CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mr_cool5885

Kejadian Aneh di Tanah Suci

dafiza replied at 14-8-2016 04:05 PM
Kalau bab terus dapat cash di tanah haram, saya agak doubt sikit. Sebab ramai jer orang kat sana ama ...

kalau Allah nak uji kita atau bagi cash  pada kita,  tak kira bila dan dimana. Hanya Allah saja yg tahu dan berhak memilih hamba2nya yg perlukan ditunjukkan kekuasaannya dimana saja hamba2nya berada.

Sebaik2nya kita menjaga adab, perbuatan, mulut dan kesabaran  kita ketika berada ditanah suci, sebab ketika ditanah sucilah banyak ujian yg diberikan olih Allah kepada kita....samada kita perasan atau pun tidak.

Ini sekadar pendapat aku saja.

ni kira cerita pengalaman la kan...

first i sampai...im was too tired,ustaz dah pesan jgn pegi lagi kat kaabah tunggu aftr asar,but my roomate degil n drag me together end up i tak rasa mcm org lain yg sebak melihat kaabah..i just stare.kwn i tu nanges2,,,may be i byk dosa lah ,tak terasa sedih..nyesal sgt tak ikut ckp ustaz

i ni takut kucing...sgt2 takut...masa makan kat dewan..kucing merata..i senyap je..tp asyik bangun..sekali tu kucing hitam dtg menerpa..huaaaaaaaaaa malu sgt..i terjerit lebih dr 2 harkat huaaaa malu...so i terkenal la overnite..habih satu dewan kenai i..ada yg usiik..aftr that tak der kucing..i pun bersyukur sgt

niat di hati ni,nak jumpa la jodoh time pegi ni...n ada la sorg ni..dia suka pandang i..my fren la cko..i pun apa lg..happy la jugak,mana tau berjumpa jodoh di sana...tp i tak la gedik,cuma doa lah..n he pun  ada respon...tlg senduk makanan kat i.ambik minuman..

hati pun berbunga2 bagai...but aftr dah balik baru i realized i dah byk angan2 dr fokus buat ibadat.Allah permudahkan i dpt 2 kali kucup dlm solat dlm hijir ismail ..semuanya mudah

tp apa yg terdetik di hati kejapnya terjadik,mcm i ckp nanti kasut hilang...hmmm terus hilang.nanti aku cubit kang...tetiba ade je makluk dtg cubit..n satu kejadian...i ni ada gangguan..one day i akan bukak thread but skrg tak der mood..ada benda 'bersama' i tak tau i ada gangguan ni ...baru 4 years ago baru sedar..si jin ni siap ikut i ke mekah..

i doa one day i dpt pegi ngan my family,may be this time jin tu tak dpt ikut lagi... my case ni too late to realise...

minahsenget replied at 15-8-2016 03:34 PM
ni kira cerita pengalaman la kan...

first i sampai...im was too tired,ustaz dah pesan jgn pegi la ...

hokeyy, tak sabo tggu awk bukak tred pasal gangguan

Edited by amirezu at 15-8-2016 08:39 PM
edoraixora replied at 15-8-2016 11:14 AM
amir, bertuahnye ko dapat buat haji memuda ni

Alhamdulillah. Umo 27 masa tu. Sepatutnya pegi masa umo 26 tapi terpaksa tolak sbb wife nak bersalin anak sulung. Alhamdulillah setahun lepas tu dapat panggilan, dapat bawak wife sekali walaupun tak sampai setahun dia daftar haji.

Sepatutnya pegi dengan arwah mak, tapi arwah mak meninggal awal tahun tu.

Tapi lepas balik dari buat haji dulu rasa mcm banyak sgt yg tak terbuat lagi. Rasa mcm belum betul2 cukup ilmu. Sepatutnya boleh buat lebih lagi. Yg pasti sepanjang kat sana sekali pun tak pernah buat solat sunat dhuha huhu.

malutapimahu replied at 8-8-2016 04:17 PM
pengalaman aku pulak, aku pergi umrah dengan keluarga in laws aku, bawak baby 8 bulan. dekat Madinah ...

