CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: bravocharlie

pernah jadi pada korang tak

saya baca balik komen yang menyejukkan hati akak tu
ok...
dah jom lepak ampang park

MyNameIsIris replied at 22-12-2017 04:51 PM
saya baca balik komen yang menyejukkan hati akak tu
ok...
dah jom lepak ampang park

Heleh.kate nk beli brg sekolah.akk nk cikcur Cherating ni.wpun agak sengkek.huwaa

noraidil_06 replied at 22-12-2017 04:57 PM
Heleh.kate nk beli brg sekolah.akk nk cikcur Cherating ni.wpun agak sengkek.huwaa

tu pasal mentol tu pecah

Korang laki bini tak boleh tukar kerja ke? masa habis banyak kat tempat kerja, if it doesnt pay you well, u gotta jump.

Edited by duri_durians at 26-12-2017 11:28 AM

assalamualaikum,

masalah pertama:
jangan banyak fikir. ingat Tuhan dan percayakan takdir. benda kalau nk jadi, dalam rumah rengah tido pun boleh jadi. berserah pada Allah.

masalah kedua:
sy bukan nak hina tapi saya takleh faham mcm mana orang boleh hidup dgn gaji mcm tu dan ada anak pula. sy sangat lah nak tekankan supaya suami isteri rancang kehamilan dan jangan sekadar buat anak tapi nanti ada lah yg kecam saya kata anak itu rezeki. bila dah sempit mcm ni baru nanti mereka merungut macam menyalahkan pula kehadiran bayi dalam hidup mereka.

kereta kalau boleh tukar dgn motor, tukar.
isteri kalau boleh berhenti kerja lagi baik, jaga anak sendiri dan cuba pula jaga anak orang. yg ni illegal tapi boleh cuba asalkan mampu dari segi emosi dan mental.
buat kuih sikit2 kalau kata takde tempat nak jual, check market dulu.
catu makanan sendiri. - yg ni dah dibuat, terpaksa lah

apa pun sy nak ucapkan tahniah sbb jenis tebal muka dan tak meminjam dgn orang, bagi saya ni sikap orang bermaruah. tapi kena tambahkan usaha utk tambah pendapatan. semoga berjaya mengharungi dugaan hidup di bandar.

1- xtaw nak kata apa..

2- Sila senaraikan monthly expenses setiap bulan, and asingkan keperluan dengan kehendak, try utk cut dekat mana2 cost yang boleh dikurangkan, ambik order kat opis u and husband slalu brfst senang org order selain kuih buat nasi lemak or mee bihun sbb lagi org suka..

Good luck TT

Follow Us
Masalah pertama.
Saya selalu juga rasa macam tu. Jadi istiqfar banyak2. Lepas solat doakan kesejahteraan suami. Kalau ikutkan perasaan takut yang bukan2 tu, nanti boleh jadi mental pula. Semua tu dari syaitan.

Masalah kedua.
Semua orang ada masalah macam awak kot. Istiqfar banyak2. Semoga ALLAH mempermudahkan rezeki awak sekeluarga. Rajin bersedekah walaupun sikit. Sentiasa mendoakan kesejahteraan mislimin muslimat. Bukan tu je. Kena rajin usaha jangan putus asa.
Pergi kerja bawalah bekal. Macam saya. Belanja just rm3 ke rm4 je sehari. Saya bawa bekal nasi tau ke tempat kerja.
Itu je. Yang lain2tu rasanya dah ramai memberikan pendapat yang bernas.
K.bai

Masalah pertama.
Saya selalu juga rasa macam tu. Jadi istiqfar banyak2. Lepas solat doakan kesejahteraan suami. Kalau ikutkan perasaan takut yang bukan2 tu, nanti boleh jadi mental pula. Semua tu dari syaitan.

