CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pikacun

[MERGED] Minta pendapat sama ada anak duduk asrama ok atau tidak

aku byk kenangan suka duka masuk asrama...dr form sampai form 5...

hahaha...
pengalaman nampak antu... pengalaman racing masuk dlm dewan makan sebab nak book ayam dan 1001 cite lagi laa

apa2 pon..ikut jenis budak laa... kalau species pandai gila pon kalau silap pilih kawan kat sbp tu..or suke berangan... or frsut menonggeng sebab bercinta ke apa, tak ke mana juga... sebagai mak kene pandai la buat keputusan

my years in sbp la yg byk influence idup aku....

-Something that does not break you will only make you-

Originally posted by Delifrance at 26-10-2005 01:27 PM

hahaha...
pengalaman nampak antu... pengalaman racing masuk dlm dewan makan sebab nak book ayam dan 1001 cite lagi laa

ap ...

eheh, sama la pulak pengalaman racing nk book ayam..MW pn masa sbp dulu camtu gak, ahakss... cucuk dgn garfu, cop ni aku punya, hahahahah....

setuju dgn Deli, pengalaman di sbp byk menyumbang kpd jatidiri MW...

yang kelakarnya..boleh hafal menu haritue makan aper..
kalau ayam tue memang penuh la dewan makan..
ahaks ingat aku sorang dok pi racing ker dewan makan tue....

bukan stakat racing ke dewan makan, tp nampak budak kelas lain kuar awal jek, mulalah bontot rasa mcm nak terbako..taakot ayam yg best kena kebass

:lol

terima kasih kerana banyak memberi pandangan yang bernas.

Originally posted by pikacun at 25-10-2005 11:37 AM
saja nak tanya pendapat you all mengenai duduk di asrama.  pikacun ada sorang anak duduk kat asrama tapi pelajaranya makin merosotlah sedangkan dia mendapat 5 A semasa upsr.

tak yahla duduk asrama, relation dgn family renggang,  duduk bawah katak tempurung (dunia luar kurang pengetahuan), nak belajar tuition skills like piano ke ke alat musik lain ke..tuition belajar pun tak leh.   Duk asrama tak leh kita nak kontrol sangat, aku duk asrama isap rokok umur 14 thn (pengaruh kawan kawan)  kesimpulannya hampeh ler duduk asrama nie.. bercakap dr pengalaman aku ler

Follow Us
Originally posted by AD8564 at 26-10-2005 06:22 PM

tak yahla duduk asrama, relation dgn family renggang,  duduk bawah katak tempurung (dunia luar kurang pengetahuan), nak belajar tuition skills like piano ke ke alat musik lain ke..tuition bel ...

ahaksss ape pun terpulang pada diri.. takleh nak salahkan org lain gak... macam aku.. geng ramai je isap rokok.... tapi aku jadi tukang jual jer... muhahahahaha kayo pakcik.. kalo kat luau dieorg beli 20 sen sebatang .... work days aku jual 50sen sebatang.. sebab kompom derang tak leh nak kluar beli... kalo hari minggu kena jula murah sikit aaaa 40 sen sebatang :cak:

Originally posted by Delifrance at 26-10-2005 01:27 PM

hahaha...

ap ...

racing sebab nak book ayam ni memang biasa sebab tu je lah lauk yg sedap satu lagi sebab nak ambik lebih muhaha.. tu lom masuk ponteng prep sebab nak tengok Juara Lagu

hafal menu mmg no satu.. siap tertuang kelas kimia.. aku ingat cikgu tak de hari tu, tau-tau cikgu tu kirim salam kat aku, yg aku dah beratur kat dewan makan.. MUAHAHA

isaura This user has been deleted
Sori me tak sempat go through all the postings. Nanti  baca kemudian.

Just nak selitkan pandangan Dr. fadhilah Kamsah yg pernah

me dengar.  Dia kata anak2 sebaik2nya jangan hantar dok asrama awai2

terutama sekali anak lelaki.

Bagi is, pada usia 13 tahun lepas UPSR tu biarlah dia duduk rumah,  membesar depan mata kita.

