CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mosti

Minta share pengalaman anak dari kecik pandai baca sebab mak ajar atau pergi tut

setori_mori replied at 11-3-2018 11:26 AM
Ha sekarang masalahnya tak ramai yang membesar ada kesedaran "kalau malas tak ke mana.". Benda tu  ...

petua mak iols... iols x mo tanya.. meh iols yg cakap...

mak iols garang ya ampun.. kalau malas, siaplah rotan di tangan. sekian.

kih3

Saya tidak pernah memaksa ank2 belajar seawal 4 thn. Tp bila usia 6 thn baru ajar dia membaca dengan serius. Alhamdulillah umur 7 thn dh boleh baca dengan baik walaupun agak lewat berbanding dgn rakan yg lain. Tp seawal 4 thn sy fokuskan tuk pandai uruskan diri dan uruskan rumah. Mcm menyapu, kemas selepas mkn,msk nasi tp kita kene pantaulh..

Pengalaman ai pernah tinggal di oversea (uk)..
Anak ai masuk tadika ms umur 3 1/2thn. Budak2 byk dutekankan bab eq. keja diorg tiap hari main je. Sambil main tu diorg belajar bab behaviour please, thank you, sorry, take turn, sharing. Dan diorg belajar jg berkaitan sains dan gardening. Cth proses ulat beluncas jd rama2, tanam pokok smpi pokok tu membesar etc.

Masuk umur 4thn 1/2 ai pilih masuk primary school. Jadual sekolah lama sket 9-3pm. Diorg belajar thru main and games. Masa awal masuk ai ngtau kerisauan psl anak ai tak reti tulis nama sendiri walhal budak lain esp girls dh pandai tulis. Teacher kata jgn risau..dia akan tau. Jgn paksa2..

Umur 5 1/2 masuk primary 2 diorg start belajar membaca. Anak ai skjap ke dh pandai baca. Smpi dia sekolah primary 4 then balik msia masa tahun satu..alhamdulillah dia bole catch up subjek bhs melayu.
Yg penting as mak kita encourage diorg supaya suka belajar dan bgtau berapa pentingnya ilmu pengetahuan. So even anak ai ni nmpk main2..bila nak exam dia serius belajar.

ni yg ssh umat msia rmi yg pentingkn iq bdk2. Walhal bdk2 perlu bnyk bermain. Takat pndi membaca je tp x tau nk menyelesaikn masalah buat pa

anak2 i 5 thn dah boleh baca. bukan i ajar. i bg tgk youtube je video2 yg sesuai dan main game online. Masa tadika semua anak i mmg plg cepat habis baca compare to classmate dorang. yg cons nya. anak i minat english dari bm. struggle jugak la dlm exam.

Macam mzz pula, parents jenis pentingkan education tapi time mzz diorang tak push sangat. Pi tuition pun dekat2 nak upsr. Tapi mzz sendiri awal2 dah pandai membaca and menulis in english. Tak sure tapi benda tu naturally gitu.

Anak mzz ni pula nak masuk 2 years. Mzz tak sure dari segi milestone macam mana but i think i will let him do it on his own terms. Not into paksa-paksa but will be tegas all the same. Hopefully lah.

Follow Us
anak aku kecik lg..
8thn..dan 4thn..

cara didikan aku..
yg sulong ..8 tahun..girl
msuk tadika age 5 tahun..tadika abim
aku tak force sgt dia utk jadi bijak..
aku tak amik pot sgt samada dia tau abc dan 123..lantak la..pi sekolah main jer..

age 6 thn..aku tekankan kebolehan membaca ikut suku kata..mengeja..mengira 1-50 supaya dia tak ketinggalan masa di standard 1..
tu pun tak force sangat..
Bln 11 bila aku tgk dia dh boleh solat dan bacaan solat lancar terus aku ingatkan dia utk solat tiap waktu NO SKIP..

Age 7 darjah 1..teruskan solat..aku cuma betulkan bacaan solat jer..
tiada tekanan utk study..
lantak ler ada exam ke tak..
tiada tekanan utk pakai tudung ke sekolah..
aku Pilih PINAFOUR as uniform..
hanya anak aku sorang jer pakai pinafour
kena keji dgn guru dan rakan..
aku ajar anak utk kuat semangat tak lemah dek kejian manusia..
haselnya...anak aku ada pengikut yg ikut pakai pinafour mcm dia ..kawan kelas sebelah
final exam..sekolah agama dpt 91peratus ( 1st klass) dan sekolah kebgsaan dpt 90 peratus (1st class overal)

anak aku keja rumah menyapu 1 rumah..basuh baju dgn mesin dan sidai baju lepas habis mesin..buang sampah..kemas rumah..lipat kain baju..dannnn anak aku boleh baking a simple kek at age 7..

