CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: InVendeTTa

Wife Sah Pregnant Time Still X Stabil dgn Kos Kawen Dulu :( [Updated 22/7]

InVendeTTa posted on 18-7-2013 03:14 PM
thanx for pengalaman menarik tuk aku goreng kat my wife tuk pujuk dia sette ke sepital gomen
bt ...

kenapa pulak prefer nursery?sy lagi prefer room in with baby.

sy dulu sakit2 beranak malam tu jugak mintak ngn nurse,please put my baby by my side,xnak dihantar ke nursery semata2 sbb sy nak kangaroo care dan peluk,breastfeed baby.bawah sakit,badan sakit dah tak hirau,janji dapat tatap n pegang wajah baby.berkali2 baby nangis nak susu,gagah jugak bangun turun naik katil dgn sakit jahit lagi,sbb nak susukan baby.padahal sy duduk spital private,yg kalau nak,boleh aje petik loceng sume misi buat.kalau wife u determined nak breastfeed,hari 1st tu banyakkan skin to skin contact.penat tu sekejap je lah.takdenye sampai nak meroyan.

jazaa posted on 19-7-2013 02:28 AM
Bg tgok tapi dpt pegang sekejap je lah....
Klu ada org dtg visit aku, jgn harap dia bg bawak masuk  ...

Jaundice sbb ramai org kerumun baby ke?

Iya dik.....
Baby kan baru sgt2 menjengah donia.....antibodi pun tak kuat....

Tahniah bapk alie.....
Sudah jadi bapak kamu iya.....

Iya lah sili....
Baby kan baru2 sgt menjengah donia.....
Antibodi pun tak kuat.......

InVendeTTa posted on 18-7-2013 04:03 PM
mmg wife takut keseorangan jaga baby time penat2 tu
lg2 malam hasben xleh teman
in your case mmg ...

Meh aku cerita pengalaman aku (last sekali 8 tahun lepas) di Selayang.

Anak 1st emergency c-sec di private. Bajet awal nak normal, mujur ada extra saving sikit bila kena c-sec. Anak first mmg fully check up kat Az Zahrah, Bangi, beranak je di Perak.

Second time, since aku pun masih nak bajet, dengan  harapan besar nak normal, aku pun pi Selayang la. Awal2 check up mmg kat Az zahrah, the last few check ups memang buat kat Selayang. Sebabnya itu je dekat dengan Putrajaya, tempat kerja aku, padahal duduk Gombak.  Masa anak ke2, minggu ke berapa entah aku kena tahan kejap sb high BP, adalah dalam 5 hari. Lepas tu depa schedule untuk c-sect, sebab anak aku asyik berpusing.

Anak no. 3, time ni dah naik menyampah, standard nak menunggu dapat jumpa gynae kat Alzahrah dekat sejam, switched ke Naluri Wangsa Maju, last2 sesi ke Selayang. Kalau dah c-sect 2 kali, memang kena c-sect la seterusnya.

Personally, kalau anak first, try la beranak kat private. Kalau tak cukup bajet, pindah la ke gomen hospital untuk c-sect. Sebab, kat private memang di overly pampered. Yelah, aku ni jenis tak minat pegang2 baby, memang kekok la. Maka nurse2 yg aku bayar mahal2 tu bolehlah aku mengada-ngada. Demand itu ini.

Beranak di gomen hospital memang kena kental jiwa. Aku c-sect petang, esok pagi buta dah dikejutkan sebab nak kemas katil, siapkan diri dan baby nak kena tukar baju. Terkejut beruk aku. Mujur aku dah ada experience c-sect, jadi no hal. In fact aku rasa bagi yg c-sect lagi bagus buat kat gomen dari sudut cost-saving & healing process. Bilik, katil boleh book, siap kawtim dengan nurse nak reserve katil dekat shower toilet. Aku ambik bilik 4 orang. Konon tak bising sangat dan ada kawan macam2 tips boleh kongsi. (BTW, kat selayang masa tu, bilik sorang very limited and reserved for gomen staffs saja.) Tapi ada je baby jenis meraung tak hengat dunia malam2 ko boleh dengar sepelaung nun. Dengan cara depa suruh bergerak sendiri and awal, badan aku heal cepat berbanding c-sect kat swasta.

