CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: mijot

All About Bandung, Indonesia - Part 17

Close [Copy link]
Reply 1879# Rushrush

Thanks Rush for the info..I first time gi Indon memang tada experience..

selalu gi jauh guna travel agent..ni dkt2 cam rugi nak amik travel agent so homework lebih sketla nak kena buat

inipun sebab dapat tiket free

kampung daun tu biasa jerk tempat dia..menu pun cam biasa jerk.. byk nyamuk hehe.. nape ramai org nk p situ eks

Reply 1881# SafraZ
Relaxlah... hampir kesemua forumer kat sini pergi sdn bhd! Tak perlu TA; lagipun kebanyakan info boleh dapat kat internet; boleh bypass TA dan jauh lebih murah dan lagi fun!. Dulu tahun 2008 saya ada mintak TA quote beberapa hotel di JKT; bila buat booking sendiri boleh jimat 30-40%!

kampung daun tu biasa jerk tempat dia..menu pun cam biasa jerk.. byk nyamuk hehe.. nape ramai org nk ...
izamiza_20 Post at 26/1/2012 16:40

Setiap org punya citarasa tersendiri; apa yg menarik untuk seorang mungkin tak menarik utk org lain - "rambut sama hitam tapi hati lain2". Secara peribadi saya rasa Kg Daun ni overrated, over hyped and overpriced! Tapi mungkin org lain rasa bagus tempat tu.
Tepuk dada tanya selera......
wassalam

Setiap org punya citarasa tersendiri; apa yg menarik untuk seorang mungkin tak menarik utk org lai ...
Rushrush Post at 26-1-2012 17:37

saya setuju...cuma pada pendapat saya.. kalau first time gie bandung ok je gie Kg Daun ni.. lepas2 tu cari tempat makan lain yang sedap2.

td tgk rate rupiah kat laman web bnm.. harga rupiah turun smpi RM339 = Rp 1juta..
biasa rate yg plg murah korang pernah dpt brp ek?
kat bnm tu rate biasa.. kalo tukar kat money changer mungkin dia mahalkan skit kn?

Follow Us
salam.....kat bandung tu area mana lg ada jual kain cotton..selain dr pasar baru, melalui thread nie ada tempat nama alun alun & bandung indah plaza kan klo tk silap..pun ada jual cotton..brp rupiah ye japanese cotton dorg jual..

tadi tgok onlie...100myr = 270jutaIDR...

cam sikit jer????
kelapamuda Post at 26-1-2012 15:56

mahal tu dah mcm IDR 1juta = RM370.37. mungkin sbb tukar skit kot tu yg charge mahal. tgk BNM rate hari ni kul 12tghari IDR1 juta = RM339 kul 5ptg RM340.. nape rate BNM murah tapi bila gi MC mahal? sapa tau?

tadi tgok onlie...100myr = 270jutaIDR...

cam sikit jer????
kelapamuda Post at 26-1-2012 15:56

IDR 270 juta = MYR 100 kata sikit??
salah taip kot.. x kan la 270 juta rupiah RM100 je..
mcm2 bley buat dgn 270 juta rupiah... hehe

IDR 270K kot yang awak maksudkan sama dgn RM100...
kira mahal la gak.. rate ni sme dgn RM370 =IDR1juta

Reply 1888# dura81
mestilah money changer caj mahal sikit.. kalau x mcm mana diorang nak dpt untung...

sbb tu org kata pakai kad kredit pon bagus kalau kat sana, sbb direct terus dgn bank punya rate semasa.. x de org tengah..
tapi kalau masa shopping tu rate tgh naik mendadak.. dua kali lima je sebenarnya.. hehe

mahal tu dah mcm IDR 1juta = RM370.37. mungkin sbb tukar skit kot tu yg charge mahal. tgk  ...
dura81 Post at 26/1/2012 23:44

