CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: mijot

All About Bandung, Indonesia - Part 17

Close [Copy link]
saya pun belum tuko lagi duit..ingat nak bawak dalam 2k je..cukup la kotkan
SafraZ Post at 27-1-2012 10:57

saya bajet 1200 utk shoping mcm2 saya dpt. klu pandai bargain kat pasar baru laaagi la banyak yg buleh dpt. tapi bajet ni depends pada org, kot. apa yg saya buat, list siap2 apa target yg saya nak masa kat sana. so bajet saya mmg depends pada list la. ada extra money baru cari barang2 yg menarik di mata laks..hahha
sebab klu tak buat list, mmg le apa yg kita nampak nak rembat sebab dok pikir murah2..hahaha

BDO revisit

day 1 - KUL-JKT-BDO

ok. 6 of us bergerak dari KL to LCCT after subuh. Flight kul 9 ...
About-Jane Post at 27-1-2012 12:30

eh, saya aritu amik supir dgn pak teddy gak. driver tu pun bawak pi dapur sangkuriang. food wise so so jelah kat situ. even ayam penyet dia sedap lagi yg kat sini. view cantik tapi nak makan tak berselera sgt sebab rasa food kureng & bau carpet kuat sgt..huhu
yg best aritu cuma jus sirsak dia je..hahaha

then, masa dinner driver bawak pi bakso malang pun tak sodap gak. member order bakso, mak aii kuat aji betul. masinn..heheh

kat pasar baru, lunch kat resto kalimantan. nasi goreng seafood dia sedap. pastu kena sebut nama driver, klu tak buat camtu diorang tekan harga kat org mesia. mcm2 betul. kat sini la yg org dok ckp kek lapis harga 75,000 tu.

try lunch kat resto simpang raya sebelah DSE jalan dago. rasa loya tekak makan ayam apa tah...tak kena dgn tekak saya. best lagi masakan minang kat malaysia.

try makan nasi timbel komplit kat BMC blkg masjid (dekat hotel patradissa) pun so so gak. huhu

paling best dinner kat dcost seafood. makanan super sedap dgn harga yg murah. padahal makan cumi goreng & kangkung je..tapi serius mmg sedap..hahah. yg ni lokasi kat BIP rasanya.

kesimpulannye, food kat bandung takde la sedap gile. maybe depends pada tekak kot. member2 pun ckp so so je..cuma nasi putih dia je rasa best.hahaha
lagi satu, harga pun lebih kurang kat malaysia gak. takde la murah mana.

Nice information!
ade yang nak rent villa / guest house ke? boleh tanye saye

Nice information!
ade yang nak rent villa / guest house ke? boleh tanye saye

Reply 1900# baby_blue
Salam,Saya buat posting pasal forex tu pasal rasa terpanggil pulak bila terbaca posting2 yg kurang tepat sebelumnya... Tu pun berdasarkan pengalaman banyak dealing dgn bank untuk foreign purchases, loans etc; dan pengalaman sendiri pakai credit card kat overseas (setahun 8-9 kali) ..... dulu suka nak action/impress kat orang tunjuk kita ada card2 Infinite, World, Signature lah .... bila balik tengok statement baru terkedu!

baby_blue,
hehehe, pengalaman "kuliner' kita nampaknya sama:-

.. dapur sangkuriang aka Sari Pawon. Saya pergi sebab ada kawan rekomen... bila habih makan siap call dia komplen rasa makanan biasa je tapi harga mahal!

bakso malang pun tak sodap gak. member order bakso, mak aii kuat aji betul. masinn..heheh - setuju!!!

try lunch kat resto simpang raya sebelah DSE jalan dago. rasa loya tekak makan ayam apa tah...tak kena dgn tekak saya. best lagi masakan minang kat malaysia.- saya memang mintak simpang jauh2 dari resto Minang/Padang - Sederhana, Garuda, Natrabu etc, lauk2 tu tah bila masak dan dah berapa kali dok ulang hidang kat org, lagipun bila dengar cerita abang saya - bila dia terbalikkan ikan, tengok2 sebelah lagi tu dah dimakan orang! Tobaattt!!

try makan nasi timbel komplit kat BMC (Bandoengsche Melk Centrale)- setuju! so-so je rasa dia. Fresh milk dia tu sedap lagi yg kat kedai mamak!

