CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Defcon2

Rancangan ASTRO Mengenai Anak Artis Memudaratkan?

aku suka tgk ig lara sb dia comel pipi tembam plk tu
ig che ta sb nk tgk ecah yg kepoh dgn kwn2 fonen che ta
ig ucop suka tgk dia mkn kuat tul mkn brocoli

aku nak tanya..apa perbezaan yg ketara antara down syndrome dgn autism.aku nampk basically mcm sama je..

Chumbawamba replied at 25-4-2017 03:35 PM
Actually tanda2 dan spectrum autism ni sangat luas.
Ramai jer kanak2 autistic berjaya. Tokoh2 auti ...

mozart autistic?ingatkan dia hanya pekak je..

Defcon2 replied at 25-4-2017 12:53 PM
Apa la korang ni semua sibuk dengan anak artis. Tak nampak ke korang pun bersubahat dengan ASTRO unt ...

okey la tu mana ada off topickira mudarat la jugak  ..privacy anak2 retis tu org tilik.budak2 patut membesar secara normal.kenapa nak hencap astro saja.bukan nya astro gi letak pistol kat kepala hotak mak bapak budak2 tu.ada pilihan maaa...?

Chumbawamba replied at 26-4-2017 09:35 AM
Eh meroyan plak kat aku pasai apa? Takyah nk mention hiprokrit sgt la. As long as kita ni forrumme ...

sis dah ada orang mereport pasal ko sis.
Badan dah besor mcm kerbau duk dlm stroller lagi. And the saddest part is nak bgtau nak turun dri stroller tak reti, gigih la si dukalara menyondol2 mcm "oink oink" nak jalan. Budak lain dah boleh dah ckp mami i want to walk, mami duka nak jalan
nilaikan la sendiri dahla ko tu kemain lagi ngutuk si lara tu kejap autism la echolia la lembam la, ha ni dlm posting ko sendiri leh samakan si anak kecik takde dosa ni dgn babi. yg si report tu tak salah, harap ko lepas ni tolongla kurangkan 1) bajet pandai sangat boleh tilik2 budak tu sakit ape 2) nak mengutuk budak2 tu berpada-padalah mcm dia ada salah besar kt ko pdhal kenal pun tak.

kesian anak2 retis yg mak pak nyer sibuk duk create acc ig utk diaorg..rasa mcm xda privacy dh utk anak2 tu..setiap saat, minit, jam duk upload je aktiviti anak2.. bg aku apa yg aku tgk pd ank2 artis tu sama je mcm ank2 org lain.. Tya Adnan bini si syukri yahya tu pun sama..asyik mengupload je apa ank dia buat..tp mmg comel anak dia..

cuma bg aku klu nk post apa pun jgn la terlebih post sgt..smpikan ank bogel nak mndi pun post kt ig..baru2 ni tgk si feeya iskandar dj sinar fm upload.. xkesian ke kat anak2 diaorg gmba diaorg bogel makpak duk upload..tambah2 sekarang pedo makin byk..harap2 artis2 ni jangan lah sibuk duk hadap populariti utk anak2 tp lupa tentang privacy ank2.

Follow Us
Chumbawamba replied at 26-4-2017 01:16 AM
Dan yg lebih serious is ramai jer parent with autistic children komen dlm ig depa. Mcm yg JiEun tuli ...

Chuolss da penah tgur si awallah dondang ke??

Komennn chuolls ni mcm penah kne block komen dgan awallah dongdang je...

Biarrkn je la weyhhh.. da org nk nasihatkan dia x dengar nk buat mcm maneee

Mungkin awalina rase anak die mild saja...tu yg die hadap lg xpose lara... mungkin die rase anak die dah ok sbb dah bercakap mcm budak lain...tp die tak perasan ke anak die bcakap ayat mcm computer...tu je ulang2x... kdg2 awalina panggil lara... lara mmg xdgr ke hape... tgk balik meletop..tgk lara mmg sporting habis..mcm xde perasaan...