Basically, depa tak encourage husband teman overnite. Tp masa aku tu ada sorang first time mother, laki dia teman sepanjang malam sebab induce 5 kali tak terberanak lagi, asyik mengerang and suruh laki dia picit dia. Last2 aku cucuk dia suruh c-sect, slow talk dengan sorang doctor yang anggap amat reasonable masa tu. Dalam kes aku pun, discretion mak guard tu penting. Boleh aje laki aku tido kat tv area, asal jangan kat katil. Apa2 aku nak aku tepon la laki aku kat luar nu. Kalau c-sect, memang depa jaga baby buat semalam, sebab maknya masih pengsan. Kalau normal, memang dari keluar labour room, pandai2 la ko handle anak ko. Masa ni make sure, mak ka, kakak ke, or sapa2 standby, in case kekok macam aku nak pegang baby.

Pengalaman aku kat Selayang, aku berkeras sikit dengan nurse2, sister. Sebab susu lambat keluar, dekat seminggu lepas beranak baru ada susu. Depa ingat aku tak tau ka such things as hospital-grade breast pump, aku tunjuk bukti, lepas tu setiap kali anak aku merengek, aku tekan loceng suruh depa bagi susu kat anak aku. Dah jadi ala2 private hospital treatment pulak.

Tips kat Selayang:
1. Cek bilik 4 tu. 3 kali duduk, aku rasa ada problem dengan aircond dia. Lebih baik duduk wad ramai tapi kat tingkap. Maybe dah ok, the last delivery was better.
2. Buat baik dengan doktor yang ambik case ko. Ko boleh mengadu kat dia pasal nurse punya treatment etc. But then, normal ko mungkin tak sempat berkenalan dengan semua orang. Nak beranak je, jumpa doktor/bidan, esok lusa depa suruh balik. Kalau darah O mungkin duduk 2 hari, kalau lain dan takde kuning next day dia halau dah.
3. Request kat doctor or nurse ward, tak mau jadi bahan study budak2 baru belajar kat situ. Then, ko boleh tidur peacefully.

Sorry, panjang sikit pagi ni.

Last edited by baulu on 19-7-2013 10:17 AM

Follow Us
aLieNzDaToR posted on 19-7-2013 08:48 AM
thanks want..

eh.. spital port dickson tu orang panggil spital pilah ke? hehe.. sobona eh, mak  ...

bukan nak cerita la teringin la nak bersalin kat my hometown tapi nak kabor la malu nak bersalin kek spital yg ado kawan2 ni... tapi gov. ni seronok sbb bila time melawat tu tgk macam org2.. cuma lau nak bermanja2 tu tak dapek la kan.. nurse pun ponek kalau naik hangin tu konon fhm la.. kadang tu depa pun kono buli ngan senior mau tak lepas geram kat kita... skrg ramai je misi muda2 so tak de la mcm dulu yg leh marah lak ibu2 nak bersalin ni siap ada yg ckp " time main tak sakit pulak!' kwajaq mulut... bukan pengalaman den yo.. den sakit pun diam2 jer.. kalau bising tu yg kono marah..

thanx for pengalaman menarik tuk aku goreng kat my wife tuk pujuk dia sette ke sepital gomen
bt ...

Apa la wife TT ni.

Dah ada baby, ko laki bini boleh say bye-bye la pada tidur yang nyenyak dan teratur.Most babies masa kat hospital, tak terjerit nak minum susu. Selalunya depa perasan depa dalam kantung perut mak depa lagi.

Tunggu balik rumah, lepas tu baru tau, ko tido masa baby ko tido. Tiap malam kena bangun 3-4 kali.

