CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 125220|Reply: 818

All About KPLI - DPLI : Pengalaman dan Tips

Saje je nak kongsi sedikit sebanyak kisah kat maktab.. sebagai panduan kepada student baru kpli..

Aku daftar pada 26 januari 2004 di mpti..  Lepas daftar kpli.. terus gi asrama dan daftar asrama lak..

masa minggu orientasi tu semua wajib duduk asrama.. kena bangun awal. Solat subuh berjemaah dan lepas solat subuh gi padang buat senaman pagi

sonok dgr cite ko...cite lg nanti..

eita This user has been deleted
mmg terbukti kesibukannya...kena la hadapi lau nak jadi cikgu....eita nie dah lamer tak aktif..entah ler...risau jugak.....minta2 tuhan kuatkan semangat.....dgr citer tuah rasa berdebar2 jugak.........bab sukan yg lemah sikit nie....biasa ler perempuan..dah tua2 nie malas main dah.....keja plak sekarang dlm opis..kena aircond memanjang sampai naik kejang otot..tup tup masuk maktab kena lari sana lari sini.....tapi best...mmg citer2 nak turunkan berat badan....dah naik ni..dulu masa kat u dulu mmg comel sekarang nie keja duduk depan komputer makan minum...tak gerak sgt...dah cemek pun...he he he....

jadual mmg pack terutamanya bagi sek ren. cam aku..hampir setiap ari.. ni jadual aku..utk semester 1.. mengantuk gile kekadang.. tapi terpaksa..

budak sekolah menengah.. takdela smapai petang.. biasa tengahari dah abih.. sek ren je sampai petang. napa tah..

Isnin
[quote]
7.30 -10.30 pjk
        10.30-11.00 rehat
11.00-12.00 BI
1.00-2.30 rehat
2.30-4.30 Ilmu Pendidikan
        4.30

eita This user has been deleted
belum pegi dah rasa penat sgt nie........

Memang KPLI ni penat.... tapi demi cita2 untuk agama, bangsa, dan negara, segalanya rela ditempuhi!!

Aku pun pernah alami gak... lama dah, tapi masih dalam ingatan. Sonok apa!!!

Follow Us
pack gile jadual.. aku x sure aku camne nnt..tuah..agak2 jadual KPLI utk subjek sek men lagi padat ke ape?

ge_girl This user has been deleted
Originally posted by tuahayam at 30-12-2004 09:07 AM:
jadual mmg pack terutamanya bagi sek ren. cam aku..hampir setiap ari.. ni jadual aku..utk semester 1.. mengantuk gile kekadang.. tapi terpaksa..

budak sekolah menengah.. takdela smapai petang.. ...

tuahayam...
pack la ko punye timetable masa kat maktab..
cam maktab aku.. MPTB, Bukit Mertajam.. tak la pack cam tu..

Isnin........
7.45 -9.45      Class
9.45-10.15     Rehat
10.15-2.15     Class
2.15-5.00       Rehat
5.00-7.00       Sukan/Olahraga

Selasa
7.45 -9.45      Class
9.45-10.15     Rehat
10.15-2.15     Class
Pas 2.15 tak apa2 aktiviti petang...

Rabu..
7.30-1.00       Pengalaman Berasaskan Sekolah..
1.00-3.00       Rehat
3.00-4.30       Uniform.. (aku dapat Pandu Puteri)
Pas 4.30 tu bole balik duk asrama...

Khamis
7.45 -9.45      Class
9.45-10.15     Rehat
10.15-1.15     Class
Pas 1.15 tak apa2 aktiviti petang...

Jumaat
7.45-9.45       Class
9.45-10.15     Rehat
10.15-12.15   Class
Pas 12.15 tak de aktiviti apa2 dahh

Semua subjek class di ajar waktu pagi.. tak de langsung pun waktu petang.. kiranya maktab ko lagi pack la berbanding maktab aku...

ge_girl This user has been deleted
Originally posted by cik_azie at 30-12-2004 11:14 AM:
pack gile jadual.. aku x sure aku camne nnt..tuah..agak2 jadual KPLI utk subjek sek men lagi padat ke ape?

kat MPTB.. cam sek rend gak...

