CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] 2,000 guru 'terkandas' di kampung sejak awal PKP hingga lepas Aidilfitri mujur t

caca_eric replied at 7-6-2020 08:09 PM
Td kawan sabah ckp,tiket Mac yg diorg dah beli, Airasia tak nak pulangkan duit @ kasi tukar tarikh ...

Kalo sheols kat area kk tu masih ok lg tu. Kalo epot tawau ld (xsure mana lg tempat ada epot di sana) lg mahal agaknya, mcm di sini lah. Kadang cikgu tu stesen dia bukan kat bandar (biasanya cikgu primary school), cth kat swk ni trn dr flight miri/kch/sibu pastu kene guna jln darat/air nak pegi ulu kdg naik tumpang pikap harga blh sampai 700 pjalanan berjam2.

annehuda replied at 7-6-2020 04:12 PM
Pastu cikgu dengki ngan 41 lain sbb 41 lain ade kerani, cikgu takde kene buat keje kerani sendiri. ...

Guru dgn jururawat gred 29 pon dorg dengki. Dgn doktor pon dorg dengki

belilies replied at 7-6-2020 08:20 PM
Kalo sheols kat area kk tu masih ok lg tu. Kalo epot tawau ld (xsure mana lg tempat ada epot di sa ...

Ld ada airport mas je. Tiket mahal sgtt

putu replied at 7-6-2020 08:27 PM
Ld ada airport mas je. Tiket mahal sgtt

Kan.... Ada yg kata murah balik sbh/swk. Rasanya yg kata gitu takat cari yg balik kk/kch saja. Kch-miri kalau driving boleh ambik masa 13jam (yg drive laju, and bukan masa pembinaan pan borneo). Itu belum lagi yg naik boat/pikap masuk ulu.....

Iols.teringatkan beberapa cekgu skola rendah dan menengah iols yg banyak menyokong minat iols dulu2..
Harap.ada rezeki dipertemukan kembali dgn mereka..

zachuby replied at 7-6-2020 10:17 AM
bukan tak nak kenang jasa cikgu, tapi waktu bekerja bukan sepanjang hari, klu mengajar pagi pukul 3  ...