BTW, seperasan aku kat Selayang tu dah takde nurse tua-tua. Semuanya muda belia belaka, comel lote...

me tak ada experience bersalin kat full gomen... so tak leh nak komen la pasal GH ke... Hospital Sban ke...

cuma me nak kongsi pengalaman bersalin kat hosp semi gomen yg ada private sector ni cam PPUKM.  Me bersalin 2 x kat situ... kosnyer sekitar RM2000 - RM3000 (normal delivery).  kalau c-sec me tak pasti... tapi dowang dah ada siap2 regenya... so leh check dulu... doc pakar kita pilih sendiri...  so dia akan monitor dari awal hinggalah semasa bersalin.  Bila dah ada tanda2 nak bersalin... kita masih kene pergi daftar di wad O&G kat bwah tu..., daftar dgn nurse yg sama... cuma nurse2 tersebut akan hubungi doc kita utk attend kes ... kalau patient biasa... doc yg bertugas pd waktu itu yg akan attend....

me ada masalah sket (tak perlulah diterangkan apa)..., jd me perlukan seorang doc yg tau history me dari awal.... supaya bila proses kelahiran berlaku dia aware dan faham keadaan me.... nurse2 yg attend me pun faham sbb doc tu dah maklumkan dowang....

anak ke-2 dan ke-3 me lahirkan di PPUKM (Private) ni.... yg 2nd tu me pilih Prof Zaleha, yg third Prof Hashim... itu pun sbb Prof Zaleha dah x attend Private patient lagi...

And kat situ tak adalah pulak Doc nak cepat2 ... tak boleh jer terus nak cezar ke apa.... dowang akan buat by step la... induce...  vaccum semua tu....

me mmg tak mo gi full gomen sbb me ni jenis manja sket....tak tahan sakit (dua2 kali me ambik epidural) so mmg me nak hubby temankan me 24 jam di spital... and bby mmg me tak ada mood nak pegang lama2... mmg kat spital byk kat nursery je... nurse akan hantar time bf ... dah abis dowang amik balik sbb nak bg ibu berehat....

The best thing is.... majikan me tanggung sebahagian perbelanjaan tersebut.... kikikiki....

firstly tahniah la sebab wife dah mengandung...rezeki tue..

melalui pengalaman aku, aku pun bunting pelamin gak..kami anggap itu rezeki...percayalah anak tue rezeki Allah. walaupun aku laki bini gaji pun tak lar besar mana alhamdulilah cukup jer..rezeki tu ada..kdg2 kalau tgh sengkek pun, ada jer rezeki... jgn rasa tertekan n down k...

aku faham, bini ko nak yg terbaik ..tapi kena ukur kita nyer kemampuan..kalau mampu tak per... baik gunakan duit tue after bersalin..nak kena tampung susu anak, baju anak, pampers anak, pusat asuhan anak..byk blanja tue..so aku rasa better la kalau duit nak guna kat private tue ko spend untuk after bersalin.  aku dulu pun bersalin gomen gak..kat spital selayang..ceaser..so far ok jer layanan dia... first nite after ceaser laki aku ler temankan aku, hari2 berikutnya laki aku curi2 teman..kalau guard datang, dia kuarlah,nampak guard kuar dia masuk balik ..hahahaha...

nurse2 kat situ pun sumer ok2...baby pun ada org yg mandikan.. so ler rest lar.. pepagi tue biaselah doktor nak cek sumer n kemas katil..tapi lepas tue  ler rehat.... kalau nak apa2 picit jer loceng tue.. nurse akan dtg tgk...bagi aku ok jer spital gomen.... byar pun tak mahal, aku plak kejer gomen..so guna GL jer lah...

so aku rasa baik ko discuss baik2 ngan bini ko tue.. ckp elok2 ngan dia..tak semestinya spital gomen ni tak elok.. saper kata kalau bersalin private tak sakit..kalau dah namanya bersalin memang sakit..hehehe...

