CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3397|Reply: 18

Kidney Stones

saya di diagnose mempunyai batu karang di buah pinggang. satu di kanan dan dua di kiri..
dua batu di kiri tidak membimbangkan kerana dua dua nya kecik je..

tapi yang sebelah kanan ukurannya 2.3cm dan telah menyumbat buah pinggang saya.. dalam bahasa doktor nya hydronephrosis.
buah pinggang saya bengkak dan telah menyebabkan saya mengalami beberapa masalah kesihatan yang lain. saya selalu pening, sakit pinggang,
sakit ari ari dan kadang kadang urin saya bercampur dengan darah (yg ni tak kerap).. ramai berpendapat saya mengalami kesukaran membuang air kecil atau kencing tak lawas.. tapi saya normal sahaja...

saya kesan sakit saya dari taun 2012.. kes berpanjangan sehingga taun 2016.. saya mengandung dan rawatan lanjut untuk kidney stones saya terpaksa di kiv....

kronologi rawatan batu karang saya

- keadaan buah pinggang makin merosot (july 2016)
- perlu dimasukkan dj stenting untuk release pressure kidney (august 2016) - namun cubaan gagal (punca - unknown)
- kalau nak operate - queue panjang (dijangka taun 2018)
- dirujuk ke HSB
- di cadangkan dimasukkan stent sekali lagi melalui nefrostomi (tebuk buah pinggang dari belakang)
- proses dijalankan dan stent gagal sekali lagi sebab buah pinggang sudah terjadi infection
- saya balik ke rumah dgan tiub nefrostomi (boleh gugel) dan ada beg urin diikat di kaki untuk mengeluarkan nanah dari buah pinggang dan saya diberi tarikh baru utk op sebab buah pinggang dah terkena infection (masa tu diberi tarikh bulan 5 2017) dan sya perlu kembali ke HSB utk memasukkan stent sekali lagi selepas infection di buah pinggang reda - pening kan??
- 24/10/2016 - kembali ke HSB utk masukkan stent -
- 31/10/2016 - rezeki dari Allah bila diberi slot untuk buat pcnl (op buang batu karang)
- 2/11/2016 - discaj dari wad dan recovery at home

apa yang saya cuba sampaikan di sini adalah - apa saja cadangan dari doc adalah untuk kebaikan kita sendiri. be positive in what ever u do..in sha Allah dipermudahkan semua urusan...

saya telah disalah anggap sebagai mengidap penyakit buah pinggang di tempat kerja saya ...

banyak beza antara sakit buah pinggang dan batu karang di buah pinggang...

maaf kalau ada yang tak faham.. heheheh....... boleh tanya kat ruangan komen.. nnt doc ipes sedia membantu

Comments

Terima kasih sharing info, moga moga membantu kepada ramai yang lain  Post time 5-1-2017 09:08 PM

Rate

1

good for u to stay positive.. dan memang betul kidney stone tak serius mcm kidney disease.. apapun semoga dipermudahkan utk u.. keturunan ke kenapa ya? ada doc cakap apa punca2nya..

ada org cakap punca dia pemakanan mcm keropok2 yg dikisar sekali dengan tulang, bilis etc.. tapi ada org makan semua tu tak kena pun.. ada org tak makan kena pulak..

I ada satu petua- sengkuang cina (blend dan minum air dia) dpt kecil dan lenyapkan terus kidney stones.. true story.. kawan mak air sendiri yg alami dan dah sembuh.. maybe u boleh try? tapi of course u have to consult your doctor dulu... I wish u a speedy recovery

Levespa replied at 5-1-2017 11:29 AM
good for u to stay positive.. dan memang betul kidney stone tak serius mcm kidney disease.. apapun s ...

mostly pemakanan... tapi my father and my sister pun ada.. nak kata i kurang minum air... i seorang peminum air kosong tegar.. sehari 3 liter wajib abis... skrg ni tmbah jd 4 liter.... sekarang masih follow up utk tgok condition kidney...

and of course... pemakanan kita memainkan peranan yang penting... thanks!!

