CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: asdlkj

Kecil hati dgn suami dan adik ipar

Masalah di sini ialah suami TT.
Masalah rumahtangga yang melibatkan mertua & ipar ini biasanya sebab suami gagal menjadi suami.
Itu je.

Penyelesaiannya, duduk berbincang dengan suami.
Suruh suami jadi suami.

asdlkj replied at 21-3-2017 11:15 AM
Ada bilik tapi bilik tu tak dpt udara luar, bila ayah mertua hisap rokok kat luar rumah, dlm bilik ...

TT pasang ler blower yang untuk sedut asap2 bau bauan rokok tu kat dalam bilik tu, pehtu pasang aircond

tt cuba pikir kalo husband tt layan mak ayah tt mcm mana tt layan mak ayah mertua tt rasa mcm mana?bg sy nampak mcm tt ni byk alasan...yg tu takleh yg ni takleh...tt kawen dgn husband kena kawen dgn mak ayah dia sekali...dari segi tt cerita ni mesti mertua tt org susah kan?rumah sempit,xselesa...tt ni mesti asal org senang kan?rumah besar,selesa...tt,sy pun dah kawen dah ada anak 2 org...sy dgn suami keja tak sama shift...kdg2 sy keja mlm,husband keja siang dan sebaliknya...cuti pun jrg dpt sama2...tp sy tak penah kisah balik rumah mertua sendiri bawak anak-anak tanpa husband...sebab sy dah anggap mertua mcm mak ayah sy sendiri...kdg2 bermalam rumah mertua tanpa husband...kalo lalu rumah mertua sy akan singgah...pernah jugak husband bg adik ipar pinjam kereta sy selama 3bulan...mmg sy tak suka sebab sy pun perlu kereta untuk pegi keja...tp sy tak pernah bersungut depan husband...walopun dlm hati sy tak suka...walopun husband bg sy guna kereta dia untuk pegi keja...rumah mertua sy jugak panas, tp sy cari jln penyelesaian...sy beli kipas letak dlm bilik...masih rasa panas lg?sy beli portable aircond bawak setiap kali balik rumah mertua...apa susah?bgtau je skrg mengandung takleh panas2...nak sejuk jee...mertua paham alhamdulillah...dah tu bil letrik tlg la bayarkan sekali...jgn cari alasan je untuk tak balik rumah mertua...cari jln penyelesaian sama...jgn buat husband kita derhaka sebab kecikkan hati mak ayah dia...cuba bygkan kalo husband layan keluarga kita mcm tu...apa kita rasa?husband merungut mcm2 bila balik rumah keluarga kita...harap tt cuba la cari aura positif di rumah mertua...mungkin mertua ada merungut kecik hati dekat adik ipar tt...sebab tu adik ipar tt tegur abg dia...

serius aku benci adik ipa gini.. kdg kite bukan xblk berbulan2.. balk 2 mggu sekali pon saje adik ipo buat modal, nape xlik tiap mggu.. helo?? aku pon de umah nak berkemas, berbasuh hoi.. xkawen lg mmg pandai cakap je.. siap cakap aku kedekut lagi.. helo?? kete rosak pandai lak pnjam kete aku.. nak kite ni jadi hamba die dan tabur duit baru nak respek kite gamaknye.. hal rumah tgge jgn masuk cmpur.. kecuali la ipa xbalik 3,4 bulan.., xhulur 1sen pon kat mak ayh.. ni hulur, tp sebab sikit, duk merungut..

cakap aku kedekut.. ko tau ke ank2 buah ko aku byk tanggung dr husb aku aka abg ko tu??? celah mane aku nk korek duit nak tabur bg ko.. eh dalam islam tgjwb akk ipa ke tanggung adik ipa???? kedekut2 aku, aku gak bawak depa bercuti n belanje mkn.. aduhhhhhh pe ko nak lg???

merah_arjuna replied at 22-3-2017 12:09 AM
tt cuba pikir kalo husband tt layan mak ayah tt mcm mana tt layan mak ayah mertua tt rasa mcm mana?b ...

yes.saya suka solution macam nih..samalah kitaorang pun.....husband saya  pun 5 orang adik beradik lelaki semuanya...balik rumah sana....mmg sekali sekala jerlah...sbb jaybee nun...tapi selang tiga bulan juga balik...dr blk kg saya..kt utara nun..itupun setahun kdg2 2 kali jer balik....takperlah saya x kisahpun lagipun jauh..dgn keadaan economi skrg...anak anak plak ramai 6 org mmg byk perbelanjaan..so mak ayah x kisah sgt...sbb dr kami balik selalu duit tu baik bagi diorang utk belanja.(sbb diorang bkn org senang)..........even mak mertua pun x kisah......husband yg beli kipas laa itu ini...sbb dia yg x tahan panass sbnarnya walaupun rmh kg..tp kdg2 tgh hari panas lit lit...hi3...

