CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10116|Reply: 77

How to survive

Post time 17-9-2018 05:15 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by Sunshine2018 at 17-9-2018 05:29 PM

Salam semua.
Saya nak minta tips dan nasihat macamana nak survive dgn gaji Rm1600. Say fresh grad baru lg kerja dlm 2 bulan.grad november thn lps.lama jgk menganggur.kiranya job pertama saya.
Now i realize mmg ssh hidup tanpa parents.(parents masih ada )Tapi saya kena survive jgk la since parents masing bahagia dgn pasangan masing. Dad kawin lain.mak pun sama.abg 2 org dah ada hidup sendiri.so teruk mcmana pun saya kena survive sendiri.nasib baik Allah temukan saya dgn kwn serumah yg baik.
Sy nak tanya sapa yg pnh ada experience mcm sy di permulaan hidup.
Fyi sewa umah saya rm250.sewa kondo dengan kwn2.takde kereta lg pergi kerja tumpang sepupu sbb tmpt kerja dekat plus kitorg menyewa serumah..sepupu xminta byr pun even auntie sy pun xbg sy byr kat sepupu.dia ckp cukup la dapat gaji saya belanja mkn je.
Saya ada jgk fikir lps 4 5 bulan nk beli keta axia ke yg murah2..
Banyak bnda sy plan.cthnya saya nk kerja tmpt skrg ni utk gain experience sbb spjg sy attend iv mmg ssh nak dapat tanpa experience. Padahal logik la kan sbb saya baru lg grad macamana nak ada pengalaman.gaji pun saya xdemand.cuma tempat kerja skrg management teruk.lack of work life balance.tapi disebabkan kerja ssh nak dapat skrg.saya terima jer la.
nak tips dari akak abg semua.thnx

Salam....erk u  taya macam mana nak survive je kan?

so boleh je survive dgn rm1600 tuh

jgn la bazir beli baju mahal la, tgk wayang la, makan luar la...

kete beli second je la dulu....

Waalaikumussalam adik TT..akk cadangkan..adik listkan duit gaji tu nak guna utk ape..

Cth..rm1600
- rm250 (sewa)
-  rm600 (makan rm20 x 30 hari)
- rm100 (saving)
- rm100 (bg mak rm50 n ayah rm50)
-rm100 (lain2)

Ni cth je..lain2 adik bleh tambah/kurangkan..beli baju ke..tapi kalu beli baju pun..buat selang seli..bln ni beli..bln dpn tak beli..kalu jenis yg pakai bju kurung n kena tempah..bln ni beli kain..bln dpn utk tempah..

Mcm akk dulu..jenis tak kisah sgt mlm mkn ape..air 3 in 1 cicah biskut pun ok je..janji alas perut..sbb tu kalu dah gaji..mmg akk pi bli stok..air 3 in 1 n biskut2....

Kalu adik dah ada list tu..senang sikit la..dah ada bajet bulanan..bila dpt gaji je..terus asingkan duit..n adik kira untung jgk la..takde nak kena tanggung adik2 sekolah..

Kalu akk nak cite pengalaman akk dulu..nnti pnjg plk..harapnye tips2 yg akak bg kat atas tu..yg mana bleh pakai..pakai la ye..

Yang penting, jangan nak ngada2 buat kredit kad..tu along berlesen paling keji.
Kalau boleh, hold dulu beli kereta, kang ada kereta panjang langkah pulak...cayalah ckp akak.
Sekali sekala hulur la duit minyak atau tol walau sepupu tak mintak..adat menumpang kena la berbasa basi..

em, setuju dah pendapat2 akak2 atas ni.

Makan sila beli, takyah masak since setau aku kos untuk masak setakat 2 orang ni lagi tinggi dari beli kat kedai. Kalu rajin survey la mane2 kedai yg jual makanan murah. Makan biase2 asal cukup khasiat, time gaji baru belanja diri makan something heavy. Kene reward yourself ok.

kereta seeloknya hold dulu tapi duit memang kene simpan untuk ke arah itu. Aku tak setuju beli kete second since kadang2 maintenance die lagi tinggi dari kete baru, unless ko memang pandai bab kete or ada orang yg betul2 boleh tolong test kete tu before ko beli. Leh tunggu hujung tahun untuk rebate kete, dpt la jimat sikit. Axia tu oke dh untuk jimat minyak.