Senang sikit nak monitor apa aktiviti dia setiap hari.

Bila dalam kesusahan dlm pelajaran whatever, biarlah kita parents ni orang pertama yg meleraikan

kekusutan dlm diri/jiwa dia. Secara tidak langsung ikatan kekeluargaan dan keakraban tu terjalin erat.

Kalau duduk asrama, bila dalam kesusahan, he would turn to his friends.

Kalau kawan yg baik alhamdulillah. kena kawan2 yg nakal2  buat pening kepala kita ja di kemudian hari.

By the time he's 16  lepas PMR, boleh la hantar dia duduk asrama esp boarding school yg bagus2.

Banyak perkara dia boleh belajar e.g. berdikari, pendedahan awal tentang persaingan yg bakal wujud

di peringkat yg lebih tinggi sebab duduk di kalangan the best, guru2 yg penuh dedikasi etc.

My two cents plus experience...

Sebelum reject or accept anak masuk asrama nih.. tanya dulu dia nak ke tanak masuk asrama? Kalau nak kenapa? Kalo tanak kenapa? Reason kena lah rasional sket.. kengkadang anak2 nih tanak masuk asrama sebab dah biasa berkawan dgn budak2 kat kawasan tmpat dia tnggal. Kalo dapat kawan bagus, oklah.. Kalo kawan tu influence ke arah yang tak patut?? Macam adik aku yang ke-4 and 6, tak masuk asrama and selalu ikut kawan2 keluar.. last2 SPM tak pass. Kalo memang anak tanak masuk asrama and kita tanak paksa takut dia memberontak, then kenalah cari jalan make sure kengkawan tak pengaruh dia cthnya get to know the frens, get to know the fren's parents and ambil tahu ke mana anak2 kita pegi. Dari segi pelajaran plak, sentiasa lah tanya perkembangan such as dah siap homework ke, ada subjek yang dia susah nak catch up ke..
Adik lelaki ke-3 and ke-5 aku masa form 1-3 sekolah dekat rumah, prestasi biasa2 je... Tapi masa form 3 mak aku tekankan sket derang belajar, dapat result PMR ok.. form 4 masuk asrama sekolah teknik terus jadi bagus dari segi pelajaran and ko-ku, now yang ke-3 dah keje pun aft dpt diploma UiTM yang ke-5 tgh sambung degree plak kat KUITHO(dua2 engineering major ). Lepas masuk asrama nampak le they all tu bertanggungjawab sket. Tapi adik2 lelaki aku yang ke-4, 6 and 7 sumanya tak masuk asrama, sumanya ikut kengkawan and takde disiplin belajar and sumanya tak fikir pasal future... Yang no 4 tak pass SPM , keje asyik tukar2. Yang 6 pun sama, apply institut sana sini tak de apa2 lagi.. Yang ke-7 nak amik SPM tahun ni  tapi takde tanda2 nak belajar sungguh2... Padahal masa tahun exam (PMR and SPM) semua adik2 aku nih memang mak aku dok ingatkan suruh belajar. Aku tgk memang ada beza adik2 aku yang dok asrama and tak dari segi being responsible person and thinking about their future..

Aku plak?? Hhhmm.. memang produk  asrama dari form one sampai universiti... Masa form one memang aku nak masuk asrama sebab nak jadi independent plus kesian tgk parents yang membesarkan ramai adik-beradik.. Bila masuk asrama plak, mix the right frens.. Frens yang buat kita semangat nak belajar.. kalo tak buat revision pun at least ada fixed time masa prep class utk buat homework, secara tak lansung study gak le tu... Minus point is memang zaman sekolah menengah rasa agak renggang sket ngan family and byk share problems ngan frens. Tapi time tu je.. lepas SPM buat A-Level kat PPP ITM Shah Alam, duduk asrama tapi rumah kat PJ je so weekend balik selalu, so relationship with family ok semula, masuk Uni pun duk asrama tapi kat Kajang je, balik selalu gak..

