CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: MasakLemaK

Terlalu beriman kepada hadith

Sememangnya itulah makna Hamba Allah. Tak ader yang lebih dari itu. Nak syurga?

4 golong yg terhalang dari menjadi hamba Allah:
1)Orang yang takabbur atau membesarkan diri.
2)Orang yang merasa cukup dengan apa yang telah ia ketahui.
3)Orang Yang Malas.
4)Orang yang malu tidak kena pada tempatnya.

Disebabkan kebodohanlah manusia mencari Ilmu. Jika sudah ada kepandaian apalah gunanya Ilmu sedangkan banyak lagi ilmu seluas lautan masih belum tentu diketahui. Menjadi bodoh perlu untuk merendahkan diri kepada Rabb Allah yang Maha Mengetahui segala-galanya lagi Maha Bijaksana. Jadilah hamba yang bodoh tapi bijaksana dalam kehidupan ini kerana kehidupan kita ini hanya sementara. Carilah ilmu dan beramal dgnnya selaku Hamba-hambaNya.

Reply 122# Abangcute

boleh tambah satu lagi tak???
iaitu mereka yg tidak bersyukur
dgn pemberian TUHAN kepada org lain
dan tidak pada dirinya

ok ke????

Boley2. Muahahaha

Post Last Edit by Emzeq at 12-5-2012 10:10
betul jugak ya nampak je baik kannnn
tapi manalah tahu........tipu daya si penghasut tuuu
orangbesi Post at 11-5-2012 09:31

Kadang2 kita nampak sesuatu posting macam nasihat yang jujur. Akan tetapi di sebalik
nasihat tersebut, syaitan hanya ingin menyesat, mengkafir, memusyrik dan menjadikan kita ahli neraka.

Tipu daya ini diakui sendiri oleh syaitan:

Dan ia (syaitan) bersumpah kepada keduanya (Adam dan Hawa):   
Sesungguhnya aku adalah dari mereka yang memberi nasihat kepada kamu berdua.” [al-A’raaf 7:21]

Follow Us
Ada 2 aje jenis penghasut dalam dunia ni. 1 bersifat keduniaan 2 bersifat mentauhidkan Allah. Carilah yang ditengah2. Maksudnya, mengambil keduniaan dimasukkan amalan mentauhidkan Allah krn kita berada didunia. Jgn lalai kerana lalai membuahkan bantahan. Sama2 kita renung2kan

Reply 126# Emzeq

benar tak langsung pertikaikan

sedangkan
diri sendiri pun MENGHASUT diri sendiri juga
entahlahhhh...................

why should we take hadith seriously?

saya penah menyuarakan pd suami saya.
kerana saya telah membaca kisah fatimah r.a menangis kerana keletihan menguruskan rumahtangga (kisah fatimah r.a inspiring saya sgt2)..
ketika fatimah mengadu kpd ayahandanya tentang betapa letihnya dia, rasullulah SAW memberi nasihat, menasihatkan fatimah supaya berzikir. beliau mengatakan ingatlah pahala yg fatimah akan terima dr Allah kalau fatimah menguruskan rumahtangga dgn ikhlas tanpa adanya bantuan pembantu. Rasulullah sendiri pernah mengatakan, beliau lebih mengejar kebahagian Akhirat dari kesenangan dan kemewahan dunia. Sedangkan gunung Uhud pun pernah menawarkan dirinya menjadi emas utk memberi kekayaan kpd Rasullullah.

Jadi saya kaitkan kehidupan Fatimah dan Rasulullah dgn tujuan hidup suami saya. Saya katakan pd dia..kenapa dia sebok mengejar kekayaan dunia, mendampingi ustaz yang Ahli Sunnah kononnya. Kenapa mendakwa diri tu Ahli sunnah sedangkan harta dunia menjadi keutamaan? sedangkan rasulullah sendiri menolak kemewahan dunia dan lebih suka mengejar kebahagiaan akhirat.

jawab suami saya..nabi tu makamnya lain. dia mendapat wahyu dr Allah. Dia hanya menjalankan tugas yg Allah perintahkan..nabi tak perlu berusaha. Dalam hati saya..OH MY!! kenapa jawapan dia begituu buat saya terkilan. Kalau org bukan Islam dengar, sangat memalukan.

