CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Matpon

[Idea] teknik saving yang berkesan

chyain replied at 5-4-2019 01:11 PM
Menabung kt my goal m2u, simpanan di tabung haji n asb (tolak gaji)..kite x perasan pn duit kite kur ...

Ape tu my goal kat maybank?

anastasia7 replied at 9-4-2019 12:25 AM
Ape tu my goal kat maybank?

Mcm main kutu gak la caranya..set kan target simpan berapa, bln berapa nk pakai duit tu..nti setiap bulan m2u akan tolak terus duit kite msuk mygoal..

Rate

1

chyain replied at 9-4-2019 10:20 AM
Mcm main kutu gak la caranya..set kan target simpan berapa, bln berapa nk pakai duit tu..nti setia ...

Menarik ni. Tq for sharing

yuki812 replied at 5-4-2019 08:39 AM
nak savings..yg plg pnting kena rajin..
1. rajin masak. kalau malas..mmg hari2 menabung kat kedai l ...

tips ko ni mmg kne setepek sebijik kat muka aku

1- aku mmg masak hari2 tp bila mlm je ank aku sibuk nk mkn roti canai. x di bagi aku x smpai hati
2- nk basuh baju mmg kene ke dobi sb mesin basuh xde. husband aku ntah bila la nk beli

aku mmg x mampu nk asing kn 10% dr gaji tuk saving tp at least rm100 mmg aku pasti kan every month kne ada saving.
aku pn nk try la buat sspn tuk anak2 (tq tuk tips ni)

Rate

1

aku pula buat sampul mengikut minggu. bagus buat sampul.. kita hadkan pembelanjaan kita mengikut minggu. jalan lupa simpanan utk maintenance kereta..Aku dulu selalu mis bab ni..sbb kita nampak utk belanja dapur dan makanan ja

Rate

1

simpan dalam akaun bank sampingan yg kad atm dia dh hilang... hahah...

Rate

1

Follow Us
Teknik aku sng je.bkesan utk la diri aku ni.
#yg ptama x yah pakai online banking.sbb takut mudah tgoda asik nk mmbeli je kat shoppee n lazada mahupun goshop.tp mmg susah sikit klu nak byr bil trpaksa la beratur kat kaunter..tp oklah sbulan skali je pun
#yg kedua simpan kat asb sec potongan gaji.skurang2nya 20% gaji.simpan dahulu baru berblanja gitulah konsepnya.
#yg ketiga main kutu ngan kwn2 kerja.duit kutu tu la buat bli emas setaun skali.simpan emas byk2 sbb emas senang nak cairkan..nk reno rumah pun simpan je emas kat arrahnu so kita tak yah buat loan kat bank.
Gitu jelah cara simple aku nk simpan duit.tp nk kata byk duit sgt.x de pun.bsyukur je lah apa yg ada.

Rate

1

buat potongan loan asb
simpan duit 5.00 setiap kali mbeli - saya dah kumpul hampir 400.00 since januari 2019
membeli ikut kemampuan bukan ikut nafsu

Rate

1

ada jual amalan sedekah coklat pada kanak2.. Mencari keberkatan dalam kehidupan.

Kita juga jgn lupa Takaful diri dgn family..Ini merupakan perancangan kita di masa depan. "Sediakan Payung Sebelum Hujan" kalau jadi apa2..tak lah kita guna duit simpanan kita

Rate

1

noyurie replied at 6-4-2019 07:47 AM
Saya simpan secara manual masa dapat gaji.. Cara dia bila dapat gaji,saya dan suami keluarkan semua  ...

Cara kita sama, sis. I pun buat secara manual. Mak ajar sejak gaji pertama. Sampul duit raya tu, dah siap2 tulis duit untuk apa. So memang banyak sampul. Tiap bulan i akan keluarkan duit lepas dah bayar bills atau apa2 hutang yang perlu dan transfer ASB secara online.

Rate

1

I pun setuju dengan cara deduct savings first. At least 1 third mesti terus masuk TH. Then baru buat allocation untuk monthly obligations and pocket money.

Tiap2 tahun I allocate savings untuk 2 tujuan :'major project' dengan savings utk rainy days in the future. Contoh 'major project' last year - renovate dapur. This year pi melancong jauh sikit.

I pun buat teknik sampul tu untuk my monthly obligations. Sampul utk kasi duit kat mak, car maintenance, house maintenance, car petrol, cat food, etc etc.

Allocation untuk pocket money kena logic. Too strict, nanti mula la nak guna credit card plak. Too loose, tak berbelanja dengan hemah la jawabnya.

Tapi I betul2 setuju dengan pendapat kasi duit kat mak ayah and bersedekah memang murah rezeki kita. So far, I takla mewah. Tapi Alhamdulillah rezeki tak putus sentiasa ada.

Rate

1

cara saya,
1. tiap bulan lepas gaji simpan siap2 asb
2. ada buat loan asb (yang ni iols bayar lumpsum setahun)
3. syiling semua simpan. Kalau cashier tanya, dik ada syiling x, geleng2 kepala.
4. yang ni paling bes. setiap duit kecik2. contoh rm1 @ rm5. anggap tak berguna. iols letak dalam pasu kecik tepi tv. awal bulan boleh donate sekali rm5@10. Hujung bulan rm1 je. Cara ni buat sekali dengan husband. boleh kumpul rm150-200 sebulan
5. bila dapat bonus @ isentif, asingkan berapa untuk belanja. contoh: isentif 5k. 2k untuk belanja. 3k wajib simpan terus dalam asb/kpf. tak boleh tangguh

tambahan: duit2 yang simpan ni cukup masa sila simpan dalam asb. Sebab rumah pernah kena rompak. habis duit i sepasu. dengan syiling. tu nasib die x jumpa benda lain. kemurungan setahun

Rate

1

Edited by -adnil- at 7-5-2019 12:47 PM

saya tak layak lgsung nak tapi tips saving...oleh sebab kborosan tersebut...tpksa amik asb loan sbb kurang disiplin mnyimpan ...sebelum ni suka beli jugak barang kemas tapi dah hilang cincin dan gelang..trus serik...pastu simpan duit rm5 smpai hujung tahun kira pastu shopping..lagi satu main kutu di ofis dan amik insuran untuk sakit dmam..