Masalah kedua.
Semua orang ada masalah macam awak kot. Istiqfar banyak2. Semoga ALLAH mempermudahkan rezeki awak sekeluarga. Rajin bersedekah walaupun sikit. Sentiasa mendoakan kesejahteraan mislimin muslimat. Bukan tu je. Kena rajin usaha jangan putus asa.
Pergi kerja bawalah bekal. Macam saya. Belanja just rm3 ke rm4 je sehari. Saya bawa bekal nasi tau ke tempat kerja.
Itu je. Yang lain2tu rasanya dah ramai memberikan pendapat yang bernas.
K.bai

Problem no. 1,no comment. Iols tak berlaki lagi.
Problem no. 2, baru nak ajak mai hijrah ke kedah. Kt sini cost living ok. Apa yg pucca bole suggest, cuba cari rumah sewa yg murah.kalo flat pprt pon, tapi jiran2 baik2 je, bole la consider pindah dok kt situ.kalo selalu masak, try la tanam pokok2 yg slalu guna tu. Halia, bawang merah utk guna daun bawang, kangkung, daun sup etc. Semua tu bole tanam dalam pasu. Kalo tak reti, bole join grup kebun bandar kat FB. Best,dalam grup tu, tak Kedekut ilmu.
Bab2 kerohanian tu banyakkan istighfar. Zikir ni, tak semestinya time atas sejadah je. Time drive pegi keje tu bole zikir. Time tengah potong2 bawang nak masak boleh zikir. Kita istighfar banyak2 sebab lumrah manusia ni, banyak dosa. Jadi kita istighfar supaya Tuhan ampunkan dosa2 & permudahkan urusan2 hidop.
Lagi 1, jangan aniaya rakan sekerja. Contoh,  chuols tak competent utk wat keje. Tapi takde usaha nak improve diri. Pastu asik kawan keje tu dok kena cover chuols. Dia bole buat, tapi tak ikhlas. Dalam hati kompem menyumpah. Hidop tak tenang la kalo disumpah2 camtu.taknak kna sumpah, belanja la sikit bila orang dah tolong

tak mo komen no 1.. sbb kekadang rasa mcm normal je..

no 2

jangan give up.. ayah aku dulu niaga.. mula2x mmg nk dapat rm50.00 pun payah.. kena juga niaga.
kena berani.. kena rajin..

yang penting niaga kena istiqomah, kalau bangun pagi biasa pukul 4 bangun la pukul 4, jangan minggu ni pukul 4 minggu depan pukul 5,

pastu bab kualiti kuih kau kena jaga... kalau first sedap.. akan dtg kena lagi sedap..
if ada lebih hatta rm10.00 pun sila la menabung.. boleh join kelas..

rujuk2x kelas under wanita.. wilayah n putrajaya.. dorng ada bg kelas rm 50.00
kelas buat kuih la,.. kelas jahit la

aku kelas jahit joint situ...

gud luck....

kalau ada anak kecik, tak boleh tinggal rumah. jd ler baby sitter.. amik upah mengasuh anak org. sbb skill paling asas utk seorang ibu adalah menjaga anak2..
tp jaga dgn hati ikhlas.. bila servis bagus, org pun percaya pd kita.

Assalammualaikum TT...

Aku try jawab soalan2 ko berdasarkan persepsi dan pengalaman aku sendiri...

1. Risau tu perkara biasa, sebab itu tandanya sayang...

2. Bab kewangan nih, dulu masa memula kawen... Aku pun ada masalah mcm ko gak... Aku n wife bekerja, anak hantar pengasuh... Tapi bila dapat gaji, selalu je mcm tak cukup... Well, bila aku rujuk2 org2 lama... Satu je diorang ckp... KEBERKATAN tu dah berkurangan... Aku cuba gak kaji n selami apa maksud yg depa dok ckp tu? Lama gak aku mencari sampai ar satu hari tu, muka anak aku bercalar kena cakar dgn budak lain kat umah pengasuh tu... Start dari situ aku dah mula nampak apa yg dimaksudkan dgn keberkatan tu...

Aku suruh wife aku letak jawatan, dok umah n jadi full housewife... Memula aku pun mcm tak yakin dgn gaji aku boleh ke tampung hidup kami sekeluarga? Tapi aku cuba ubah sikit2... Daripada naik kereta, aku ubah pergi kerja naik motor... Dulu lunch selalu makan luar, aku minta wife buatkan nasi goreng sebagai bekal... Anak dah tak perlu hantar ke pengasuh... Isteri je yg jaga sendiri... Anak jadi lebih mesra dan rapat dgn aku n wife sebab most of masa dia berjaga, dia nmpk mama dia disisi...