dah 3x buat kek..
1x tak jadi lnsung..2nd & 3rd dah ok bole la makan..
try buat cookies..tapi dia boring sbb lama sgt..kena ulang2 bakar..
aku belikan dia mixer..digital kitchen scale dan oven 20L khas utk dia baking..

anak 2nd..
msuk tadika since 3 yrs..main2 jer..ku tak heran dan tak akan force utk jadi bijak terlalu awal..

now 4yrs..dah bole tlg kemas rumah..lipat baju..dan kerja ringan yg lain..

takutnyer tgk anak2 uols ni..mcm hebat2 belaka..

nk share jugakla. anak iols sulung girl. masuk tadika 4 tahun. nampak agak cepat belajar. cikgu pun suka. tp bila masuk 5 thn, pindah tadika, anak x nampak progress. iols byk paksa dia utk mengeja. kalau x dpt, mmg kena marah. tp lama2, sendiri stress. bila result anak x bape nk cantik, down sgt. mungkin sindrom expectation mak pada anak sulung. bila 6 tahun, xde nak paksa2 apa, time exam pun biarkan jek dia main games. turn out result pun ok. jadi pelajar contoh pulak. bab english, disebabkan dia sulung, mmg byk masa/semangat speaking dgn dia dr kecik. so skrg dia darjah satu, english pun ok. agak lancar kalau baca yg basic tu. pakai buku peter n jane.

utk anak no 2, skrg 4 thn. lelaki. hantar tadika. dah bulan 3 ni x nampak langsung progress dia. nk pegang pensel pun dia x minat. so hari2 x happy gi sekolah. cikgu pernah mengadu dia xnk buat keje sekolah. n iols pun xde nk paksa2 dia. bab english, mmg iols xde pun speaking dgn dia. bila suruh baca buku peter n jane pun, dia x nk.

bab kebolehan, iols pun xde nk paksa2 anak. bab solat pun, yg sulung tu baru nk ajak2. belum paksa lagi. yg dia boleh buat skrg ni, basuh kasut sekolah sendiri n basuh pinggan. yg 4 tahun tu, rajin nk menolong lipat baju. tp ikut mood. n lipatan mmg ke laut.

ntahla, bab didik anak ni, kadang kita pun x pasti mana betul mana salah. setiap anak berbeza2. pendekatan iols, x nk paksa2. n support dgn apa yg dia minat. tu jekla dulu.

rasa mereka terpaksa berdaya saing dgn org bumiputera ...a few member cina dia tk bgtahu direct so dia terpaksa push ank2 dia untuk rebut tempat terbagus , bukan dorang heran pun EQ ke etc. byk kelebihan pada bumiputera tapi non bumi kecik , mayb sbb tu dorang terpaksa bersaing...ini pengalaman saya kwn dgn member cina.secretive pun ye ,

Ada ja yg Chinese tekanan sampai bunuh diri. Siap best student kt one of the uni in Malaysia kot that time. So semua atas diri sendiri. Kdg parents tak push pun, tp diri nak yg terbaik pun boleh jadi mcm2 kes

Hi, i share sket sb i cikgu tadika. Tapi tadika gov . Anak i dr 4yo tadika lc, until sept last year masa dia 6yo tkr msk tadika i.

Nak anak pandai membaca bukan pd cikgu semata. Yes, bdk2 ni suka cikgu n pd dorg cikgu je betul. Anak i pun.  

Tapi, dkt kelas i, bdk yg blh baca dgn cepat bila ada revision dgn parent dkt rumah. 5min pn dh ckp sgt.

cmf_misz1883 replied at 16-3-2018 10:24 PM
Hi, i share sket sb i cikgu tadika. Tapi tadika gov . Anak i dr 4yo tadika lc, until sept last year  ...

Setuju...cuma nak tahu...budak yang cepat baca tu...bila besar mmg pandai atau prestasi makin menurun?

Edited by aurorae at 21-3-2018 03:50 PM
mosti replied at 16-3-2018 10:38 PM
Setuju...cuma nak tahu...budak yang cepat baca tu...bila besar mmg pandai atau prestasi makin menu ...

aku rasa jawapannya tak sama antara dua budak kalau ikut pengalaman anak sulung aku dan anak baby sitter, dimana kedua2nya kenal huruf dan baca yang simple2 masa umur 3 tahun.