Ada cousin aku memang bagus dalam pelajaran.. tapi bila masuk asrama kena buli/pukul ngan senior so keluar asrama masuk sekolah harian biasa.. tapi sebab ada kesedaran and mak sedara aku jaga betul tang pelajaran and his frens, dapat result cemerlang gak PMR and SPM and now tgh belajar kat UIA.

So, kesimpulannya, masuk asrama atau tak, ada pros and cons... sebenarnya terpulang pada diri anak tu sendiri sama ada dia ada kesedaran untuk berjaya and whether dia pikir pasal future dia ke tak? Kalau dalaman tak kuat, masuk asrama ke, sekolah kat rumah ke.. tetap ada pengaruh rakan sebaya.. Kalau ada cita2 nak berjaya, sekolah asrama ke, sekolah harian biasa ke.. still boleh dapat result cemerlang.. Kalau takde plan for the future, pegilah tiusyen semua subject pun, tak cemerlang jugak sebab takde arah tujuan hidup... Tu saja my opinion..

asrama mmg pengaruh kawan2 ni hebat....
alaaa... kat umah pon boleh terpengaruh jugak...

setuju dgn helang merah...
kene gak tanya anak kita...dia nak ke tak nak....
kalau aku mmg tak nak paksa

Camel_JB This user has been deleted
Originally posted by zacko_inc at 27/10/2005 07:41 AM

ahaksss ape pun terpulang pada diri.. takleh nak salahkan org lain gak... macam aku.. geng ramai je isap rokok.... tapi aku jadi tukang jual jer... muhahahahaha kayo pakcik.. kalo kat luau dieorg ...

ni rupenye kije ko ye zack...dr sekolah sampai ke tue, cari duit tepi memanjang....lol:lol

aku 4 beradik sume sek asrama dr form 1... adik aku yg last je mak aku kuwarkan after form 3 sebab mak aku tgk dia ni kurang focus sket.. lagi pon mak aku dah pencen mase tu sok leh la tgk2 kan dia and check dia buat keje skeolah dia

yg laki2 lagi 2 org tu... sorang junior owen..sorang mc.... walaupon rapat dgn kawan2, tp tetap rapat dgn mak ayah... bile sesekali balik umah mmg riuh sebuk nak cite kat sekolah dorang bile bukak pose makan apa itu ini..mak bapak aku mmg syiok gila kalau sume org ade kat umah time tu la nak demand lauk best2...

walaupon adik2 aku sume abih belajor jadi engineer (yg kecik baru spm..eheh).. aku takde la nak kata bagus gila boarding school ni..ikut korang la.. ni sume rezeki...sepandai2 mana pon anak kite...kalau ade halangan kat mana2, silap berkawan ke apa, kalau nak lingkup..lingkup gakk..

tp aku laki bini.. kalau anak dpt offer masuk asrama... kitorang on jek.. pasal laki bini sbp.. ngeh ngeh ngeh..biar rase hidup susah kene basuh baju macam mak pak dorang dulu

i pun product sbp. bila ingat2 pasal kat sekolah...syok rasanya. mine was a non-coed, so tak de masalah2 cinta2ni, except that dok bertulis2 surat dgn boys from also non-coed schools. we all ada session tgk wayang kat sekolah, itu i ingat! belum pun habis dinner, semua dah get set ready to berlari dgn hebatnya gi book tempat. semua bawak kain2 batik for alas. i rasa ni once in 2 weeks kot. nak dapat keluar punyalah susah eventhough kita sekolah betul2 opposite
pwtc. 3 kali sepenggal je, tu la bermalam, tu jugaklah utk shopping. memang kalau tgk luar pagar tu macam rasa sayu aje! tapi kalau parents visit, wahh...cekikan bukan main lagi ditunggu. macam kebulur semacam je sorang2. n yg best, if 31st august, sure participate nye kat padang merdeka tu. i pulak band member, so selalu la keluar buat show. masa tu la intai2 boys yg kat luar! softball player pulak, so dapat la juga jumpa budak VI, St John's, CBN, Kuen Cheng.