pasal sakit ni me pn pnh rasa..tp bkn kt mekah..br2 ni sblm bersalin..masa tu 8 bln..anak me demam panas tonsil sume..dekat seminggu dia demam x baik2..kisah nye dia susah mkn ubat..me tgk dia demam ya Allah sayu sgt..malam2 nangis usap kepala dia..panas x kebah..mkn antibiotik x jalan..doc suggest msk hosp nk drip..tp me x nk lg sbb nk biar dia hbs btl antibiotik..last2 me doa dlm hati byk2 kali moga ditransfer sakit tu kt me..minta disihatkan anak me..tgk esk nye me kene demam..ngn tonsil..demam panas smpai xleh bgn..ubat x kebah..anak me tu sihat trus..x panas lgsg.,tp me panas yg 40 tu dandan masa tu rasa seksanye sakit..tu br demam..me nangis plak sbb risau anak dlm perut..masuk hr ke 3 dh x tahan trus masuk wad drip antibiotik..alhamdulillah dh admit tu br lega sikit demam..

Ipo replied at 8-8-2016 11:47 PM
pernah baca kat satu majalah..orang gaji dia menyusup masuk naik keta..
time tu satu famili ni ti ...

teringat cite tok bidan meols..dia cite pengalaman dia buat haji..ada roomate dia tu muda sikit dr dia..asik cari salah makcik ni..tuduh dia curi duit dia..makcik ni x nk gado ngn dia even deny pn dia still tuduh ngn marah2..last2 makcik tu kuar je g masjid buat ibadat..mlm sikit dia br blk bilik dia..bila smpai dpn pintu bilik dia tgk pmpn yg tuduh dia curi duit dia tgh baring atas selipar kt dpn pintu..

Follow Us
nak jugak cerita pengalaman umrah...

ai pun macam tt, masa kat madinah asik nak terkentut je..kadang abis bagi salam terus kentut dah satu hal nak amik wuduk blk...pastu standby bwk botol spray, senang nak amik wuduk

ai turun madinah dulu baru mekah, pastu paling xleh lupa ai jet lag masa mula2 sampai madinah, makan je muntah, memang terlepek abis muntah hijau semua keluar..nasib baik masuk hari ketiga dah ok sikit

pastu ai dua kali hilang selipar, sekali kat madinah, sekali kat mekah balik hotel kaki ayam

Tapi yg paling best masa first time tengok ka'abah depan mata..terpegun sekejap, rasa macam x caya dah sampai ke tanah suci

pengalaman buat umrah masa bulan ramadhan best sangat takde rasa lapar n haus..hanya berbuka kurma n air zamzam pun dah rasa nikmat..satu mlm tu sblm tido saya berdoa pada Allah nak cium Hajarul Aswad n dpt berdoa kat pintu kaabah if dapat sekali pun jadilah..alhamdulillah Allah makbulkan doa saya walaupun nampak ribuan org tgh sibuk tawaf, tetiba pengawal yg berdiri tu melambai2 n memanggil saya suh dtg dkt kat hajarul aswad..syukur dpt juga saya mengucup dan berdoa kat pintu kaabah..tapi tulah sbb saya mintak dpt sekali so dpt sekali jelah lps tu..

Edited by anakencana at 17-8-2016 02:10 AM

Rindunya nak menjadi tetamu Allah di tanah suci Mekah dan Madinah.

Pengalaman saya pegi Umrah tahun 2012.. lone ranger tapi ikut pakej. Masa tu tawakal dan serah diri pada Allah.. rezeki dariNya.. bila dapat bonus gaji, dah pasang niat nak pegi buat umrah, terus bayar deposit dan 3 bulan siapkan mental..gigih pegi kelas umrah tiap2 minggu..seronok dengar ceramah ustaz tu. Takde kawan/sedara mara yang berminat nak pegi sekali..so sorang2 jer. Rezeki saya.. tahun tu last kerajaan Arab Saudi bagi jemaah wanita pergi tanpa mahram.

Banyak kenangan indah..manis aja buat saya yang pertama kali menjejak kaki disini. Apapun saya yakin.. (ingat pesanan Ustaz Daud Che Ngah)..sebelum kita berangkat ke Tanah Suci.. buat solat taubat, bersihkan jiwa --> bermaaf2an ngan keluarga, sanak sedara dan sahabat handai, bersedekah pada anak2 yatim, fakir miskin (ikut kemampuan kita) dan berbuat baik sesama manusia, insyaAllah segala urusan kita dipermudahkanNya.

