CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fahdramli

[Idea] Kenapa perlu kemaafan

Bila difitnah ttg pelbagai hal peribadi oleh orang yg rapat dengan kita, akan ambil masa yg lama juga utk memaafkan.. Tapi finally mampu juga memaafkan. Cuma selepas tu memang dah timbulnya benteng yg agak besar antara kami..

Bila ditipu hidup2 selama lebih dua tahun oleh yg rapat dengan kita pun, agak lama nak pujuk hati utk memaafkan. Tapi x sesukar bila difitnah. Cuma no more trust in them..

Akak mampu memaafkan tapi melupakan sepenuhnya itu agak sukar juga. Sedih bila dibuat begitu tapi dengan sokongan yg kuat, we live, forgive and forget it all.. Including those people involved.

Perancangan Allah tu terbaik.. Allah tarik akak jauh dari orang2 itu. Walau balik Kuantan pun, memang x pernah lagi selisih di taman mahupun di kedai2 yg selalu dikunjungi.

Cuma baru ni balik kampung dan duduk makan.. sekali org yg backstabbed bff akak muncul bagi salam. Laki bini duduk sekali. Kami tgh makan. Nak bangun pun dah x boleh sebab baru start makan.. Dia minta maaf dgn akak tapi akak cakap kau xde salah dgn aku. Kau pergi cari si polan si polan ni dan minta maaf sendiri.. Makanan yg akak telan tu mcmkan tercekik2 rasanya.. sebab.... manusia berdua tu as usual berlagak alim2 kucing dan apa yg diaorg buat tu x salah...

Habis je makanan terus akak & husband bangun nak balik.. Dan2 tu kawan tu peluk akak sesuci embun di pagi raya..

Kesimpulannya, nak memaafkan tu boleh tapi tempoh nak memaafkan tu bergantung kpd kesalahan yg dibuat. Nak melupakan tu mungkin x sepenuhnya. Kita jadikan sempadan dan tauladan..

Rate

1

orgsepang replied at 18-6-2019 09:28 PM
Benarkah bila kita dah memaafkan kesalahan seseorang hati akan tenang? Mungkin lain orang lain caran ...

Memang benar jika kita dah memaafkan kita akan lebih tenang. Akak & husband chill aje . Cuma fitnah dan penipuan yg besar tu kitorng masih chill cuma melupakan tu x sepenuhnya. Itu yg kita jadikan tauladan..

Rate

1

adila39 replied at 18-6-2019 09:37 PM
i suka topik u TT all very close to us.

i pilih maafkan.. maafkan bukan sbb kita lemah.. tapi sbb ...

Kita bijak sebab kita tak biarkan perkara tu menguasai kita. We live a serene life..
Akak ambil masa hampir sebulan nak memaafkan kalau benda tu berat. Tu pun dah rasa mcm lama sangat. Tapi once dapat confront and clear it out with that particular person, terus hilang beban amarah dan sedih hati sebab difitnah serata alam dan ditipu hidup2.

Rate

1

anarina replied at 18-6-2019 11:25 PM
For some cases yes, for some no. Sampai mati pun. Kesan dia kita yg tanggung sampai terkesan betul2. ...

Terpulang kpd situasi tu kan.. Kalau kesan tu kita jadikan tauladan dan sempadan , itu lebih elok. Only us ourself knows it..

Rate

1

mizZue replied at 19-6-2019 05:47 AM
Assalamualaikum dan salam sejshtera semua.suka topik ni...sgt dekat dihati.. makin umur bertambah..m ...

Memaafkan utk ketenangan jiwa dan diri kita sebenarnya, kan.. Cuma kita lebih berhati2 supaya tidak diperlakukan lagi.

Rate

1

Kak-Leen replied at 19-6-2019 08:09 AM
Bila difitnah ttg pelbagai hal peribadi oleh orang yg rapat dengan kita, akan ambil masa yg lama jug ...

Betol kak, boleh memaafkan tapi sukar nak melupakan.. Yg baik jd tauladan, yg buruk adikan sempadan

Follow Us
Kak-Leen replied at 19-6-2019 08:15 AM
Kita bijak sebab kita tak biarkan perkara tu menguasai kita. We live a serene life..
Akak ambil  ...

Lega hati kan,, boleh lena dgn aman.. Klu saya dalam keadaan tak senang hati, atau ada terbuku di hati, lena tidak nyenyak.

Kak-Leen replied at 19-6-2019 08:17 AM
Terpulang kpd situasi tu kan.. Kalau kesan tu kita jadikan tauladan dan sempadan , itu lebih elok. ...

Yes exactly, depend pd individu dan cases, tapi tak rugi kalau kita belajar dan cuba memaafkan..

Waktu malam sebelum tidur saya akan berdoa yg saya maaf kan semua orang yang saya kenal dan yang mengenali saya dan saya doa mereka juga maaf kan saya. Itu saja cara saya nak hadapi perangai orang2 yg lukakan hati saya selain daripada elak berjumpa dgn mereka.  

Rate

1

Rogue98 replied at 19-6-2019 09:24 AM
Waktu malam sebelum tidur saya akan berdoa yg saya maaf kan semua orang yang saya kenal dan yang men ...

Betol tu, at least klu kata lah kita ditaqdir kan tak da dalam waktu tu, kita dah maafkan semua orang.