Sewa 250 tu..agak tinggi kot kalu compare gaji ko. Lagi2 lak kondo, takde ke apartment yg murah2 sikit? Kalau geng2 1 rumah setuju leh move, jimat dah sikit kat situ. even jimat rm50 pon dah kira oke dh, 3@4 hari boleh makan tuuu

bab saving, kene ingat yg saving ni jangan balance selepas bil, komitmen, dan makan = baru ko amik balance tu jadi saving, nanti sah2 jadi sikit. Patutnye ko amik 1 portion dulu, macam rm200 ke jadi saving, then balance tu baru bahagikan untuk bil. Memang agak ketat jadinya tapi after 5 months dh ade 1000 saving, leh guna utk kete or emergency

Aku dulu gaji RM1550.

RM800 simpan dlm ASW2020.

Tak pakai kereta pon.

Follow Us
Edited by ninja boy at 18-9-2018 10:27 PM

Cerita ttg awal2 kerja mmg x tercerita, dgn gaji kecik xde transport kena bayar ptptn byr sewa byr kete kena jimat kumpul deposit beli rumah, sambil melihat bos Dan Bini bos melahap 5 pinggan nasi sehari badan spt peti ais menunjuk2 socmed pi travel sana sini kunun, yg mana ramai pekerja skip lunch taw hari2 sbb nak byr itu ini. Hujung2 diorg bisnes x jln, hartnah kena jual. Sakit2 penyakit terlrbih mkn
ada bos meninggal muda sbb disyaki kena bomoh ka atau terlebih makanan manis kolestrol gout atau menganiaya pekerja ka pembekal ka. tapi ramai puas hati beliau ninggal. meninggalkan bini yg tak tau apa2 urusan compani anak2 kecik2 lg

uols grad diploma ke ijazah ? sorry ye, kalau iols la gaji rm1.6k grad ijazah haiyooo, kesiannya, iols masa stdy tahun 2012 dulu buat part time cashier pn boleh dpt rm1.2k sebab hari2 OT 2-3jam..  itu dulu, kalau skrg iols rse lg tggi.. kerja pn relax tekan2 monitor screen jah sambil2 kira duit.

gini la dek, awal2 kerja ni toksah gatal la nak beli kereta ke hapa semua tu. savings jah dlu selagi boleh pakai public transport. lain la kalo gaji dh 3k ke atas. dh ada kete bukan pikir utk bayar bulan2 je dek, nk renew roadtax, insurans tu semua $$$$ byak nk kena pakai... kalau kereta dh jalan jauh nk kena pergi servis $$$$ lagi... petrol lagi....

selain tu, belajar meniaga online ke apa utk side income...

goodluck dik!

BlackCarnival replied at 17-9-2018 10:58 PM
em, setuju dah pendapat2 akak2 atas ni.

Makan sila beli, takyah masak since setau aku kos untuk m ...

taktau la dia ni menyewa area mana.. tp standard lah sewa bilik zmn skrg rm250... nak pulak kalo kt KL... iols sewa bilik medium kt ceruk KL dlu pn rm450 tak termasuk api air tp skrg iols sewakan bilik single kt rumah iols pn rm320 tau sebulan

Orix replied at 18-9-2018 02:13 AM
taktau la dia ni menyewa area mana.. tp standard lah sewa bilik zmn skrg rm250... nak pulak kalo k ...

yup, area mana pon amik kire gak. Macam aku dulu shah alam, sewa 500 cuma tingkat 5 la, takde lif. Sewa plak 4 orang, memang jimat la. Sorang 150 je siap cover letrik and air.

Kalau TT nak stay situ gak, leh consider add sorang lagi tenant, at least boleh share and kurangkan kos sewa. Maybe kurang sket bab selesa tapi leh jimat considering gaji TT tu

meh buat bajet ke ko dek..

gaji rm1600
bilik sewa : 250.00
mak & ayoh 100 per person : 200.00
data phone : 100.00
belanja sepupu mkn tanda terima kasih : 50.00

ko ada balance 1000.00
sini la bajet mkn dan berbelanja.. pesan daku.. jgn lupe buat simpanan asb.. paling kurang 200 kebawah.. xmaw beban amek la  yg seratus tetiap bulan.. tahun pertama jek sesak.. setahun selepas tu da blh cover balik.. simpanan sendiri pon jgn lupa.. tolak tepi 100 tu.. andai kata kasut terputus ka, seluaq terkoyakka.. atau utk raya tahun akan dtg ka..  blh shopping sakan sket...

kalau ada loan ptptn, lepas setahun buat asb baru bayar loan ptptn.. jgn kalut..

pasal kereta plak.. akk cadangkan setakat gaji banyak ni jangan la buat lagi.. tnggu la lepas setahun dua.. duit da stabil sikit... pastikan sebelum keluarkan kereta dalam simpanan ada 3 - 5 kali ganda duit untuk bayar kereta bulan2.. ini untuk kecemasan.. maklumlah pakai kereta banyak kecemasan akan berlaku nanti.. percaya lah..

