CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: Ashmuhd

Kenapa saya Pendiam dan Tak Pandai Komunikasi?

dinopower replied at 14-7-2016 02:55 PM
bipolar tu mcm mana uols.... iols slalu teringat polar bear jah

erk... i self-diagnosed je.. hahaha..
bipolar tu cam personaliti berubah sesuka hati kot..

cam kejap baik, sopan cute.. tiba2 garang, perengus etc.. rasanya laa..

Ashmuhd replied at 14-7-2016 08:11 AM
Betul saya sebenarnya ada love hate relationship dgn mak saya, saya kesian kat dia sebab ayah saya ...

mak tt umur berapa? takpelah anak2 dia kan dh besar boleh tanggung dia. kesian pula kalau nk suruh kerja.

apa kata leps ni tiap2 bulan allocate satu sum bagi dekat mak n suruh mak tt spend wisely within that amount saja. kalau kluar makan dgn mak boleh la tt bayarkan tp kalau nak shopping suruh mak pakai duit tu je.

kalau mak kata sikit sgt.. tak cukup ke apa. ajak dia duduk sama2. mgkn boleh ajak kakak sekali lepas tu list out kan dgn mak tt berapa gaji,, expenses, hutang tt.. brp tt nak simpan utk masa depan etc.. n tunjuk yg brp je tt mampu bagi. minta mak faham.

Edited by LuLu^Lost at 17-7-2016 03:48 AM
ninja boy replied at 14-7-2016 01:57 AM
0) Bergaduh laki bini setiap hari siang malam hidup x tenteram, mengganggu kitaorg nak tido, dah t ...

ninja boy...panjangnya list. hehe. itu ke yg hari2 awak hadap? kesiannya. dalam byk2 tu, ada juga yg sangkut dgn kehidupan saya. tapi alhamdullilah tak seteruk macam yg awak rasa . selepas baca, serius sy sgt simpati. harap awak dpt cari ketenangan awak sendiri tanpa buat apa2 yg tak baik terhadap diorg. kalau ada adik beradik lain, rotate la tanggungjawab tu..supaya kita tak berseorangan menanggung beban ketidakpuasan hati tu.
btw, nak tanya. apa maksud ninja_boy "di negeri sini" ?  ninja dari negara lain ke? indonesia? brunei? singapore?

Ashmuhd replied at 14-7-2016 08:11 AM
Betul saya sebenarnya ada love hate relationship dgn mak saya, saya kesian kat dia sebab ayah saya ...

sy pun rasa sy ada love hate relationship macam TT , ngan emak. paling tak sebulu. hahahaa. dah taip panjang2 tadi, tapi rasa bersalah plak nak post.

apa pun, sy tetap akan kata, kesan kita sekarang adalah apa yg kita rasa dan lihat dulu. tambah2 perkara yg dirasai itu dah dibentuk dari kecil. relationship tu dah rosak. kita boleh makeup jadi cantik tapi untuk pandangan orang lain terhadap kita je la. untuk kita?.... disebalik makeup itu sebenarnya tak cantik pun dan menyimpan 1001 cerita tak best. tapi tetaplah, kalau berkait dgn ibu bapa waimah apapun tetap anak akan dipersalahkan. padahal kita mengikut mereka yg dulu ni. lucu kan, tapi benar. hehehe

harap2 saya boleh sesabar ayah saya. dan demi dacing akhirat saya juga, saya akan berusaha untuk menjadi lebih baik...kalau boleh nak menjauh. huhu tinggal jauh sikit dan bukan serumah sebab takut buat salah lagi kat diorg. tambah2 sekarang ni emosi tak boleh dibendung lagi . dulu duduk membujang jauh 323km dari hometwon, aman2 je. skrg...dah bergabung, meletop pula. makan rendang daging banyak kot. tetiba.

