CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sundelbolong

Aktiviti semasa hari raya

eizarz replied at 23-6-2016 06:25 AM
baru ko tau macam mana raya kat uk..haha,pegi stonehedge je la...

Kenapa pula?

Ok apa beraya dkt sini, something new to experience..

Boleh juga tgk mcm mana muslim lain beraya cara mereka, meriah ok dgn lanterns, goodies for children..belum apa2 dah promo..

sarahmirza replied at 23-6-2016 07:29 AM
Masa lepas SPM dulu kerja sekejap kat fast food.
Iols kena kerja di pagi raya.
Terus resign 24ho ...

Kerja lepas SPM tu kerja suka2 takpe dik. Rasa malas nak kerja resign je. Suami akak keje cari rezeki, terpaksalah berkorban. Tapi akak dgn family okay je, yg penting kami sentiasa bersama selalu. Hah mcm tu la kan keluarga bahagia

Edited by ako_chan at 23-6-2016 04:44 PM

Tahun ni raya pertama without my atuk..
dah dua tahun ako x balik kg beraya sbb that time mesti turn ayah n mak jaga atok..

so tahun ni... hehehe... ako ajak mak n ayah balik kg...
akan tetapi.... ako dah booking hotel utk kitaorg bertiga...
tak ku ingin nk balik merempan kat umah pusaka tu...
sbb nya.. ako balik raya pon nak happy2 kan diri...nak relax2...
nk pi jenjalan rumah sedara mara.. bukan nye nk jadi penunggu kat umah tu...
bukan juga nk ngadap muka adik-beradik ayah n cousin aku yg ntah ape2..
aku balik raya nk pi jenjalan umah sepupu2 ayah aku n kawan aku aje...

hahahahaa....
tak sabar rasanya nk balik raya kali ni...
nak tgk ada x drama melayu swasta sebabak 2...
kes berebut harta ke ape...sesambil kunyah almond london.
kih kih kih...

ps: ako sebenrnya tgh sakan nk balik sbb badan dah kurus sikit... heheh saje la nk tayang badan.. melaram di pagi raya.. tu yg xsabar nk raya

Aktiviti masa rasa dah boleh agak tiap2 tahun sama je. Kalau kat umah aku xde g mane2, makan n tgk tv je. Boring sikit. Tapi balik rumah mak mentua meriah la sikit sebab banyak budak2 anak sedare aku tu sume..kecik2 lagi.. Pstu g la beraya smpai ke malam sampai berkuah ketiak x selesa. Xpelah sekali sekala. Paling penting kene masak la apa lagi.. Mentang2 aku xde anak kecik semua aku yang buat, nasib bek yg masak tu ade la 2 3 gotong royong. Paling sadis basih pinggan mangkok.. Muke aku jugak... Memang babi. Oppss.. Geram je kalau ingat bali macam babu dah muke aku kat sana..opssss tu masa awal2 kawin kene la tunjuk ghajennn. Kali ni no way beb...tolong2 masak boleh. Periuk belanga aku takkan sentuh sebab berat, nak bagi alasan aku baru preggy ni kene jaga.. Haaa..aku nak tengok nanti sapa yang bersihkan dapo..

kaksarah66 replied at 23-6-2016 04:36 PM
Kerja lepas SPM tu kerja suka2 takpe dik. Rasa malas nak kerja resign je. Suami akak keje cari rez ...

Ya, masa tu kerja suka2 je. Sekarang ini husband iols pun kerja shift juga, tahun ini pagi raya di rumah sendiri.
Raya kedua baru balik rumah mak.
Seminggu raya baru balik kampung husband.
Okaylah, tak sesak2 dalam rumah orang.
Tak payah check-in hotel.

Tahun nie beraya Umah kg hubby belah ayah die ari mantai balik sana masak rendang masak sup 2 piuk kene hepi cikit sbb nenek hubby baru meninggal bulan 3 ritu da berpakat x mo sedih nanti
Pg raya iols tinggal ngan anak kecik 2 org ngan makcik nak hidangkn tuk yg g solat raya pastu salam cium bergambar semua makan sampai kenyg borak2 pastu g kubur atok n nenek hubby
Ptg raya balik kg arwah mak hubby ziarah kubur arwah mak mentua atok ziarah nenek n makcik2 hubby mlm baru balik kg nenek hubby belah ayah die balik
Pg raya kedua balik Umah abah n ibu tiri hubby salam borak2 makan zasss mlm balik kg iols plak

Follow Us
pinksarah replied at 23-6-2016 12:37 AM
I dah biasa merasa sbb my mom keje shift, so mmg x menentu..