Lara lambat perkembangan die..tp ucop..fuhh setba serbi advance..berjalan pon cepat...

Nham22 replied at 26-4-2017 04:44 PM
Lara lambat perkembangan die..tp ucop..fuhh setba serbi advance..berjalan pon cepat...

Ucop berjalan sejak 8bulan ke?

alesandra replied at 26-4-2017 11:10 AM
aku nak tanya..apa perbezaan yg ketara antara down syndrome dgn autism.aku nampk basically mcm sama  ...

down syndrome boleh kelihatan pada wajah...bangsa agama negara pelosok mana pun suma muka depa samaa saja... and anak2 ds nih mungkin akan ada beberapa penyakit lain sbb kalau x salah I antibody depa nih mcm lemah... and biasanya cognitive pun slow...mebi ada masalah pertuturan juga...

autism x kelihatan pada wajah - physical depa sempurna.... yang bermasalah is otak mereka... they have cognitive, psychomotor and social problems... contoh cognitive -- dah 9 yrs tapi akal mcm budak 4 5 tahun...ada yg lagi ke belakang.....psychomotor --- ada anak autism yang dah 7 yrs tapi x leh jalan...bukan nya xleh jalan.... tapi x mau jalan... kena di ajar regang2 otot2 kaki supaya boleh jalan...like my son... 10 bln dah jalan... bab tu ok...tp umo 4 yrs baru dia reti hisap pakai straw, sdgkan adik2 dia setahun dah reti... x normal kan...? and satu lagi dia dah 9 yrs tp masih x reti makan pakai tgn... dats why anak2 autism nih kalau melawak, misalnya nak tampar melawak, tp dia tampar btol2 sampai kita sakit...sbb otot2 kat tgn tu x mcm anak2 normal.... itu lah psychomotor... social --- x reti nak berkawan dgn orang, atau x reti nak 'behave' dgn cara sepatutnya... contohnya pegi kedai makan --- selambe je dia amik air org and minum... dats why kna buat social story... pakai PECS --- gambar --- sbb depa ni mostly visual learners --- kna tunjuk yang xleh amik air org mcm tu je...kena sit down and wait for your drink sampai.

so... and ds kid boleh juga jd autistic... atau pun tidak... ada juga yg x autistic...cuma muka ja nampak syndrome...

austim ni lies within a spectrum.... drp severe (cntoh anak zarina zainuddin yang azal tu...sampai lani non-verbal --- x leh bercakap... and kdg2 sengaja cederakan diri) sampai lah ke high functioning (mcm einstein)... like my son...he falls somewhere in the middle... x laa genius and x lah severe sgt... and kena ingat... spectrum nih...kalau kita x buat apa2... x bg therapies... bleh bertukaq... yg high functioning leh jadi mild...and even severe... and yg severe...leh jadi mild... tp tu la... autism ni life long...sampai ke mati... no cure...only therapies to help them fit into the society.

bila dah ada anak autistic...every time i tgk peel pelik2 manusia sekeliling i won't judge atau label apa lagi gelakkan...instead i tell myself tah2 mamat nih otisem apa.. dok x dok potong queue and x dak tanda bersalah.

hope my explanation helps.

Nham22 replied at 26-4-2017 04:41 PM
Mungkin awalina rase anak die mild saja...tu yg die hadap lg xpose lara... mungkin die rase anak die ...

kalau bawak jumpa pakar....and doctor sahkan Autism...antara test kena buat is blood test and test telinga... blood test ja anak aku lepas....telinga sampai ke laa dah 9 tahun x buat... 3x depa bg ubat tidoq dia x tidoq2 pun....cana nak test telinga....hehehe...

Down Syndrom dari dlm perut pun da bole detect klau tak silap.

Autism yang tidak. Nak kene tgk development.