1) Sampai saja Di Mekah, buat umrah wajib yang pertama tu dalam jam 11 malam..pertama kali memasuki Masjidil Haram.. dan memandang Kaabah.. air mata mengalir..terharu dapat menatap sepuas2nya. Bagi saya.. melalui pengalaman yang tak seberapa ni, segala doa dan hajat (walau cuma niat dalam hati)..memang didengar dan disambut oleh para malaikat dan Allah Taala.

2) Dari KL dok terbayang jus mangga yang theyols cakap sedap dan fresh..lepas abis solat subuh.. keluar masjid nak balik hotel.. selipar hilang (sebab masa letak tu ada cakap "tak hilang ke letak sini?".. teruss hilang kann)..lepas tu sempat beborak ngan sorang jemaah pompuan.. cerita pasal makanan yang harus dicuba di sini, dia sebut pasal aiskrim dan saya pulak cakap sedap ni kalau dapat minum jus mangga yang macam ustaz cakap tu.. tapi dalam kepala pikir.. ada ke orang jual jus mangga dan aiskrim pagi2 subuh ni kat Mekah (masa tu dah dekat jam 5 pagi). Nak jadi cerita.. hotel dari Masjidil Haram tak jauh..cuma 10 minit perjalanan.. ntah camne boleh tak nampak bangunan  hotel..apalagik pintu lobi hotel tu..  weols  lalu depan hotel tu dekat 10 kali.. pelik dan panik sekejap.. ntah berapa kali patah balik kat laluan tu.. tiba-tiba ternampak kedai jual jus, aiskrim dan kebab .. terus jadik excited.. nasib baik bawak duit 20 riyal dalam poket.. singgah dan beli lah jus mangga Arab yang sedap tu, sambil minum sambil jalan.. tetiba dah sampai depan pintu hotel.. ehhh.. weols tergelak2..dah lalu kat sini 10 kali ..apasal boleh tak perasan tadi. Alkisahnya, memang wajib kena minum jus mangga tu dulu kot..

3) Hari pertama..macam2 petunjuk untuk direnungkan.. dalam grup pakej ni ada sepasang suami isteri yang dah berusia.. gaya macam orang senang ler .. speaking jer..(umur 70an kot)..datang ngan anak lelaki dan menantu pompuan. Muka makcik ni  lawa macam arwah Orkid Abdullah..suami dia biasa2 aja..dok bayangkan makcik  ni masa muda mesti vogue. Dalam bas..nampak ler "cengil" dan kekwat makcik ni ..esp kat suami dia yang tak banyak cakap.. kesian pakcik ni saya tengok. Selepas selesai umrah wajib tengah malam tu, weols semua tak balik hotel, buat solat sunat dan mengaji Quran sampai ke subuh di masjid. Ntah camne, masa nak keluar cari pintu keluar masjid, tiba2 nampak makcik nie dok duduk kat dalam area saf tu sambil di iringi polis arab wanita (niqab hitam..size badannya besar ya ampon..macam ninja.. orang ke malaikat..walahuallam)..ehh..macam kenal.. saya tanya, "makcik nak ke mana?" jawabnya, "makcik nak balik rumah, tapi tak tau jalan.. tengah tunggu pakcik datang sebab nak pegi minum pagi kat kedai hujung tu".. saya cakap..makcik kita kat dalam Masjidil Haram, Mekah ni.. bukan kat rumah.. tiba2 dia teresak2 menangis..nak jumpa suami.. then polis niqab ninja tu dok cakap bahasa apantah.. bukan macam bahasa Arab.. sambil tadah tangan.. tunjuk kat siling masjid.. tak paham sebutir ayat dia.. tapi mungkin maksudnya "syukur, terima kasih lah".. saya pun pegang tangan makcik tu nak bawak dia keluar.. tiba2 dari arah belakang, muncul anak dan menantu dia berlari mengejar dan menjerit panggil "mak.. mak.. puas kami cari mak, dari malam tadi kami cari.. kami semua solat depan Kaabah mintak jumpa mak.." dah sebiji macam cerekarama Melayu pulak.. syahdu dan hiba pulak rasa hati..