Saya 1st thing...amik hati mak mertua...Alhamdulillah skrg dng mak mertua dah mcm mak sendiri..segalanya boleh diluahkan perasaan....syukur adik beradik ipar pun....ada yg merokok..tp diorang x merokok kalau kt rumah....sbb husband n father in law mmg x merokok...so bab rokok nih...selesailah.....apapun semoga sis dapat adapt dengan keadaan situasi bila kita dalam keluarga baharu...cuba amik hati mereka dulu...walaupun kdg2 mmg akan terguris hati kita.....lagi satu..bila preggy ni..memalam nk tidor x yahlaa pakai ketat..ketat..sampai nk buka baju bagai sbb panas...pakailaa bj kelawar yg tgn panjang dan pakai seluar di dalam...pakai scaf yg tutup leher jer....waktu tidor kot..kalau takut terbabas aurat tu......so sis..dan selalulah berdoa agar Allah permudahkan segala urusan sis...mohon dikuatkan hatinya....dan sekali sekali...berbincanglah dgn husband....

Saya layan ibu and ayah mertua saya baik je, takde kurang ajar and berlagak diva pun. Diorang kan org tua, saya hormat diorang. Masalahnya mak abah saya tu layan suami saya elok je, takde macm ibu and ayah mertua saya layan saya. Bila datang, diorang takde pun nak menjemput ke, bila balik tak berhantar pun. Bila dtg pandai2 la bawak diri. Tak dilayan. Memanglah saya terasa. Sejak kawin memang saya dilayan mcm tak wujud je kat rumah tu. Tapi saya tolak tepi la semua malu, saya cuba berbual and tanya2 mcm biasa je buat mcm takde masalah. Bila mertua nak marah ke komen ke perli ke, fine lah. Saya terima je, manusia mana sempurna.

Boleh je beli aircond, blower, buat bilik sendiri pun tak da hal,  tapi ada org nak taja tak?

Apa yg saya banyak alasannya? Tu memang kenyataan. Nanti dah kena kat batang hidung sendiri, rasakanlah.
Haah, saya perlu bincang dgn suami settlekan adik dia and masalah ayah dia yg suruh balik tiap minggu tu.  Eiii tak fahamlah apakah suruh balik tiap minggu. Tension sangat.  And saya sangatlah kagum dgn org yg balik tiap2 minggu atau drive sendiri pergi rumah mertua sendiri. Saya belum lagi kot maybe one day but not now. Keadaan tak mengizinkan.

Follow Us
asdlkj replied at 22-3-2017 06:30 PM
Saya layan ibu and ayah mertua saya baik je, takde kurang ajar and berlagak diva pun. Diorang kan or ...

sebenarnya tt tak perlu pun nak bagi alasan berjela dan ulasan panjang2 kat sapa2
buat je apa yg rasa sesuai dan munasabah di fikiran tt
kalau rasa nak penuhi permintaan boleh cuba
kalau x mampu boleh nego
kalau x nak g pun x da sapa menghalang

sy dulu mmg cuba nk ambik hati mil, kalau balik mmg balik sana, tapi skrg ni dah malas dh

kalau suami nak g sy rasa x nak g sy pos je anak2 sy hahaha anak2 melasak dgn suami suami kena hambat
ada aku kisah
pastu suami balik bgth mama kim salam jawab je la salam tu

so kalau rasa tt betul xperlu nk justify apa2 xpelu bg alasan apa2 , tapi nampaknya tt pun tak tahu betul ke x apa yg tt buat ni

onexox97 replied at 22-3-2017 08:40 PM
sebenarnya tt tak perlu pun nak bagi alasan berjela dan ulasan panjang2 kat sapa2
buat je apa yg ...

hahahah kan... kakak ipar saya pun salu anta anak dia balik dgn suami, dia jarang balik.. Mak abah saya okay je. Saya pun tak da nak bising2 ngadu kat mak abah sebab kak ipar jarang balik.

