CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: freakashpop

Belum rezeki anak selepas berkahwin

takpela tt bersabarla dgn kerenah org2 disekeliling kita, itula namanya kehidupan
anggapla itu sebagai onak ranjau kehidupan yg kelak mendewasakan kita..

Assalammu'alaikum TT,

Akak pun bukan spesis mudah geram tgk anak org so akak mmg takkan dukung baby org lain.   Mmg takde perasaan geram nak dukung.  Tp elok je akak beranak ramai.  Mungkin juga akak bias sbb akak suka je dukung budak2 yg akak sayang like my brothers n sisters (masa dorang kecik) n my own kids.  

Ckp dgn suami, istighfar byk2.  Takde kaitan rezeki dpt anak dgn dukung budak2.  Jgnlah percaya perkara yg khurafat dan karut-marut mcm tu.  Ni la org kita selalu terlepas pndg walhal perkara ini melibatkan aqidah.  

Sabarlah setinggi langit, TT.  Maafkan je la org2 tu dan kasihanilah mereka sbb mereka masih hidup dlm kejahilan, masih tidak menggunakan kebijaksaan dan akal.  Dlm pd tu, sempurnakan amalan fardu dan tambahkan amalan sunat.  Buat tahajud setiap mlm.  Doa minta Allah kurniakan anak2 yg soleh dan solehah.  Doa minta Allah sabarkan hati TT dan org2 sekeliling TT dan mintalah dari Allah agar rumahtangga kalian dilindungi dan diberkatiNya sentiasa.

sy dah 5 tahun pun belum ada lagi. dah buat iui 1x & ivf 1x. dua2x gagal.
Alhamdulillah keluarga, kawan2x, opismate sy ok..tak pernah tanya2x tp yg jadi sakit hati bila makcik2x & akak2x opis suami ni dok racun suami. katanya dah boleh kawin satu lagi sbb sampai skrg xde anak. kalaulah drg tu ckp kat sy mmg kena bahasa jwpnya...sy suruh drg bermadu dulu. kalo sanggup@blh terima baru ckp dengan sy. org2x camni yg buat stress sebenarnya...

tanak-balik replied at 19-7-2017 06:26 PM
sabar la TT, aku kawen dari Dec 2015 sampai skg blom berisi lg..biasa la mulut2 org concern.Sampai d ...

Bestnyaa sis selalu dapat pergi vacay. Saya nak vacay pun duk fikir dua tiga kali sebab belum stablise lagi. Banyak nak pakai duit untuk beli perkakas rumah. Rasanya bila dapat bonus je baru boleh fikir nak pergi vacay, hehehe.

Sis sama macam kawan saya, kahwin on July 2016, sampai sekarang masih belum berisi. Dia pun rasa demotivated bila orang duk push dia pasal anak (dia pernah whatsapp tanya tips nak dapat anak, tp silap orang la, saya pun masih belum rezeki! hahaha. Sesi luahan perasaan pun berlaku.) Kawan saya tu pun jenis bersukan, aktif marathon bagai, tapi belum berisi. Nak ikutkan dia lebih fit daripada saya.

Mungkin dlm peringkat awal ni je pasangan baru berkahwin akan terlalu berharap. Tapi lama kelamaan perasaan berharap tu dah makin kurang, sebab dah 'terbiasa'. InsyaAllah rezeki kita akan muncul satu hari nanti. Amin ya rabb.

TT, tak perlu nak kisahkan apa kata org..tenang jer..klu stress2 lagi susah nak preggy.. gunakan masa ni utk saling kenal pasangan kita.. aku mmg menyampah jenis yg kepochi hal rmhtangga org ni..dah takde rezeki anak lagi sudah lah..lagi sibuk nak ckp mcm2..ingat org takde hati perasaan ke..

penmerah replied at 19-7-2017 07:42 PM
Dik akak nasihatkan kau eat clean
Mkn buah banyak eg kiwi, avocado setengah biji sehari
Minum air  ...

Thank you for the tips kak! ni memang nasihat yang berguna. Hehe

Memang sekarang tengah consume folic acid without fail and waktu malam mesti akan minum susu satu cawan. Buah-buahan pun bila sempat beli je baru dapat makan, but not everyday. Jenis vitamin apa lagi yang elok? Minum air banyak2 ni yang fail sikit, jenis perut kecik ni seliter pun payah telan. and sekarang tawakal je.