Originally posted by Delifrance at 28-10-2005 11:34 AM
aku 4 beradik sume sek asrama dr form 1... adik aku yg last je mak aku kuwarkan after form 3 sebab mak aku tgk dia ni kurang focus sket.. lagi pon mak aku dah pencen mase tu sok leh la tgk2 kan dia ...

Ko memang brutal la deli.aku gak yg tak nak anak aku jauh pada aku..biarlah dier dok umah ngan aku..aku akan lepaskan bila diorang dah  form 4 jer....Tapi betullah boleh nak bagi anak dok asrama ni cuma parents kena pandai tengok anak la..jangan biar jerk anak tu..kang dari pandai pun boleh jadi tak pandai..

Aku pun produk SBP drp. form 1 sampai form 5. Betul ape dr. fadzilah tu cakap. part yg jgn masukkan anak ke asrama awal sgt esp. yg lelaki..aku rasa kalo pompuan okay jek masuk sbp awal..influence dia (yg buruk2) kurang sket kalo nak dibandingkan dgn yg laki2..level of maturity budak lelaki lambat sket. kalo yg bernasib baik, muka yg come2 n buduh2 sket, ramai lah abang2 nak 'protect'..tapi kalo muka yg jenis brutal, dtg drp bandar, anak org kaya plak..sure selalu kena buli tu..tapi tak buleh nak cakap gak...my in-laws...dua2 lelaki, masuk asrama okay jek..cemerlang lagi walaupun depa ni kat ghumah jenis yg tak pernah buat kerja ghumah. muka pun ala2 nerd jek tapi depa okay..survived. my adik-beradik pun 4 out of 5 msk hostel...me n sis no. 3 msk since form 1. sis no. 1 and 5 msk time form 4...sumenya survived dan jadi manusia sempurna..alhamdulillah...

Cuma my mom pernah komplen..dia slow-talk dgn gua masa dlm kelambu time cuti sekolah..dia tanya kenapa gua dah berubah perangai since msk asrama...gue jenis malas nak layan emo-emo punya talk..terus purak2 tido..ntah laaa..kalo mak aku ckp macamtu, aku tak tau apa yg berubahnya..maybe, aku tak membesar dpn mata dia..so bila sesekali aku balik n berperangai sepertimana aku, parents susah nak terima..esp bila kat hostel, aku digelar minah laser...namun begitu, SBP telah membentuk aku menjadi manusia yg berani...independent...dan byk yg positif...so pakcik makcik...kalo nak masukkan anak ke SBP...timbang2kanlah!

isaura This user has been deleted
Originally posted by Delifrance at 28-10-2005 11:34 AM
tp aku laki bini.. kalau anak dpt offer masuk asrama... kitorang on jek.. pasal laki bini sbp.. ngeh ngeh ngeh..biar rase hidup susah kene basuh baju macam mak pak dorang dulu  

Aku dgn laki aku sbp jugak :cak: Tapi lepas PMR baru masuk sbp.

Pengalaman aku dulu time tak de air, pagi2 pukul 4.30  pi mandi kat

bilik air di bangunan kelas. mandi tandas guru.

pas tu ada la yang tertinggai bra+panties kat tandas guru

wakaka.....takde air tu biase laa
pagi2 bute menggigil pegi mandi kat bgn kelas (1 gigil sebab sejuk..1 gigil sebab takut hantu)

ptg2 pulak jenuh ngangkut air dr admin buildings..turun tangga pegi area dorm..pastu angkut naik tingkat 3... wakaka..elok2 air tu sebaldi penuh bile nak mandi dah tinggal setengah..

satu soklan : kenapa sekolah aku mesti takde air time2 exam eh?? ade hantu yg jaga tangki air ka?

better bawak balik anak...maknanya dia tak serasi....bagi kasih sayang puas2 dulu...then bila dah rasa dia mmg pandai buat keputusan sendiri yang baik untuk dia dan keluarga...baru lepaskan...tak rugi...malah lagi bagus tengok anak membesar depan mata dan terlibat dalam setiap perkembangan perjalanan hidup remaja anak........

p/s pendapat satu sen saya......