CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: girlfriend_^^

Duit hantaran...bakal suami tanya berapa duit hantaran..macam mana nak jawab..io

jibbits replied at 5-6-2020 09:00 PM
Oo maksud serba berdiri tu satu set complete rupanya
Dasat oi tapi kalau nak yg halus halus takp ...

you laki ker ... elok belajar bahasa kias macam ni ...

jgn terkejut mti berdiri sudehhh

syadq replied at 5-6-2020 09:23 PM
Kisah sepupu lelaki i, sebelum pergi majlis merisik dah deal hantaran 8k je, tapi bila sampai fami ...

bkal bini tu cun tak ?
pandai masak ?

sopan santun hormat org tua
agak2 anak2 yg bakal lahir terdidik elok tak

klu iye apa dehal extra 2K

siti awee budak pharmacist yg instafamous pon hangus rm40k for wedding ..

depends klu nak the best
tepuk dada tanya selera masing2

klu nak semua designer brand
nak barang kemas plak serva berdiri( tak main la besaq misai udang or misai kucing)

nak cincin batu setokok , bling nampak dari jauh .

tu semua terpulang pd kemampuan budi bicara masing2 famili

girlfriend_^^ replied at 5-6-2020 09:30 PM
Baru tahu maksud serba berdiri ....

amacam... nak mintak ke ...
yg suka mintak serva verdiri ni kedahan ....

maklumlah depa kata anak dara depa cantik , sopan santun lembut tertib hahahah

jklu langkah bendol dia kata serba berdiri serba dua ..

pandai2 la tok laki pikiaq nak bagi dua set kat adik kakak...

macam nak bagi menikah dua plak kannn ... hahhaha

Edited by Zack8hunter at 5-6-2020 10:39 PM

Alhamdulillah, time kawen dulu family wife x tetapkan berapa duit hantaran pun.. padahal wife ada master dan bakal sambung phd kt oversea.. aku bagi jer RM10K sbb aku pun tak habis lg pengajian pascasiswazah time tu.. yg lg best duit hantaran tu wife x guna pun untuk kenduri belah dia.. dia simpan jer dlm bank sampai skrg.. utk kegunaan anak2 katanyer..

kalo boleh dipermudahkn urusan, buat la yg plg simple.. bygkan dlm case aku tu, selain bagi duit hantaran RM10K tu, aku still kene tanggung kenduri belah aku + cincin + barang hantaran yg total dlm another RM20K.. utk lelaki yg baru jer nk bina kerjaya, RM30K tu byk sgt dah tu..tu belum kira standby simpanan utk mulakan hidup baru lepas kawen.. dan simpanan utk emergency lagi. mau2 lelaki kene ada at least RM50K ( tp ni utk case aku la, lelaki biasa2 jer..kalo bakal laki awak tu mmg kaya, then lain citer la kot)

jibbits replied at 5-6-2020 09:03 PM
Pasal kawen nikah ni
Majlis kecik kecik dahla seadanya yg tak membebankan mana mana pihak
Yg penti ...

Sape personal loan 70% ni tak boleh kawin. Kene teruskan cikcap macam biasa
Bayaran balik tidak boleh melebihi 40%

Follow Us
Edited by KIM.K at 5-6-2020 10:13 PM
girlfriend_^^ replied at 5-6-2020 09:24 PM
Bakal suami dah sebut lepas kahwin dia akan tanggung semua pasal saya termasuk tempat tinggal ,makan ...

Tak perlu demand lagipun lelaki malu nak minta rm5k kebawah. Nak jaga juga air muka ibu bapa dia yang mari merisik

Kalau iols nak semua 7 acara termasuk berinai curi, berinai kecik dan besar 3 malam berinai ni iols boleh tanggung sendiri je

adelea replied at 5-6-2020 09:53 PM
bkal bini tu cun tak ?
pandai masak ?

Dah selamat beranak-pinak dah pon theyols. Parent nya memang berkenan sangat nak berbesan dgn family tu, jadinya takde la sesi merunding harga, terus bersetuju.

Edited by imissmyseoul at 5-6-2020 10:29 PM
adelea replied at 5-6-2020 09:57 PM
amacam... nak mintak ke ...
yg suka mintak serva verdiri ni kedahan ....

Rasanya yang minta mcm tu ikut kepada keluarga masing-masing...tp sejujurnya itu bukan amalan keluarga saya & keluarga extended & rakan-rakan saya ...ni pertama kali sy dgr & faham maksud 'serba berdiri' saya Kedahan ..family tak minta serba berdiri, bagilah apa-apa  ikut kemampuan,  hantaran bawah nilai 'standard' walaupun saya ada degree bidang professional, parents saya (juga background bidang professional)  tak minta duit hantaran awal drp pihak lelaki utk belanja kenduri kami...semua kos kenduri belah perempuan, kami tanggung sendiri..kenduri pun sederhana sahaja..yang penting tetamu yg dtg dpt makan puas2 makanan yg dijamu & happy...suami orang Johor... Ayah mertua saya sebolehnya saya nak bagi wang hantaran awal tp tak perlulah, bawa shj masa hari nikah...

