CariDotMy

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 10581|Reply: 73

Kawin Pinjam LOAN?

Assalamu'alaikum w.b.t. dan salam hormat kepada semua muslimin dan muslimat..
Selamat datang saya ucapkan kepada semua rakan-rakan seperjuangan dan kepada para penonton sekalian.. Bertemu kita sekali lagi dalam rancangan forum perdana hal ehwal muslim dan muslimat.. hehehehe...

Persoalannya : sejauh manakah kebenarannya perkahwinan hutang ini? adakah lebih 50% perkahwinan masyarakat islam di Malaysia kini, lebih gemar untuk berhutang? Atas alasan apakah mereka ini?

Dan

Sekiranya tiada yang berhutang.. adakah mereka berkahwin dalam usia yang lanjut?

Dan

Sekiranya tiada yang berhutang.. dan tiada yang berkahwin dalam usia lanjut, adakah mereka ini dibantu oleh saudara-mara rapat dan jauh? Bagaimana pula terjadi kepada mereka yang tiada sanak saudara?

Semuanya menjadi persoalan apabila Masyarakat Melayu kini, lebih mementingkan perkahwinan yang lebih menjadi trend berbanding skop sebenar perkahwinan.

Ulasan-ulasan dan pandangan-pandangan yang diberikan insya'allah akan dipandang bernas.

ramai budak2 muda kat opis aku buat loan ngan bank rakyat nak kawin. sume pinjam dalam 10 ribu.pada aku lagik baik meminjam dari berzina. duit tuh pon halal. bayar le balik slow2, janji kahwin duit halal.

hmm...bagi aku lak...kalau setakat duit kenduri n hantaran tu ok lagi nak guna duit lozn...tapi kalau mas kahwen pun guna duit hutang...dah melampau tu...kalau tak mampu sediakan semua duit...sekurangnya duit mas kahwen tu cari ler sendiri jangan laa guna duit loan bukan banyak mana pun.....bukan apa..supaya perkahwinan tu diberkati...

p/s - aku cakap camni sebb ada berlaku depan mata aku....duit mas kahwen pinjam duit orang isk isk isk...dasatnya...

Originally posted by aza at 13-7-2005 09:14 AM:
hmm...bagi aku lak...kalau setakat duit kenduri n hantaran tu ok lagi nak guna duit lozn...tapi kalau mas kahwen pun guna duit hutang...dah melampau tu...kalau tak mampu sediakan semua duit...sekur ...

Dalam Islam menyuruh permudahkan. dan bukan untuk menyusahkan...

Kalau ada sampai pasangan berzina tak perlu loan dan berhutang. Apa kata yang nak kawin secara halal kita permudahkan pasangan lelaki membayar mahar yang tak membebankannya.

Seperti cincin besi ker atau Surah Al-Ikhlas ker. Yang penting ikut tuntutan syariat dan bukan ikut tuntutan hati.

Sebab tu ikut nafsu lesu, ikut hati mati dan ikut rasa binasa.

Baik ikut sunnah Rasulullah kearah menegakkan syariat Illahi. Janji Bahagia. Wang dan Harta Benda bukan jaminan segala2nya..

:love::hug::love::pray:

Originally posted by aza at 12-7-2005 03:14 PM:
hmm...bagi aku lak...kalau setakat duit kenduri n hantaran tu ok lagi nak guna duit lozn...tapi kalau mas kahwen pun guna duit hutang...dah melampau tu...kalau tak mampu sediakan semua duit...sekur ...

erm, nih aku setuju..kalo setakat serat lebih atau tujuh ploh inggit lebih pon nak pinjam, susah la.kat situ kene la BERUSAHA skit. kat bumi Allah nih banyak jer kerja bule buat. kutip tin aluminium pon boleh dapat duit. ada usaha.

Originally posted by hambasufi at 13-7-2005 09:21 AM:

Dalam Islam menyuruh permudahkan. dan bukan untuk menyusahkan...

Kalau ada sampai pasangan berzina tak perlu loan dan berhutang. Apa kata yang nak kawin secara halal kita perm ...

:setuju: cakap kau..

tapi berapa kerat sekrang ni yang berfikiran macam kau..kau tau...kekadang aku pk2 orang2 ni tak kawen antara sebabnya hantaran terlalu tinggi dan kenduri nak grand2 perg!!!!

kalau laa semua berfikiran mcam hambasufi ni..aman dunia......:bodek:

Follow Us
Originally posted by aza at 13-7-2005 09:14 AM:

:setuju: Kalau dah tahu nak kawin kerja ler dan kumpul duit banyak-banyak. Kawin tu bukannya main-main saja....hidup bersama nak kebahagiaan. Dah kerja keras dan keluar belanja baru tahu tingginya nilai harga perkahwinan itu. Tak macam orang dulu....konon nak permudahkan tapi rumahtangga berantakan lepas kawin tu. Senang buat senang lepas...bang!