4) Selepas peristiwa jumpa makcik sesat dalam Masjidil Haram tu, saya jadi hiba sendiri.. sebab mungkin pegi sorang diri.. yang jemaah lain datang ngan famili dan sedara mara, seronok dan meriah. Tapi selalu pesankan diri.. saya pegi ngan niat kerana Allah Taala dan nak buat Umrah Badal buat arwah ayah yang dikasihi. Kemudian saya teringat, masa attend kursus umrah tu, Ustaz Daud Che Ngah pesan.. buat sesapa yang pegi sorang diri.. sihat tubuh badan.. bantulah orang2 tua disana. Disitulah ada keberkatan dan rahsiaNya. Terus dari situ..sebelum berangkat ke Mekah, saya pasang niat nak bantu orang2 tua di sana nanti. Kesudahannya.. saya asyik terjumpa ngan orang2 tua yang perlukan macam2 bantuan dan dipermudahkan segala urusan saya untuk mencium batu Hajarul Aswad sebanyak 2 kali, dapat melihat pintu Kaabah dibuka (masa tu adik King Fahd meninggal dunia.. ada ramai pembesar luar negara yang datang melawat Kaabah), dapat masuk ke ruang Raudah 2 kali ngan ekspres dan dapat buat solat sunat ..(saya disuruh akak polis dalam Masjid Nabawi masuk dalam grup brutal Middle East sebab disangka pompuan timur tengah..tergamam dan tak boleh nak patah balik ..sampai akak2 grup Malaysia menjerit2 panggil nama saya yg salah masuk grup tu..) solat dalam Hijir Ismail, solat sunat di Jabal Nur dan Gua Hira, dapat makan@rasa food..nasi mandy percuma  yang sedap2dan free pulak tu.. dan macam2 lagi. Nikmat syukur sangat..

5) Nak jadi cerita, saya dapat roomates - 3 orang makcik yang pesen kak nam surinam tapi baik hati jugak (kaki komplen dan suka cakap lepas).. semuanya single mother; balu dan janda. Sebab saya jer yang solo tak pernah kawin, theyols ni dok sibuk tanya jodoh dan canang status bujang saya kat dalam grup tu..(sabor jer lah) macam2 kisah lucu yang kelakar dan pelik pasal dorang bertiga ni. Dari hari pertama, saya perasan theyols bertiga ni dok bersaing.. sorang dah pernah buat umrah 3 kali, ada yang dah pegi haji dan yang sorang dok canang cerita yang up-up jerlah pasal selalu pegi travel oversea..sana sini.. memasing bila berdepan semua mulut manis.. lepas tu memasing bawak diri sendiri sesorang.. makan pun jarang nak semeja.. kira tak ngam lah jugak kan. Saya selalu jadi pendengar setia..bila memasing mencurah perasaan dalam bilik tu..selalu saya cari alasan nak elak melayan.. sebelum keluar solat atau lepas solat..saya keluar  awal atau singgah jejalan di Safa Tower dan kedai2 disekitar Mekah tu ..sambil window shopping..

Nanti kita sambung, ada banyak kisah pelik dan menarik..

Edited by Ipo at 16-8-2016 09:02 PM
anakencana replied at 16-8-2016 04:35 PM

Pengalaman saya pegi Umrah tah ...

yang pasal jus mangga dan ais krim tu memang sedap

bila anakencana cerita pasal makcik2 yg sebilik ni,
teringat pulak teman sebilik dulu..semua orang melaka sbb dulu masa daftar, saya kat melaka..heheh
tahulah orang melaka ni cakap macam mana...
lahabau, celaka, tu biasa je pada diorang
jadi terbawa2 sampai ke mekah...

ada sekali tu, masa tu nk tunggu waktu asar, baru habis makan tengahari..duk relaks jap dalam bilik
makcik2 ni duk sembang sakan..ditambah korum dari makcik bilik sebelah yg datang bertandang
sorang makcik tu duk cerita

"Aku tadi, masa tawaf sunat..sorang arab hitam pijak kain telekung aku! Terus aku cakap celaka!"

Saya yang mendengar ni, tergamam.

makcik lain pula tanya "Habis tu, kau tak pijak kaki dia balik?"

makcik tu jawab "  Pijak lah balik! Lahabau betul orang arab  hitam tu!"