But dkt tmpt keje dia pon ada je y ...

Samalah kita. Sebab school session tak habis lagi. CPM balik kampung ni and baru sampai semalam. Balik sorang je untuk ambil syarat ziarah parents sempena raya. Ni tak boleh tido dok adjust waktu.   next week balik rumah semula. Raya macam biasa sembahyang kat padang ramai2 di Pakiland.  

Raya tahun ni turn belah hubbi.bermakna akan balik berkumpul semua sanak sedara ke rumah pusaka tinggal di melaka. Dan macam biasa,malam raya penuh dengan aktiviti melemang,mengketupat,merendang,memain mercun,memasang lampu liplap - secara berjemaah. Dan sebelum aktiviti ni bermula,akan ada solat isyak berjemaah semua yang ada sampai tak muat rumah dan bertakbir raya.

Raya pertama, lepas solat raya semua menderu menderam serbu makan.lepas tu aktiviti ziarah sedara mara kat kampung tuh.aku kalau balik kampung melaka ni banyak rehatlaa sebab cousins yang muda belia ramai yang jadik tukang basuh pinggan,buat air,layan tamu

Raya ketiga akan naik utara,raya belah sedara mara mak.then raya kelima balik klate pula.dari klate akan singgah dan beraya di gganu,umah member member hubbi.then baru balik beraya umah sendiri...

lepas solat raya..
salam salam kutip and bagi duit raya...
tidoo

lepas solat raya..
salam salam kutip and bagi duit raya...
tidoo

Tahun ni raya pertama rumah parents aku,raya kedua melawat pakcik makcik yg rapat n ziarah kubur arwah m aku,raya ketiga balik rumah mertua.raya ke4,5,6 pergi  bercuti,raya ke 7 balik rumah sendiri home sweet home.

Berjalan berjalan berjalan

Edited by bunga_lestari at 27-6-2016 03:38 PM

aktiviti raya?

pagi2 lepas solat subuh, terus kerah anak2, anak sedara, adik2 walaupun dh besar panjang deme tu tetap kena kerah utk mandi siap pakai baju raya.. siap pagi2 is a must.. sebab lepas tu nak gi solat raya.. tak semua pergi tp mana2 yg nak pergi tu of kosla kene siap2 kan.. yg tak pergi pun siap2 jgk sebab kene tlg susun kuih muih dalam balang, buat air, sediakan juadah raya yg dah siap masak.. klu rendang biasanya malam raya dh siap, just panaskan je.. n menu wajib nasik dagang, pagi sebelum subuh mama bangun masak daa.. so biasanya lepas subuh dah siap sekali dengan kuah.. so mama dah penat tu kan, anak2 tak reti2 ke tlg apa yg patut kan.. hoho..

malam raya biasanya mmg dh makanla juadah raya mcm rendang tu, n malam tu jgk aktiviti untuk gosok baju raya siap2..

lepas balik dr masjid/surau utk solat raya, makan2 sekeluarga dulu.. lepas makan, bersalam-salaman.. bersalaman dengan mama abah dan adik beradik dan anak2 saudara sambil sesi bertukar2 isi sampul.. yang mana ada suami tu, pandai2laa bersalaman sendiri dalam bilik ok..

lepas tu buat arrangement belakang tirai langsir utk sesi photoshoot, selalunya pemandangan belakang langsir sliding door laa.. almaklum, umah taman, umah tengah pulak, ruang yang luas boleh berbaris nak bergambar pun situlaa.. dah namanya pun sedondon.. kalau tak bergambar rugilaa.. nak2 time tu jerlaa selalunya berkumpul cukup semua org.. haha..