dinner kat dcost seafood. makanan super sedap dgn harga yg murah. padahal makan cumi goreng & kangkung je..tapi serius mmg sedap..hahah. yg ni lokasi kat BIP rasanya. - setuju sangat2! Saya ni peminat "tegar" D'Cost, kalau yg di Sukajadi tu lagi banyak choice menu dia. Kalau pergi Indon tak boleh miss jenguk kat D'cost

eh, you tak pergi Pak Chi Met ke? Yang depan hotel Sukajadi, jgn yg di foodcourt P.Baru.... tempat tu oklah, taklah mahal mcm Sari Pawon & rasa pun sesuai dgn tekak org Melayu Malaysia... dengar cerita rempah ratus diimpot dari M'sia &  owner org M'sia.

lagi satu, harga pun lebih kurang kat malaysia gak. takde la murah mana. - memang betul, ramai org (termasuk saya dulu) ingatkan makan kat sana murah, tapi sebaliknya. kat fast food e.g. McD 15-20% lagi mahal dari di M'sia!

Tapi walaumacamana pun, bila pergi tempat orang nak rasa jugak makanan tempatan kan...; lagipun selera masing2 berbeza. Tepuk dada tanya selera......

Reply  baby_blue
Salam,Saya buat posting pasal forex tu pasal rasa terpanggil pulak bila terbaca p ...
Rushrush Post at 28-1-2012 07:59

next time klu pegi bandung mmg nak try pa chi met plak sebab haritu kenapa tah boleh tak terpikir. ada can nak repeat lagi la tu.hahaha

masa kat dapur sankuriang tu, order nasi ayam penyet + air 2 dah kena ketuk almost 90,000
kat bakso malang pun dekat 80,000 gak padahal order nasi goreng 2 dgn ice lemon tea.
paling murah saya makan kat dcost seafood la, nasi putih 2, cumi goreng + kangkung cost 30,000. portion banyak gak utk 2 org makan. beza banyak tuuu..

Follow Us
Post Last Edit by cmf_GAIA at 28-1-2012 12:15

aku tak banyak pengalaman makan kat Bandung ni sbb sekejap je sana, hanya sempat ke Ampera depan terminal bas Leuwi Panjang (selatan Bandung), warung Lela, Kg Daun dan kedai makan tak bernama kat hujung jalan Braga. Kedai makan Ampera is OK, mcm makan kat Bumbu Desa ja (tapi taklah malah mcm Bumbu Desa ya), cuma lauk2 Sunda saja yg ada, kedai tak bernama tu tak makan berat sbb dah makan Ampera sblum tu, teman kawan yg baru sampai makan je tapi adalah cuba roti bakar dgn chesse, ok jugak rasanya and jus strawberry dia terbaik. Kg Daun, mcm semua org kata takda lah hebat sangat, tapi kebetulan aku oder nasi Timbel agak sedap compare dgn makanan lain yg kawan2 aku oder tak berapa sedap. Starter dia, tauhu apamenda tu pun agak sedap jugak rasa dia. Dua benda je la yg sedap. Warung Lela bakmi dia memang sedap (sapa yg suka mi kicap or wanton mi suka la mi mcm ni), lain kali kena pergi lagi cuba mi ayam dia pulak, Just strawberry dia pulak tak sepower gerai tanpa nama tu. Antara semua tu Kg Daun yg agak mahal sikit, yg lelain tu reasonable murah la jugak. Kat Indo kedai paling murah aku makan kat kota Malang, Jawa Timur pasal situ bukan tourist spot sangat kot. Bakso Malang original boleh rasa kat situ, walaupun aku tak dapat bezakan antara Bakso Malang n Bakso biasa...mcm sama je.

Reply  About-Jane

Jane smpi jakarta hari apa?
    dari jakarta nak ke bandung sampai 5 j ...
joejambu Post at 27-1-2012 16:49

sampai hari sabtu. probably sebab long weekend and everybody getting out of JKT.

Post Last Edit by About-Jane at 28-1-2012 18:53

BDO Revisit

Day 2

BDO - Ciwidey - Ranca Upas - Situ Patengan - Jln Dago

day began early sebab perjalanan ke ciwidey jauh and we want to beat the traffic. Imat already remind us long weekend nih may be akan macet.
half-way jer pun dah macet, itu before start naik bukit..sebab ada pasar minggu/tani etc. dekat half an hr bergerak perlahan.

scenery was very nice along the way. Alhamdulillah..after pasar tani tu...traffic was smooth, even keta macam banyak jer. ada 2-3 tempat kitaorg bergerak perlahan...