Setakat yg saya tahu sikit2:-
  • Rate yg ditunjukkan di website Bank Negara M'sia (BNM) ialah "Interbank Foreign Exchange Market"; ni antara bank2, bukan untuk org awam macam kita. Seba tu rate dia rendah. Contoh lain ialah KL Interbank Overnite Rate (KLIBOR) - rate pinjaman antara bank2 - rate ni jauh lebih rendah dari rate Bank bagi pinjaman kat org biasa! Jadi forex rates kat website Bank Negara bukan untuk tau rate pertukaran "notes"; tapi kita boleh guna untuk survey trend perubahan naik/turun forex rates. Contoh 26/1/2012: RM1 = Rp2,951 (Selling)
  • rates yg ditunjukkan oleh commercial bank pulak ada dua jenis: - 1. untuk TT/Remittances/OD dll 2. untuk notes/tunai. Rate untuk TT biasalah, untuk buat transfer & remittances overseas Contoh 26/1/2012 RM1 = Rp2,817 (ataupun RM355 untuk RP1 juta); rate untuk tunai biasanya lagi rendah e.g. RM1 = Rp2,770. Perlu diingat untuk bank2 ni hard currencies/notes changing is an "ancillary business", bukan "core business"
  • rate kat Money Changer selalunya lebih baik dari mana2 bank, walaupun pakai staff rate! Pasal nilah "core business" dia! Contoh 26/1/2012: RM1 = Rp2,830. Money Changer's profit margin ialah perbezaan antara selling & buying; bukan perbezaan dgn BNM punya rate.
Jadi Moral of the story kalau nak tukar duit, tukar kat Money Changer jangan di bank; & rate kat BNM cuma untuk tengok "trend/movement" pertukaran.
  • Untuk credit card dia akan pakai rate dia sendiri, contohnya untuk Visa check dekat website ni http://corporate.visa.com/pd/con ... sumer_ex_rates.jsp. Nilah rate yg dipakai oleh Visa untuk convert transaksi kita di luar negara - bukannya bank punya forex rate. Bank2 kemudian akan tambah admin fees pulak... paling rendah Maybank Platinum - cuma 0.5%; Maybank Infinite pulak 1% (pasal dia bagi bonus points) - sama mcm CIMB cards:1%, Amex 2.5%!
Jadi untuk yg nak ke Indon saya cadangkan tukar duit siap2 di M'sia; kalau duit habis pergi withdraw kat ATM (pastikan dah activate card untuk overseas transaction); kalau dah yg tu pun habis jugak baru pakai credit card - beza credit card dgn cash mungkin sampai 5-6% (5% perbezaan Money Changer dgn Visa/MC + admin fee). Ini panduan untuk sesiapa yg nak berjimat, kalau duit dah lebih apalah ada dengan 5-6% tu!

Bukan apa, cuma nak memperbetulkan beberapa posting2 yg saya rasa agak kurang tepat.

Post Last Edit by kelapamuda at 27-1-2012 09:32
mcm2 ...
joejambu Post at 27-1-2012 00:56

mcm2 ...
joejambu Post at 27-1-2012 00:56

haahahaha..my baddd....salah salah...
tadi tgok kat net 1juta = rm340...
murah ker???

Niece saya baru balik dari Bandung lebih kurang 10 hari lepas. Dia pergi shopping kain ela untuk p ...
Rushrush Post at 26-1-2012 16:27

aiyooooooooooooo...bahaya nye....sy ni da la mmg kaki sopping...

saya pun belum tuko lagi duit..ingat nak bawak dalam 2k je..cukup la kotkan

melapor diri...
br pulang dr pvj semalam...Alhamdulillah..everything went well..except family membe ...
About-Jane Post at 26-1-2012 15:15

berepa org pergi..?.. book supir sehari cam tu ke..?.. berapa rm..?..