Edited by ninja boy at 17-7-2016 03:22 PM
LuLu^Lost replied at 17-7-2016 03:37 AM
ninja boy...panjangnya list. hehe. itu ke yg hari2 awak hadap? kesiannya. dalam byk2 tu, ada juga  ...

kita cuba elak apa yg patut, nak komitmen family 100% x boleh, 30% boleh, eh kita org bujang tapi macam org berfamily pula soping sana sini angkat sana sini n setel sana sini. bagi saya jalan2, makan2, soping2 berjam2 itu spt buang2 masa, saya kehilangan banyak masa di hari ahad. zaman soping jalan berpeleseran sudah berlalu sehingga jika bawa mereka ke mana2 x rasa happy pun sempat tidur dalam kereta atau jogging, mungkin kehidupan saya dah tak seiring dgn diorg atau dah taknak terlibat/bersemuka byk dgn hal diorg

Edited by mbhcsf at 18-7-2016 01:36 AM

hmmm...hey u know... i bersimpati dengan apa yg awak alami ni , memang anda sangat kuat hadapi konflik keluarga begini dan u know what , i know awak sangat geram, terkilan dan berasa semua ni tak adil dan kenapa itu ini kan? u know with time , hopefully everything will be allright , better , ye

doa doa doa kat Allah dan sabar , sabar tu pun awak dah kaut bnyak pahala...masya Allah..that is good.

u tau tak dalam awak menceritakan getir dan pahit  hidup awak ni, saya melihat awak sebagai seorang yg sangat kuat, berani dan resouceful dalam pada awak dok cerita awak susah etc etc dan susah hati dan tertekan dlm situasi  bila ayah dan ibu anda bertengkar...awak masih boleh sabar ...ini amazing...

i rasa , awak ambillah masa menerima yang may be ayah awak tak happy kot ? sebab tu ayah awak dok berulang ulang lakukan benda yg menyakiti hati bu dan awak ..cuma you know , manusia melkukan khilaf dan kesilapan...so tak pa take your time memahami dan coming out with self sincere resilution yg akan liberating you from sakit hati...

apa yg saya nak cakap ialah

jangan sesekali fikir awak lemah ya dalam situasi yg awak alami sekarang? boleh tak? sebab acapkali berlaku konflik awak pandai handle diri awak dan walaupun awak  tertekan,  alhamdulillah awak  tak buat benda benda yg memudaratkan diri awak tu satu kekuatan tu ...
cumanya - sekarang and awak macam rasa 'kosong' ke sebab u know anda kecewa dalam siatusi anda? anda ibu di sisi tapi perasaan amarah tu masih ada, ada ayah dan awak boleh hubungi tapi saya rasa , awak terasa yg ini bukan cara yg  atau masa yg sesuai ke? may be masih marah ke ?okay i mean given the situation , i wont blame you ,  you know...

sebablagi satu kan ,  saya ingin katakan bahawa jangan sesekali awak berasa awak lemah atau tersisih , sebab awak tak pun tersisih dariperhatian allah seba Allah tahu awak kuat dan awak mungkin berasa yelah tapi tak adillah memandangkan berat sangat ujian tapi ini resam seorang winner - hamba yg kuat sebab awak diuji dan awak acap kali berjaya hadapinya di sebalik intense nya konflik itu ...kan? cerita awak di atas buktikannya pun

now it is about  redakan benda yg terbuku tu dulu - marah dan tertekan tu
okay the best thing is no  other than balik pada solat dan quran dan betul betul minta doa kepadanya dan sabar , sebab kekadang kita nak cecepat doak dikabulkan tapi dalam pada itu kita dah berada dalam hikmah-nya pun dah...cuma kita perlu see harder , so doao banyak kali agar ALLAH PULIHKAN  ayah dan ibu awak , bagi dep at least tak bermusuh dah...dan ingat untuk jalinkan silaturrahim dengan anak anak - you and your sister.