Jangan pandang remeh tugas cikgu part2 dokumen ni. Sini aku ajar kau apa dokumen yg kami buat, tapi takat tulis ni kau tak tau beza:
1. Sistem PAJSK untuk 100-200 murid diisi 2x stahun (daftar & laporan perkembangan)
2. Sistem SAP untuk 40 budak 1 kelas yg diajar. Macam aku, aku ajar 4 kelas. Ada cikgu dia ajar sampai 6 kelas (cikgu PJ, sbb ada 4 masa seminggu jd banyak kelas). Maksudnya aku tadi dah kene key in markah budak aku untuk 4 kelas tiap kali periksa besar (tahun2 lepas 3, awal/pertengahan/akhir tahun) which is 160+ records 3 kali setahun (480).
3. Markah budak2 bukan takat markah biasa. 1 sheet tu ada sasaran, TOV, gred.... Buat formula ok lah tp kene adjust lagi.
4. Keberhasilan. Ni KPI untuk para cikgu. Sekarang ni maybe sesetengah state xbuat lepas maszlee jd menteri edu tapi swk masih buat lagi. Kene buat 3x setahun. Kendiri, 2x cerapan. Buat evidens. Aku rasa kau dah garu kepala tatau apa natang keberhasilan ni. Kau gugellah tarik 1 dokumen ada je cikgu kat luar sana share file dorang.
4. Kursus kssm 2 tahun ni mmg penat, mcm aku kene kerah jugak ikut dari orientasi kssm sampai ke penskoran pt3. Budak2 aku kadang ketinggalan dari budak kelas lain sbb nak selaras benda ni semua. Aku fikir je pujukan pengetua aritu, "kau pergi kau ada firsthand experience bagus utk bebudak kita, ada leverage di situ". Belum lagi cakap pasal citer jadik pentaksir daerah kene semak skrip budak2 dari semua skolah ikut cikgu, ikut nisbah bagai.
5. Ko-k, mcm skolah aku mmg buat 3 skali smggu (beruniform, kelab, sukan) dari pkl 3-5. Skolah aku ada tuisyen lepas abis pkl 1 tu, sambung kol 2. Ada sejam nak rehat. Kebanyakan kami kat skolah ni ada 2 (contoh aku ada kelab and sukan). Bila budak ada tournament, jd ada latihan intensif tiap petang. Itu kau cakap banyak masa? Kau kata semua cikgu free.
Sampai ni pun mesti kau question, aku dah terima keja ni napa nak komplen banyak keja? Jawapan aku, aku cuba sedaya upaya untuk jadi optimis masa mula2 keja tu, memang pandangan macam kau, dokumentasi taklah susah sangat (kata kau lah). Eh.... Tersebut dokumentasi.....
6. Kau tahu tak nak sambut hari guru pun kami sendiri buat kertas kerja. Mana2 majlis yg nak guna duit kena buat kertas kerja. Nak bagi budak2 makan utk penghargaan hujung tahun buat kertas kerja. Kalau lulus takpe, gagal, sbb takde peruntukan. Sebut pasal kertas.....
7. Tak cukup dengan latihan dalam buku teks, buku kerja, kami nak budak2 kami rajin, kami reka latihan yg sesuai dgn kemampuan mereka, yg sesuai dgn budaya mereka supaya mereka faham dan feel related. Aku sebulan tipulah 1 rim tu cukup. Masih ingat aku ada 4 kelas yg semuanya total 160+ budak? Kalo kertas tu ada 3 pages? Cukup ke 1 rim tu? Tuisyen lagi.. dokumen lagi... Kertas kerja lagi... anta ke bilik cetak tu kadang ada musim abis kertas (musim periksa besar, spm/pt3, peperiksaan) haaa masa tu gado lagi ngan acik kerani tukang cetak.
Eh kenapa aku masukkan cita kertas? Kan tadi cita pasal dokumen? Halaaa.... Lupa ke, cikgu banyak duit. Mana pergi duit tu? Beli kertas beli ink printer. Takpelah. Cikgu banyak duit. Kan.

Kau reply ni, sesapa reply, aku takkan buka. Aku takkan reply balik pun. Ni last aku reply dlm benang ni. Dah cukup aku hadap kebiadapan manusia yg tak kenang budi mcm korang ni. Aku harap berbaloi lah usaha cikgu korang didik korang dulu. Duit yg korang dpt bekerja tu dihalalkan oleh pemberi ilmu tu, guna untuk suap kat bini, anak, cucu. Harap esok lusa tak berbalik kat korang dapat anak cucu derhaka.

Follow Us
belilies replied at 7-6-2020 09:59 PM
Jangan pandang remeh tugas cikgu part2 dokumen ni. Sini aku ajar kau apa dokumen yg kami buat, tap ...

kbai....

haaaaaaaa

Mengajar dan kerja kerja sampingan yg berkaitan yg dgnnya kau dibayar gaji...kheuun?

Masih ada kemaluan nak sebut halal tak halalkan ilmu yg telah kau curah?

haaaaaaaaaaaa

Guru yg mengajar kerna gaji memang ramai...guru yg benar benar ikhlas mendidik, dlm erti kata yg sebenar ...memanglah tersangat sedikit bilangannya harini...

Contoh ....lihat sahaja guru guru yg menggelupur bila baru dijentik sikit...

haaaaaaaaaaa

belilies replied at 7-6-2020 08:20 PM
Kalo sheols kat area kk tu masih ok lg tu. Kalo epot tawau ld (xsure mana lg tempat ada epot di sa ...

Sama macam KB - KK tu..mahal..
Lagi... Sewa kereta pickup pun tambang mahal
Sewa teksi rm240
Teksi amik caj ganda, sbb nda ada org time dtg

Mana-mana individu yang terkandas sudah boleh balik ke kediaman masing-masing, selamat bekerja dan mengajar

Lula2 replied at 7-6-2020 04:39 PM
Ni salah ppd la peram kes.
Penjawat awam kalau didakwa kena gantung tugas walaupun belum disabit  ...