BDO revisit

day 1 - KUL-JKT-BDO

ok. 6 of us bergerak dari KL to LCCT after subuh. Flight kul 9.50. Check-in 3 luggage sahaja (15kg each). Flight penuh seperti biasa. Cuma agak annoying with taktik AA bila check-in, 5 of us dapat duduk satu row, but one dapat duduk row lain. WTH? nak suruh org beli seat la tuh.  ntah ape2.

sampai JKT 1050 WIB, imigresen went smooth and fast sebab kitaorg antara yg terawal sampai kaunter. sampai jer kat arrival hall terminal 3...duk cari supir..tapi tade pulak carry my name.

sms pak tedy (sebab kak ina kate pak tedy yg jadi supir), dia tanya me n family tgu mane etc. melilau cari, rupanya supir2 tunggu kat luar. perasan sorg mamat neh pegang board yg tertulis seakan2 nama aku (ejaan salah etc.) then aku greet dia..'pak tedy?'. rupanye bukan. pak tedy tukar orang last minute dgn anak buahnya, Imat.

naik innova n terus bergerak ke BDO. rancangan asal nak pegi kota-tua JKT n lunch di Cafe Batavia dicancel, sebab takut terbabas waktu.

berhenti lunch kat R&R km19, juz after kuar JKT, makan nasi padang kat resto. sederhana tuh. masuk jer highway, ya ampun...jem sampai ke tol cikarang tuh..which dalam 30km jer..tapi aku rasa dekat 2 jam...tetido siap bangun n tido balik..tak lepas2.

once masuk highway ke BDO, traffic went smooth..and jam balik as nak masuk gerbang tol Pasteur. akhirnya, sampai ke hotel Scarlet Dago. rasanya our trip JKT-BDO almost 5 hrs..sian parents esp. mum sebab jalan jejauh neh..cepat letih.

Check-in hotel, book Family Room and berehat sebentar. (Hotel review come later ok).
Kul 6pm WIB, kuar balik..pegi tuju Rumah Mode. mak aii ramainye org..and of kos la org msia punyala ramai. aku tade hasil rampasan, cuma family members beli selai dua barang. huhu..luckily semua bukan jenis nk shopping giler2.

then Imat bawak pegi dinner kat Sangkuriang. makan besar gakla sebab family first time nk rasa masakan sunda etc.

after dinner..terus balik hotel...bersiap untuk hari ke-2 yg panjang.
btw. 1st day tak banyak gambar menarik..so tade nk tepek sini.

day 2 - tbc

Rate

1

Reply 1896# About-Jane

Jane smpi jakarta hari apa?
    dari jakarta nak ke bandung sampai 5 jam??
    sbb bulan 3 nnt nak pegi bandung dari jakarta, kalau da smpi 5 jam lalu highway... baik naik keretapi... tp x plan lg nak naik apa..

dgr kata, jalan nak ke bandung kalau hari minggu mmg jam, tp kalo weekday x de la jam sgt kot.. kn?

Reply 1846# xgenerasi2

yup.kitorg pakai inova

Rate yg ditunjukkan di website Bank Negara M'sia (BNM) ialah "In ...
Rushrush Post at 27-1-2012 08:52

wah excellent!!! memang berguna utk jadi panduan.. sy plan pun nak tukar duit dkt MC dalam masa yg sama standby dalam account maybank utk withdraw dkt sana in case of emergency...

saya ada gak minta other opinion, kalu nak tukar duit dkt MC cari dekat kawasan yg sekitarnya memang port MC jadi kita boleh compare harga dan minta discount dgn MC tu.. bergantung gak pd cara kita nak negotiate harga..kalu dkt JB saya nampak dekat area Pelangi mall mcm ada beberapa MC nak try survey next week ler..

Rate yg ditunjukkan di website Bank Negara M'sia (BNM) ialah "In ...
Rushrush Post at 27-1-2012 08:52

betul la rush2. saya dah cek cc statement mmg banyak beza. aduii rugi betul pakai cc masa kat bandung. ni kes duit terlebih bayar la ni. nak tunggu refund lama sgt bank nak setelkan. ingatkan bila pakai card, currency sama je rupanya lagi tinggi. takpelah pengajaran. next time mmg nak bawak cash je pi bandung ataupun activate kan atm kad. nasib baik sana banyak cimb niaga.nasib baik buat penggoresan tak melampau jugak kat FO klu tak masakkkk..hahaha