zaralynz posted on 19-7-2013 11:35 AM
firstly tahniah la sebab wife dah mengandung...rezeki tue..

melalui pengalaman aku, aku pun bunt ...

kalau ambik epidural, mmg beranak rasa tak sakit pun.

ko kena tahu, bini ko tu mcm mana. jenis jiwa kental ke tak. jenis berdikrari ke tak. jenis lembek ke tak. ko sendiri lebih tahu berbanding orang lain. sebab ko laki dia. ko sendiri boleh nilai.

kalau ko rasa rasa bini ko tu jenis kental, hati kuat & boleh berdikrari, boleh la gi Hospital Kerajaan.

entahlah. sedangkan nak tunggu giliran kat KK pun bini ko tak sanggup itu waktu dia tak rasa sakit tu.
aku tak dapat bayangkan kalo bini ko betul2 sakit nak beranak, pastu nurse suh bini ko jalan2 waktu bukaan service 6cm,
yela. mana tahu time tu, labour room tgh penuh ~ peak time utk orang beranak.
berjalan mundar mandir waktu tgh sakit nak mampus mmg bagus tapi, pokok pangkalnya, bini ko mampu nak buat tak?

penah tengok orang sakit period pain? sakit beranak tu 100x period pain. bini ko ada period pain tak?
kalau ada, cuba kalikan dgn 100x.

worst case, try le menyimpan.

last year aku beranak normal dkt pantai bangsar total cost aku less than 3k....

aku tgk bil....doc charges - 1500++, and then lelain tue room charges, baby charges bla bla. 2 days 1 night.

lagipon aku dah cakap dkt gynae aku, jgn charge aku mahal dari yg company aku cover (normal 4.5k ajek, czer - 7k) - gynae aku cakap return customer dier charge murah.....ekekekekkeke dia dah sambut 3 org anak aku....hihihi

btw, tt....kalau nak kompol duit sempat ajek lagik. make it...sorang 500/month dah kalau nak sgt bersalin private kenala sesama kompol/buat duit, team effort. aku mmg tadek aper nak komplen dkt private sumer ok dan bahagia aje....syukur alhamdulillah.

also, kalau kau tak boleh buat duit / kompol duit, maybe kau boleh try carik kompeni yg cover maternity benefit? sempat lagik kalau nak cau carik co baru yg lagik best......masa tue, pegi beranak private senyum lenggang kangkung ajek sbb company cover (like most of us had)

good luck, bro!

InVendeTTa posted on 18-7-2013 03:21 PM
timing sekarang tuk tegas xmoh sepital swasta nampak sgt mcm aku kedekut xmau saving for swasta
...

kalau dia nak beranak kat gomen, biar dia sendiri yang sedar & cakap sendiri kat ko. bukan ko yang paksa2.
tak bagus bagi ibu mengandung sulung rasa sedih2. rasa down.
nanti anak kuar asyik melalak ajek. baru tahu.

tt, skang aku rasa your duty is to earn and make more money......

kalau kau dah usaha sehabis daya dan tenaga, sok wife nak beranak barulah boleh cakap , "sayang, ini aje yg I mampu usahakan".....okey?? jgnler give up awal sangat....

baru lagik pregnant, sempat nak buat dan kompol duit....seriously.