Levespa replied at 5-1-2017 11:29 AM
good for u to stay positive.. dan memang betul kidney stone tak serius mcm kidney disease.. apapun s ...

boleh cuba utk dua stones yg sebelah kiri air sengkuang tu.. tp previous x-ray mmg tak nampak.. maybe sebab kecik sngat atau jenis batunya lain... some batu bole nampak bwh xray.. some are not... kena buat ultrasound

get well soon tt,..sengkuang cina tu yang bulat2 kecik ey?

fishcracker replied at 5-1-2017 04:02 PM
get well soon tt,..sengkuang cina tu yang bulat2 kecik ey?

kecik tu sengkuang lain kot.. sengkuang cina yg beso beso...

Follow Us
Hydronephrosis adalah suatu yg berbahaya kerana boleh pressure kidenys, tu, pecah lah nephrons nye (sila lihat https://mforum.cari.com.my/forum ... ght=buah%2Bpinggang ). ia boleh membawa kepada endstage renal failur (ESRF), nauzubillah.
Paling utama dalam kes Redd ni ialah kenapa ada stones (nephrolithaisis) semasa masih muda. dah la tu, dua dua belah lagi. Ini bermakna Redd ada mineral problems agaknya. Adalah Calcium dalam darah Redd tu tinggi? Atau adakah hormone yang ambik Calcium dari usus, iaitu PTH, terlampau tinggi? Ada Renal Tubular Acidosis? (RTA) etc dan doctor Redd kena cari causes nyer.Ada satu stone di sbelah buah pinggang pon kita dah kena investigate betul betul.

Also, lama jugak delays tu, between the failed stenting dengan stenting yang successful; dalam masa delay tu beratus ribu nephrons Redd boleh pecah dan tak lagi diganti.

Walaubagaimanapun saya happy that you are now on the mend. Please ensure very good hydration, never let yourself kering or dehydrated. Avoid makanan yang boleh make the stone condition to worsen (bergantung pada diagnosis).

Apakah stones awak tu? jenis calcium kah, jenis struvite kah, uric acid kah, cystine kah etc. Kena dapatkan diagnosis baru awak tahu makanan apa awak kena avoid.

ipes2 replied at 5-1-2017 09:28 PM
Hydronephrosis adalah suatu yg berbahaya kerana boleh pressure kidenys, tu, pecah lah nephrons nye ( ...

i already tnya the doctor psal type of stones i tu... and i think dorg ingat redd ni jenis tak reti apa kot.. sbb dia xkap... ur stones ni type yg keras.. sbb can be seen kat xray... pastu my uric acid level is quite high also.. dan they prescribe sodium bicarbonate utk i minum???

ipes2 replied at 5-1-2017 09:28 PM
Hydronephrosis adalah suatu yg berbahaya kerana boleh pressure kidenys, tu, pecah lah nephrons nye ( ...

eh eh..finally!!! profile pic dh tuka

ape yg berlaku pada sis lebih kurang sama terjadi dgn sy..sy disahkan ada batu karang di kanan buah pinggang pada tahun 2012.sy operate pada taun 2013 dan doktor meletakkan stand ke dalam tp diorang buang sikit2.pada tahun 2014,sy operation lg dan buang lg.stand yg ada pada sy telah dibuang.taun 2015 sy tunda operation sy.hinggalh pada taun 2016 sy berkahwin dan sekarang sy disahkan mengandung.ape yg merisaukan sy adalah sekarang ini kandungan baby sy di dalam perut ini.untuk pengetahuan anda semua,buah pinggang disebelah kanan sy tidak normal seperti org lain iaitu ada byk "lingkaran"berbanding normal.jadi disebabkan itu terbentuknye batu karang yg tidak dpt menapis.itulah yg doktor telah bgtau kat sy.

belasahgurlz84 replied at 6-1-2017 05:45 PM
ape yg berlaku pada sis lebih kurang sama terjadi dgn sy..sy disahkan ada batu karang di kanan buah  ...

