CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Loan Rumah Tertunggak? Elok Jual Rumah Sebelum Muflis

semenanjung malaysia sahaja, kalau sis xboleh buat sis recommend agent/land surveyour/lawyer lain

ajiqah replied at 23-8-2017 12:53 PM
banyak info berguna.. tq CiliPadiSedap.. i teringin nak beli tanah nak buat rumah sendiri utk reti ...

haah beli tanah ada rumah atas tanah dh kira hidup mewah sangat2 n  bebas .. duduk rumah bertingkat ni mula2 je seronok rasa hipster lama2 akak rindu suasana kampung.. akak orang kampung rimas duduk bandar... seronok duduk rumah idaman sendiri..

beli tanah 1 ekar pecah 6 lot.. keuntungan 5 lot jadi modal buat rumah bungalow idaman sendiri. senang ke senang?

modus operandi penipuan tanah :

owner tanah jual tanah, buyer tanah nak submit loan. jadi nak submit loan? buyer minta owner tanah tukar nama guna borang 14 a dengan deposit 10% value tanah

kat bahagian bawah tu owner tanah tulis kasih sayang kononnya nak bagi si buyer ni submit loan bila dah tukar nama? kalau ikut kefahaman kaka kasih sayang ni hanya boleh digunakan untuk family member sahaja contoh suami isteri, parent anak, atuk cucu tak boleh guna untuk orang tiada pertalian darah.

buyer ni rupa rupanya memang tak boleh lulus loan pun, sebab ada ctos,ccris, blacklist merata.buyer ni pg ugut owner tanah.. kalau nak tukar nama tanah kepada owner asal kena bayar RM 250 000..

kadang2 orang belajar tinggi bukan semua cerdik ye tak?  ada cgpa 4 flat pun kena tipu tanah( muka dia gerek dengan kaka).. kes ni kena guna lawyer dan kaka tak mampu selesaikan. kaka suruh owner asal kaveat je.. kes2 melibatkan penipuan tanah memang akan makan masa dan duit.

Aku xpaham nape skrg pon masih byk rumah yg mahal dibina??? End up jd umah jin

CiliPadiSedap replied at 23-8-2017 09:40 PM
beli tanah pertanian zoning kediaman, nak tahu zoning kediaman? tengok radius anggaran 2KM ada pro ...

Thanks, info baru ni. Memang pernah dengar ada kawan dapat tanah pusaka bukit merungut. Sekarang bulan2 15k senyum je telco sewa,siap buatkan jalan tar masuk tanah dia lagi.

Edited by tagas at 24-8-2017 09:38 AM
karlmax8 replied at 24-8-2017 07:50 AM
Thanks, info baru ni. Memang pernah dengar ada kawan dapat tanah pusaka bukit merungut. Sekarang b ...

Dah 2 tahun apply telco smpai skang sonyap je

kaka Cps bleh bg petua camne nak segerakan telco nih @CiliPadiSedap

then share la lg ur story, advice & experience psl property2 ni

ur advice have art..thanx kerana tak kedekut ilmu utk buat duit dgn property

Follow Us
wana89 replied at 23-8-2017 11:39 AM
Tanah apa?? Pertanian or kediaman??

Tanah pertanian skang tanam sawit

tp area berdekatan dah ade perumahan

wana describe step nya tq

tagas replied at 24-8-2017 01:11 PM
Tanah pertanian skang tanam sawit

tp area berdekatan dah ade perumahan

Ohh.. uols kena buat sbks la macam tu sebab tu merangkumi semua. Pecah tanah dan tukar guna tanah dari pertanian kpd kediaman sebab nak tukar lot banglo kan.. op kos, kena masuk km..
kalo ada teknik lain, kena tanya kaka cili.. wana xpraktis uols.. belajar kat u dan belajar dgn ayah juga.. kaka cili praktis, so kaka lagi banyak pengalaman dan teknik semua.. gitew
Borong apa untuk sbks  pun wana dah lupa.. kena buka balik uols.. nak senang pergi land survey.. deyol memang exper bab2 pecah tanah.. xkiran sempadan, bahagi or sbks

wana89 replied at 24-8-2017 01:28 PM
Ohh.. uols kena buat sbks la macam tu sebab tu merangkumi semua. Pecah tanah dan tukar guna tanah  ...

sorry..nak tanya ni sbks tu apa??

Edited by wana89 at 24-8-2017 07:54 PM
wirazam replied at 24-8-2017 06:59 PM
sorry..nak tanya ni sbks tu apa??

Serah balik kurnia semula nama panjangnya..
Yang ni biasa buat untuk buat pecah tanah dan tukar guna tanah dalam geran tu..contohnya, nak tukar dari pertanian ke kediaman.. so buat sekali la..

Bukan kediaman tapi bangunan.. dah lama sampai lupa. Kediaman planning zone

sitisitu25 replied at 23-8-2017 10:13 AM
salah satu sbb aku juai rumah dulu..drpd bank lelong lbih baik hilang rumah tp duit ada di tgn..dr b ...

Keputudan jual umah tu adalah keputusan yg strategic..

wana89 replied at 24-8-2017 01:28 PM
Ohh.. uols kena buat sbks la macam tu sebab tu merangkumi semua. Pecah tanah dan tukar guna tanah  ...

Thanx wana

pengecatbintang replied at 24-8-2017 07:39 PM
Keputudan jual umah tu adalah keputusan yg strategic..

aku jual rumah thn 2014..hjg thn..kwn keje bank..dia ckp la better jual sblm 2015 sb nnt lepas tu lg susah nk jual..aku setel urusan duit disburse semua 2015 jugak..elok je setel terus gawat and property susah nk jual smpi la skrg..aku xtau la klu aku lengah2 kn ade x nk beli..or maybe klu tangguh lg aku da muflis pon skrg..huhu

CiliPadiSedap replied at 23-8-2017 09:40 PM
beli tanah pertanian zoning kediaman, nak tahu zoning kediaman? tengok radius anggaran 2KM ada pro ...