1600 tu boleh je survive dik, as long ko tak hidup macam orang kaya , tak perlu ko nak beli kereta lagi . cube belajar dulu hidup .. takyah terus nak bermewah2 dgn beli kereta bagai..

ninja boy replied at 18-9-2018 01:45 AM
Cerita ttg awal2 kerja mmg x tercerita, dgn gaji kecik xde transport kena bayar ptptn byr sewa byr k ...

Mula2 baca nk bsimpati ngan nasib ko tp bila masuk bab bos 2,terus aq ketawa,malang ko dpt bos yg cenggitu,confirm makan hati

Orix replied at 18-9-2018 02:09 AM
uols grad diploma ke ijazah ? sorry ye, kalau iols la gaji rm1.6k grad ijazah haiyooo, kesiannya, io ...

Degree kak...sy nak demand gaji tinggi sikit byk dah company yg sy p iv reject konon sy xde pngalamn..standard la kan umo 23 24 grad..yg ni je terima sy..rm1600 pun sy redha jer...kazen saya suruh kerja jgk cari pengalaman..nak tunggu yg gaji byk sikit bersawang la certificate semua.lgpun saya mmg perlu kerja nk sara hidup..kerja sini mmg teruk jgk walaupun skdr key in ..tekan komputer.dk tercongok depan meja tapi selalu  balik mlm...
Setiap hr sy cuba fikir positive dgn kerja skrg ni..plus ssh nk cari krja yg dkt ngan kazen..

Orix replied at 18-9-2018 02:13 AM
taktau la dia ni menyewa area mana.. tp standard lah sewa bilik zmn skrg rm250... nak pulak kalo k ...

Shah alam..sy pun rasa 250 tu kira standard la utk kondo yg ada gym, swimming pool ape semua..umah pun 5 minit je ke tempat kje..umah pun kwsn strategik..depan mcd, setabak bank ape semua..yg penting serumah dgn kazen..

LostStar replied at 18-9-2018 10:15 AM
meh buat bajet ke ko dek..

gaji rm1600

Thnx..bajet utk parents xde kot since ayh kja lg.gaji dia lg byk dri sy..mak pun xde sini.dah kawin laki french.
Hp sy pakai prepaid jer.bajet rm50 jer sebulan.ptptn sy pinjam masa diploma.masa degree xpinjam.x start byr pun lg..blnja mkn xbyk abis sbb sy jrg mkn.mmg jenis xmkn sgt.wiken jer saya mnjakn perut..hr biasa just bwk bekal buah/sayur.
Sy kurgkn bab mkn kalau saya nk beli baju ke beg ke..ok x?

BlackCarnival replied at 18-9-2018 09:07 AM
yup, area mana pon amik kire gak. Macam aku dulu shah alam, sewa 500 cuma tingkat 5 la, takde lif. ...

Sy sebilik 3 org..sy yg baru masuk rumah ni..yg lain mmg dah bertahun n dah stabil pun.mostly keja ngan comp mnc, bank,oil gas.sy jer la yg baru grad.

ninja boy replied at 18-9-2018 01:45 AM
Cerita ttg awal2 kerja mmg x tercerita, dgn gaji kecik xde transport kena bayar ptptn byr sewa byr k ...

Ssh kan nak mulakan hidup.dulu saya x fikir sgt pasal sshnya nk hidup sbb saya fikir ayah saya ada..tp itulah hidup.ayah kita xselalunya ada dgn kita.

Yahudi_Bisex replied at 17-9-2018 11:00 PM
Aku dulu gaji RM1550.

RM800 simpan dlm ASW2020.

Awk share la detsul sikit csra awk berbelnja..mana thu blh sy ikut.

Cekla replied at 17-9-2018 09:42 PM
Yang penting, jangan nak ngada2 buat kredit kad..tu along berlesen paling keji.
Kalau boleh, hold d ...

Mmg tak de langsung niat nk buat kad kredit lol