CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mia_qistina

[MERGED] Pil perancang/contraceptive pills

Originally posted by Amiizaa at 3-3-2006 06:06 PM
nak share citer.....betul ker idak me tak pasti....wallahu alam

me pernah tanya mak bidan yg urut me masa dlm pantang, tanya die mana pil perancang yg elok....
die nasihatkan jgn ambik sebrg pi ...

tul ke
naper bidan yg mngurut haku suh amik pil...
dia kata x kan ada problm kalo pandai menjaga makanan terutama dlm tahun pertama lpz bsalin..
(yg nie..aku jaga sungguh..lantak la kalo ada kater apa pun.. heheheh...no ais..no mee, bihun, laksa..etc..yg sejuk2 tu..lum lagik masuk perut..)

dia suh gak amik jamu yg sesuai..aku mmg nak amik pil ni
dah 100 days dah hubby posa.. skrang dia tgh mengoda lak
bahaya oo kalo aku x jaga..sbb dr bidan yg mengurut, mak dan nenek haku.. kater.. aku ni mudah lekat...

ingat nak try mercillion dulu...

Pil Noriday

bercerita mengenai Pil Perancang ni.. nak bg info sedikit.. masa anak yg 1st lps jer abih pantang terus pi klinik jumpa DR tanya perancang aper yg sesuai..DR bg Mercilon.. makn satu pek ajer. tak buleh tahan ler.. bdn cpt naik..mcm dipam2... mmg ketara sgt... disbbkn mkn pil mercilon tu period pun tetap..so amik jln utk rancang sendiri... selama 2 thn lbh rancang sendiri..ntah mcm maner tersangkut..and then gugur semula... dlm beberpa bln lps tu berisi semula krn tarik period lari2 dan tak tetap.. melekat soranglg..alhamdulillah.. sekrg ni baby dah 6 bln dah... BF sepenuhnya dr awal hingga sekrg ni.. tp masuk ke bln 3 baru period dtg itpun krn mkn ubat utk turun darah.. lps tu DR bg Pil Noriday... ada 28 pil semuanya sekrg ni dah masuk pek yg ke 3... alhamdulilah.. maintain jer berat badn selama ini dan kini kemusykilan timbul plak pasai aku ader ter'miss mkn sehari jer.... gini..... minggu pertama bg pek yg ke 3 ni ok lg, mask ke minggu ke 2 tak semena2 aku terpaku seketika tgk pil utk hari khamis tak usik..padahal hari yg aku baru mkn adalah hari jumaat... so.. aku terpinga2 gak krn sangka ku mmg aku akan ke dapur utk mkn ubat tu seblm melangkah ke bilik tidur... mcm tak caya ajer aku..ingt aku teramik yg hari lain.. ish.ish.. hari sabtu ptg pi jumpa Nursekat sbuah klinik yg 1st pek aku beli tu.. nurse tu bg tau takper.. asalkan jgn 2 atau 3 biji yg tertinggal.. la ni..u terus mkn pil ni sekrg (yg yg khmis tu punyer..) and then mlm nnt mkn spt biasa... takder aper2... insyaAllah...
so.. bersyukur alhamdulillah aku dibuatnyer..

la ni hari ni aku cari info dlm internet ni pulak pasal pil perancang :

"Setiap pil mengandungi 21 pil. Cara pengambilan pil yang betul adalah :-
Mengambil sebiji pil setiap hari pada masa yang sama selama 21 hari berturut-turut.
Mula mengambil pil pada hari kelima haid.
Berhenti untuk tempoh 7 hari sebelum mula dengan paket pil perancang keluarga yang baru.

Sekiranya terlupa untuk memakan pil, makanlah pil apabila teringat tetapi tidak selepas 12 jam.