Utk tt, hantaran tak wajib, ikut kemampuan bakal suami..yang wajib mas kahwin...perkahwinan ni sepatutnya dipermudahkan urusan seperti dianjurkan agama Islam, bukannya membebankan...bincang elok2 antara kedua keluarga, hidup lepas kahwin perlukan belanja yang lebih tinggi

sarah82 replied at 5-6-2020 08:28 PM
Perbelanjaan rumah atau nafkah utk dia? Hahahaa..

bil,belanje rumah duit belanje semua dahulukan dari pendapatan aku,sampai xde berbaki,
pastu baru la guna dia punye mana yg x cukup tu,

syadq replied at 5-6-2020 10:16 PM
Dah selamat beranak-pinak dah pon theyols. Parent nya memang berkenan sangat nak berbesan dgn fami ...

alhamdulillah ... mujoqq
moga bahagia sampai syurga la hendaknya

yg penting bukan harga
tapi mentua berkenan paling penting

copy_paste replied at 5-6-2020 10:22 PM
bil,belanje rumah duit belanje semua dahulukan dari pendapatan aku,sampai xde berbaki,
pastu baru ...

Ohhh.. Mmg ang seorg yg bertanggungjawab.. Semoga kekal ke jannah rumahtangga angpa berdua.

imissmyseoul replied at 5-6-2020 10:19 PM
Rasanya yang minta mcm tu ikut kepada keluarga masing-masing...tp sejujurnya itu bukan amalan ke ...

betul la tu yg plg wajib mas kawin .. tu pasal iols ckp klu diberi pilihan iols nak nikah kat pejabat agama je

adelea replied at 5-6-2020 10:31 PM
betul la tu yg plg wajib mas kawin .. tu pasal iols ckp klu diberi pilihan iols nak nikah kat peja ...

Jimat tu...hehe...yg penting war-warkan lepas nikah, buat majlis kecil pun ok dah...

Kalau ada plan nk kahwin musim covid19 ni, di Alor Setar dah ada butik offer pakej pelamin+photoshoot di butik (exclusive by shahrin)...harga pun ok sgt, jimat la daripada buat pelamin di rumah

MissLana replied at 5-6-2020 01:45 PM
wow iols bernilai 12k ye dikala zaman koronah relevankah uolsss? iols pun nak demand siap2 nihhh h ...

Chuols bukan dah putuih dah ka dgn si capik kail tuh

Sebelum nak demand tgk video ni dulu

Edited by t_hahahaha at 5-6-2020 11:21 PM

mintak jek.dulu hantaran i yg mintak sendiri.kalau ikut belah in law yang kaya atas warisan tak berpelajaran tapi kedekut tu, semurah2 hantaran dia harap. nasib famili ni jenis tegas bab tu. i mintak 11,111 sahaja ye (i ada master). pastu kemain mengungkit belanje kawen diorg banyak.i speku sebab famili i rakyat biasa tapi berpelajaran. cuba bakal menantu anak org kaya, kompem takde camtu la kesahnya.

walau hantaran ni budaya, tapi ni lambang kesanggupan bakal suami dan persediaan nk hadapi kehidupan berkeluarga, pengorbanan and so on. duit tu nanti berbalik kat suami juga. nak besarkan anak dara ni bukan murah ye lagi yg dah berpelajaran. bak kata bapak kawan i, kalau bagi hantaran murah, diorg ingat kawen ni main2. perkahwinan ni bukan permainan

bongok la sape cakap duit tu tak penting. duit tu penting asalkan sedikit. sedangkan banyak kali agama tekankan nafkah tu wajib.

hukum nikah pun ade banyak.bukan wajib sahaja ye.

until now i menantu hantu..

my sister nyer hantaran? RM 5K aje.

paling senang minta mas and then taruh dalam bank or kalau u kesian RM 5 K , if dia mula keje and you pun stable.

i mean , ada setegah parents letak mahartinggi  but hantaran rendah.

depends.

hantaran ape? i dunno lah , it would be ideal kalau parents kedua mepelai secure and tak kisah berapa, jadi hal bilanak buat kenduri 23 hari 89 malam.

ini masalah

so TT- kena tengok financial status tunang
then budget party kahwin
then ntahlah

pada i boring lah hal hal  hantaran  ni...

Kalau dpt diulang waktu aku kahwin dulu.. just nak nikah dan doa selamat je.. enough... tak perlu brg hantaran bagai.. duit gi honeymoon ngan umah.. tapi dulu x terfikir

zaman kobid ni xyah hantaran
bukannya kau boleh buat majlis pon

kau letak je mas kahwin 10k.... dan 10k tu akan jadi milik kau bukan milik mak bapak adik beradik acik pakcik kau