Gantung sekejap. Lepas tu boleh mengajar balik. Buat perangai lama. Isteri tudung labuh, anak pun dah banyak... Kuat betul nafsu.

I yg penjawat awam ni tak balik ke kampung lansung pun. Standby je kat rumah sentiasa. Diorg ni berbondong-bondong balik kampung sehari sebelum PKP dulu. Dah bagi peluang rentas negeri hari tu, taknak balik-balik juga. Sepatutnya tatatertib je.

Knowlee replied at 8-6-2020 06:41 AM
I yg penjawat awam ni tak balik ke kampung lansung pun. Standby je kat rumah sentiasa. Diorg ni berb ...

And to think that they are guru dan pendidik anak bangsa kita kheuunz?

Attitude sucks.....giving this noble profession a bad image...

belilies replied at 7-6-2020 09:59 PM
Jangan pandang remeh tugas cikgu part2 dokumen ni. Sini aku ajar kau apa dokumen yg kami buat, tap ...

panjangnya list
suatu kegigihan. lama dah memendam ni
baik resign jer la sistur
org lain pun ada kerja yg susah jugak sampai tak sempat buat list ni

evian.. replied at 8-6-2020 06:53 AM
And to think that they are guru dan pendidik anak bangsa kita kheuunz?

Attitude sucks.....givi ...

That's why... Attitude problem. Bila kena kata, melenting pulak. Tapi memang attitude problem la. Now nak demand tiket diskaun bagai.

sejenis yg nak gaji sahaja tp kerja mau berkira
kesian anak bangsa klu dapat cikgu mentaliti cikgu zmn skarang
banding dgn nurse, aku rasa nurse tu lagi penat

Knowlee replied at 8-6-2020 06:55 AM
That's why... Attitude problem. Bila kena kata, melenting pulak. Tapi memang attitude problem la.  ...

Kau tak takut ka guru tak halalkan ilmu yg dicurahkan pada anak anak kau?

haaaaaaaaaaa

Jenis haramjad guru  macam ini kheunz? gaji nak....pastuh nak ada that authority utk halal tak halalkan ilmu yg dicurahkan...

macam la khidmatnya FOC kheeunz?

loladaily replied at 7-6-2020 10:09 AM
Time merentas Negeri takde nak balik. Bila dah mula nak kerja terus merempan. Mostly org yang stuck  ...

puasa sebulan kt kpg, raya hampir sebulan kt kpg.
gaji tak di potong
bila disuruh kerja, mintak majikan tolong bagai
klu org kerja swasta, dah lama kena buang

Kalau sesiapa masih mahu kerja kamu,sila hadir ke stesen atau masih ramai lagi yg boleh ganti kamu...ayat org HR swasta

EJALTI replied at 7-6-2020 11:30 AM
Guru mohon insentif penerbangan tambang murah

https://www.hmetro.com.my/mutakhir/2020/06/586912/g ...

Go fly kite cikgu.

Sedara mara aku ramai cikgu. Takde perangai hanat cenggini. Sepupu aku laki bini rilek dok pedalaman Sabah dari start PKP.. tak balik raya sbb patuh PKP. Takde pun menggelupur........

Eleh. Tak semua buat google classroom okay? Kalau murid pedalaman mana nak ada laptop nak belajar. Siot je. Dah la selfish, delusion of grandeur konon kerja ko je terpaaaaaaling banyak di dunia, terpaaaaaaaaling penat di dunia, terpaaaaaaaaaling mulia di dunia.. apa lagi? Terpaaaaaaaaaaaaaaaling perlu dibantu kerajaan because ‘I’m special u know?’ Dah nama kerja.. semua susah. Apa kerja yg senang sekarang... adehs.

Memang kerja kau mulia. Tp kalau kau da start berkira pasal benda cenggini... di MASA ORANG LAIN KENA BUANG KERJA, POTONG GAJI, BERJAUHAN DENGAN FAMILI ETC TAPI KAU DAPAT GAJI PENUH, BALIK KAMPUNG BERAYA DENGAN MAK BAPAK... sorry. Maksudnya cikgu jenis gini (walaupun sikit tapi ada nila yang merosakkan susu sebelanga) adalah dangkal.