Follow Us
tiramisuu replied at 19-7-2017 09:06 PM
Ko kena faham konsep nk attack ni- amik isu sensitif yg aku ada, ko xde..sbb tu dia sindir psl anak. ...

Actually konsep attack yang sis mention tu, kitorg laki bini dah buat dah. Hahaha. Husband saya 'attack' balik SIL no.1 tu dengan isu sensitif dia which is laki SIL no.1 ni tak bekerja, duduk rumah goyang kaki (jaga anak jela, kerja rumah my MIL settlekan, senangkan keje dia?)
Selama ni kita punya la sabar, sabar dan sabar dengan segala hinaan dia (pernah juga dia hina family saya, sebab SIL no.1 bengang yang husband saya macam lebihkan family saya, padahal nak jumpa family saya punya la payah. And salah saya ke kalau husband saya lagi happy bila dia masuk dalam family saya?? hahaha. Hati busuk memang macam tu kot?). Segalaan hinaan dia tu tak pernah kitorg counter attack balik. Sampai one day, husband saya tak tahan dah, dia pergi balas balik dengan isu sensitif dia. Terus SIL no.1 meletup macam bom atom! hahaha. Tahu pulak terasa bila kita hina spouse dia, masa ni saya mampu tergelak, serious kelakarrrr. Dia ingat kita tak ada perasaan kot? or perasaan dia je kena ambik kira, orang lain tak perlu. Memang selfish i tell you... tapi bila semua bende ni terjadi, none of his family member akan backup kitorg! None! sebab tu saya terasa sangat tu. Mentang saya orang luar.

freakashpop replied at 20-7-2017 10:55 AM
Thank you for the tips kak! ni memang nasihat yang berguna. Hehe

Memang sekarang tengah consum ...

sis cuba amalkan vit c 1000, multivitamin, vit E.nilah yg gynea sy suggest bila buat IVF bulan 2 hari tu.

Vit D juga penting ye bagi wanita utk pregnant. sy sampai penah buat blood test utk tgk level Vit D dlm darah. Ni masa sy buat IUI.

mommymonster82 replied at 20-7-2017 07:30 AM
Ramai lg yg kawen lagi lama dik xde anak..

Klu u ada duit terusla gi ivf..  Allah ada  doa minta  ...

Kann, isu pegang budak tak pegang budak macam tak berkait dengan rezeki Allah. Actually my FIL yang pertikaikan dulu, pastu baru my SIL no.2 mengiyakan, my husband pun termakan sekali arrghh stress. Ramai lagi orang yang suka budak, masih belum rezeki lagi. Susah la kalau semua orang nampak kesalahan kita je. Kenapa eh kalau soal anak semua nampak kesalahan dekat perempuan? bukan pada lelaki? Sekarang tengah nak cuba set mind supaya tak fikirkan sangat hal ni.

Haha IVF? masih belum mampuuu masih awal lagi sis nak fikir sejauh tu. Hehe. Jumpa doktor dulu, then baru tau nak bertindak dari situ. Thanks sis!

freakashpop replied at 20-7-2017 11:11 AM
Actually konsep attack yang sis mention tu, kitorg laki bini dah buat dah. Hahaha. Husband saya 'a ...

aku tak suruh ko attack dia..aku suruh ko faham dari perspektif dia, weakness dia kenapa dia attack ko..bila ko faham, ko akan anggap apa dia ckp,apa dia buat tak akan terkesan sikit pn pada mental ko..mental ko kena kuat sbb ko yg sensitif skrg..bila ko attack dia..dia bagi response yg ko expect, ego ko puas kejap je..esok dia buat balik, ko sentap balik..then bila ko expect famili dia backup ko tapi tak seperti ko harapkan, ko jadi stress..cycle ulang2..semua berpunca sebab emosi sndr..hidup ni jangan banyak fokus pada kelemahan org lain yg kita tak puas ati dan expect org ubah ikut citarasa kita..fokus pada kelemahan sndr dan cara nk atasi..

