CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Sineong

Saya geli

lebih kurang mcm masalah aku....tp x seteruk ko kot. baru kawen dulu mmg stress. aku blk kg mertua mmg bwk blk cadar,selimut sendiri. yg katanya blm guna kat sana pun ada taik lipas la..taik cicak la. dh brp kali dah aku bersihkan almari tu... tp blk2 tgk ada lipas semula. geram betul..
kain buruk pun aku bwk bila blk sana utk lap lantai & perabot dlm bilik tu. yg aku pelik kalo aku blk kemudian, dh ada ipar yg duduk bilik tu dulu pon... boleh plk pijak lantai yg hitam berabuk tu. laki pompuan sama.. bergaya & mekap je lebih.

tandas ke bilik air ke aku berus time pak mertua kluar..sbb pernah dia nampak aku cuci..dia gi marah kt mak mertua plk...aduhai.. bab pinggan mangkuk mls nak basuh sekor2 aku sound je skrg... aku ckp umur 7 thn ke atas basuh sendiri ek... biarlah org benci pun...stress tgk sinki tu penuh je memanjang. bayangkan adik beradik laki ada 10..semua dh kawen...punya ramai tp majoriti pemalas...anak pun x diajar

cuma 1 yg aku x boleh nk tegur..mak mertua aku suka sapu meja makan guna penyapu lantai tu. .x tau nk ckp cmne yg ni..jd aku mmg kena ringan2kan tgn lap meja tu blk dgn kain lap

1 lg keluarga diorg ni kalo cadar kena kencing anak..main masuk je terus dlm mesin basuh.. x basuh dulu bhgn kena tu. lantai kena kecing anak amik mop..mop sekali gitu je...aku x boleh terima betul. suruh laki aku tegur..dia kata akula yg kena tegur .... huhu...

tucenmeow replied at 16-12-2020 09:16 AM
lebih kurang mcm masalah aku....tp x seteruk ko kot. baru kawen dulu mmg stress. aku blk kg mertua m ...

Saya pun bawa cadar telekung sejadah semua sendiri. Huhu . Semua yg balik rumah tu kene allergic sebab habuk tapi seorang pun tak nak bersihkn

Tak sangka ramai rupanya hadap kisah gini kan. Dah nak 10 tahun kawin, jadi macam dah lali. Sampai anak kalau balik kampung sana, dia jingkit kaki. Bukan kita tak bersihkan segala, tak dan satu hari, jadi balik eh macam tu. Ada anak dara 2 orang pun pemalas ya Rabbi. Bab mekap, perfume, memang nombor 1.

Apa boleh buat. Dah mak deme gitu, anak anak menurun gitu. Btw tu mil tiri I merangkap mak tiri laki I. Rumah besar pun tak terjaga. Sayang betul.

Kau sama macam cousin aku, sangat menitik beratkan kebersihan, tiap kali nak balik kampung dia merungut, aku suruh jer dia tido kat hotel, bawa mak mertua & pak mertua lepak hotel 2,3 hari, Book bilik yang besar sikit, bagi alasan senang nak bawa makpak mertua jalan2 kat town, padahal

Sampai sekarang dia guna method ni, aku tak galakkan cousin aku bersihkan rumah dorang, sebab itu bukan rumah dia & itu bukan hak dia. Kerja dia sebagai menantu muliakan suami & makpak mertua, tak nak gaduh2, jadi dia bincang dgn toklaki dia & toklaki setuju lepak hotel.

Settle masalah dia, cuma jenguk ke rumah masa nak amek mertua, itu pun dia duduk dlm kereta, sampai kesudah mertua tak tau punca dia sefamili duk hotel

Rate

1

dpt pasangan datang dari keluarga mcm tu payah jugak,
nasib baik la aku dgn pasangan aku same je bab kebersihan,
tu la lain org lain pasangan yg dia dpt....

sbb tu bila kita kawin,budaya keluarga masing tu ada bezanya,apa yg elok kita ambil dan apa yg x elok kita perbaiki,terapkan budaya baru pada keluarga sendiri...

MenteriWanita replied at 21-12-2020 12:34 AM
Kau sama macam cousin aku, sangat menitik beratkan kebersihan, tiap kali nak balik kampung dia merun ...

good idea gak ni. sblm ni pnah la duk hotel blk kg mertua sbb bilik full..husband yg ajak sbb dia mmg x bagi aku tido kat luar..tp aku gak la yg kena tuduh gatal nak duk hotel oleh ipar duai... lps ni boleh try angkut mertua la... pak mertua mesti on ni.. mak mertua la yg takut ssh sikit..