Tapi bab2 nak ngate budak2 ni iols tak sanggup la komen. Budak2 sumer mmg tak samer, lain pewatakan, lain genes.

Mmg tak patut la mak bapak klau niat nak cash in on anak2.. Tapi aku rase tak kot; rasenyer mak bapak si Ecah, Ucop dan Lara lebih pade glamer dan kebanggaan ( yg anak jadi popular).

Masalahnye ade je market viewers (orang yg NAK tengok) budak2 ni kat TV.  Klau nak banteras, buat je petition atau viralkan issue ni supaya reramai boycott takmo tengok. Kurang audience, Astro pun akan kuburkan rancangan2 camni.

Bg aku rancangan setakat setgh jam sekali seminggu kat TV tu ok ja... kat socmed tu mcm every hour dok hapdet tu yg x ok

annehuda replied at 26-4-2017 11:43 AM
sis dah ada orang mereport pasal ko sis.
nilaikan la sendiri dahla ko tu kemain lagi ngutuk si l ...

Why bother?? Why botherr !!!! (baca dlm nada akak azwana alia) lantak la nak report ke apa. Typical sangat geng karatzz and macai 3 ketul ni.

Yg pasal echolia, autism, lembam, slow learner etc etc  tu diharapkan kakak byk membaca lah yer? Semua tu mmg relate to each other pon. Dia antara severe dgn mild jer ada beza dia kak.

Kalau dorang kena hencap pon mmg selayaknye lah. Like I said before, jgn expect org komen yg murni2 jer lah dah kalau 24/7 ko bg org tgk semua aktiviti anak beranak ko. Tggal time berjimak ngn berak jer tak diupload dlm socmed.

Namun jauh disudut hati aku masih lg berharap Lara sihat dan sejahtera hendaknya. Puas hati? Aku dah doakan menda baik kat anak theyolls ni ha!!  

JiEunTak replied at 26-4-2017 05:59 PM
Bg aku rancangan setakat setgh jam sekali seminggu kat TV tu ok ja... kat socmed tu mcm every hour d ...

Yang itulah yg org bising kat awalina..setiap pergerakkan lara die nak rakam...bila panggil lara dgn hp menghadap kat die..sure lara dgn confidentnye pandaang camera hp yg awalina pegang tu..bukan nye pandang mata awalina.. bende ni sejak dari kecik awalina trained lara sampai nak masuk umur 3t.. sbb tu susahlah lara nak focus eye contact.. semedang kene bcakap dgn hp.... tanye lara makan ape tp hp menghala ke lara...dah tu lara pulak buat xtau je.. xde 2way communication...tp nampam lara ni mild saja...sebab byk bende gak die.boleh buat mcm budak lain

barfi replied at 26-4-2017 04:48 PM
Ucop berjalan sejak 8bulan ke?

Tak pasti tp antara 9 bulan..cam gitu..tp mmg awal kan..advamce betui...

Ni antara komen iols baca kat dlm insta Yakult Malaysia!

parents with autistic children kena block pastu dorang sembang kat situ.

Owh btw yg tanya i pernah komen ke tak kat kat ig depa tu mmg Iols tk kuasa nak komen org bodoh sombong mcm si awallah dondang tuh.

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

JiEunTak replied at 26-4-2017 05:01 PM
down syndrome boleh kelihatan pada wajah...bangsa agama negara pelosok mana pun suma muka depa sam ...

owhh tq..tq very much for your clear explanation.mmg pasan pun sblm muka ds kids ni muka dia mcm sama je.i admire your patience.harap urusan you and your husband dipermudahkan.besarkan anak sebegini mmg satu ujian besar. kalau bersabar insya Allah saham kat sana.

JiEunTak replied at 26-4-2017 05:03 PM
kalau bawak jumpa pakar....and doctor sahkan Autism...antara test kena buat is blood test and test ...

kenapa kena test telinga?dan kenapa kena tido?sakit ke test tu?