CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9734|Reply: 45

MASALAH HUTANG

Edited by danie_sid at 20-6-2019 03:21 PM

Salam semua,

Sy nk mnta pandangan dan petua klu ada yg boleh sy amalkan utk mslh hutang sy.

Tahun 2015 saya ada bg modal sebanyak 40k pd kwn yg buat satu produk. Dlm perjanjian, kalau sy tarik diri dia akan pulang semula duit 40k ni dlm ms sebulan.

Tahun 2016 bulan okt (setahun selepas produk launch) sy ada mslh kesihatan dan sy msg pd dia bgtahu nk tarik diri. Tapi dia kata dia tgh usahakan dan minta sy tangguhkan. Bulan Februari 2017 masih lagi tak ada progress sy officially cakap nak tarik diri dan minta duit 40k sy dipulangkan.

Sy dah stress. Macamna sy nak buat?
Selain saman, sy harap dpt selesai dgn baik.
Mohon share apa2 amalan atau doa nak lembutkan hati dia biarla byr sikit2 pun x per sy tak harap dia byr lumpsum klu x mampu...

Wsalam TT. Berat masalah u ni. Semoga dipermudahkan. Sementara tunggu kwn2 lain masuk bg pendapat, i nak suggest sikit2.

Selalu buat solat sunat tahajud & hajat. Lepas solat berzikir byk2 sebanyak yg mampu sambil niat dlm hati semoga Allah lembutkan and bukakan hati kwn u tu utk bayar hutang.

Zikir yg boleh u amalkan, baca selalu sebanyak mungkin Ya Mudzil (nama Allah yg bermaksud Yang Maha Merendahkan /Menghinakan). Niatkan semoga kwn u lembut hati bayar hutang.

Lepas solat fardhu, zikir Subhanallah, Alhamdulillah, Allahuakbar 33x each, lepas tu zikir "Innahaaza larizquna maa lahu minnafaad"(Sesungguhnya inilah pemberian Kami yg tidak akan habis-habis) 33x. Amalkan zikir ni sebanyak mungkin.

Amalkan baca surah Al Insyirah dlm solat fardhu dan sunat. Ayat 5-6 (Tetapkanlah kepercayaan kamu bahawa sesungguhnya tiap2 kesukaran disertai kemudahan, ingatlah dengan tiap2 kesukaran ada kemudahan).

Semoga TT dimurahkan rezeki dan dimudahkan urusan ya

Wasalam. hurm sekrang ni kan Tt berdoa la semoga Allah lembutkan hati kawan TT tu dan permudahkan urusan TT untuk dapat balik duit TT. Orang sekarang ni macam-macam perangai tau TT. Semoga urusan Tt dipermudahkan

Edited by rospinki at 28-8-2017 02:42 PM

duit bila dah telepas camtu payah la nak dapat balik..masa sebelum reelase 40k patutnya kena ada perancangan teliti pembayarran balik secara agresif..duit dek semua orang gelap mata pasal duit..hilang sedara kerana dia.

cadangan saya:

1. buat surat bertulis dari peguam (cukup afidavit)
2. jika tiada tindakan susulan - face to face penghutang tu nak bayar ke idok
3. rampas aset secara keras (guna pihak ke tiga)

dont give a second chance..takde kawan pun takpe..otak tak sakit

Edited by danie_sid at 17-12-2020 07:25 AM
rospinki replied at 28-8-2017 01:56 PM
duit bila dah telepas camtu payah la nak dapat balik..masa sebelum reelase 40k patutnya kena ada per ...

sebab orgnya ms kenal dlu bukan jenis kaki putar.

penguingemok replied at 28-8-2017 01:20 PM
Wasalam. hurm sekrang ni kan Tt berdoa la semoga Allah lembutkan hati kawan TT tu dan permudahkan ur ...

Terima kasih amin.

Moga2 lembutlah hati dia jgn la aniaya sy mcmni sedih rsnya sbb dia kawan lama dr tahun 2011

Follow Us
moonbug replied at 28-8-2017 12:57 PM
Wsalam TT. Berat masalah u ni. Semoga dipermudahkan. Sementara tunggu kwn2 lain masuk bg pendapat, i ...

InsyaAllah sy amalkan terima kasih sis.
Mungkin tak da rezeki nak dpt balik Allah gantikan dgn rezeki yg lain.

kesian tt...memang adat macam tu  zaman sekarang ni....orang yg beri hutang yg kena bersusah payah hati kering nak minta balik...huhu....kalau tt rasa dia baik bukan kaki putar maknanya memang beliau takde duit la tu nak bayar balik....duit tt beri dah guna utk modal perniagaan.....nak paksa2 pun kalau beliau takde duit pun nak buat macam mana kan...

bisnes produk kesihatan tu tak jalan la ek....

Elle_mujigae replied at 28-8-2017 11:49 PM
kesian tt...memang adat macam tu  zaman sekarang ni....orang yg beri hutang yg kena bersusah payah h ...

terima kasih sis.

Kata dia tak dapat KKM sebab tu tak boleh nk buat all out.
da 1 tahun lbh queue utk KKM dr feb 2016 tapi masih x dpt2 lagi.