Sekiranya anda terlupa memakan dua atau lebih pil, anda perlu mengambil langkah berikut :-

Sekiranya terdapat pendarahan, berhenti mengambil pil dan mula dengan paket baru pada hari kelima haid.
Sekiranya tiada pendarahan, teruskan mengambil pil seperti biasa, tetapi anda perlu menggunakan kaedah pencegah kehamilan yang lain sebagai langkah berjaga-jaga.

itu adalah utk pil perancang yg cuma ada 21 hari ajer.. tp tidak yg utk 28hari sahaja..

jika forumer ada yg serba tahu ttg leh kongsi maklumat sgn sy.... kemusykilan sdg berlegar dlm pikiran ini... adakah sy perlu jumpa DR utk bertanya kn hal saya seblm ini...

Originally posted by kainbatek at 29-3-2006 03:40 PM

tul ke
naper bidan yg mngurut haku suh amik pil...
dia kata x kan ada problm kalo pandai menjaga makanan terutama dlm tahun pertama lpz bsalin..
(yg nie..aku jaga sungguh..lantak la kalo ada ...

awak bf ke tak? if mercilon, leh affect the breastmilk. kena ambik noriday for bf.

pernah amik minulet. tapi tak habis pun makan satu bulan tu sebab period jadi tak betul. darah kejap ada kejap tak de. dekat sebulan cam tu so berenti.

nasi sekarang ambil mercilon...(aku lupa la ejaan dia mcm mana)
baru ambil 3 hari
first day tu cirit birit skit, tapi skrg dah okay

saya amik suntikan for 2 months...kulit jd gebu...kira masa tuh kulit lawalah.glowing....tp tak syoknyer..selera tak ingat dunia...setiap bulan naik 2kg....pastu...darah kuar mcm paip pecah...6bln kuar darah since bersalin....(cian kat suami kena posa 6bln)hehehehehehe..pastu jumpa doc balik..amik yasmin....tp takde perubahan aper2...jerawat makin adelah...cumer berat makin turun jer....setiap bulan purata 2kg turun.....

Follow Us
Originally posted by Amiizaa at 3-3-2006 06:06 PM
nak share citer.....betul ker idak me tak pasti....wallahu alam

me pernah tanya mak bidan yg urut me masa dlm pantang, tanya die mana pil perancang yg elok....
die nasihatkan jgn ambik sebrg pi ...

mak bidan mcm2 petua...tanya bidan lain, lain lak suggestion nyer...kekekke....kena pandai2 pikir lah kan....kak faiza baper months dah?

Assalamualaikum....
kebetulan plak, me semalam baru jumpa Doktor bincang pasal nak tukar pil.. sebelum ni makan pil Marcilon, so nak tukar ke Yasmin. masa mula2 dulu makan Noriday, fuh! lama tak period.... alih2 ada isi, tapi nasib baik tak jadi coz me makan noriday... benda tu tak tahan, cuma 4 minggu jer. tu bahayanyer. bila i ask kat doktor dia cakap Noriday tak selamat sangat, dia masih boleh buat kita mengandung. pastu i tukar ke injection DEPO, i guna 3 kali jer... (9bulan) tapi siksanya period i jadi giler. sekejap ada sekejap tak ada, sampai i nak sembahyang pun confius. pastu doktor sarankan i tukar sebab maybe tak sesuai, i tukar ke Mercilon. ok memang ok, cuma berat badan i naik mendadak, dari maintain 42 kg, terus naik ke 49kg. tu yang semalam i c my doktor bincang ngan dia balik, dia syorkan i amik YASMIN. dia kata lebih selamat dan ramai doktor syorkan guna. berat badan tak naik dia cakap. tapi harganya RM43.