Saya yg dengar ni ...erk.. terdiam. terus saya pakai telekung dan keluar dari bilik terus ke masjidil haram..
balik dari solat asar, masuk ke bilik, tengok makcik tu duk urut kaki dia..rupanya dia tak pergi solat asar kat masjid..dia solat kat bilik je sebab katanya kakinya sakit sangat, macam rasa dipijak2 gituh...

saya diam ja..saya ambil minyak, sapu dan urutkan kaki makcik tu sementara nak tunggu waktu makan malam..
boleh pula makcik tu duk membebel lagi pasal org kulit hitam tu
kadang2 kita tak tahu apa berlaku di sekitar kita, kalau kita pun tak jaga adab, dgn kita sekali terikut2 macam makcik tu..

maaf orang melaka...bukan nak mengata tapi pada saya, biarlah jaga tuturkata bila berada di sana..
saya pun dah kena cash pasal lalat tu

che-cikL replied at 8-8-2016 01:16 PM
Aamiin aamiin aamiin Ya Rabbal 'Alamin....

Semoga sis, saya  dan sesiapa yang sedang menyim ...

Insya'Allah,Aamiin Ya Rabb...teruja nya bila membaca kisah pengalaman kengkawan yg mengerjakan Haji&Umrah...cemburu yang baik

anakencana replied at 16-8-2016 05:35 PM

Aaa tak sempat nak try jus mangga tu. Ustaz Daud Che Ngah selalu jugak duk promote tapi bila tengok orang ramai sangat beratur jadi malas pulak nak try hehe. Aiskrim tu pernah jugak try sekali. Memang sedap!

Kat luar Masjid Nabawi pun ada try satu jenis makanan ni. Lupa lak nama apa. Sedap jugak. Baba yang belanja masa tu. Baba ni orang Pattani. Ada orang kampung yg kenalkan beberapa hari sebelum nak berangkat. Dia ada bukak pusat tahfiz kat Madinah. Keje dia jaga pintu masuk ke Raudhah.

anakencana replied at 16-8-2016 05:35 PM

lagi wak..best nye cite awak..

meol ni xtau la bila... teringin sgt nak pegi

korang cpt la cite lg...nk baca

Biras dan adik ipar aku skang kat mekah, wife keje nurse. So  hari2 gi kaabah dalam 10 minit je. Tak penah plak nak tanya pengalaman duduk sana setakat ni.

Mula2 dpt tau rasa cam jeles la juga tp takpelah dah itu rezeki diaorg. InsyaAllah ada rezeki kita lak pegi

Cuma adik ipar masa kat sini leh tahan la perangai, skang duduk sana bertukar perwatakan terus hihi, berana-ente gitu..

Edited by anakencana at 17-8-2016 04:24 PM

Salam uols,
Sorry ya..lambat pulak nak amik mood menulis nie

Bila baca kat forum dan blog..pengalaman memasing semasa perjalanan ibadah di Tanah Suci Mekah dan Madinah, hati pasti tersentuh mengagumi kebesaran Illahi.. jangan kita perlekehkan soal warak..alim..muslimah atau tidak seseorang tu.. hanya Allah yang boleh menilai hati budi dan ibadat juga kebaikan dia sesama makhluk dan ketaatan padaNya.

Sambung balik kisah yang panjang lebar ni ..

1) Kisah 3 makcik roomates saya yang suka cakap lepas tu memang lawak lah. Saya ingat lagi.. tingkap bilik hotel kami ada balcony ..tapi tak boleh keluar lah..kalau nak feeling angin sepoi2 Mekah..boleh lah bukak sikit bagi udara segar masuk. Kat situ tempat favorite burung merpati landing.. ada yang buat sarang. So hobi saya bila teringat, saya akan bagi makan burung2 tu roti. Takde pulak burung2 tu berak merata2 atau buat bunyi bising.. cuma saya perasan.. tiap kali saya letak roti kat situ..mesti abis dimakannya. 2 orang makcik nie dok komplen tak suka burung2 tu lepak kat situ.. katanya nanti ada tahi burung. So saya diamkan ajalah..