good luck tt jumpa doctor..nanti doctor pn cakap bende sama..jgn stress2

ini soalan FAQ utk masyarakat melayu. biasalah.
kalau bujang, bila nak kawen.
kalau dah kawen, bila nak ada anak.
bila ada 1 anak, bila nak tambah.
bila beranak tiap2 tahun, bila nak merancang anak.

tapi, disebabkan ko tu mudah muka berubah or sentap, lagi la galak derang cucuk2 ko bagi ko stress .
masyarakat melayu mmg suka tengok kaum sendiri stress & tertekan tapi, atas alasan caring & tanya utk suka2 je - nak terasa apehal? gitu le.

sama le jugak dgn mahkluk saka yang ada kat FD nie. konon2 sebok bagi nasihat tapi, sebenarnya hampas aje.

itu masalah derang tu. kalau ko dapat anak sekalipun, derang ada 1000x alasan/issue lain pulak nak cucuk2 bagi ko stress lagi. Orang2 mcm nie biarkan aje. lagi ko stress, lagi susah nak lekat.

freakashpop replied at 20-7-2017 11:11 AM
Actually konsep attack yang sis mention tu, kitorg laki bini dah buat dah. Hahaha. Husband saya 'a ...

ish ko nie. sungguh lembab ke apa. dah tau laki ko bukan anak kesayangan, mmg le takde backup dari sesapa.
anak terpinggir  kena la pandai2 sendiri nak survive. mana ada orang nak backup?

Edited by Hana at 20-7-2017 01:18 PM
  1. Husband saya memang sayanggg sangat dekat anak buah dia (anak2 SIL no.2) sampai SIL no.2 selalu ambik kesempatan suruh husband jagakan anak dia, untuk bagi peluang dia berehat.
Copy the Code

orang yang selalu suka tanya soalan nak beranak tu bukan le caring sangat pun. saja jeles tengok ko tgh lepak2 tu.
SIL no.2 tu pun ko cakap selalu ambik kesempatan nak berehat kan? nasib baik ada husband ko nak tolong.
nanti ko besok2 kot2 la ko sakit perut nak cirit birit ke apa ke, pastu laki pulak kuar beli barang kejap, ko rasa2 ada tak SIL or MIL ko sudi nak tolong tengokkan anak ko kejap? (takyah jawab kat sini - naluri boleh tahu kan) jangan kecik hati pulak kalau takde sapa2 nak tolong even MIL ko.
solutionnya - berak aje sekali dgn sambil dukung anak. lap2 gitu aje la. nanti husband balik, baru basuh betul2.

aku ni, anak dah besar sket (boleh la, takde la asyik kena kelek2 or berdukung), bila time ramai2. biras2 aku tengah kelek anak/takleh berenggang dgn anak. aku pun tgh lepak2 skali dgn makcik2 belah hasben, kena tanya jugak, bila nak tambah? sambil gelak2. dlm hati, aku mcm tapi, aku terus gelak2 sambil jawab, "OK. BESOK SAYA BUAT"
biasanya orang2 kampung le byk FAQ nie. belah aku, takde pun FAQ. buat lantak aje sapa2 tak kawen ke. sapa2 tak ngandung lagi ke.
adik aku dah kawen 2 tahun, pun belum ngandung lagi. rilex ahh..MIL aku pun sebok2 tanya apesal adik aku tu belum ngandung. aku ckp ENTAH.
see..orang2 kampung mmg bzbody pasal hal orang lain. tapi, apa nak buat, dah kawen dgn orang kampung kan. padan le muka. dulu2 tak cari kerabat diraja ke tengku ke. anak tan sri ke. mulut2 orang kampung mmg hangsuang aje. pekak kan telinga aje laa..tak terkurang gaji pun.

Rate

1

freakashpop replied at 20-7-2017 10:43 AM
Bestnyaa sis selalu dapat pergi vacay. Saya nak vacay pun duk fikir dua tiga kali sebab belum stab ...

nak kata selalu tu bkn la selalu..tp bila rasa nk jenjalan..kami pegi jela..p hanimoon jejauh 1 2 tempat je lately..
kalau food hunter/short-vacay contoh : dr bangi-melaka-johor-melaka-bangi gitu la..or bangi-perak-penang-perlis-bangi cmtu..