Isnin.... class sampai kul 2.15.. ptg ada olahraga
Selasa... class sampai kul 2.15 gak .. ptg xde apa2
Rabu... class 1.15.. ptg badan uniform..
Khmis.. class 1.15.. ptg xde apa2
Jumaat.. class sampai 12.15.. ptg xde apa2

tak de yg membezakan pun sek ren atau men..
cam MPTB, kalau ada class sampai kul 2.15.. walaupun tak de class tak bole balik asrama selagi tak kul 2.15.. cam sekolah laa.. sama gak ari lain.. duk la melepak dalam class, selalu mesti ada class punyer..

nawwarr This user has been deleted
macamaner sabtu & ahad? diaorg kacau ker tak?

satu lagi....pakaian...
kene pakali baju kurung whole day ker??
kalau pakai seluar waktu kelas leh tak?
saya dengar kod pakaian kene berbaju kurung jer...tudung plak diwajibkan, untuk muslim jerlah

bergantung kepada maktab jadual dan pakaian..

cam maktab aku..
sekolah rendah je pack dari pagi sampai petang.. sekoalh mene..sampai terngahari je.. lepas tu..setiap ari jumaat wajib lelaki seluar slack hitam n baju putih.. pompuan tudung putih, baju kurung putih n kain hitam.. ari lain bebas warna apa pun.. yang penting lelaki berkemeja..

sabtu ahad kekadang je dia kaco.. tapi tak selalu..

oorr kalu camtu betulla nawar dengar2 mmg kene pakai baju kurung dan bertudung....nawarr nie mmg susah nak berpakaian tradisional nie....yelah, tgh blajar lagi, pakai jeans jer ari2...bukan tak suker pakai baju kurung...maklumlah org naik motor kan...

Originally posted by nawwarr at 30-12-2004 04:40 PM:
oorr kalu camtu betulla nawar dengar2 mmg kene pakai baju kurung dan bertudung....nawarr nie mmg susah nak berpakaian tradisional nie....yelah, tgh blajar lagi, pakai jeans jer ari2...bukan tak suk ...

mau ada yg terselak kain kurung tu nanti...test naik motor siap2 pakai baju kurung..terselak kain,riuh semaktab...
comel aritu masa memula naik moto kat maktab,x tau nak turun mcmane bila pakai baju kurung.masa kat umah sewa,angkat je kain tu..buat x tau jer.tapi bila smpi mktb,terkial kial nbak turun x reti sebab ada budak laki kat parking tu.dok je kat atas moto tu x turun2.last2 comel suruh budak2 laki tu blah dari situ.gelak sakan diorang.malu den tau...esok2 tu saje je diorang ngaco,tanya nak kene dukung turun ker...hampeh...

time table ni depends on maktab.mcm comel dulu kat mpsah(rendah) pack gak compared to menengah.penah gak class kami smpi ke malam.time tu siap la tgk mata sorang2 layu semacam je...pas tu ngumpat x puas ati kat menengah,nape diorang x mcm kami...bab complain,terer....

kami dulu tiap pagi kene assembly...nyanyi lagu..masa awal2 tu slalu gak la nama kene amik sebab lambat smpi..ye la..buat org mcm budak kecik...tapi lama2 syok lak...semangat je nyanyi lagu..beratur pun bertolak2,hang depan,aku belakang...memang mcm budak2...

tak de yg membezakan pun sek ren atau men..
cam MPTB, kalau ada class sampai kul 2.15.. walaupun tak de class tak bole balik asrama selagi tak kul 2.15.. cam sekolah laa.. sama gak ari lain.. duk la melepak dalam class, selalu mesti ada class punyer..

bergantung atas maktab.. ada sesetengah maktab. dia akan ada satu bilik darjah yg tetap bagi semua subjek. kira student takyah berpindah randah bile nak blaja subjek lain..
cam maktab aku lak.. kena berpindah randah.. contoh cam bi. kat blok c.. math lak kat blok d.. dan begitulah seterusnya..

kitaorg kalu takde kelas.. n takde lecture lebih dari 20 minit.. sure balik je.. heheh.. takde hal. takde sapa nak larang...

tingat lagi.. kekadang asigment kalu malas sanagt nak buat.. pakat satu kelas jangan sorang pun antar n sebut pasal tu.. sbb kekadang lecture ni pelupa skit.. hehe..
cam kelas kawan aku.. utk pj.. lecture suruh buat 3 fail.. setiap topik satu fail. tp diorg malas membazir.. pakat2 sama sendiri..baut satu fail je.. lepas tu bile lecture tanay. anpa buat satu fail. lecture kena kelentong kata mmg dia suruh buat satu fail je.. tapi pastikan lecture tu. jenis pelupa skit n leh consider.. kalu buat lecture strcit.. habih la..

oorr kalu camtu betulla nawar dengar2 mmg kene pakai baju kurung dan bertudung....nawarr nie mmg susah nak berpakaian tradisional nie....yelah, tgh blajar lagi, pakai jeans jer ari2...bukan tak suker pakai baju kurung...maklumlah org naik motor kan...