Nak jadik cerita.. makcik-1 ni ..single mother..pernah keja as tour guide..so selalu ler travel sana sini..dok cakap tak heran nak pegi melawat tempat itu ini sebab dah biasa dan selalu nampak tak teruja ngan aktiviti pihak pakej travel agency ni. Puas kita pujuk..dia buat dunno jer, so biar kan jerlah. Dia suka basuh jubah ..then sidai kat laluan tangga hotel (sebelah bilik hotel, bukak pintu dah jumpa pintu exit tu)..cepat kering katanya. So ntah camne, besoknya jubah yang dia sidai kat 3 pasang kat situ hilang gitu .. dok kecoh ler tanya satu floor jiran2 bilik sebelah kalau ada terambik jubah dia tu. Weols pun terkejut jugek..tak sangka dia sidai baju kat laluan tangga tu. So suruh dia check ngan housekeeping atau cleaner hotel..kot2 terambik jubah tu..none of them yang ambik atau perasan. So sungguh lah misteri kehilangan jubah tu.. bukan sehelai .. tapi 3 pasang jubah..mesti lah dia tension dan stress. So, sampai sudah tak jumpa jubah yang hilang ngan penuh misteri tu. Masa kat sana, terpaksa dia beli jubah lain yang murah2..sebab dah takde jubah nak pakai (time tu ada jual jubah $20-$30 riyal sepasang, tapi kain jenis mudah tetas ler.. kalau ganaz..boleh terkoyak).. nak cakap camana kan.. tak sayang mulut kaedahnya..

Semasa melawat ladang unta, makcik-1 ni..sungguh kekwat, taknak turun dari bas sebab katanya tak suka bau unta.. dan takut terpijak tahi unta, then dalam bas pun tetap nak tunjuk kekwat.. tangan dok tutup hidung bagai.. ayoooo... boleh gitu statement verani mati nya kan. Weols semua tergamam.. tak terkata. So saya pun turun ngan penuh excited.. beli dan minum susu unta kat ladang tu ngan jemaah yang lain. Balik dari melawat ladang unta ni, makcik-1 pegi ler sesorang window shopping kat area Hilton Tower tu.. weols balik ke bilik hotel dulu, nak mandi dan rehatkan badan sebelum solat Asar. So malam tu, sebelum Maghrib.. masa dinner di dewan makan.. datang ler Makcik-1 ni mengadu..beg sandang dia kena toreh @ pickpocket.. purse dan kamera yang penuh ngan gambar2 kat Mekah hilang.. nasib baik dalam purse tu cuma sikit jer duit yang dia bawak. Kesian sangat..airmuka sedih..sebab banyak gambar kenangan dalam kamera tu katanya. Nasib baik handphone dia pegang ditangan. Ada beberapa jemaah lain yang buat derma kilat.. bagi sikit derma/sedekah tanda simpati gitulah..

anakencana replied at 17-8-2016 03:33 PM
Salam uols,
Sorry ya..lambat pulak nak amik mood menulis nie

makcik -1 tu x dicash pape ke?

cpt sambung

Edited by anakencana at 17-8-2016 05:23 PM

..sepanjang 8 hari di Mekah, ada masa saya tensi sikit ngan karenah roomates saya yang kertu dan overacting ni, tapi ini ler bahagian saya.. walau terguris sikit..kena redha dan 2 kali berdoa moga dijauhkan saya dari rapat ngan roomates ni.. maka doa ni makbulkanNya, memang takde masa saya nak bermanja2 atau dapat lepak berborak lama hatta dalam bilik sekalipun, boleh pulak tertukar bilik then ada jer aktiviti atau hal2 yang tak dapat  dielakkan, selalu tak dapat keluar sama2 ke masjid, makan semeja atau duduk dalam seat yang sama dalam bas..selalu terpisah gitu.

1) Makcik-2 ni pulak, orangnya rendah tapi cantik gebus dan pandai melaram, teringat macam Julie Sudiro...yelah mak andam.. pernah ada butik pengantin.. then lepas bercerai.. bawa diri.. bisnes andaman pun tutup katanya. So..kedatangan dia ke sini juga mahu mengubat lara hati dek ditinggal suami yang kawin ngan bibik@maid Indon. Targis kisah makcik-2 ni. Selalu merajuk ngan makcik-1 dan Makcik-3.. ada jer mende yang tak ngam..tak tau apa masalah negara theyols bertiga ni.