Aku tak push anak belajar, sebab motto aku, masa kecik masa untuk main dan tingkatkan kemahiran sosial.  Tapi anak sulung yang nak belajar sendiri, ambik sendiri buku iqra minta aku ajar.   Aku ajar sekejap lepas maghrib.   Anak2 yang lain tak macam tu, maknanya mereka baru kenal huruf dan pandai baca lepas masuk tadika umur 5 tahun.  
Sampai sekarang, anak sulung aku memang bermotivasi belajar, tak perlu nak arah, nasihat atau apapun.  Dia tahun akhir u, kalau masa cuti, pulun main game, tapi semester mula je, dia fokus belajar disamping buat 2 kerja part time untuk bayar sewa rumah dan kehidupan dia.  Kami bayarkan yuran je.  
Anak baby sitter pula memang dilatih tubi dengan flash card dan macam2 teknik lagi dari kecil.  Jadi dia memang cepat membaca, tapi semakin lama semakin turun prestasinya,  sehingga upsr pun cuma 1A, by 14 dah ada boyfriend dan galak cakap pasal kawin je.   Jadi aku anggap dia pandai awal sebab dipaksa.  Anak aku yang lain,  biasa je prestasi, tak de turun atau naik.   Budak normal suka main,  tak paksa belajar masa sekolah rendah.  Pastikan siap homework je.  Cuma bila nak exam besar  masa sekolah menengah,  kena sentiasa bagi motivasi.  Dah terlebih suka main pula.

innocentsangat replied at 15-3-2018 11:08 AM
Ada ja yg Chinese tekanan sampai bunuh diri. Siap best student kt one of the uni in Malaysia kot tha ...

ibubapa china, kalau dari awal nampak anak tu tak pandai belajar, dia berentikan je dan pergi cari duit cepat2.  kalau pandai, memang dia push to the max.

aurorae replied at 21-3-2018 10:52 AM
ibubapa china, kalau dari awal nampak anak tu tak pandai belajar, dia berentikan je dan pergi cari ...

Yup2. Sbg contoh tgk atlet dorang. Gila punya train dari kecil.

testimoni sendiri boleh tak?
aku lahir mid 80s. aku darjah 1, dah start masuk tuition. that was early 90s. kira berduit la kat kampung tu. kenapa parents aku masukkan aku tuition? sebab diorang nampak aku ni jenis cepat pick up berbanding adik-beradik yang lain n aku sedikit bijak masa kecik dulu. tak pergi tadika pun, umur 4 tahun dah boleh membaca dengan lancar. in english some more sedangkan mak aku housewife je.

setiap hari tuition, n then enrolled piano class n karate. jadual aku sangat ketat masa tu. Alhamdulillah, aku memang top student kat sekolah n dapat masuk asrama based on UPSR result. but parents aku tak lepaskan aku ke asrama sebab abang atas aku masuk SBP n result not as expected. so aku disuruh duduk rumah n masuk sekolah harian biasa. n masih tuition n sentiasa jadi top student terutamanya subject english, bahasa melayu, science, history n geography.  dengan masuk debate, wakil sekolah untuk pantun, pertandingan sejarah. PMR aku straight As. SPM okay la walaupun tak straight As, tapi not bad. semua tu berubah bila  masuk matrik. mungkin dah penat belajar..drop from matrik, masuk uitm buat diploma.

sambung degree, but quit half way sebab dah malas. plus, ayah aku meninggal masa aku dah nak SPM. since then macam malas nak belajar sebab sebelum tu ayah aku selalu support aku dalam belajar n bila result tak macam dijangkakan, dia sentiasa cool. unlike my mom yang selalu sedih n marah bila score aku jatuh sikit. drop 2 markah pun, dia bising macam aku fail teruk.

so kesimpulannya, boleh je masukkan anak tuition, extra classes etc..tapi jangan force anak. n jika anak tu tak mencapai tahap yang kita nak, sentiasa support dia. jangan buat dia down.

prizadane replied at 21-3-2018 04:54 PM
testimoni sendiri boleh tak?
aku lahir mid 80s. aku darjah 1, dah start masuk tuition. that was ear ...

Thanks for sharing..sharing yang bagus dan hebat. Terima kasih.

aurorae replied at 21-3-2018 10:37 AM
aku rasa jawapannya tak sama antara dua budak kalau ikut pengalaman anak sulung aku dan anak baby  ...

Anak bby sitter ikut surrounding parent la jugak kot.

my baby pergi playschool 3 hari seminggu,
me hantar sebab berkawan dan belajar cakap bahasa french,

so far main main main aje aktiviti dia.

honestly me tak nampak point nak anak reti membaca
awal awal, sebab pra sekolah, cam my friend cita, dorang belajar
mengira sampai 10 aje, yang lain semua belajar masa sekolah.

tapi memandangkan kami plan nak hantar anak ke private school dan
me tahu ada exam kemasukan, so bergantung apa exam dia, baru
ajar anak kot...

faraway1 replied at 22-3-2018 01:12 AM
my baby pergi playschool 3 hari seminggu,
me hantar sebab berkawan dan belajar cakap bahasa french, ...

Nnt dah exam Private school share la kat sini ye.