mmg kena pakai baju kurung.. cuba tgk kat sekolah... mana ada cikgu yang pakai jeans gi ngajar.. kira kat maktab ni..dia nak asuh kita semua pakai pakaian yang menunjukkan ciri2 seorg gur..
tingat lagi satu org budak pmpuan kelas aku. tiba2 masa ari ke3 orientasi. dia cabut balik. selidik punya selidik. ada org kata dia merajuk kena tegur di warden pasal tak pakai tudung.. tah apa2.. rugi tul dia kuar.. pasal mmg lawa betul budak tu.. haha.. ramai yg dah aim dia masa orientasi. ank ngorat..tp last2 semau terlepas...

satu lagi biasakan diri ngan peraturan cam budak sekolah.. haha..peraturan asrama cam budak sekolah.. tgk atas maktab. cam maktab aku..kul 11 mlm takleh kuar dah..tp dgr kata maktab sultan mizan kul 9 mlm gate dah tutup dah..

kami dulu tiap pagi kene assembly...nyanyi lagu..masa awal2 tu slalu gak la nama kene amik sebab lambat smpi..ye la..buat org mcm budak kecik...tapi lama2 syok lak...semangat je nyanyi lagu..beratur pun bertolak2,hang depan,aku belakang...memang mcm budak2...

masa asembly paling best bile nyanyi lagu maktab n lagu guru malaysia.. mmg nyanyi sepunuh hati.. mmg best.. leh menaikkan semangat jadi seorg guru. kalu leh nak tiap2 masa nyanyi lagu ni.. hehe.. sampai ringtones aku sampai sekarang pakai ringtones guru malaysia..best..

saat paling menyedihkan kat maktab adalah masa ari last. rasa sedih sanagt tinggalkan kawan2. tinggalkan kenangan yang begitu indah... sbb tau.lepas ni masing2 posting jauh.. n takkan perpeluang jumpa lagi diorang.. Sedihnya bile tingat maktab...

[ Last edited by tuahayam on 30-12-2004 at 07:28 PM ]

kalu yang lum ada pasangan tu.. masa kat maktab tu lah tempat paling sesuai utk cari pasangan.. hehe..
kekadang lecture pun selalu nasihat.. carilah pasangan semasa kpli ni..

tul aku cakap ni.. kalu dah kuar dari maktab dah susah dah nak cari org yg umur lebih kurang kita.. pilihan tak banyak.
lagipun..kalu pilih cikgu gak senang..pasal nanti leh cuti sama2..

satu lagi nak bagitau..

assigment jgn lupa dan malas nak buat.. lecture bagi buatla cepat2.. jgn tanguh..pasal kalu tangguh semakinbanyak assigment.last2 tak sempat buat..

sebenarnya nak lulus kpli senang je.. assigment buat.. kelas jgn ponteng..

kalu exam lak.jgn bimbang. jawab je apa2 kalu blank sangat.. jgn sesekali tinggalkan ruang kosong.. konfrm luluslah..
lecture pun sebenarnya nak bantu kita lulus kpli.. tp kalu kita tak bantu diri kita sendiri tu yg jadi payah tu..
peratus gagal kpli amat tipis sekali.. jawapan exam sebenarnya tidak sama antara sorang dengan org yang lain. kekadang jawab solan tu berdasarkan pengalaman kita berdasarkan praktikal.. leh jawab ikut logik..
leh jawabnya..

cam ketua jabatan aku pernah kata.. "lembu masuk maktab pun leh lulus.."

assigment kalu dah siap tu..jgn la diam2 kan je.. kongsi2 la ngan kawan2.. sebab kalu kita kedekut nanti assigment lain susah kita gak..sbb assigment berlambak-lambak akan diberi kepada kita.. kekadang tu assigment 1 tak antar lagi..asigment ke2 dah dapat..

Originally posted by tuahayam at 30-12-2004 07:50 PM:
kalu yang lum ada pasangan tu.. masa kat maktab tu lah tempat paling sesuai utk cari pasangan.. hehe..
kekadang lecture pun selalu nasihat.. carilah pasangan semasa kpli ni..

tul aku cakap ni.. ...

ehemmmm....ehemmmmm....

Originally posted by c_comel at 30-12-2004 08:01 PM:

ehemmmm....ehemmmmm....

..

Originally posted by tuahayam at 30-12-2004 08:05 PM:

..

hehehehe...gelak den sengsorang....hehehe..:cak::cak::cak:

bak le email add...nak PM rasa mcm susah jer...nak citer panjang nie...