As time goes, keberkatan tu dah mula hadir... Bos bagi kenaikan gaji... Then wife aku belajar menjahit... beli mesin jahit and dia buat bisnes dari rumah... So, anak tak terabai sebab sentiasa ada depan mata... Then bila aku balik kerja, akan akan tolong apa2 yg patut... Mcm contoh wife aku dah basuh pakaian, aku balik kerja aku gi tolong sidai... Wife aku dah masak, aku gi settle urusan basuh pinggan mangkuk kuali bagai semua tu... Then kalau dulu aku selalu keluar lepak / konvoi dgn kawan2... Aku kurangkan aktiviti mcm tu... Alhamdulillah walaupun gaji aku sorang je utk tampung family, tiap2 bulan tak pernah tak cukup...

ok, back to TT punya story... Apa kata tt buat perkiraan drpd gaji tt sendiri... berapa perbelanjaan tt setiap bulan? minyak + tol + makan + pengasuh + dll... Campurkan semua tu n tolak dgn gaji bersih tt setiap bulan... tgk pada baki tersebut, rasa2 berbaloi ke? Kalau tak berbaloi, better berhenti kerja n try belajar menjahit... beli satu mesin n buat bisnes dari rumah je... Then kalau ikut aku, costing korang tu still boleh dikurangkan lagi... kereta setiap bulan rm550, kan? try buat refinance utk kurangkan bayaran ansuran bulanan... Then kalau ada rezeki lebih, try beli sebijik moto (jgn ar beli superbike pulak)... Suruh husband gi keje naik motor... Kat situ pun bulan2 dah boleh save byk utk minyak + tol + parking... tentang rumah lak, try cari rumah yg boleh dapat sewa yg lebih rendah... Kalau dah ada motor insyaAllah tak jadi masalah... Mcm aku nih pun, duduk puncak alam, keje kat mid valley... Jarak perjalanan dlm 100km sehari... Tapi tu ar, as ketua keluarga kena ar berkorban sikit... Hari2 berjam atas motor, badan sure sengal2... Then as wife, ko picit2 ar badan suami ko bila dia ngadu senagl2 badan... Kan ke dah menambahkan lagi romantik dlm perhubungan korang? Nampak tak maksud keberkatan tu?

So, mcm dah panjang sgt aku menulis nih... Apa2 pun nih sekadar coretan berdasarkan pengalaman aku sendiri... So, up to u... your life, u decide... Peace no war... Sorry andai ada yg terguris dgn penulisan aku... Taking care aaa...

Rate

1

zehra2 replied at 15-1-2018 12:19 AM
kalau ada anak kecik, tak boleh tinggal rumah. jd ler baby sitter.. amik upah mengasuh anak org. sbb ...

Hahaha, btol gak tu...

nmpak mcm tak balance gaji dengan pendapatan.kereta tu kalau downgrade axia ataupun jual mungkin boleh release sikit perbelanjaan. pampes ngn susu tu pon kalau anak xde alahan boleh downgrade ataupun pakai lampin kain mcm org dulu2.

expenses family ni sebijik dengan aku beberapa  tahun lepas tp gaji kami laki bini dlm 5k tu pun sesak jugak duduk kl tp xdelah sampai meminjam.

tak dinafikan duit memang boleh buat stress. doa tawakal n usaha je jalannya. semoga diperudahkan urusan kewangan keluarga ni.

salam.korang sory lmbt update.
ye ni kisah sy..

time kasih dgn nasihat korang.yg no 1 tu aku cube hilangkan. tp bila kt fb ke paper ke byk kes accdent ke kelar ke sy jd tkot.takottt sgttt..tkot jd kt somi..smpai hari2 pesan kt suami hati2...aku pon rase kdg2 aku ni mental sebb terlalu sygkan somi jd mcm ni kott...huhhh...

yg kedua

aku cube usaha bnda lain.aku ade buat daging perap, kambing ayam semua.tp buat sikit2 hantar kt jiran n kwan2 terdekat...alhamdullah semua bg feedback yg bgus.ckp sdap smpai repeat. yelah kmbing mana xsedap kan...aku cube nk wat niaga tepi jalan...sapa2 ade idea?mcm sbtu ahad jek...sbbb aku cuti...bukak gerai tepi jalan..tp tkot dbkl serang jek...
tp bila tgk hari2 org jual nasik lemak tu relax jek cmne plak ek...aku btol2 nk improve kan kehidupan.....cume xde tapak jek..serceh kt majalh.com mcm byk scammer...modal adalah skit2 ni..igt nk buat daging/ayam/kmbing bakar tepi jalan...ape pndapat semua?yg penah niaga tepi jalan...