Saya kerja hospital kerajaan dan saya pernah melawat Hospital Selayang utk meninjau Full Paying Scheme ( private wing) yg dilaksanakan di hospital itu..Utk makluman, bilik utk FPS ni sama taraf dengan hotel 5 stars..punyalah cantik..esp kalau u ambik yg taraf suite..satu malam baru bayar RM300 kalau x silap..satu family boleh dtg tidur coz bilik sgt besar ada set sofa, almari, TV bagai..u nak benang toto tidur pun lebih daripada muat sebab biliknya sgt besar..actually ada macam2 jenis bilik..dari share berempat, berdua dan seorang serta suite..sekarang Hospital kerajaan byk yg baby friendly dan husband friendly..kalau yg FPS ni you boleh pilih doktor lagi dan dr tu yg akan attend isteri you semasa check up dan dia juga yg akan attend isteri you masa deliver..adik saya pun pernah ambik skim ni tapi kat Hospital Putrajaya..bayar cuma RM1800 sahaja..bilik cantik beserta toilet mcm hotel, husband boleh bermalam dan teman semasa melahirkan..actually masa deliver tetap menggunakan facilities yg sama macam patient2 lain yg x ambik FPS cuma bezanya dari segi bilik dan boleh pilih doktor yg kita nak..masa adik saya nak deliver, doktor dia yg masa tu balik kg kat Negeri Sembilan tetap pulang utk attend adik saya masa deliver.

Lagi satu, nurse dan dr govt sekarang mana boleh suka2 hati marah dan tengking patient..saluran aduan dah terlalu banyak sekarang dan setiap aduan mesti disiasat oleh pihak pengurusan sehingga selesai dan tindakan akan diambil terhadap nurse2 dan Dr2 berkenaan. Selalunya bila ada masalah, mmg hosp private akan tolak ke hosp kerajaan seperti yg belaku di hosp saya baru2 ini bila mana seorg doktor private wanita yg bersalin kat hosp swasta ditolak ke hospt kerajaan akibat pendarahan teruk. Suaminya dah menangis2 takut isterinya meninggal. Alhamdulillah dr wanita itu selamat. Tapi masa tu dia dah teruk juga sampai dah nak tertido akibat keletihan sgt sampai Ketua penyelia jururawat saya terpaksa tampar2 muka dr itu, bukan nak mendera ya..tapi tak nak bagi dia tido bimbang tertido terus ( meninggal ).

tempat aku tada private sepital. nak gi private, amik ko drive 2 jam pi bandar. phuih.

memang pilihan sepital gomen la. tapi syukor mak pak aku pemes. so aku harap misi2 situ boleh kawtim la ngan aku. haha.

bt ...

saya deliver kt sebuah hospital di pt timur. psl baby nangis, mmg nurse akn dtg klau baby nangis tak henti2. stiap hspital galakkan beri susu dada, tp klau 1st baby ni biasanya kita belum pndai sgt atau belum ada susu, bgtau je nurse, dia akn bg sndiri baby dgn susu botol, tp itu pun klau kita betul2 takde susu.

baby baru lahir kita just tepuk2 je klau nangis, pastu dia akn tido balik. don't worry. nurse & doktor skrg semuanya baik2, senyum selalu. doktor pun ramai prmpuan, yg pakar je biasanya lelaki, itupun klau ada masalah baru refer ke pakar.

amal12bh posted on 17-7-2013 03:54 PM
hospital sultanah aminah la cik kak..taun dulu2 boleh..masa kakak sulung iols beranak anak sulung. ...

HSA dah boleh rasanya.. sbb me bersalin bulan 1 hari tu hubby boleh masuk..boleh teman semua..cuma kat ward mmg x boleh..tpuy bleh request yg 1st class..deposit rm800 je.. aper2 tekan button jer.. me very lucky anak ke3 bie.. bersalin subuh..ptg dah kuar..

Janganla manjekan sangat wife tu kalau tk mampu. Berbincang la pelan2. Bg isteri ko paham yg ko tk mampu. Tkdela die demand itu ini. Lg satu pesan kat die ,ini pesanan dr mama aku. Org perempuan ni kalau nk bersalin jgn bnyk songeh. Just follow the flow... doa bnyk2 dkt Allah semoga dipermudahkan. Kalau awal2 lg dh demand nak itu nak ini tkut mcmtu blablabla nnt Allah bg betol2 setepek ape yg korg tknk tu. Yakin dgn Dia. Kalau Allah reda, Isteri ko bersalin kt mane2 pon die mudahkan.