ohh.. semoga dipermudahkan untuk sis.. nanti kita tunggu doc ipes cerita dgan lebih lanjut mengenai lingkaran tersebut

redd_07 replied at 6-1-2017 08:33 AM
i already tnya the doctor psal type of stones i tu... and i think dorg ingat redd ni jenis tak ret ...

merepek la depa..patut ckp la kat org, org tau je nak cari jalan utk get better, kan?

redd_07 replied at 6-1-2017 08:35 AM
eh eh..finally!!! profile pic dh tuka

awak pon dah tuka avatar tuh!

belasahgurlz84 replied at 6-1-2017 05:45 PM
ape yg berlaku pada sis lebih kurang sama terjadi dgn sy..sy disahkan ada batu karang di kanan buah  ...

''lingkaran''?
hmm, tanya dia apakah nama diagnosis nye, kata ada sedara keje doctor so dia nak tau

Bertambah insaf akak baca thread ni.. Hari ni harap husband akak akan ke hospital utk dptkan persoalan ttg kidney stone dan Parathyroid Hormone dia. Walau akak trauma nak ke medical facilities disebabkan wabak ni, malam tadi dah terpaksa bawa husband ke clinic. Dia dok dalam dulu dan akak pandang je dia dari luar. Bila tengok dia huru hara lagi, baru akak bismillah dan masuk. Lepas jab, doctor minta akak bawa dia ke jumpa urologist @ neurologist utk check parathyroid hormone dia. Walhal akak ni dah sendiri diagnose yg husband akak terlebih calcium sejak lepas Maghrib semalam sebab akak tahu pemakanan dia. So, harap dia sakit balik ni karang dan akak kena bawa dia ke hospital for further investigation. Kalau x sakit yg unbearable, xdenya dia nak ke hospital...
Kejam akak ni!

redd_07 replied at 6-1-2017 08:33 AM
i already tnya the doctor psal type of stones i tu... and i think dorg ingat redd ni jenis tak ret ...

Hi redd. Sorry to say.. Doctors di Malaysia ni memang kebanyakan jenis mcm tu.. Dia ingat kita x reti apa so dia x suka nak jawab persoalan2 kita.. Akak frust dgn doktor2 yg typical mcm ni tau! That is why akak suka cari doktor yg friendly dan suka share ttg penyakit kita. Sejenis yg suka educate patient dia.. mcm ipes.Sekali dah jumpa yg sesuai, stick to him/her.  Mcm jodoh la juga..

Anyway akak harap redd, catalina & lain2 yg ada masalah dgn buah pinggang ni diberikan kemudahan dalam rawatan. And please take care of yourselves.. Akak pernah kena warning dgn physicians akak utk jaga blood sugar & blood pressure sebab dua2 ni adalah critical utk pesakit diabetic & bp mcm akak. Tambah pernah collapsed sebab glucose reading dan bp naik menjulang tinggi dulu. ICU 2 hari for monitorng & stabilising. Alhamdulillah akak passed. Allah duga dgn readings dan collapsed. X sedar for almost 12 hours. Then bila dah sedar, physician akak bising sebab dua2 tu boleh buat renal problems.. Since then akak usaha utk stabilkan dua2 tu utk kekal sihat. Errr.. Sihat dalam sakit.

Moga urusan kalian dipermudahkan Allah..

Kak-Leen replied at 21-1-2021 05:12 AM
Bertambah insaf akak baca thread ni.. Hari ni harap husband akak akan ke hospital utk dptkan persoal ...

Sabo je le...take care...hari tu saya beli buah Kulim...google elok utk batu karang ni le...ada yg saya masak sebiji buat minum...ada yg masuk sup...ni yg last2 saya tumis cam sqyur

seribulan replied at 21-1-2021 06:26 AM
Sabo je le...take care...hari tu saya beli buah Kulim...google elok utk batu karang ni le...ada yg ...

Nanti akak tanya2 kat kawan2 atau jiran2 otai kat sini kot ada yg tahu mana nak dapatkan buah kulim. Pagi ni nak kena gi kedai sayur dan beli lobak putih dulu sementara ni.. Air barli kosong pun tgh menggelegak atas dapur tu..