Rate

1

ada beberapa tips yg meols guna:
-kurangkan mkn di luar, lebihkan masak di rumah. dlo meols bgun kol 4 pagi nk buat bekal ke opis. sekali masak kalau boleh lebihkan. sbb amalan sedekah yg paling byk bila beri org lain makan makanan kita.
-bila byk memberi, rezeki tu dtg di arah yg x disangka sangka. if rezeki duit yg dpt, then boleh saving lebih.
-tabung dirumah, buat few balang. lpas masuk duit dlm tu... jgn ingat dah ada duit kat situ.. teknik ni sgt berkesan.
-meols suka bg stray cat makan, lpas tu mesti ada rezeki yg masuk, jadi x putus makanan utk stray cat.
-dlo meols kje shift mlm. meols drive ke opis, jln sgt lengang, kat sini meols jimat duit minyak sbb x jem. beza betul bila meols x kje shift dah, duit minyak tu terasa sgt. dlo2 ada naik lrt dgn ktm, pon sgt jimat duit dr driving.
-main kutu mmg teknik yg sgt berkesan. tgh2 'sempit' tbe2 kebetulan giliran dpt duit kutu.
-meols hidup dlm keadaan 'apa yg meols mampu'... meols x berbelanja luar dr kemampuan meols. meols x pernah cuba potray yg meols ni mcm orka. meols da byk jumpa org yg gigih show off dan potray hidup mcm orka tp hutang keliling pinggang.... sad truth....
-ayah meols simpan duit dlm pasu... terkejut meols tgok dlm pasu ada duit syiling dgn few rm50.... yg ni meols rasa comel
-bila dpt duit dr part time, meols settlekan dlo bil yg penting dan simpan sikit duit dlm 20% dr hasil pendapatan tu.
-bila dpt gaji, lpas tolak bills, meols ada simpan duit juga dlm 30% pendapatan bulan tu.
setakat ni je yg meols ingat, maybe ada few cara lg, tp meols lupa.hihi

Rate

1

terima kasih kepada semua forumer yang sudi share.. Yang penting kita kena pandai urus kewangan kita. Duit kita..Kita yang uruskan.. Takut juga bila dah pencen duit tak cukup utk sara hidup

lagi satu TT nak share kes yang melibatkan harta pusaka.. kalau boleh jangan terus tukar nama jika kita masih hidup..kalau nak buat surat wasiat boleh..jangan tukar nama terus..

nanti i share kes yang pernah i dengar yang Warga emas kena halus dari rumahnya sendiri..

bersambung..sorry kerja banyak tak sempat nak forum

Rate

1

cara iols main kutu..tapi mesti lah ade goals.

Rate

1

Seronoknya baca kisah saving dan penjimatan uols..insaf sekejap..harap2 i istiqomah dalam menyimpan..biasanya hangat2 taik ayam je..

Rate

1

tabung. setiap hari lepas balik kerja, WAJIB masukkan duit kertas xkisah berapa. kalau harini terlupa, esok kena qada’. ingat nak buka tabung sebelum raya, tapi cancel niat sebab takut terbelanja nak raya ni. nanti-nantilah baru bukak tabung tu. and masuk terus ke asb.

derma dan sedekah. dalam bentuk makanan, ataupun cash. hari jumaat, kirim cash dekat cik abang atau colleague pergi solat jumaat, masukkan dalam tabung masjid / surau. tapi saya kurang derma makanan masa bulan puasa, sebab terlalu ramai yang buat. surau sini pun ada lebih makanan masa bulan puasa. selang sehari saya belikan makanan berbuka untuk guard. yelah, gaji diorang pun berapa sangat. haritu guard bagi saya kurma 2 kotak. terharu saya.

duit bonus atau duit raya company bagi, saya cuba untuk tak guna, or at least simpan separuh. nak masukkan asb dah tak perlu beratur dekat kaunter, boleh transfer terus dari m2u. atau simpan dalam envelope, tapi tak bawa balik beraya. simpan di laci office atau rumah. kalau sesak, balik raya boleh guna untuk kelangsungan hidup hingga gaji seterusnya.

baju raya beli in advance. kalau raya bulan 5, bulan 1 kami dah start beli baju. duit kuih kerepek raya pun awal2 dah tolak. supaya tak keluar sekaligus  masa nak raya.

main kutu. dah 4 tahun main dengan kawan office. ahamdulillah semua boleh percaya. takde lagi yang culas. lagipun sebab satu pejabat, gaji je semua transfer, takde masalah. duit giliran kutu pun terus masuk asb.

seems duit kereta dah habis bayar, allocation tu saya tak guna. contoh monthly saving 600, duit kereta 600, lepas kereta habis bayar, monthly saving jadi 1.2k. kena disiplin. Kalau tak ada je  nak beli itu ini. tapi kalau emergency, saya pakai jugak; untuk family, servis kereta, kawan / sedara pinjam, etc.

bayar credit card sebelum cut off date, taknak bayar interest ke bank. atau lepas swipe, terus bayar ccard thru m2u. ccard semata nak kumpul points je. redeem ccard, saya ambil voucher supermarket. tak pernah redeem barang, sebab barangnya tak kena dengan selera saya.

nanti kalau ada tips lain, saya share lagi. sorry, looonggg post

Rate

1