2) Tak tau apa menda/ayat yang keluar dari mulut lasernya.. 3 hari sebelum berangkat ke Madinah, dia dok cerita ada kawan yang kirim beli jubah 10 pasang kat sini.. so sibuk citer pasal bisnes kedai andaman dan jubah2 mahal yang dia beli kat Dubai lah.. Jakarta lah.
So, aritu dia beli 10 pasang jubah ngan kos $1000 nak bawak balik KL dan jual. Dalam hati cakap, pandai makcik ni buat bisnes..patut ler banyak duit.
Nak jadik citer, besok pagi tu masa breakfast dia dok kecoh, menangis2..cakap jubah yang dia borong tu hilang.. missing in action... suasana aman jadi ribut balik.. Tak ingat kat mana dia letak.. tau aja lepas balik shopping malam tadi, terus naik ke bilik hotel sebab kepenatan.. tak check pulak beg plastik jubah tu.. bangun pagi baru perasan.. beg sopping jubah takde. So.. makcik leader grup pun buat ler sesi kaunseling kat dia yang dah serabai kalut dan menangis tu.. malam tu bawak dia Solat Taubat ke Masjidil Haram.. sehari sebelum nak berangkat ke Madinah.. jubah borong tu tiba2 ada muncul kat kaunter lobi hotel.. katanya ada hamba Allah yang terjumpa.. misteri sungguh.. walahuallam.. selepas dari peristiwa tu..nampak dia dok rajin berzikir dan mengaji jer..ada perubahan yang buat dia tersedar dan celik akal ler kot..

Edited by anakencana at 17-8-2016 06:37 PM

..akhirnya terungkai misteri sebab makcik-1 dan makcik-2 tak ngam. Rupa2nya sebab berebutkan sorang atok pencen dari Felda Negeri Sembilan yang pernah jadik askar British kat Singapore, zaman awal 50an dulu. Atok ni boleh tahan romeo nya.. walau pun dah kertu dan jalan pun macam nak bongkok tapi pandai mengayat dan bergaya ngan spek hitam jugek Atok kertu ni datang ngan 3 grup famili.. geng bas sekolah sedara mara dari Melaka/NS lah. Memang dia tengah dok pasang umpan..niat nak carik calon isteri baru selepas kematian arwah isteri dulu. Kat mana2 pergi.. weols rasa quite annoying ngan suara kuat Atok ni yang dok pangpung bercerita kisah zaman mudanya yang gemilang tu.. tapi weols layan jer lah.. tapi geng jemaah lelaki yang muda..selalu mengelat nak lepak ngan Atok ni. Yang lawak, kat mana ada Atok ni.. pasti ada terselit Makcik-2 ni..walau calon wanita idaman Atok ni Makcik-1.

Peninglah tengok ragam orang tua bercinta uols... larik fokus kita nak buat ibadah kaedahnya kan....rahsia terbongkar bila saya dengar Atok ni cakap ngan kawan dia, kat sebelah meja makan (masa tu dinner).. "Kat mano ado aku, kat situ ado dio, aduiii poning kepala aku.. rimas betul lah"..bebel Atok romeo tu lah. Then kawan dia cakap.. "Ko jangan jual mahal.. nanti itulah jodoh ko"..berkali2 Atok romeo tu cakap No-No-No!! So cerekarama pun bermula.. kat mana Atok tu duduk..Makcik-2 akan terkedek2 datang.. dok banyak kali Atok tu datang join meja makan saya bila saya duduk semeja ngan Makcik-1.. then tetiba datang Makcik-2 menyelit.. berborak ramah..terus Makcik-1 bangun nak pegi solat kat masjid katanya..boleh gitu. To cut the story short, lepas 3 bulan balik dari umrah, Atok Romeo ni pun bertemu jodoh ngan Makcik-2 .. happy ending story ... alhamdulillah. Perkahwinan ni diatur dek sedara-mara dia dalam grup tu.. ada dapat jemputan, tapi saya tak dapat hadir.

Edited by anakencana at 18-8-2016 03:49 PM

Sepatutnya ikut aturan pakej agensi, satu bilik sharing 4 orang; saya kena sebilik ngan Makcik 1 & 2 dan Makcik-5, tapi ntah macamana saya salah masuk bilik (ni mesti pasal mintak doa tu)...malam ke2 kami semua kena tukar bilik sebab tetiba bilik upgrade ke floor atas.. tak tau camne terjoin bilik ngan Makcik-3 dan Makcik-4, anak pompuan makcik-4 pulak yang duduk ngan bilik Makcik1/2 tu. So bilik saya ada 1 extra bed.. lapang ler bilik kami sebab bertiga aja. Makcik 1/2 dok mentioned banyak kali, mintak saya tukar bilik ngan theyols, tapi saya cakap dah berjanji pulak ngan Makcik-4 tu yang tak bagi saya tukar bilik. Adoii pening lah. Hatta, sampai kat hotel di Madinah pun sama jugek, tak dapat bersama satu bilik..

