CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5375|Reply: 38

Wife Bersalin Anak Pertama C-zer

Post time 7-4-2017 07:31 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Hi.saya ada sikit pertanyaan dkt forumer,wife baru bersalin anak pertama secara c-zer.Disebabkan kami ni tk ada pengalaman dan ibu saya & mak mertua tak pernah bersalin c-zer so kami tk byk info tentang penjagaaan org berpantang secara c-zer..adakah sama cara berpantang dgn bersalin normal..

Rate

1

Sama jer.. cuma kalau mengurut jangan mengurut lg sekitar perut.  Lps 3 bulan br boleh urut sikit2 kat kawasan tu. Rajin2 bergerak jugak (tapi jgn la lasak sgt ye) jgn tdo terbaring je..ni utk elakkan darah beku. dinasihatkan jgn makan jeli gamat @ pati haruan @ ikan haruan lg.. ( nasihat dr doktor pakar sy sendiri.. sy dua kali czer anak setahun srg). utk elakkan parut tebal (keliot) dan sbb sebaiknye biar luka luar dan dalam sembuh semulajadi...

saya pun bersalin anak c-zer. disebabkan anak prolonged jaundice maka saya elakkan jugak jamu, lada hitam, halia.. dalam berpantang saya cuma buat bertungku je. berpilis, berparam semua saya tak buat sbb sehari 2x gi klinik nak kena injection heparin pastu berulang ke pediatric sbb baby prolonged jaundice.then, saya beli bengkung khas untuk wanita yg bersalin operate. kalau bengkung biasa tu takut sakit plak perut. lepas habis pantang baru saya pergi berurut and saya tak urut bahagian perut.

makan pantang mcm biasa - tapi banyakkan amik makanan ada sumber vitamin c mcm buah orange. elakkan makanan yg gatal. banyakkan minum air masak

yes, kena banyakkan bergerak. jiran saya pun bersalin czer and kami selang seminggu je. tp sbb dia tak byk bergerak ada kesan sampingan sakit pinggang dan tulang belakang. alhamdulillah saya takde masalah ni.

pengalaman saya, masuk hari ke-4 dah takde masalah perut sakit masa bangun dari baring. masa turun katil, make sure turunkan kaki dulu ye. then baru bangunkan badan dgn ditongkat tangan. jgn guna otot perut macam kita bangun biasa. sakit wooo... dan orang sekitar janganlah buat lawak sgt, nak gelak pun sakit

Perkara plg sakit bg saya mase lps czer sy batuk.... sakit lg batuk tu sbb kesannye kat perut dr sakit lps habis bius... menitis air mata.
Btl tu sy pon pakai benkung jenis zap zap tu. Rase kemas kt perut kan. Sy pon x makan jamu ambik supplement je. Vit c. B complek. Kalsium... mase pantang je rajin ambik supplement lps tu berkulat vitamin2 tu

Nenek dua kali pengalaman.  Pantang macam biasa.  Tapi nenek punya biasa tu mungkin tak sama macam orang lain.

Minum air secukupnya untuk melancarkan system.

Makan sayuran & buahan, cuba elak yang menyebabkan angin.  
Penyebab angin pun berbeza kepada setiap orang, jadi kena berhati-hati sedikit

Banyak bergerak, kalau duduk/baring aje takut luka terkepit aje bawah perut.  Lambat kering nanti.

Physio therapist  ajar nenek, kalau nak batuk atau bersin, duduk, ambil bantal letak kat perut, tunduk.  Taklah otot perut tu tegang, insysaAllah tak sakit.

Kalau mandi, jaga-jaga jangan biar basah kesan luka tu.  Kalau nenek lepas mandi terus takap-tekap dengan towel, lepas tu guna hairdryer keringkan luka.  Ada kawan balut kawasan luka dengan plastic wrap.  Ada kawan main lap aje badan dengan tuala basah.

BTW, tahniah TT untuk kelahiran bayi.