saya nak katakan juga pada awak kan , awak in control of everything sebab dalam reflection awak di atas  - i melihat satu awareness yang tinggi awak paparkan dalam menilai situasi awak dan ini amat amat sihat ? u knwo what when you realisd this - awak akan bercapacity atau berupaya untuk  atau berada  in FULL control untuk

a) mengubah corak pemikiran awak dalam melihat situasi ni dari negatif tertekan kepada positif - like u akan i hope terfikir yg okay i berada dalam situasi ini - tapi i tak mati pun  malah selama ini i survive and i dah buat apa yg terbaik- ini menunjukkan kekuatan secara tak langsung tanpa u sedar Allah dah bagi ...may be u need someone to tell u that, u realised this?  - yg dont worry u dah buktikan bukan  tahap/level try or do tapi... dah awak dah pun buktikan kekuatan awak so - alhamdulillah say this everytime yg actually Allah has already and will be giving his mercy  to u  and your family , keep on praying hrad , psotive self talk help

b) membentuk pemikiran positif despite all  this adversity in your life events that you are facing now- u are in control ? okay how ?

u dah berjaya reflect semua ni maksudnya you  ada kebolehhan untuk ubah hidup dari segi pemikran , laid beliefs etc etc yg macam ni  ye : okay i tak leh ubah apa yg berlaku masa lampau tapi i TAHU Yg masa lampau membentuk i personaliti begini- ada baik dan ada buruk - i am more patient , persevere alhamdulillah , observant , but tang bab expressing oneself okay i need to polish  this thing out , i need to learn how to expressmyself  better if there is osmething bothering my feeling , my mind ....okay? maksudnya pilah kelas atau ikuti program yg you boleh / comfy be yourself , expressing yourself
kelas agama ke atau kelas kelas umur  sebaya  you ke join NGO makna ke  cari aktiviti yg you boleh contribute and communicate  ke carilah atau kelas apa apa kelaslah  yg u rasa appropriate ...di mana diberi peluang untuk expressing your thoughts etc etc

c) membahagiakan org lain - dan  ini  kan awak , i salute you sebab sabar yg tinggi dan saya mungkin tak mampu hadapi ujian awak ni sebab sayatak kuat kalau berlaku sedemikian tapi saya kagum awak diberi kekuatan untuk menghormati ibu anda

awak...dalam islam kan , yes ibu bapa kita walaupun depa tu horror sikit tapi as anak , the best revenge is to forgive and show them that dalam niat yg ikhkas ye untuk pleasing Alah yg dalam ketidakadilan mereka yg anada rasakan tak adil - dari aspek perhatian spending quality time, fulfilling needs - anda struggling to memabhagiakan mereka  walaupun anda marah atau terkilan...and aboleh je tak layan , kan?  

tapi u tak buat begini u accept your mom may be hati you tu bersih dengan kasih sayang may be ya ..menerima  semua , walaupun u kata u terkilan geram tapi  u know as anak -jadilah anak yg membahagiakan ibu bapa dalam konteks ni ibu you ...let her smile insya Allah rezeki you - rezeki you ni bukan dalam bentuk wang je tapi benda lain ye jasmiani emosi dan intelek semua ciri tu kita dakan di sini yg allah akan berikan keberkatan
i hope u akan dapat ketenangan denagn buat baik juga pada ibu ( hopefully later bapa ) you walaupun dia tak mengamalkan satu tuanggugngajawab sepatutnya tapi u know dia adalah wanita yg melahirkan youke dunia ni dan circumstances yg may be membuatkannya tidak mempunayi pilihan...tapi tio be fair your parents telah bagi nafkah kewangan , pelajaran juga so ...i guess alhamdulillah depa dah bagi yg depa rasakan perlu dan terbaik...mauy be ada masa nanti suatu hari yg ditakdirkan u may be boleh cakap benda ni hatike hatiatau diiringi dengan salam pada parents ...masa tu i yakin u rasa amat lega....

tapi kan i terfikir yang ibu you dah bagi u yg terbaik  - in the sense that she doesn't want you tobe like her  ( situation wise )  and masya  Allah you are now  i think the best ? son / daughter ???  yg amat amat kuat ...dalam pada u sedar ke tidak , ke?