Saya confuse nak kena buat apa... Saya rasa saya terlebih fikir. Betul jugak.. Kalau apa yg saya buat ni betul, buat pa nak takut kan..

asdlkj replied at 22-3-2017 09:07 PM
hahahah kan... kakak ipar saya pun salu anta anak dia balik dgn suami, dia jarang balik.. Mak abah ...

buat je lah tt
nanti lepas adik ipar tu kawin belum tentu blh balik tiap2 minggu
suruh je suami balik tiap2 minggu
senangkan dia balik jgn merengek bukan2 time dia nak balik tu
kita ni ikut kita nk buat
entah2 suami tt pun bukannya nk balik sgt
mak pak mertua tu xkisah sgt pun tu

asdlkj replied at 22-3-2017 09:07 PM
hahahah kan... kakak ipar saya pun salu anta anak dia balik dgn suami, dia jarang balik.. Mak abah ...

sy pun tahu diorang mengumpat kat belakang
kalau xmengumpat pun ada la jugak kata mengata
sebab sy depan depan pun depa kata
tapi bagi mereka nasihat so kita terima la nasihat
yg kata belakang tu buat bodo je lahahah
senang idup
kalau pikir cakap org lama2 blh jadi bipolar

asdlkj replied at 22-3-2017 06:30 PM
Saya layan ibu and ayah mertua saya baik je, takde kurang ajar and berlagak diva pun. Diorang kan or ...

"Bila datang, diorang takde pun nak menjemput ke, bila balik tak berhantar pun. Bila dtg pandai2 la bawak diri. Tak dilayan. Memanglah saya terasa."
tt nak mertua layan tt macam mana?dtg menjemput dgn karpet merah ka?tt nak balik mertua kena menangis teresak2 ka?tt nak makan mertua kena hidang depan muka ka siap tlg suapkan tt?nak tanya suami tt balik kerja mak abah tt sambut depan pintu ka?suami tt nak pergi kerja mak abah tt hantar sampai masuk dlm kereta ka?mmg la kena pandai bawak diri, takkan tt nak expect mertua kendong tt lak...tt bila balik rumah mertua tp hati tak ikhlas mmg akan nampak beribu kesalahan...tt cakap tt dah layan sehabis baik tp tt tak tau mertua tt rasa mcm mana...mungkin mertua tt pun rasa mcm tt layan lebih kurang je...tt dgn rumah mertua tak jauh sgt pun kan...sy ni kalo nak ikutkan hati lama dah nak terasa2 ni...tp benda gitu tak mendatangkan faedah pun...sebabnya benda kecik je...sy dgn suami kitorang la anak menantu plg dekat dan kerap balik tgk mertua...mertua tak pernah pun menjemput, menghantar bagai...masuk sendiri je buat mcm rumah sendiri...kdg2 mertua tak masak apa pun...sy sendiri masak je apa yg ada dlm peti ais...tp bila adik beradik suami yg jauh balik,mertua siap masak sedap2...dtg menjemput, menghantar...no big deal pun...sebab diorang jarang balik...tt setakat nak beli kipas tak sampai rm150 pun mintak sponsor, ermmm...cer la apply brim...dpt duit brim beli la kipas tu ye....

Edited by merah_arjuna at 22-3-2017 10:34 PM
dzaraa replied at 22-3-2017 04:59 PM
yes.saya suka solution macam nih..samalah kitaorang pun.....husband saya  pun 5 orang adik beradik ...

betul tu...kena pandai2 la suaikan diri...kalo rasa tak selesa sebab panas, beli je kipas byk2 letak dalam bilik..tp kalo utk keselesaan sendiri pun nak mintak org sponsor, adooiii laaa...
sy ni banyak kali dah beli kipas letak rumah mertua...bila balik beramai2 kan ramai la melatu guna kipas tu...sampai melingkup, beli je lain...tadak masalah pun...cuma portable aircond je kitorang bwk balik sebab kalo balik kg sy nak bawak jgk...panas...hihi...
bila dah kawen ni kena pandai la suaikan diri dgn mertua...kita kawen dgn anak dia...kena la terima mertua seadanya...dah itu mak suami kita...org yg melahirkan dan membesarkan suami kita...isteri kena ingat syurga suami terletak pada redha mak dia...jgn sampai kita isteri jadikan suami kita anak derhaka...nak kena jaga hati isteri lebih dari mak dia...masa kitorang baru2 kawen dulu mmg duduk rumah mertua sampai sy habis pantang mertua yg jaga...masa tu mak sy selalu pesan...kalo nak balik rumah mak mintak izin suami dgn mertua dulu...kalo mertua tak bagi, jgn balik...dengar cakap mertua...tp syukur alhamdulillah mertua sy tak pernah la buat bukan2 atau jahat mulut...mertua selalu tegur benda yg tak baik...kdg2 kena jgk marah dgn mertua sebab degil...
tp anggap semua tu teguran dari sorang mak utk anak...