[ Last edited by fleurzsa on 13-7-2005 at 01:11 PM ]

letak hantaran tinggi2... kenduri nak besar2... mana tak kena pinjam...

selalu ompompuan aa nak mcm2... (realiti bukan tuduhan)

yelah.... sekali seumur hidupkan....

alasan biasa.

Originally posted by Gravedigger at 13-7-2005 09:30 AM:

:setuju: Kalau dah tahu nak kawin kerja ler dan kumpul duit banyak-banyak. Kawin tu bukannya main-main saja....hidup bersama nak kebahagiaan. Dah kerja keras dan keluar belanja  ...

senang buat senang lepaskan? ... kalau susah buat.. (contoh : banyak duit dikeluarkan buat belanja kenduri) susah nak lepaskan (kan tak ikhlas namanya tue)

sekali seumur hidup? bagi aku.. aku tak setuju.. kekekeke...

sebelum kawin, pandai pulak kata "jodoh tu ditangan tuhan, kita merancang hanya tuhan menentukan".

bila dah kawin, "rezeki tu di mana-mana , Allah dah tentukan",

bila bercerai "Entahlah, jodoh dah tak panjang, nak buat macam mana"...

hehehehe.. rasa2... berbaloi ke kuar duit banyak2..  tak rasa macam "memperjudikan" nasib ke? kuar duit banyak2... tau2.... sebulan dua, bercerai...

memang kenyataan, ramai yang tidak kawin sebab kos terlalu tinggi!!!~ gile kambing btul. Cuba tanya makbapak pompuan, dulu2 masa dorang kawin, penah tak dorang bersanding macam tu. Dan antara jawapannya "dulu kami kos tak tinggi , tapi meriah. La nie, kami nak tengok anak2 kami meriah2"....

Bukan nak mengata orang2 tua. Tapi, kenapakah mereka masih nak anak2 mereka "membazirkan" duit semata2? Bukankah lepas kawin tu nanti abis bankrap? (hehehehhe) Ye lar, dah abis puluh2 ribu.

macam mana ye.?

aku kalo kena hantaran tinggi tinggi kansel la. ikutkan, seposen pon aku takmo baya. bukan wajib pon. aku kasi bape ikhlas jek.

Originally posted by BeanDiesel at 13-7-2005 07:50 PM:
aku kalo kena hantaran tinggi tinggi kansel la. ikutkan, seposen pon aku takmo baya. bukan wajib pon. aku kasi bape ikhlas jek.

hrm.. :setuju::setuju::setuju:

rasa2 forumnist yg lain (ustaz nahzaluz ke..) leh tak terangkan.. Adakah sama seperti jual anak? Sebab, ada makbapak yang niat "aku dah bela budak nie dari kecik, takkan aku tak dapat seSEN pun!!!"

kalu anak pompuan aku aa ... aku pun konfius nak letak berapa... kot tinggi sgt dikata jual anak... kot murah sangat dikata tak de value...

Originally posted by kyas at 13-7-2005 08:13 PM:
kalu anak pompuan aku aa ... aku pun konfius nak letak berapa... kot tinggi sgt dikata jual anak... kot murah sangat dikata tak de value...

murah sangat tak de value??? erk... bapak apakah anda ini? bila anda dah kata macam tue.. nampak sangat macam nak jual anak. Hanya penjual dan pembeli sahaja yang mengatakan tak de value atau value rendah!!!~ Maaf, cuma terus terang je...

Originally posted by pipi at 13-7-2005 08:28 PM:

murah sangat tak de value??? erk... bapak apakah anda ini? bila anda dah kata macam tue.. nampak sangat macam nak jual anak. Hanya penjual dan pembeli sahaja yang mengatakan tak de value atau ...

Jangan samakan soal nikah belanja mas kahwin ni seperti amalan jual beli niaga barang. Tak sesuai nak dibuat comparison tu.

Mahukah anda menikahkan anak perempuan anda dengan seorang yang tidak mempunyai kerja dengan perbelanjaan percuma dan sanggup pula menerima maskahwinnya cukup dengan surah al-ikhlas 3 kali walaupun nampak dia kelihatan alim berserban dan berjubah hijau? Nak dibagi makan apa agaknya anak anda nanti jika sudah berumahtangga??

Bapa mana yang tidak mahu melihat anaknya senang dan bahagia berumahtangga??