so i hope

u jangan rasa putus asa marah dalam hidup  though i know terkilan tu ye sebab banyakkali  hak anda atau expectation anda sebagai anak ni plus dengan adverse  life event yg sangat sangat  hmm....menjadikan anda shut down , numb detached  may be?like  'macam malas aah nak layan?? '

but you know , i just want you to know that despite all these hardships and difficut life events , you have proven yourself to be agood hamba Allah

so u know keep on going , headed on , liberating yourself from all this nasty feeling  ...and keep looking ahead
buatlah benda yg baik membahagiakan terhadap ibu bapa dekati diri kat Allah, doa agar aAllah jadikan u seorang kuat , yakin etc etc

solat suran jgn tinggal bit by bit ...dan awak mempunyai banyak ruang dan platform untukmenjadi muslim yg baikdan confident? why ? you have gone thru a lot and ini bukti dah bukan trying dah ini sepatutnya menjadikan u lebih bersyukur insya Allah aware kekuatan diri dan confident yg selagi alalh bagi keutan pada you , hadapi apa sajaa relan ap asahaja...

okay?

so be good to your mom , banyak pahala buat mom tu smile despite you know.. segala terkilan you ...sebab awak dah matang dan tahu  kat mana awak perli meletak nilai sebagai seorang manusia yg berguna untuk agama, keluarga anda  dan nanti lambat laun may be your aprenst agar sedar yg anda anak yg baik dan cemerlang dunia akhirat sebab walaupun dilayan seperti mana yg anda sebut , anda sebenarnya berupaya membuat pilihan dan berkapasiti untuk membentuk diri anda menjadi yg lebih baik....nasib baik anda masih ada ibu , ada org tak kenal pun may be ibu , ayah dan depa , ayah ibu dah tak ada ....at least you ada ibu yg masih sihat ..dan ada peluang untuk  save the best for last ? sebab depa bukan akan jadi lebih muda lagi dah....satu hari nanti  kan?

i salute you...

jgn fikir sesekali yg awak ni tak ada kelebihan atau lemah , ye??

awak kuat sebenarnya and i am telling you this actualy sebab you are ...so u know no reason to doubt yourself or etc etc , more reason to be a better  person je...

headed on .........

i wish you well...

Follow Us
Tt..bertabahlah.satu je aku nk kata introvert tu bukan sesuatu yg hina.cuma tt ni reserve..bagus jugak reserve kurang dosa mengumpat.hehehe...
Aku ni ambivert..abit of both. Lebih baik lone ranger sbb maksudnya kita x dipengaruhi persekitaran..
Tt nnti dh kawen layanlah isteri dan anak2 tt seperti mana yg tt dambakan masa kecik..u'll love more when u give more...

Ashmuhd replied at 1-7-2016 11:06 AM
Hari ni sebelum saya nak ceritakan tentang masalah keluarga saya, walaupun agak malu untuk membuka c ...

Very long story dik.. depression sejak kecil.. akak rasa better awak seek for psychiatric @ psychologist help  . Release your traumatic past dan counter semula untuk jaga mental health awak. Sebab masalah ini ,come fron your traumatic phase , sure jumpa yang pakar akan membantu..

clarizsa replied at 14-7-2016 05:17 PM
erk... i self-diagnosed je.. hahaha..
bipolar tu cam personaliti berubah sesuka hati kot..

Tak juga awak , bipolar banyak type , dan untuk diagnosed selalunya memerlukam pemerhatian rapi dari psy untuk mereka diagnosed sebaiknya,normally need to be warded baru dia org akan confirm .

Sorry kepada TT.
Aku baca separuh je cite ko ni.
Cuma nk komen pasal tajuk je.

Tajuk dia sama situasi dengan aku Pendiam dan Pemalu.