btw aku pon mngkin mcm adik ipor ko. menyampah sgt tgk bini2 yg jadikan  berkelubung  sbg alasan xnk bermalam rmh keluarga suami sbb aku sndri ada sedara yg cenggini dtg singgah2 ja ko pikir hotel kewwwwwwwww.

masa sebelum kawen sanggup pi rmh bakal sebab nk amek hati bakal mak mntua. dah kawen rmh busuk rokok panas xde matahari jaga aurat bgai. kalau aku mmg akan panggil " bini kau" sbb ko xrasa mak mentua ko tu mak ko pon kenapa drg nk kena anggap ko anak/ kakak

kalau ko sendri dilahirkan dlm fmily yg rmh panas berkuap bagai? adakah ko akan jadikan tu alasan xnk bermalam rumah sendri. mesti TAKKKK kan sebab ko tau tu rmh mak bapak ko. rumah mak bapak yg ko SAYANG. tp disebabkan ni cuma rmh mak mentua yg x beranakkan ko dan2 la bagi 400 alasan.  ambil islam sepenuhnya bukan bab aurat ja k,.

xpaayah la jadikan mngndung tu alasan meraih simpati. mngkin ko guris perasan mentua ko buat ko diuji ? mungkin ye mungkin tidak.

bab pinjam keta tu hah yg aku mmg x stuju. so yg ni ko xsalah klau nk kesentapan.

kalau ko nk org terima ko sbg family jangan nk act lebih sgt.

kadang2 famili ni suka fikir isteri telah menyebabkn anak berubah
depa indenial sangat
sebenarnya lepas kawen xda isteri nk pengaruh suami sbb suami tu semdiri ketua keluarga dan dia patut bertindak diatas diri sendiri
dia ygxnk balikrumah mak ayah dia sendiri isteri aka menantu pulak disalahkn
dalam kes ni nampak sangat suami tt ni lembik
kes mcm tu pun boleh buat tertekan

cerita tt ni aku tgk ada 3 pihak silap.

tt sendiri - sbb mcm byk je alasan  nak balik rumah mentua. balik je la selang 2 mgg. tido sana.. laki ko jugak yg drive bukan ko. kalau tak selesa tahan je la. takkan nak harapkan mentua ko bina rumah besar  & mitnak dorg tukar lifestyle ie stop merokok semata utk cater diri ko tu. kena tutup aurat masa kat rumah mentua? alahai.. kejap je pun. sehari pun cukup puas hati. mentua ko kompem hepi sbb tgk ko ada usaha. kalau nak hadap famili mentua, keselesaan sendiri mmg kena tolak tepi. kalau tak tahan sgt, ikut la cadangan forumer beli kipas ka apa.. jgn nak gatai mtk sponsor. ko nak selesa, sila keluar duit sendiri. mentua ko bukan kuli batak utk belikan semua keperluan supaya ko selesa di rumah dia. diorg selesa je kat situ, adik beradik laki ko pun selesa je dok situ. apsal plak kena turut kehendak tt? pastu ada hati kata mentua tak berjemput bagai. aih. ko la make an effort. not the other way around. dorg tu org tua. ko tu muda lagi.

adik ipar tt - sbb suka burukkan kakak ipar depan laki which for me mmg tak patut. laki kot. kenapa plak nak sibuk hal org? pondan ke apa busybody cenggitu. ataupun dia meluahkan perasaan bg pihak mentua tt yg kecik hati skit dgn tt sbb jrg balik. rumah sejam je pun jarak.

laki tt - sbb tak pandai nak jd org tengah. adik kondem bini dia depan2 pun buat pondan jua. menikus. tak pandai tegur bini juga.

uols.. mungkin ahli keluarga dia dalam penerimaan uols lagi.. amik masa.. dan uols pun nak menerima pun amik masa..

mak iols dulu pun ada bau jeles kalau iols pi rumah metua..
siap perli..
smpai satu hari iols ni terberanak awal 25minggu.. baru mak iols tetibe berubah..

iols dah duduk umah sendiri.. balik umah mak sekali sebulan...tido 2-3 hari
umah mak metua jarang tido.. tapi every week kalau dia nk pi market ke atau ape.. weols satu fam akan bawak dia.