Mslhnya ms nk buat business dia kata produk yg nak buat akan pasarkan ke timur tengah sbb dia da ada contact kat sna.
bila sy tanya dia kata da takda modal nk buat supply ke sna.

X payah tunggu dia bayar sekaligus.  Minte dia bayar rm500 sebulan pun x pe asalkan tiap bulan bayar dari x de ape. Rm300 sebulan pun x pe.

TT,

just nak share pengalaman aku... aku dulu pnh tlg bayarkan hutang orang 40k.. selama aku hidup, tu jer duit yg paling byk  penah aku save. tup2 aku spend utk org lain...

then aku pnh kena tipu hal pembelian tanah, dalam 14k jugak...

dan penah kena tipu 35k.

(mcm byk pulak duit aku bila dikira2...)

tapi, semua tu tak mematahkan semangat aku nak save duit..alhamdullillah aku dapat balik nilai duit org2 yang hutang aku. aku anggap tu rezeki Allah pulangkan kat aku.

tapi yela, ada jugak aku terkenang, kalau org2 tu byr, mesti aku dah kaya sekarang

leylapple replied at 1-9-2017 09:30 PM
TT,

just nak share pengalaman aku... aku dulu pnh tlg bayarkan hutang orang 40k.. selama aku hidu ...

Banyak tu sian u... nasib baik u tabah

Utk tt... banyakkan baca Ya Latif ( Yang Maha Lemah Lembut/Halus) utk lembutkan hati dia... masa nak mintak tu baca la Ya Latif banyak2 semoga Allah lembutkan hati dia utk bayar hutang tu.

Macam forumer cakap mintak sikit2. Kalau mintak sekaligus memang susah nak dapat kalau dah bisnes dia ada macam2 hal. Tambah pula nak bagi segedebuk 40k memang byk tu... mungkin dia belum cukup untung nak bayar agaknya... tt mintak la dulu separuh ke 10k ke dahulu selebihnya minta dia byr kemudian beransur2.

Lagipun tt nak guna duit kan untuk masalah kesihatan. Cakap la kat dia. Takpun tt pinjam la duit ngan dia cakap nak guna utk kos hospital. Pinjam sampai cukup 40k
Pastu cakap tolak je duit hari tu  

Selamat mencuba tt

hutang tetap hutang x kira kawan,sedara.try discuss bg dia byr installment.tak dapat,last resort masuk court.agreement dah ada.kau ada masalah kesihatan ,nak duit.kalau dia phm dia akan byr walau sikit.la ni dia ada bayar ko tak sikit2?manusia ni,time senang suka la menempek tepi kita,tp kalo kita susah sekor pon susah nk tanya kabar.

doa tu mmg lah tt,tiap2 hari bg dia buka hati nk byr hutang.tp kena ingat doa ni kena jalan sekali dgn usaha ko mintak dgn dia.kena ingat,hutang kita mmg kena mintak walau pon dia tak byr walau bnyk kali mintak,tp tanggungjawab ko kat dunia dah lepas,sbb ko dah ingatkan dia.kat sana nnti merangkak la dia cari ko mintak halalkan hutang tu,itu bahagian dia. ko usaha lah sehabis daya mintak hak ko.

selama tt letak modal 40k tu, dah pernah dapat untung hasil bisnes tak? aku pun ramai org hutang kat aku, dari ratus2, 1k, 3k, 5k, 7k, sampai ada yg aku tak ingat sbb dh lama sgt, semua janji nak bayar tapi dah bertahun sonyap je. mula2 memang sakit hati, dah la aku pun bukan orang senang, tapi bila aku muhasabah diri, aku anggap tu semua bukan rezeki aku, mungkin Allah tarik sebab masa aku dapatkan duit tu aku lalai dgn perintahNya, so hati aku jadi redha. selebihnya antara org tu dgn Allah. sekarang aku dh tak harap dah diorg pulangkan hutang tu semua.

banyaknya duit korang bagi pinjam kat orang sampai ribu2
ai bagi pinjam kat orang max 50-60 jah. tak bayar pun takde la terkilan sangat

mesmerize replied at 5-9-2017 09:57 AM
banyaknya duit korang bagi pinjam kat orang sampai ribu2
ai bagi pinjam kat orang max 50-60  ...

sebab janjinya akan dipulang semula sis

Edited by danie_sid at 17-12-2020 07:26 AM
virgo19 replied at 5-9-2017 07:31 AM
selama tt letak modal 40k tu, dah pernah dapat untung hasil bisnes tak? aku pun ramai org hutang kat ...

tak pernah lagi dapat apa2 untung.

tu lah my mum pun kata redholah tu mungkin Allah nk bersihkan pendapatan kita atau nk bg yg lbh baik

sebu1 replied at 1-9-2017 07:33 PM
X payah tunggu dia bayar sekaligus.  Minte dia bayar rm500 sebulan pun x pe asalkan tiap bulan bayar ...

sy minta tapi kata nya dia mmg nk byr lumpsum. susah kalau sikit2.