Aku ni jenis pemalu jgak, pendiam pon mmng la tersngt pendiam.
Tapi pemalu dan pendiam aku kene pada tempat
kdng aku kene label x campur masyarakat, garng muka sombong dn sebagainye
Cuma yg mmng kenal aku paham macm mna perngai aku.

Aku rase aku xde la pemalu, walaupun hakikatnya org label aku pemalu
Sebb aku boleh jer bercakap depan org ramai, tapi aku suka bercakp
kalau aku ada fakta yg betul dan aku yakin apa yg aku hujahkan.

Cuma situasi yg xada kepentingan untuk aku , aku xsuka ambik port
Kdng dalam ramai2 bahan mmbahan dalm opis
Aku lebih memilih malas campur dan diam lagi baik.
Bila dieorng cuba libatkan aku dlm situasi tu
Aku pilih untuk senyum je tanda respon.
akhirnya dilabel pendiam dan pemalu.
Tapi dirong akn terkejut bila aku bersuara
dalam meeting atau diminta beri komen dn pendapt,
Sebb aku suka luahkan apa yg aku rasa,
masa tu baru org nilai macm mana diri aku.

kesimpulan yg aku dapt tentng diri aku
pemalu dan pendiam bila tiada kepentingan untuk aku.
sombong, pendiam, pemalu macm mna pon aku
org snng jer nk buat aku jadi kawan
biasanya aku jarng mulakan perbualan bila aku xkenal org tu
tapi bila org dh berbual dngn aku lama2 dh jadi selesa.
so aku abaikan je sapa label aku pemalu,garang, pendiam
bila ada member aku bgitau ada org lain ckp pasal aku
aku jawab senng jer
dia xtegur aku xlepak satu table dngn aku
dia xakan kenal aku macm mna.

sebenarnya perasaan pemalu ni atas diri ko
ko boleh jer buang.
lagi best jadi diam2 berisi.
biar org nmpk kita diam
bila kita dapat bilas orng dan berhujah kena dengn masa yg sesuai
masa tu org baru nampk kehebatan diri kita
tapi pastikan bilas dengn ilmu dan hujah
keyakinan tu penting.
daripada gebang lebih hakikatnya ksong
umpama bergendang guna tong ksong bak kata orang.
bunyi kuat dalaman kosong

sebenarnya xada org yg boleh ubah diri ko sepnuhnya
ko sendiri kene cari keyakinan diri ko.
org hentam ko komen negatif pasal ko
ko kene buat kputusan nk tetap jadi diri ko
atau ko nk berubah hanya nk puaskan hati orng lain.
hidup ini simple. kalau kita bijak mengaturnya.

PEACE

Edited by turboturtle at 19-8-2016 09:44 AM
Ashmuhd replied at 4-7-2016 08:46 AM
Betul saya nak share benda ni sebab kalau ada bapak ke atay furture bapak kat sini jangan lah nak  ...
Aku pun kalu boleh nak bgtau benda yg sama kat bakal suami & ayah kat luar sana...kasih sayang tu penting...sebab aku ada pengalaman hidup dgn org macam tu ego & panas baran yg melampau.

Tapi macam mana pun dia tetap ayah aku, aku sentiasa doakan kebaikan untuk ayah & mak....

Edited by solarlunar at 19-8-2016 08:25 PM

Salam, TT. Sedih sgt dngr cite you sbb you tidak disayangi oleh parent you. Mereka adalah insan yg sepatutnya sentiasa ada utk kita. I trully cannot digest your parent attitude. Sbb I membesar dgn kasih sayang mak ayah yg sgt byk. Dh makin tua derang makin sayang and risau dgn diri I. Bila you ckp ayah selalu marah bila mintak duit, I rase sedih sbb my dad fully funded my education and my mom always accepted my physical appaerance. I tak bleh terima bila your mom hina you punya fizikal. About your self confidence tu, try jaga penampilan you and cari titik dlm diri you yg boleh trigger you punya self-confidence. If you parent doesn't love you, Allah will always loves you .