Edited by adila39 at 19-6-2019 03:04 AM
Kak-Leen replied at 19-6-2019 12:15 AM
Akak ambil  ...

some tak faham, and ada juga yg marah why still be nice. Sometime payah jugak nak memahamkan..sbb to me takde beza pun samada kita treat sama or bemasam muka. Sbb yg mengawal hati dan tindakan kita is our mind.

Recently been attacked and bad mouthing, sedih la juga, backstab and so on. Tapi after dah clear kan mind and thoughts it is easy for me to forgive je..sbb always try to put myself what if i is that person..how will i react..and if i dah sedar what will i expcet from others..forgiveness kan...ramai akan maybe kata propanya i ni, mcm baik sgt... but i like to think...what if...scenario..kita tak maafkan dia..dia lagi tak peaceful..and if kita maafkan dia..what if hati dia terbuka untuk berubah..so indirectly kita juga membantu dia

So again, its a choice...u nak ikut pattern sama mcm dia atau u nak jadi someone yg x lgsg u bantu dia wlu hanya sekecil kuman.

Rate

1

Kak-Leen replied at 19-6-2019 07:18 AM
Memaafkan utk ketenangan jiwa dan diri kita sebenarnya, kan.. Cuma kita lebih berhati2 supaya tida ...

That's the keyword diperlakukan lagi...kalau masih tidak mahu terima kenyataan dan menegakkan benang basah...konon salah orang je yang nampak...kita di pihak teraniaya...tak ke mana sudahnya...

Rate

1

kalo sy pn... sy akn pilih memafkan...selagi kte xmaafkan org tu, selagi tu la kite xtenang... kdg2 hati ni bperang2 sama ada nk maafkan atau still nk simpan rasa marah tu.. biase la.. hati manusia ni sentiasa berubah... bila rasa marah tu dtg, mcm2 la bnda negatif yg muncul.. tp ble kite pk hal2 positif, msti kite akn rse tenang & bsedia utk memaafkan...  memaafkan ni satu terapi utk jiwa kita tenang...

saya pn pnh alami bnda yg sama.. tp marah pada org yg dh xde ni lg la menyakitkan...so ape yg blh sy wat, lupakan apa yg jd, teruskan hidup mcm biasa n maafkan semua salah si dia... baru la kite leh jalani hidup mcm biasa... tak guna pn simpan marah lama2 sb dia pn dh xde...

bila dah maafkan ni... kite pn akn rse tenang....

Rate

1

fahdramli replied at 19-6-2019 08:25 AM
Lega hati kan,, boleh lena dgn aman.. Klu saya dalam keadaan tak senang hati, atau ada terbuku di  ...

Mana nak lena sebab otak berjalannnn aje x henti2.. Hati pun x tenang sebab rasa amarah, sedih bercampur baur  tu ada. So, we take the best path to a good life. Rugi rasanya bila tidur x lena dan macam2 ada dlm fikiran, kan..

Rate

1

fahdramli replied at 19-6-2019 08:26 AM
Yes exactly, depend pd individu dan cases, tapi tak rugi kalau kita belajar dan cuba memaafkan..

Lambat laun memang kita patut memaafkan. Tapi maafkan tu biar ikhlas. Kadang2 susah tapi kita didik diri sendiri. Utk diri sendiri juga sebenarnya.. Life is a learning process

Rogue98 replied at 19-6-2019 09:24 AM
Waktu malam sebelum tidur saya akan berdoa yg saya maaf kan semua orang yang saya kenal dan yang men ...

Bagus amalan Rogue tu. Entah bangun atau tak kita nanti dari tidur.

Rate

1

adila39 replied at 19-6-2019 11:03 AM
some tak faham, and ada juga yg marah why still be nice. Sometime payah jugak nak memahamkan..sbb  ...

Kan.. don’t let others decide for you.
Our inner-peace is all we need. Org nak kata propa, just stand on yourself and for yourself. At the end of the day, kita juga yg tenang. Provocations dari org sekeliling yg kata kita propa tu semua akan berterusan. But we decide for oursleves. Moga kita semua tenang dan kekal waras..

seribulan replied at 19-6-2019 11:16 AM
That's the keyword diperlakukan lagi...kalau masih tidak mahu terima kenyataan dan menegakkan bena ...

Kan, Seri. As for me, i need a good closure at the end of the day. Benang kalau dah basah memang akan melendut jua.

Rate

1

fahdramli replied at 19-6-2019 07:24 AM
Betol kak, boleh memaafkan tapi sukar nak melupakan.. Yg baik jd tauladan, yg buruk adikan sempada ...

To err is human, to forgive Divine...

Rate

1

dalam hidup i yg tenang2 ni..
ada satu benda yg amat ssh tuk i buat..
memaafkan si dia..
mulut ckp maaf..tapi hati tak pon..
kenapa..sbb dia, telah merubah seluruh hidup i jadi begini..
hidup yg sekarang..bkn impian i..
bertahun gak macam ni..
Cuba tuk memaafkan..cuba sesangat..
Redha..pasrah..sume dah lepaskan..
Tapi rasanya biar masa yg tentukan..

Apapon Allah Maha Mengetahui,
banyak hikmah kebaikan yg Dia beri..
Masih lagi berusaha tuk memaafkan dia sepenuh hati..
Sebab takut nanti Allah tarik balik segala kebaikan yg diberikan hari ni.
Apapon juga..ada satu sisi, dia masih insan yang baik..baik kepada anak2..
Tak pernah abaikan lagi..
Moga i dapat maafkan dia 100% satu hari nanti..