Saya berpengalaman 2x bersalin secara czer. Untuk awal2 sebaik saja sedar dari ops tu..mmg nak bergerak payah..bila doktor dah bg balik, kena bgtau isteri supaya rajin bangun/bergerak perlahan-lahan. Makan pantang macam biasa sebab mama saya memang jenis yang amalkan pantang cuma bagus kalau makan limau sunkist. Then untuk yang czer ni mohon la berpantang ais batu atau minuman berais..nanti perut cepat buncit. Sy tak makan banyak haruan, hanya ambil pil pati haruan tu sahaja sebab risau keloid.

then nak berurut tak boleh terlalu awal, mayb dah lepas 21 hari elok lah berurut. Kemudian kalau nak bertungku boleh,,tp jangan la ditekan kat part2 yang dekat dengan perut..sekadar letak  bawah pelipat, punggung, paha n bahagian ari2 takpa..tp jangan mula bertungku awal sangat.

kalau p klinik ka mana ka dalam pantang tu tolong la ada org teman untuk dukung baby n nanti lps pantang pun elakkan angkat benda2 berat..

btw isteri kena cucuk x ubat yang pharmacist bagi tu? pls ya ikut time dia kalau kena cucuk..

yang lain2 amalan bersalin normal boleh je apply untuk ibu bersalin czer..cuma kalau berbengkung tu pilih lah bengkung khas utk ibu czer

Follow Us
ddhuhazz replied at 7-4-2017 08:48 AM
Perkara plg sakit bg saya mase lps czer sy batuk.... sakit lg batuk tu sbb kesannye kat perut dr sak ...

Syukur Ai tak batuk bersin 2 minggu selepas czer.. dah la Ai kalau bersin bergegar rumah

fulusss replied at 7-4-2017 09:26 AM
Syukur Ai tak batuk bersin 2 minggu selepas czer.. dah la Ai kalau bersin bergegar rumah

Nasib sy dua2 mase mengandung bila dah nak due sy kene batuk melarat sampai seminggu lps bersalin.... yg peliknye sy mmg jenis sgt2 susah kene batuk atau demam melainkan mase pregnant. Itu ujian bg sy... tp alhamdulillah.. sy bersalin czer sgt mudah dijagamm perut pon x buncit. Sy bengkung 2 minggu je. Sy mengurut bahagian belakang dan untuk lancarkan susu je.. sbb takut bengkak susu...

pati ikan haruan JANGAN ambil ye... makan ikan haruan betul takpa..

sekali aku czer, selamanya aku x mau dah

seksa yg amat, 2 minggu x mandi secara betul, lap ja

takut kena air infection lak ktu tpt luka walau pun dh bubh mcm sticker lindung kt perut tuh,

urut tu mmg x urut, tungku pun idak, tp makan ubat amway jugak, bengkung pun x buat, seriau

angkat berat x boleh, makn ikan haruan sikit2 ja, takut nti jd keloid pulak, mana kita nk tau kan benda dalam

huhu

Aku ni sebelum salin dah sedia strepsils ..usung merata..lps salin mesti stepsils kat sebelah..wlaupun aku bukan salin czer..normal..tp bila batuk terasa okeh..troma sikit..heeheehe

ddhuhazz replied at 7-4-2017 08:09 AM
Sama jer.. cuma kalau mengurut jangan mengurut lg sekitar perut.  Lps 3 bulan br boleh urut sikit2 k ...

Tq for info..Nurse pun ada pesan jgn mkn ikan haruan dulu sbb rahim belum kecut..lepastu pesan kene buat perancangan keluarga..tk bole pregnant dlm masa dua tahun

sabar_sabariah replied at 7-4-2017 08:37 AM
saya pun bersalin anak c-zer. disebabkan anak prolonged jaundice maka saya elakkan jugak jamu, lada  ...

Mcm wife skrng ni dh habis inject heparin tu..tp still kene pegi klinik kesihatan sbb baby ada kuning lagi..wife kadang2 ada gak mengadu sakit perot..bergerak tu kerap jugak la..lagi satu nk tnye kalau susukan baby melekat dkt perut tu tkde ape2 efek ke..

farisfirdaus replied at 7-4-2017 10:18 AM
Tq for info..Nurse pun ada pesan jgn mkn ikan haruan dulu sbb rahim belum kecut..lepastu pesan ken ...