MIL iols suke jumpe sedara... selamat la dia.. menantu dia pun jenis suke cium mulut dengan fam dia..
Ipar i kata iols ni menantu kesayangan mak dia.. ada iols kisah.. konsep iols org tua happy insha-Allah keluarga i happy...

Mak iols plak... jenis suke duk umah..
tapi wajib iols call kalau boleh hari2x.. tak nak dia sunyi..

Move out please sis

Move out please sis

Salam semua.. saya rasa sudah betul2 give up.. Suami saya ada sawan. Dia pernah diberhentikan kerja sebb penyakit dia, jadi dia tak bayar loan kereta 3bulan.. Skrg bank suruh bayar semua tunggakan termasuk penalti. Duit gaji dia habis semua bayar hutang. Duit makan ada rm50 je utk kami berdua selama sebulan. Gaji saya pun habis bayar hutang. Selama duduk kat rumah mak saya ni selama 7bulan, suami cuma bagi mak 200 je. Sy yg bagi 400 tiap bulan kat mak. Sebb duduk rumah ni mak yg masak, bg mkan. Kdg2 tlg sidaikan kain baju. Duit mkn, minyak kereta yg xcukup, sy yg cover. Suami berhutang dgn adik ipar 600, bila kumpul2 dari tahun lepas. Sy tension sgt. Duit saving utk baby langsung takda. Adik dia suka call2 dia suruh balik rumah. Tadi dia call lepastu suami kena sawan. Tensionnya saya. Saya pun tension la sebab lepas adik dia suruh balik, mood dia terus jadi mcm bengis. Mcm saya ni yg punca segala benda buruk terjadi kat dia. Bila sy tanya apa adik dia cakap, dia taknak pulak cakap baik2, dia cakap saya berdendam dgn adik dia. Sy mmg benci kt adik dia sebb suka paksa2 suami balik, lpastu sy yg jadi mangsa keadaan. Satu malam suami janji nak pergi doa selamat sedara saya sempena dia pregnant 7bulan tapi ayah dia suruh balik suruh join mesyuarat pelantikan umno. Adik dia call lagi suruh pergi. Suami dahlah ada sawan lepastu nak keluar malam2, ingat saya nak main lepas je ke suami keluar? Saya mestila kena ikut. Tapi sy xnak pegi ikut suami pegi mesyuarat tu. Sy nk pergi kenduri. Suami tarik2 heret2 tgn sy suruh pegi ikut dia mesyurat tu.. cekik sy sebb sy xnk ikut. Sy nangis2 sebb bdn saya sakit2 dia buat mcm tu.. Smpaila dia kena sawan. Lepastu tak jadi keluar rumah lgsg, gi kenduri x, gi msyurat pun x. Bulan lepas, dah sakit tak ada duit.. Sy isi minyak kereta rm50, dia bantai habiskan minyak dlm 2hari ke sana sini ckp nak berniaga pasar malam, tp asyik xjadi niaga sebb hujan kat pasar malam.

Sy rasa dah penat sgt. Hutang dia dgn kawan dia ada rm100. Skrg ni sy yg pegang duit dia, sebb sy nak manage. Yg plg sy sedih, duit mkn utk sy pun sy kena cari sendiri.. Air minum sy bawa dari rumah ke tmpt kerja utk jimat tapi dia sanggup beli kat luar sampai rm5. Dia mcm xbersalah langsung bila sy yg bagi dia duit mkn. Tiap2 hari pergi kerja, mak sy bekalkan mknan utk kami. Kalau mak tak ada kat rumah, kami kena sediakan sendiri n cari sendiri mkn. Baru2 ni kunci rumah sebundle hilang. Xtau mana silapnya. Kena ganti lagi, duit lagi. Suami pulak gaji xada kwsp sebb kalau potong kwsp, lagi la xada duit. Ok.. terluah smua apa sy rasa.. Sy takda tempat mengadu.

asdlkj replied at 7-5-2017 01:45 AM
Salam semua.. saya rasa sudah betul2 give up.. Suami saya ada sawan. Dia pernah diberhentikan kerja  ...

sudah jatuh ditimpa tangga bertimpa2
lagi ada hati nak fikir psal ipar bgai
eloknya tuntut fasakh je la
ada suami pun mcm xada suami
siap memudaratkan lgi
ada adegan cekik mencekik pulak