Atau mungkin saya yg silap..benarkan nabi tak perlu berusaha? yg saya mushkilkan kenapa mereka hanya mencontohi nabi kepada perkara2 yang akan memudahkan mereka? Tapi perkara yg menyukarkan hidup mereka..mereka tak ikut nabi? inikah yg dinamakan Ahli Sunnah?

Please..pleasee,...saya sgt perlukan bimbingan supaya tidak tersasar.

Jadi saya kaitkan kehidupan Fatimah dan Rasulullah dgn tujuan hidup suami saya. Saya katakan pd dia..kenapa dia sebok mengejar kekayaan dunia, mendampingi ustaz yang Ahli Sunnah kononnya. Kenapa mendakwa diri tu Ahli sunnah sedangkan harta dunia menjadi keutamaan? sedangkan rasulullah sendiri menolak kemewahan dunia dan lebih suka mengejar kebahagiaan akhirat.

jawab suami saya..nabi tu makamnya lain. dia mendapat wahyu dr Allah. Dia hanya menjalankan tugas yg Allah perintahkan..nabi tak perlu berusaha. Dalam hati saya..OH MY!! kenapa jawapan dia begituu buat saya terkilan.
MasakLemaK Post at 28-5-2012 16:37

Salam puan...

Masalah puan ni perlu banyak sabar dan doa. Kalau betul seperti apa yang puan cerita, nampaknya suami puan ni jenis yang tak boleh ditegur, terutama dalam bab agama.

Dan juga kefahamannya pun macam belum kukuh, sebab tu jawapannya macam tu. Dia hanya cuba nak membela diri bila puan seakan-akan 'menyerang'

Atau mungkin saya yg silap..benarkan nabi tak perlu berusaha? yg saya mushkilkan kenapa mereka hanya mencontohi nabi kepada perkara2 yang akan memudahkan mereka? Tapi perkara yg menyukarkan hidup mereka..mereka tak ikut nabi? inikah yg dinamakan Ahli Sunnah?

Please..pleasee,...saya sgt perlukan bimbingan supaya tidak tersasar.

Ada juga saya dapati golongan yang mendakwa ikut Sunnah dan Salaf, tapi hakikatnya lebih ikut nafsu. Apa yang mudah ikut, yang mereka rasa susah takmau ikut sebab dengan alasan agama itu mudah. Inilah yang dikatakan lebih ikut nafsu. Memang agama itu mudah, namun bukan bererti mengambil mudah! Tidak dinafikan.... memang ada kelompok yang macam tu...terutama yang baru berjinak dengan aliran tertentu... yang mendakwa ikut Sunnah dan Salaf...namun bukan semua.... ada kelompok tertentu.... ada yang haq juga... kena selidik siapa guru mereka...rujukan mereka...

Nasihat saya, elakkan 'menyerang'... guna pendekatan lebih berhikmah... banyak sabar dan doa....  dalam beragama ni banyak dugaannya.... yang penting ikhlas dan sentiasa pohon hidayah dari Allah.... buangkan sifat ego.... banyak muhasabah diri dan cuba betulkan diri... insya-Allah kesannya secara tak langsung akan dapat dilihat kelak...

WAllahu a'lam

Jika hikmah itu bijaksana,
dan ilmu itu pengetahuan,
luangkn masa yg ada dgn membaca.
Baca dgn nama yg Maha Mengetahui lg Maha Bijaksana.
Utk petunjuk dan hidayah yg Menerangi Kegelapan,
yg Maha Pemurah lg Maha Mengasihani.

p/s: Kurangkn menonton TV...

Salam puan...