Mahukah anda menikahkan anak perempuan anda dengan seorang yang tidak mempunyai kerja dengan perbelanjaan percuma dan sanggup pula menerima maskahwinnya cukup dengan surah al-ikhlas 3 kali walaupun nampak dia kelihatan alim berserban dan berjubah hijau? Nak dibagi makan apa agaknya anak anda nanti jika sudah berumahtangga??

kalau nak memastikan menantu tu mampu, aku rasa parents tak bole la nak ambil kesempatan. ape kalau bole baya hantaran tinggi tinggi tu maknanya mampu ke? kalo dia buat loan cammana? kan akan membebankan satu hari nanti. kalau sayangkan anak toksah la tambahkan problem dia. if she's marrying the guy, she's marrying his problems too.

and duit hantaran bukan buat perbelanjaan harian utk pasangan tu kan?

Originally posted by BeanDiesel at 14-7-2005 08:02 AM:

kalau nak memastikan menantu tu mampu, aku rasa parents tak bole la nak ambil kesempatan. ape kalau bole baya hantaran tinggi tinggi tu maknanya mampu ke? kalo dia buat loan cammana? kan akan m ...

We judge people by their first attitude so kalau kita tahu dah yang meminang anak kita tu serebeh dan tak mampu untuk menanggung orang so are you still willing to let go your daughter to him? As for me before the problems started, we can take precaution and prevent it.....barulah sayang anak namanya.   

Originally posted by pipi at 2005-7-13 08:28 PM:
murah sangat tak de value??? erk... bapak apakah anda ini? bila anda dah kata macam tue.. nampak sangat macam nak jual anak. Hanya penjual dan pembeli sahaja yang mengatakan tak de value atau ...

wah sound baik punya kat aku... bukan soal jual beli... maksudnya berapa yg patut... atau tak payah langsung? karang malu pulak anak dara tu org tanya hantaran berapa? RM1000... sure respon org ...

"aa? seribu je?"

penah terjadi pada kenalan aku... kawin hantaran utk wife dia RM5000... jumlah ini sebenarnya dah dipersetujui oleh si lelaki dan calon isterinya sejak dari sebelum bertunang pon... utk tujuan kenduri dan sedikit belanja selepas kawin... pertunangan tu cuma to make it official aa... budak pompuan tu kelulusan STPM... keje kilang... so org tanya.... berapa berapa hantaran? ... dia pun jawab aa RM5000... tau apa respon org yg bertanya tu?...

"aik... tak educated pun lima ribu?"  

tak panas hati dibuatnya??!!

ini bukan hal agama... ni hal budaya...

tunggulah ada anak nanti...

[ Last edited by kyas on 14-7-2005 at 09:47 AM ]

Originally posted by kyas at 14-7-2005 08:52 AM:

ini bukan hal agama... ni hal budaya...  

:setuju: tapi kalau budaya kita benar-benar berlandaskan Islam maka tidak jadi hal. Masalahnya kita perlu juga menjaga hati-hati masyarakat di sekeliling dan dalam hal ini yang subjektif adakalanya kita boleh bertolak ansur.

Pengalaman aku berkahwin dulu pun ada juga orang yang kata. Masa rundingan tentang hantaran tu Pak mertua aku yang memang ada fikrah Islam menetapkan terpulanglah pada aku sejauhmana kemampuan yang ada tapi dibantah pula oleh saudaranya yang lain sebab melihatkan kemampuan aku mampu memberi belanja tinggi. Pak Mertua tetap dengan pendiriannya dengan mengatakan ia bukan nak jual anak....so masa tu aku beri wife aku RM1000.00 saja yang keluarga lain tak tengok pun duit tu.(Agaknya kalau sebut RM20,000.00 pun takper).
Lepas nikah dengan duit tu juga kami pi shopping sakan. Balik ke rumah naik teksi accident pulak...tapi cedera sikit saja. Last-last dapat lagi duit insuran yang dirunding luar RM5,000.00. Tu dia rezeki.

bukan nak kata laa...kebanykkan orang yang letak hantaran tinggi2 ni sebb nak NAMA jer..... bangga sangat kalau orang tanya " eh!! anak kau hantaran bapa???" ..." anak aku..anak aku 10 ribu JER!!!" perg!!! kembang2 hidung dia...

tapi ada gak mak bapak mmg tak letak harga..sebbnya pernah berlaku di kampung aku...makpak dia langsung tak letak hantaran...dan mas kahwinnya adalah senaskah AL-QURAN... sebabnya bakal menantunya tu baik woo..tahifz tu..
cuma dia suh menantu dia ajar anak dia jadi isteri yang solehah.

sampai skang..aman damai famili tu...semua tengok sejuuk jer...

hmm..ini la dikatakan keberkatan rumah tangga

Originally posted by Gravedigger at 13-7-2005 04:34 PM:

As for me before the problems started, we can take precaution and prevent it.....barulah sayang anak namanya.   

how would u know if the guy won't take a loan to pay for the hantaran? mengurangkan atau menghapuskan trus hantaran can be considered as preventing a problem before it starts. i'd consider how much money the guy has or he can make rather than how much i can get/use.