CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3058|Reply: 15

Tukar hak milik tanah

Post time 21-9-2017 09:34 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Hi korang, aku ada nak tanya pada yang boleh tlg aku.
Gini ceritanya, aku dan suami aku ada membeli beberapa bidang tanah di kelantan. Suami aku org kelantan tapi aku bukan. Masaalah nya skrg suami akutak boleh nak tukar nama tanah tu ke nama aku sbb:
-aku bukan org kelantan
-aku tak pernah menetap di kelantan melebihi 10 tahun
Ada tak cara lain yang aku boleh buat supaya jabatan tanah kelantan ni terbuka sikit, benarkn tanah tu di tukarkn ke nama isteri tanpa syarat2 yg merepek tu.

X boleh.x de jalan lain. Its not merepek. Its perlindungan utk anak jati kelantan.

Tak ada jalan dah...tanah ni bawah bidang kuasa state...so, dh rules dia camtu..

Kelantan land code dik oi.

Aduhhh susah la mcm ni. Kalau tahu tak payah beli tanah kat sana.
Let say suami aku tak de nnt, tanah2 tu jadi hak milik adik beradik dia ke camna?
Kalau ye, maknanya hak aku mmg tak de langsung la ye even suami aku letak nama aku dlm hibah dan itu kira harta sepencarian.
Perkara mcm ni boleh dicabar kat court ke?

X blh...dh itu rules negeri tersebut. Sila hormat peraturan negeri masing2 yea.

Why not try hibah..

Follow Us
Edited by addamnor at 23-9-2017 09:49 PM
epalmerah replied at 22-9-2017 11:06 AM
Aduhhh susah la mcm ni. Kalau tahu tak payah beli tanah kat sana.
Let say suami aku tak de nnt, tan ...

jika suami meninggal / cerai boleh dicaveatkan hartanah tersebut ( jika dibeli dalam tempoh berkahwin, lebih kukuh lagi jika kamu boleh kemukakan bukti yang kami turut serta menyumbang dalam kos pembelian hartanah tersebut ) sehingga process pembahagian harta sepencarian selesai. ibu bapa atau adik beradik beliau tidak boleh sewenang2 wenangnya mengambil apa apa harta sebelum pembahagian harta sepencarian selesai.
kamu jangan risau utk tuntutan pusaka, amat rumit iya orang lain mahu bolot jika itu harta suami kamu kerna kamu adalah bini yang sah.. perlu melalui proses penamaan yang panjang ... bahagian kamu sebagai isteri tetap akan ada.. dengan syarat haratnah itu adalah hak milik suami kamu dia atas kertas, serta dibeli dalam tempoh perkahwinan.

utk memiliki tanah tersebut, jika kamu bukan memiliki ic 03, serta bukan dari descendant IC 03, maka anda perlu patuh pada beberapa syarat ketat yakni

perlu menetap di kelantan untuk sekian tempoh masa ( usually melebihi 5 / 10 tahun )
jika berkahwin dengan rakyat kelantan, perlu mengemukakan sijil kahwin
perlu kemukakn surat lantikan kerja serta bukti bekerja di dalam negeri kelantan
amat berguna jika kamu memiliki anak bersama suami tadi yang mana lahir di kelantan kerana permohonan kamu akan bertambah kuat.
perlu medapat kelulusan exco state utk proses penukaran nama

sebaiknya before kamu mahu membeli hartanah selidik dahulu proses pemilikan hartanah serta sila adakan bukti bertulis kamu ada menyumbang belian hartanah tersebut.

rules itu tidak bodoh dek, rules itu telah melindungi hak milik rakyat kelantan. kamu yang bimbo di sini actually kerna tak menyelidik terlebih dahulu kerna rules sebegitu exist way before ibu bapa kamu lahir lagi

Rate

1

Ooo baru tahu ada rules macam ni kat Kelantan. Ingatkan negeri sembilan je yg ada rules tanah adat utk perempuan

nak tahu juga,  anak2  kepada orang kelantan,  lahir di KL dan tak pernah menetap di kelantan,  adakah di anggap orang kelantan atau orang luar?  Ayah mereka, seperti ramai kenalan dari kelantan yg ku kenal, beli tanah di kelantan juga,  tapi sampai tuapun masih menetap di KL.  

wadiunong replied at 24-9-2017 06:49 PM
Ooo baru tahu ada rules macam ni kat Kelantan. Ingatkan negeri sembilan je yg ada rules tanah adat u ...

negeri 9 tu rules yang termaktub atau sekadar adat, tak ikut pun tak mengapa?

Mmg termaktub dlm undang2 tanah adat N9. Mana2 tanah yg digazetkan sbg tanah adat hanya pompuan je layak memiliki. Lelaki mmg takde hak.

sebab tu sebelum beli tanah kena buat carian dulu. dalam carian ada tertulis syarat2 dalam tu. macam penang tak ketat sangat. dalam carian jugak kita boleh tau tanah tu free hold or lease hold

Takleh buat wasiat ke? Kalau suami buat wasiat boleh override tak ?

wadiunong replied at 25-9-2017 03:32 AM
Mmg termaktub dlm undang2 tanah adat N9. Mana2 tanah yg digazetkan sbg tanah adat hanya pompuan je l ...

nak tambah..kalau nk beli tanah kat n9 boleh je beli yg bukan tanah adat. yg tu sama je mcm tanah negeri lain. takde syarat ketat macam kelantan.

jual je la tanah tu..beli tanah kat negeri lain..

Assalammu'alaikum.

Suami akak pun baru beli tanah kat Kelantan 2 tahun lepas.  Kalau kita org tak duduk situ n kalau ditakdirkan suami pergi dulu, anak2 n I r thinking of wakafkan tanah tu jadi tanah perkuburan.