1st place..visit kawah putih. masa entry kat gate cam tak ramai jer org...rupenya kat atas..parking dah almost penuh and ramai betul org dh sampai lagi awal. hehe.

after that imat bawak kami tengok kebun2 teh kat ranca upas (btul ke tak neh?) otw ke situ/danau patengan. wah..teringat cite Heart...diaorg shooting sini rupenye..hehe.

after this pit stop..kitaorg gerak ke danau patengan. place was packed with local tourists.  penuh org...we all stop for a while and jejalan area sekitar dan merasa goreng-gorengan , sambil beli souvenir etc. kat gerai2 kat situ. kat danau patengan ada bot utk ke pulau kecil kat tgh2 tasik tu...known as batu cinta...baru aku teringat aku tengok AFC ari tu..si sarah lin tu masak2 kat sini. hehe. btw..tadela naek bot tu..sebab family semua dh lapo.

terus gerak balik. and time nih la...ya Ampun...jam yg teramat la teruk...sebab semua org nk dh bergerak turun etc. and the traffic yg otw baru nak pegi ciwidey etc. lagila teruk..tak bergerak etc. uhuhu...terus kitaorg cancel plan nk petik strawberry..and lunch otw kat one of the resto masa turun.order gurame bakar, sayur campur, sup, ayam kampung goreng, lalapan etc.
then sebab timing dh off disebabkan oleh macet tu...kitaorg skip pegi cibaduyut..and balik hotel utk solat n refresh.

6pm baru kuar..g FO kat Dago...not much excitement..sebab it has been a very long and tiring day. dinner plak..sebab nk makan masakan panas cam nasi goreng etc. melilau driver cari...sebab macam tade idea sgt resto yg ada sediakan makanan2 gini..end up makan kat resto bu kadi....tu pun dh otw kuar ke tol pasteur. overall...agak fail nasi goreng nya. probably org2 sunda memang tade expertise masak masakan panas cam msia neh. hehe

that's wrap up my 2nd day there. summary
1. Ciwidey tour memang worth...but memang kena avoid peak season.
2. Dago FO shopping ...ermm agak overrated. nothing interesting.
3. Food - as i said, i feel that org2. BDO tak reti kot nk masak masakan panas yg fancy2 even as simple as good nasi goreng. hehe (sebab next few days punya nasi goreng pun gagal)

antara tangkuban perahu dengan kawah putih.. mana lg berbaloi nak pergi?

Reply 1840# cmf_GAIA

maaf la ye. nk kacau cmf_GAIA kt belah cni pulak. sy pn akn check in kt patradissa gak pd 29/4 nanti. oleh krn kami smpai dr jkt dgn brg2 shopping, n smpai bandung lak agak awal, mcmana dgn bag2 kitaorg tu? nk parking ktmana sblm blh check in hotel? pastu, nk balik ke jkt semula nanti mcmana yg paling practikal sbb fligt amatlah awal pg iaitu pd pkl 6pg kot kalau xsilap, pd 1/5. sgt2 perlukan pandangan time nk balik ke jkt ni sbb nk trus ke epot je.

antara tangkuban perahu dengan kawah putih.. mana lg berbaloi nak pergi?
joejambu Post at 28-1-2012 23:26

joe..selaku peminat nature etc. i rasa dua-dua worth to visit...but depends pada timing u gonna spend dibandung

short trip...i recommend pegi tangkuban
can plan ur day

tangkuban - ciater - strawbery - kg daun or memana resto yg otw. n ada nice view...this will take u 3/4 of the daylight kalau tak macet

but if ada masa, and pegi dgn lapang n tak rush, i recommend kawah putih / ciwidey

kawah putih - kebun teh - situ patengan - balik if sempat can singgah kebun strawberry and cibaduyut. masa i pegi, refer to my reply above...since nk optimise masa as my parents sebolehnya nk balik hotel jugak utk solat etc. so agak terhad spend masa. in fact time kitaorg pegi...long weekend...jam amat. but this route if u jalan without rush n tak sangkut macet...i think will be enjoyable sgt.