Jilaker ko cilipad mmg power seyh ko pasal tanah....kebetulan aku skang nih mmg dok kulu kilir cari tanah...cadang tu nk peram utk bina rumah idaman di kemudian hari....dan ada gak plan nak beli tanah seekar buat pecah lot...tp aku x jumpa lagi lokasi dan aku pun mmg buta pasal urusniaga tanah nih.....

tp aku ada la baca sket2 pasal lot lidi, pasal zoning kediaman, pasal status pertanian status bangunan bagai tu....

bagus laa input ko bagi dlm tred nih, bleh berguru dgn ko nih.....

bebaru nih ada aku pegi tgk tanah saiz dlm 25,600 sqft tepi jalan besar...tanah bendang status pertanian katanya geran individu....owner nak jual rm200,000.....aku pegi tgk dgn agen tanah tu, ntah btol ntah tidak sbb dlm salinan pelan tanah yg dia wasap bentuk tanah petak elok jer pegi tgk tanah yg dia tunjuk tanah nmpak x simetri......

CiliPadiSedap replied at 23-8-2017 09:45 PM
haah beli tanah ada rumah atas tanah dh kira hidup mewah sangat2 n  bebas .. duduk rumah bertingka ...

hahahaha, aku pun ada gak terpikir pasal beli tanah seekar pecah lot 6, jual 5 lot satu habuan kita.....nmpk mcm mudah, tp nak cari tanah susah ooo..
masalah aku x tau nak mula camner....dok tgk tanah bendang byk temppat aku berminat tp xtau camner nak cari owner, camne nak tau owner mmg nak jual etc.....

axl_bach replied at 24-8-2017 08:19 PM
Jilaker ko cilipad mmg power seyh ko pasal tanah....kebetulan aku skang nih mmg dok kulu kilir car ...

yang expert bab tanah ni biasanya juru ukur tanah. bab tanah tak simetri tu minta juru ukur check lokasi, dia org ada access  gps coordinate tanah, dan tembak kt google maps tengok peta dah tahu tanah kt mana. kaka tak semua tempat ada data kena contact2 juru ukur juga untuk rujukan.

agent ni kadang2 pakai tembak main agak je , sebab dia orang guna peta jupem kadester untuk matchkan dengan google maps. boleh guna teknik tersebut untuk tahu pembangunan sekitar tanah, tp kalau tanah di cari khuatir tak tepat upah je juru ukur.

kadang2 ada je jiran tanah keturunan israel luaskan jajahan alihkan batu sempadan masuk tanah kita. pernah uruskan di  perak , jiran tanah dah siap tolong tanamkan anak sawit, alasan dia tuan tanah dah mati, padahal tuan tanah sebelah kaka je. jilaka perangai.

axl_bach replied at 24-8-2017 08:21 PM
hahahaha, aku pun ada gak terpikir pasal beli tanah seekar pecah lot 6, jual 5 lot satu habuan kit ...

banyak je cara nak cari owner tanah :

> pacak papan cap merah tulis tanah nak di jual tinggalkan no.hp sendiri
> tanya orang masjid,jkk,ajk ( tapi biasa dia orang dh up harga dulu, orang masjid pun ada broker tanah)
> lepak kedai kopi  seminggu risik2 ( kalau buat ni confirm dapat harga owner)
> lock position kt google maps, bawa pg pejabat tanah check no.lot geran berkenaan buat carian persendirian bayar RM 40.

tanah pun ada banyak penyakit kena elakkan kalau nak beli. kalau terbeli tanah sakit melopong nak jual semula..  

> sebaiknya pakai broker jujur sebab agent ni jenis buat kerja dpt komisyen blah tak pentingkan sales after servis ( bukan semua agent macam tu tp biasanya 99.9% lepas jual dpt komisyen blah macam tu)
>broker ni  bila jentolak masuk, lori masuk, dia orang boleh uruskan. bagi upah minta uruskan clearance tanah. bagi upah jadi runner. boleh update 24 hour pasal tanah kita.. tu bagusnya broker boleh multi task..

> broker pun ada jenis ok tak ok
> ada broker 11 level makan komisyen kalah MLM jual gelang
>ada broker ikut fees agent hartanah
>ada broker scam bawa tanah orang jual tanah orang lain bila kantoi alasan tak tahu baca peta ..

CiliPadiSedap replied at 24-8-2017 09:16 PM

> pacak papan cap merah tulis tanah nak di jual tinggalka ...

hmmmm, nak buah mula tu susah....aku target nak cari tanah bendang tepi jalan besar dlm seekar cukup lah....so far aku dok tgk bleh tahan rega tanah dekat tempat aku nih....tanah bendang tgh2 bukan tepi jln pun harga rm120,000 serelung....

Rumah sekarang pun susah nak jual
tambah lagi kalau lokasinya yang tak ada atau kurang market value

kes tanah tu macam menarik je..yang kasi pajak kat company telco tu
ada tanah tapi duk tengok je la...tak tahu nak buat apa..

thread ni sangat berguna
tq kaka cilipadisedap

CiliPadiSedap replied at 24-8-2017 09:16 PM

> pacak papan cap merah tulis tanah nak di jual tinggalka ...

kaka ni juru ukur tanah ke..hebat sgt ni...

nak tanya pasal tanah sakit...boleh elaborate tak tq kaka