Or, kata la tringin nk makan ikan bakar kat melaka..berdesup je trs pegi..blk hari..ape kesah kan..
kalau kata tringin nk p tido otel makan otel..just p jela putrajaya ke hape duk suite ke ape saje nk merasa berhabis duit..

Masa husband nk outstation, sehari sblm departure tu pegi jela tido otel area airport..kesah pulak ngn org mulut2 bisa..
Kite happy2 jela..panjat gunung, mandi sungai p champing..eh..byk la aktiviti berdua..lgpn byk lg masalah besar lain nk pikir..

Kalau jenis x suke outdoor, p la deco umah..layan cite korea..main kejar2..main urut mengurut..buat facial kat tok laki..tok laki wat facial kat kite..
mcm2 la menda nk buat TT..jgn fokus pd satu masalah je kay.. dedua kena jd supportive la..bila sorg down sorg kasi chill..
Dalam dunia ni bkn kena ade ank je bahagia..cuba bela kucing ke arnab ke.. pun best jgk..

yela..watpe nk semak kepala yg bkn ketentuan kite..rancang la cemana pun..
tetap jgk blom rezki kite enjoy jela moment baik-gaduh-baik-gaduh berdua..

#justmy2cents

Rate

1

freakashpop replied at 19-7-2017 05:35 PM
Haa ada silapnya disitu. Husband saya ni kadang-kadang je backup saya. Kalau any of his family cak ...

lelaki memang macam tu... diam itu pintar, konsep hidup

awal lagi dekk utk stress xde anak. akak dulu 2 taun takde isi.. yang penting kena sabar dan pegi check kot2 ada masalah kesuburan ke apa. usaha tu penting jangan tunggu rezeki datang bergolek menyembah kamu. Perihal mentua kamu tu kamu pekakkan telinga saje and just do your thing. Hidup ni kalau nak pikir pasal orang memang tak ceria la hidup kamu.

Rate

1

sabar...InsyaAllah ada rezeki nanti

freakashpop replied at 19-7-2017 06:03 PM
Kadang2 kan saya cemburu dengan orang boleh bahagia walaupun takde anak. Mesti dia dikelilingi den ...

to TT, happy or not, kita yang pilih bukan orang lain yg tentukan.

stigma masyarakat yg asal kawen je mesti beranak mmg tak akan hilang walaupon negara dah maju.

banyak sangat dah contoh2 pasangan yg kawen lama makan belas tahun baru dapat anak.

so to TT, be strong, stay calm. pls avoid orang2 yg negative ni, kurangkan pergaulan dgn diaorang. why bother2x

akak ni lagi la TT, andartu. sebab tu akak kalo ada jodoh nk cari yg yatim piatu sebatang kara. senang uols tak payah nk gaduh2 dgn PIL/ ipar duai ni

Rate

1

Aku pun senasib dengan ko sis. Aku dah kahwin since 2015..Dah 2 tahun dah takde rezeki lagi macam sis..

Nasib la family aku dengan family in law aku takdela tanye sangat..yang aku menyampah makcik2 belah laki aku..siap bergosip pasal aku tak beranak lagi..sibuk je hal rumahtangga orang..kalau nak buat kurang ajar nak je tanya who de hell r u nak sibuk rumahtangga aku?

orang senang la cakap abaikan je soalan orang2 sekeliling..tapi kenyataan kita yang menghadap soalan2 tak masuk akal  dorang tu je tau pe rasa dalam hati ni...

Kalau buat anak tu macam buat kek anytime je aku buat sis...

Rate

1

baru lagi nak mengenali family belah laki.. tak pe.. makan hati itu biasalah.. jangan down sangat..  mungkin konsep ko lain, konsep dorg lain, konsep family laki jenis yang gtu.. cube tt belajar menerima jek perangai memasing.. hadam jekla.. kang kalau melawan depa kang, kena cerca pula.. maklumlah depa ja yang betul kann..

dan lagi satu pasal anak, apa boleh buat, itu Allah punya kerja, kita2 ni sekadar berusaha.. kalau belum lagi dapat rezki nak buat macamne kann.. kalau depa dok perli2 n bagi kata2 pedas anggap jekla nasib dorg belum tiba lagi, ini ujian tt, ujian depa blm tahu lg mcmne akan dtg..

semoga tt tabah mengharungi ujian ini..

Rate

1