Follow Us
tucenmeow replied at 31-12-2020 11:05 AM
good idea gak ni. sblm ni pnah la duk hotel blk kg mertua sbb bilik full..husband yg ajak sbb dia  ...

Mula2 mertua memang segan, benda dia tak biasa, lama2 okey, kau kena bijak cari tau apa yang dorang suka, macam cousin aku dia tak stay hotel ikut suka dia, selalu tukar2 hotel ikut selera makpak mertua dia nak stay mana, kena selalu ingat tucen, tugas kau sebagai menantu kena memuliakan makpak mertua, kat mana2 kena dahulu kan kehendak mereka, nanti kau tua berebut menantu nak muliakan kau, apa kita tanam hari ni, tu lah yang kita tuai dikemudian hari, dalam pada nak elak rumah kotor tanggungjawab sebagai menantu kena jalan seiring

situasi ni mcm ni biasa dlm keluarga malaysia, baik melayu, cina dan india...ada golongan pengotor dlm masyarakat...utk menjadi pembersih, perlu di ajar sewaktu kecil lagi...kadang2 perlu di ajar dgn kekerasan utk membentuk peribadi yg pembersih...

mungkin rumah mertua terlalu banyak barang...dlm erti kata lain 'hoarders'...suka kumpul sampah sarap dlm rumah...penyakit hoarder ni memang sedang menular dlm masyarakat malaysia disebabkan kemungkinan family yg besar i.e. anak ramai di rumah samada di bandar atau kampung...

itu satu hal, pastu pengurusan sampah oleh kerajaan juga tidak brape bagus...penyediaan tong2 sampah di kawasan awam, pengambilan sampah oleh syarikat2 sampah, etc...ia merupakan satu ekosistem dlm masyarakat...belum lagi manusia2 setan yg buang sampah merata-rata..

kerajaan perlu perkenalkan semula subjek alam dan manusia utk mendidik pemikiran sivik dlm masyarakat malaysia...pendatang2 asing perlu dikenakan tindakan yg keras sekiranya mencemar alam sekitar dgn sampah...

budaya kotor dan kurang bersih ni mencerminkan keimanan seseorang, apabila rumah kurang bersih, maka keimanannya adalah kurang juga...

ifanonline replied at 2-1-2021 11:01 AM
situasi ni mcm ni biasa dlm keluarga malaysia, baik melayu, cina dan india...ada golongan pengotor d ...

Bila I pergi Jepun, tandas2 mereka amatlah bersih walaupun bukan di shopping mall tapi toilet di shopping mall Malaysia pulak lecak! Tong sampah pun susah nak cari tapi most of the time tempat2 mereka pun Bersih

To OP, if your husband tak panas baran, boleh bawa bincang, level headed, tak senang offended, show him this thread so dia tahu apa you rasa.

Edited by sue_liah at 11-1-2021 02:53 PM
Sineong replied at 17-12-2020 03:25 PM
Saya pun bawa cadar telekung sejadah semua sendiri. Huhu . Semua yg balik rumah tu kene allergic s ...

ex kak ipar iols cengini la pangai pengotor bawa ke ank2

laki bini keje best rumah besar org kaya tp tu la geli betul nk jejak rumah derang

pelik rumah besar gitu tk nk upah org bersihkan

iols nak tumpang kencing pn sggup tahan punyala tandas berdaki, tu blum bilik berhabuk, dapur berkecah

mmg tk segan dgn org yg dtg bertandang ni..tiap2 tahun klau raya mmg bercinta nk pegi

skrg ni iols dh tk yah gi rumah sheols dah..laki sheols dh slmt di kebas pompuan garit

klu mcm ni punya rumah aku pun takkan balik. setahun sekali pon payah.
huhuuhu.. sorry aku mmg tak selesa keadaan yg menggelikan
maybe aku ada anxiety tak tau

zaman sekarang nie baik bini baik laki......pengotor nya xleh di ajar

hire lah cleaner. seminggu sekali or 2 kali seminggu.

my auntie (kakak ipar my mother) ada yang macam ni.. rumah dia dari hall, dapur n bilik air.. Yaa Rabbi.. bilik tidur tak payah describe lah rupa macam mana..