lepas sesi bergambar, plan nak beraya kemana, rumah siapa.. barulah gerak konvoi ramai2.. if tgh beraya tu ada sedara mara lain yg nak dtg ke rumah, so kitorg balik dululaa lepas beraya tu.. biasanya bila kitorg bgtau kitorg keluar (selalunya tetamu mama abah laa atau sedara mara), diorg akan bgtau nak dtg ptg or malam, so smbg lg raya.. gitulaa sampai ptg.. ptg or malam klu sedara mara or tetamu dtg, kat rumah sahajala.. klu takder org dtg, smbg raya.. biasa malam2 tukar baju pakai santai2 je mcm blouse, skirt cmtu je.. tak koser daa nak pakai baju kurung/baju raya yg seharian tu..

aktiviti basuh2 pinggan, layan2 tetamu tu bertukar2 laa tgk siapa yg rajin atau sempat nak buat..

raya kedua, raya lagi.. jalan sana sini.. atau tggu sesiapa nak datang kalau ada sambil tgk tv, layan diri, makan2.. raya kedua masih ada menu raya, biasanya nasik minyak/nasik beriani/nasik tomato..
kalau balik kampung arwah atuk n nenek utk jenguk2 saudara mara kedua2 belah, tghri raya kedua tu kami dah gerak laa.. kalau tak balik, continue raya je.. biasanya raya ke3 petang dah balik ke rumah mertua masing2 bg yg dh kawin..

inilaa citer kalau raya belah family aku.. huhuhu..

Jalan2 makan2 tido2 recharge

ni tahun ke4 raya without mom tapi kami adik beradik tetap buat tradisi yg sama.

sehari sebelum raya aku balik rumah mak, masak rendang, buat sup dan apa jugak makanan yg lain di bantu oleh adik-beradik  dan anak2 buah. penat tapi meriah.

malam raya...aktiviti bakar bunga api dan mercun.

pagi raya. yg lelaki pergi solat, yg ppuan sediakan kan juadah. balik dr masjid, kami makan sama2  sambil tu tunggu abang datang. dia sampai je, aktiviti bersalam-salaman, bermaaf-mafan sambil bagi duit raya. lepas tu, ambik gambar reramai. tradisi kami ialah semua adik beradik akan berkumpul di rumah mak pada raya pertama.

tengahari. ke dapur semula masak lauk lain pulak utk lunch. then, makan tengahari pulak.

petang. aku dan adik beradik akan bertolak ke rumah mentua masing2. rumah mak akan di kunci sehingga adik aku balik semula.

aku rasa feel raya paling terasa bagi aku adalah malam raya. malam tu lah nak masak lauk. kalau buat sate, malam tu lah pakat2 cucuk sate, bakar api. dgn budak2 dok sebuk main bunga api, main mercun. umah aku dekat ngn siam so mercun bunga api hat besar tu murah. lepas buka pose je dh gedegang bunyi dorg berlawan mercun dgn kampung sebelah mercun sapa bunga paling cantik. kitorg cuma penonton. best.

Masuk je pagi raya boring dah. pegi smyg raya, ziarah kubur, makan2, pegi umah sedara2.. dah abih balik umah tidur wat hal masing2. malam layan cerita kat tv.

sarahmirza replied at 24-6-2016 09:53 AM
Ya, masa tu kerja suka2 je. Sekarang ini husband iols pun kerja shift juga, tahun ini pagi raya di ...

Akak balik kampung masa raya pun check in hotel.

Pd org lain mungkin pelik.. Tp pd aku, aku suka beraya sesorang... Dpt duk rumah, layan tv, tido, mkn kueh raya pon dh heaven pd aku.. Aku bukan org yg suka pegi menyenyeh2 beraya rumah org and kalo xde org dtg uma aku lg bagus...  
So activity aku tiap kali raya is stay kt rumah jah.. No more berpeluh tiak buat itu ini...

Masak, basuh, masak, basuh...salam dan bagi duit raya...gitulah sampai malam.

Edited by ctsueraya at 28-6-2016 11:34 AM

raya pertama - kedua : memang jadi bibiklah kat rumah maklumlah adik badik tak ramai kan...
mmg kecut tangan basuh pinggan buat air kemas umah

raya ketiga- aku cari jalan jugak nak kuar beraya plak..haha
yang pasti bila keluar melaram habis..kat umah pakai baju kurung buat syarat je sbb nanti konpem basah basuh pinggan weh....

sepupu n sedara mara mmg akan penuh kat umah aku mcm kenduri sbb mak aku mmg akan masak macam2 dan menu tetiap hari lain2