaitu menanggung atas bahu atau memegang handle bahagian atas camcoder.  Ini mungkin memberi sedikit masalah jika mahu mebuat pengambaran yang memerlukan camcoder di angkat tinggi.

5. Pemilik MD10000 sekarang banyak yang lebih selesa menggunakan monopot dari diletak di atas bahu.

[ Last edited by  paler kembang at 6-9-2008 03:08 PM ]

nasib baik cik tak beli lagi MD10000

Balas #136 Keyboard\ catat

Bagi aku better go for panasonic ag-dvx102b compare to md1000. tambahan lebih kurang 4k lagi je puas ati, bole broadcast quality

Aku pernah try md1000, ianya agak ringan dan agak mudah gegar.  Dan paling ketara yang aku tgk cam ni tak manual white balance. Auto tu yang aku rasa agak rugi sket.

Balas #131 mama_airil\ catat

Guna Sony Vegas ler ..... hasil cantik dan byk layer boleh dimasukkan. Bila dah cuba vegas, rasanya dah x nak yg lain......

kebanyakan software edit video memang boleh banyak layer....

terima kasih kepada rakan2 yg bg pandangan. sy ni br berjinak2 dgn video ni. cuma tgh cari cam yg bagus dan harga yg berpatutan. budget pon dlm 4K. satu lagi sy editing baru guna adobe premiere. bila tgk setting ada size standard 4:3 32Hz dan 48hz. biasa nk guna mana satu yek? ataupun widescreen 16:9 32hz dgn 48hz.