tapi kan auntie tu cantik,.. jenis suka melawa..

mak i pelik macam mana abang dia boleh hidup dengan keadaan rumah macam tu.. lagi satu dia pelik rumah kakak ipar dia rupa begitu padahal anak perempuan ramai dah besar-besar.. takkan lah tak reti nak berkemas or diorang pemalas..

i ingat lagi, tiap kali kalau pergi rumah auntie ni kan, my mother mesti suruh kitorang habiskan air dia.. dia ambik glass/cawan hidang air tu, minum seteguk lepas tu hulur lah kat kitorang..

my mother cakap aku ni sebab kenangkan tu abang aku je.. minum pon tengok muka dia..   tapi betul oiii.. glass/cawan kat rumah auntie/uncle tu kan berdaki..

kitorang makan pon kalau dia panggil caterer food untuk rumah dia.. sebab pinggan segala kan caterer provide.. duduk kat luar makan buffet.. memang tak masok rumah.. datang salam makan salam balik..

dan abang my mother/my uncle tu manjang lah outstation, almost everyweek ride sana sini.. dalam senyap rupanyerrrrr ada rumeh lain..

MIL ai mcm gini...mula2 kawen tak leh nak pijak lantai..berhabuk..rambut bersepah2...toilet berlendir...singki dapur tempat masak berdaki...pinggan makan pun ada daki...(sepanjang bercinta  tak pernah jejak kaki rumah MIL..klu pergi mungkin x berjodohan..hahhaa)

balik kg mintak pinggan mangkuk kenduri mak ai dlm stor...sbb masa makan rumah MIL i meloya tekak...lepas mkn muntah....huhuh...tapi lama2 pinggan tu semua pecah...hahahaha..

skrg ni tiap kali pergi rumah dia ai akan cuci singki...lap dapur...bwak botol air sendiri...toilet lak biras ai sorang lagi akan jadi tukang cuci tiap kali pi rumah dia...pinggan mangkuk bila mcm dah kotor/berdaki mintak adik ipar pi beli kat kedai 2 inggit...(sampai skrg ku tak fham mcm mana pinggan n cawan bole cepat berdaki gitu x basuh pakai pencuci pinggan ke mcm mana..)

rumah ai dgn MIL dekat jek..so x pernah sekali pun tido rumah dia sampai laaa..sbb dlm bilik semua mcm tempat kucing beranak...yang ni x larat nak tolong kemas..and ai sgt jrang naik tingkat atas klu takde keterpaksaan...

pada pandangan ai la kan walaupun dah 10 tahun kawen...mmg mereke jenis tak reti mengemas baik anak lelaki (termasuk husband) mahupun perempuan.

benda2 ni semua kena ajar or latih dari kecil....klu x dah tua2 baru nak suruh wife or husband yang trained mmg agak sukar..

seri_mawr replied at 8-4-2021 12:09 PM
MIL ai mcm gini...mula2 kawen tak leh nak pijak lantai..berhabuk..rambut bersepah2...toilet berlendi ...

Rumah dekat ok lah tu xpayah tidur. Hehe
Tp siksa kn tiap kali nk pergi..
I pulak walaupun dah bawak cadar sendiri tetap kene pepijat. Yang peliknya laki i tidur sebelah xkene pon. Fam diorang xde pun kene pepijat. Asal i je..

Ada sekali i pergi rumah SIL, rumah dia pun lebih kurang rumah MIL i. I duduk jugak kat karpet yg penuh sisa makanan anak dia. Pastu i balik, cek kat peha kene pepijat besar merah. Aduh.. anak2 dia xkena pulak. Pelik

sue_liah replied at 11-1-2021 02:48 PM
ex kak ipar iols cengini la pangai pengotor bawa ke ank2

laki bini keje best rumah besar org ka ...

Pelik kan. Rumah org miskin pulak yg bersih. Tapi tengok sedara mara dia yg datang ok je landing atas karpet@kusyen berhabuk. Ee xfhm

Sineong replied at 4-5-2021 06:32 AM
Rumah dekat ok lah tu xpayah tidur. Hehe
Tp siksa kn tiap kali nk pergi..
I pulak walaupun dah  ...

hahhaa...pepijat dah gang dengan mereka....

(gurau jek jgn marah)...hahahhaa