Makcik-3 ni keja sebagai nurse dan balu, dah pernah buat umrah, so dia dah ada banyak pengalaman yang buat dia lebih berhati2 gitulah. Dia datang ngan adik ipar dan mak mertua (Makcik-4). Orangnya tak banyak cakap.. tapi kalau sekali cakap boleh berdesing telinga dibuatnya.. macam matron kat hospital pulak. Tegas sikit tapi nampak macam tertekan ngan karenah mak mertua dan iparnya tu. Dia rajin kejutkan saya bangun awal pagi.. suruh ambik turn awal mandi dan solat subuh kat masjid.. kalau time makan pun camtu.. dok booking seat dan meja sekali, tapi ntahcamne.. saya tak dapat nak selalu rapat ngan dia.. ada jer mende yang buat kami terpisah.

Makcik-4 ni dah pernah buat umrah 2x dan haji sekali. So otai besar ler..sepatutnya dia yang banyak membimbing, tapi dek faktor usia dan sakit lutut.. dia banyak dah lupa katanya. Agak sensitif dan selalu merajuk ngan anak pompuan sendiri yang taknak melayan dia.. sedih tengok makcik-4 ni.. tapi anak pompuan dia pernah cakap, dia malu ngan sikap emak dia yang suka cakap besar dan suka menegur jemaah pompuan pasal pemakaian tudung, baju/jubah lah..so anak pompuan  ignore emak dia sendiri. Sampai sudah anak pompuan buat dek jer, so satu hari tu dia mengadu takde sapa nak layan dia bawak berjalan, saya bawak dia pegi soping jubah disekitar kedai murah kat area bazar lama, Mekah. Ada masa dia berkepit ngan Makcik-3, menantunya tu.. tapi bila angin tak baik.. dia join jemaah lain pulak.. melara jugek hatinya. Sedih saya tengok..

Saya ingat lagi, dek rajin dengar kelas ceramah Ustaz Daud Ngah tiap2 minggu yang free tu.. saya dok ingat pesan dia yang cakap.. kalau kita nak mengadap Allah dan datang ke rumahNya (masjid).. berwangi2an dan pakai baju yang bersih dan cantik, jangan masa nak berjalan atau melawat ziarah baru nak melaram, tapi bila datang berdoa dan solat sujud dihadapanNYa kita jadi selekeh dan tak ambik berat soal penampilan diri. So, kat sana saya suka melaram dan bersolek, gloss bibir (minyak zaitun), lip liner, bedak Safi, celak mata tak pernah lekang dari muka..(cari product makep halal katanya).. sempat sembur air zamzam as spray mist water kat muka as moisturizer gitu.. nak feeling lawa aja.. .. malah ketika berdoa di depan Kaabah pun, saya tak putus2 mintak doa diberikan kecantikan dan kesihatan tubuh badan.

Makcik-4 ni selalu komplen dan bebel kat saya pasal saya dok rajin pakai celak mata dan minyak wangi (masa tu beli minyak wangi kat Safa Towers, yang boleh bawak solat).. kalau baju jubah saya pakai dok tanya beli kat mana.. komen itu ini.. lengan nampak aurat lah.. saya pakai inner tangan warna pink.. katanya kena pakai warna gelap pulak, so saya yang naif ni diam aja dan tak komen apa2 lah, saya pun tak sempurna mana.. baru nak bertatih belajar. Saya tak ambik hati, cuma tak paham naper makcik-4 suka berleter.. tapi mikirin dia pun dah tua..teringat pulak arwah nenek yang garang camtu jugek. Apapun dia tak pernah lupa belikan saya makanan.. biskut dan buah2an mesti ada dalam bilik. Kalau ada extra food, rajin dia tapau bawak naik atas bilik. Nak balas budi makcik tua ni, saya selalu buatkan kopi panas dan isi air panas dalam flask dia.