Ikut je ckp nurse. Kdg2 org tua2 mmg pulun suruh makan haruan la gamat la. Nak bg baik cepat luka. Tp luka bersalin czer x sama mcm luka lain... pasal jarakkan kehamilan tu pon jgn ambik mudah. Sy anak pertama dan kedua selang setahun. Alhamdulillah doc ckp ok sbb rahim sy tebal... tp lps czer anak kedua doc srh jarakkan 3 4 thn kalau nak pregnant lg   sbb rahim menipis... sekarang dah 4 thn tgh berharap nak pregnant lg    

ddhuhazz replied at 7-4-2017 08:48 AM
Perkara plg sakit bg saya mase lps czer sy batuk.... sakit lg batuk tu sbb kesannye kat perut dr sak ...

Sy pulak jenis suka bergurau dgn isteri lepastu time tergelak die ckp sakit..so dh stop menyakat isteti utk smntara..vit c mmg rajin makan tapi mcm jus oren peel fresh tu ade beli tapi mak cik die ckp tk elok minum takot baby kuning..teros stop sementara

NekNgah replied at 7-4-2017 09:21 AM
Nenek dua kali pengalaman.  Pantang macam biasa.  Tapi nenek punya biasa tu mungkin tak sama macam o ...

Tq nenek for the tips..sy ada gak google info sayur yg jenis berangin ni..dh bgtaw wife pasal ni,,tp mak mertua pulak ckp bole makan..so rase serba salah pulak nk halang wife makan sayur jenis berangin ni..takot mak mertua kecik ati..tp dh bgtaw kt wife mkn sikit je

cycra replied at 7-4-2017 09:23 AM
Saya berpengalaman 2x bersalin secara czer. Untuk awal2 sebaik saja sedar dari ops tu..mmg nak berge ...

Kalau bab makanan pantang tu sy tk arif sgt..mak mertua yg sediakan..ade gak google apa makanan yg tk boleh makan..tp ssh sikit bila nk deal dgn org lg berusia ni..takot kecik ati takpun nt die ckp kite memandai je..yg injection heparin dua kali sehari tu dah habis isnin lepas..tggu result darah dr hospital jela..btw tq for info

ddhuhazz replied at 7-4-2017 10:23 AM
Ikut je ckp nurse. Kdg2 org tua2 mmg pulun suruh makan haruan la gamat la. Nak bg baik cepat luka. ...

Mmg dh bgtaw mak mertua nurse pesan jgn makan ikan haruan dulu,tp taw2 jela org tua kan..siap mencari lagi ikan haruan nasib baik tk jumpe hehe

farisfirdaus replied at 7-4-2017 10:33 AM
Mmg dh bgtaw mak mertua nurse pesan jgn makan ikan haruan dulu,tp taw2 jela org tua kan..siap menc ...

Sy bersyukur sbb doc bg ceramah depan mak sy      ... mak sy punya pantang boleh tahan ya rabbi air bg setengah cawan je      sy curi2 minum air kosong byk2 minum milo bila rase lapar.. sbb anak nk menyusu kan... nasib perot x boroi... tp bab makan sy jaga btol. No air sejuk air batu..laksa mee dan sbgnye x makan. Ade sayur2 sejuk sy x makan.... sy mmg x keluar rumah dlm mase 30 hr... syukur anak xde jaundice. Tp sy xde la dok diam je dlm rumah. Berjalan jugak. Lipat kain... anak pon sy urus sendiri mandi n basuh berak... kene happy2 mase pantang... suami pon main peranan... jgn tgk je.. jgn tdo je mlm biar isteri srg2 bg susu anak...  rajin2 tlg urut tapak kaki.. sapu minyak panas.ikatkan rambut. . benda simple2 mcm ni sgt bermakna tau

alieyrina replied at 7-4-2017 09:40 AM
Aku ni sebelum salin dah sedia strepsils ..usung merata..lps salin mesti stepsils kat sebelah..wlaup ...

Btl trauma mengenangkan nyilunye la bile batuk

12Next
Return to list New