that's my opinion

Reply  cmf_GAIA

maaf la ye. nk kacau cmf_GAIA kt belah cni pulak. sy pn akn check in kt patradissa gak pd 29/4 nanti. oleh krn kami smpai dr jkt dgn brg2 shopping, n smpai bandung lak agak awal, mcmana dgn bag2 kitaorg tu? nk parking ktmana sblm blh check in hotel? pastu, nk balik ke jkt semula nanti mcmana yg paling practikal sbb fligt amatlah awal pg iaitu pd pkl 6pg kot kalau xsilap, pd 1/5. sgt2 perlukan pandangan time nk balik ke jkt ni sbb nk trus ke epot je.
ana@kgr Post at 29-1-2012 01:33 AM

Honestly saya tak berapa tahu tepatnya jam berapa keretapi u tiba di Bandung, takat yg saya tau waktu perjalanan dlm tempoh 2 jam gitu. Once dah sampai, stesen keretapi Bandung tu tak jauh dari hotel Patradissa, boleh jalan kaki je, tapi 1st timer dgn banyaknya barang2 elok naik teksi la walaupun jarak dekat. Insist on teksi meter la, kalau fix price nanti terbayar lebih pulak. Mungkin elok juga kalau terus ke Patradissa n tinggal barang kat sana dulu sebelum check in. Contact la hotel tu dulu tanya mcm mana. http://www.patradisa3.blogspot.com/

Sebaiknya naik flight terus dari Bandung ke KL, tak payah susah2 nak kena balik ke JKT, kalau dah terbeli tiket n flight return tu jam 6am pada 1/5 maka 30/4 dah kena balik ke Jakarta dah. Paling selamat 30/4 malam dah ada di airport, tido airport beberapa jam sebelum check in. Atau forumner lain ada cadangan lebih baik?

Reply 1913# cmf_GAIA

sy tinggal kt perlis. sbb 2 ambik flight ke png. 2 jam lbh2 je drive dr png ke perlis. kalau blik ikut KL, mau kena ambik cuti tambah lg. smpai kt patradissa nanti, sy tanya2kn teksi kt c2 rate n time yg sesuai utk blik ke jkt. time kt bandung nanti, sy tingin gak nk merasa naik angkutan. sesuai x?

Reply  cmf_GAIA

sy tinggal kt perlis. sbb 2 ambik flight ke png. 2 jam lbh2 je drive dr png ke p ...
ana@kgr Post at 29-1-2012 01:18 PM

kalau penuh beg n barang2 tak berapa sesuai, tapi kalau dah tinggal barang kat hotel boleh lah naik naik angkutan pun

Reply 1904# houseinbandung

segala bentuk pengiklanan adalah dilarang sama sekali. harap ambil perhatian. terima kasih...

salam smue...mohon masuk  mengadappp... sy bru test msuk forum ni...
saja testing kt post BANDUNG, memandangkan sy ada trip ke BANDUNG pd bulan julai nanti...
jadi di sni sy mohon pandangan, nasihat dr otai-otai yg dah biasa ke bandung.... flight ticket sy dah booking, cuma nak kepastian pengurusan semasa di bandung.... ada sapa-sapa bole beri maklumat tentang hotel, PROPOSED ITINERARY, transport dan apa juga info untuk trip 4D3N... tq

msg utk rushrush n cmf_GAIA....skrg i dh paham nape kdg2 u brdua mcm bg ayat angin je kt cni... lbh2 lg utk forumer yg bru nk join forum. trmasuklh i ni kan? hehehe....tp i kisah... selagi i xdpt info yg kaw2 punya, i ttp akn bertanya. siap mention nama lg sapa yg kena jwb smua soalan i. minta maaf n tima ksh byk2 ye....jasamu dikenang...

msg utk rushrush n cmf_GAIA....skrg i dh paham nape kdg2 u brdua mcm bg ayat angin je kt cni... lbh2 ...
ana@kgr Post at 29-1-2012 20:18

hehehe.sy cume berani bertanye selps khatam thread.mcm cikgu ms skool, suruh bc dulu buku.then baru tanye

Reply 1919# noraidil_06

nora.....akak masa mula2 masuk forum ni pun mcm tu.
akak baca dulu dan cuba faham lepas tu baru nak bertanya.
klu tak baca/belajar dulu mmg org explain pun kita akan blurr sbb kita rasa mcm berjalan tak tahu mana satu kiri mana kanan.