Memang agama itu mudah, namun bukan bererti mengambil mudah! mnm77 Post at 29-5-2012 15:28

Saya sangat2 setuju dgn ape yg mnm77 kata ni....sangat sangat sangat.
Selalu suami saya kata pd saya, agama itu mudah.. bagi saya ye! Islam tak menyusahkan kite, tapi membimbing kite...dlm usaha nak membimbing diri sendiri tu pun bukannya mudah..kena ada usaha.

Ye saya terus berdoa, tapi sebagai manusia yang hina ni, kdg2 terdetik jgk kat hati saya..semoga Allah tunjukkan kebenaran. Rasa mudah sangat kesabaran saya ni goyah bila dia rendah2kan ilmu agama saya yg cetek ni instead of membimbing saya. Berdamping rapat dgn ustaz tersohor kononnya. Ternyata lah ustaz tersohor tu gagal mendidik org2 terdekat dgn dia. Itu pun ade hati nak berdakwah ke serata alam.

Terlalu beriman kepada hadith

semoga diberi kekuatan untuk puan mengharungi masalah ini.

(posted by mobile)

saya ada kekeliruan dengan satu hadis ni..

Rasulullah SAW bersabda, “Sesungguhnya aku tinggalkan pada kalian dua perkara yang amat berharga, yaitu kitab Allah dan Ahlul Baitku” (Shahih Muslim Juz 4 hal 123 terbitan Dar al-Ma’rif Beirut Lebanon )

atau,

“Aku tinggalkan kamu dua perkara, kamu tidak akan sesat selama mana kamu berpegang dengan kedua-duanya, iaitu kitab Allah (Al-Qur’an) dan sunnahku.” (HR Malik bin Anas

mne satu satu yg betul sebenarnya?ini boleh menjadi punca perpecahan umat islam..
atau memang Nabi ada beritahu kedua-dua hadis ni..
hadis pertama selalu digunakan/dipegang oleh org syiah..

Comments

sila ke sini: http://mforum.cari.com.my/forum.php?mod=viewthread&tid=670536&page=1&extra=#pid49899126  Post time 13-8-2012 08:35 AM

jjx597 posted on 11-8-2012 05:49 PM
saya ada kekeliruan dengan satu hadis ni..

Rasulullah SAW bersabda, “Sesungguhnya aku tinggalkan pada kalian dua perkara yang amat berharga, yaitu kitab Allah dan Ahlul Baitku” (Shahih Muslim Juz 4 hal 123 terbitan Dar al-Ma’rif Beirut Lebanon )

atau,

“Aku tinggalkan kamu dua perkara, kamu tidak akan sesat selama mana kamu berpegang dengan kedua-duanya, iaitu kitab Allah (Al-Qur’an) dan sunnahku.” (HR Malik bin Anas

bnda cmni pun ada byk versi ye

dn tak salah aku ada 3 versi sbnarnya
yg kt atas ni baru 2 versi

mana lah satu islam sebenarnya aku pn tak tau
Last edited by Bateesta on 16-12-2012 04:32 AM

Bateesta posted on 16-12-2012 04:31 AM

sebab ianya hadis bukan ayat Quran..hadis memang ada jenis2nya..
nak tau islam pergi cari guru yang mursyid dan belajar..

Last edited by jjx597 on 16-12-2012 08:44 AM

Bateesta posted on 16-12-2012 04:31 AM

agak malanglah kerana kesukaran mencari kebenaran, lalu ditinggalkan kebenaran itu .....

jjx597 posted on 16-12-2012 08:41 AM
sebab ianya hadis bukan ayat Quran..hadis memang ada jenis2nya..
nak tau islam pergi cari guru ya ...

x yah la smbang dgn aku psl hadis ni
hadis ni dh lbh kurang jd mcm quran bg kbnyakan org islam

Last edited by Bateesta on 16-12-2012 11:09 AM

ussopp posted on 16-12-2012 08:57 AM
agak malanglah kerana kesukaran mencari kebenaran, lalu ditinggalkan kebenaran itu .....

x ada sape blh bg tau kebenaran kecuali tuhan sndiri

manusia byk brsangka2 je sbnrnya kt dunia ni