Originally posted by aliza0805 at 4-5-2006 04:11 PM
Assalamualaikum....
kebetulan plak, me semalam baru jumpa Doktor bincang pasal nak tukar pil.. sebelum ni makan pil Marcilon, so nak tukar ke Yasmin. masa mula2 dulu makan Noriday, fuh! lama tak p ...

kat tpt i hari tu doktor i cakap yasmin ni rm35. tak tau betul ke tak...

aliza,
camne bley tahu mende dlm perut tu dah 4wks? lps dah takde tu ada keluar darah ke apa?

me tak amik apa2 pil/suntikan utk merancang lagi ni..hmm
even tak period pun still bley pregnant eh

mula2 keluar darah, masuk hari kedua keluar seketul macam anak tikus yang baru beranak tu. i simpan benda tu i bawa p klinik doktor cek dia kata i gugur. kira punya kira tu yang tau dah masuk 4 week.
tapi leapsa tu i lebih berhati2,  i banyak jumpa doktor untuk pil yang i amik, kalau i rasa lain macam jer i jumpa doktor, takutla.

maybe lain klinik laiin charge dia kot, tapi klinik i p tu memang ubat dia selalu mahal. sebab dia sati2nya klinik yang ada kat situ
Originally posted by heidi04 at 4-5-2006 04:22 PM

kat tpt i hari tu doktor i cakap yasmin ni rm35. tak tau betul ke tak...

kesimpulannya kene tanya doc jugak la kalo nk amik apa apa

Originally posted by ViZieR at 5-5-2006 11:58 AM
kesimpulannya kene tanya doc jugak la kalo nk amik apa apa

seelok2nya macam tu lah gayanya, sebab takut ada pil atau kaedah yang tak sesuai dengan badak kita.

i dah makan gynera for about 4 yrs ... so far xde side effect .. good for ur skin .. period tip top cukup cycle 21 days .. normally bila i abis my 21 cycle , let say my last pill on thursday then the next monday my period datang ...

la nie saja2 gatal pulak pi tukar makan yasmin .. so far feedback yg i dapat kata this is the best pill .. paling kurang hormon ... dan yg paling penting no increase in body weight .. wallahualam ..

Reply #28 sleepingbeauty's post

i ada email kat sorang doktorni tanya pasal pill yasmin berbanding pil lain, dia bagi tau yang "YASMIN mengandungi PROGESTAGEN  yang berasaskan pada unsur 'diuresis'
tidak
mempunyai ciri2 minerokortikoid dan glukokortikoid yang
berkertelaluan,'dinyatakan' yang YASMIN tidak menampakkan kesusukan
badan
sepertimana pil2 yang lain, tetapi pada mereka Pakar
perbidanan,"kenaikan"
berat badan memang satu dari kesan pil(bukan semua pengguna akan
mendapatkan
kesan ini).
kalau berlaku juga kenaikan berat, baik kita cuba gunakan "alat dalam rahim'
seperti
IUCD-copper atau MIRENA
--
(dari DR.SHAH REZA JOHAN NOOR")

Reply #29 aliza0805's post

i pernah nak cuba guna IUD dulu tp my gynae advise bg wanita2 yg mempunyai tahap kesuburan yg tinggi (cthnyer me .. isyk), penggunaan IUD x digalakkan coz takut pregnant luar rahim ... bahaya ..

so utk lebih selamat .. telan jer ubat .. :ah:

Originally posted by sleepingbeauty at 9-5-2006 11:48 AM
i pernah nak cuba guna IUD dulu tp my gynae advise bg wanita2 yg mempunyai tahap kesuburan yg tinggi (cthnyer me .. isyk), penggunaan IUD x digalakkan coz takut pregnant luar rahim ... bahaya ..

...

masalahnya ubat tulah... selalu miss.... mesti ada yang lupa

Reply #31 aliza0805's post

masa i mula2 telan ubat dulu memang selalu ter miss ... sampai kena set alarm kat hp for telan ubat time .. hehe

ada satu lagi kaedah "Implanon" yg dia tanam hormon kat lengan tu .. i ade tanye kat DEMC cost about RM300++ tu utk tempoh 3 yrs ... tp rasa cam ngeri la pulak

nak up sikit thread ni..

ada apa-apa info lagi tak on contraception ni?

biasanya pil-pil tu beli di farmasi atau kat doktor? me dah 2 bulan ++ lepas bersalin, still tak start apa-apa method lagi ni.. risau jugak. tapi i plan to take the injection yg every 3 months tu. any opinion?