CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pikacun

[MERGED] Minta pendapat sama ada anak duduk asrama ok atau tidak

Originally posted by sherrina at 10-12-2006 08:38 PM
based on pengalaman dan pemerhatian sherrina, form 1 terlalu muda utk ke asrama. Unless mmg anak tu jenis lasak dan berdikari.  Jika tidak, beri tempoh 3 tahun utk develop skills dan hidup berdikar ...

:setuju:
if boys time 13-14 nih ler time nk membentuk diri...byk yg start smoking ikot abang2 senior, yg gay etc..etc....nauzubillah...if girls ok sket sbb akak2 senior pun paling kuat kes panjat pagar jer :bgrin:

girls ni one thing bagus ialah once ada sorang atau dua yg tegas, berdisiplin...yg lain2 senang nak ikut. But boys dengan ego dan segala macam, umur2 mcm ni kalau tak diberi perhatian, rosak. ada juga yg born lembut, mcm my bro. sebab tu kami tak kasi dia pegi asrama umur form 1. masa form 4 baru pegi itupun kita kene amik tau le sapa kawan2 dia, dan sebagainya. kami tak kongkong dia cuma slalu kasi nasihat supaya tak terjebak dgn mende2 pelik yg menjadi larangan agama. Org mcm dia senang dibuli orang. Alhamdulillah, la ni dia dah habis degree. Dah independent dan boleh jadi leader. Cuma tang kelembutan tu payah sket nak ubah, tapi pelik budak2 pompuan suka plak kawan ngan dia.

Anyway, ibu bapa jangan jadikan asrama tempat 'pembuangan' anak2. Cuti aje baru jenguk amik mereka, tanya khabar. Risau gak tgk trend anto anak asrama dan serah 100% kpd asrama utk jaga dan didik anak tu. That's absolutely wrong.

makpak aku tiap2 mgu dtg jenguk anak kat asrama.. bukan kitorang je, abis kawan2 sumer tumpang 'bermanja' hehe.. kalau bawa makanan tu mmg tupperware besar, kalau beli air mesti utk sumer org..kdg2 masa nk ulor $ tu pun ada gak tumpang sama hehe..dpt sorg singgit pun jadilah.. padahal makpak aku bukan kaya raya tp derang kesian tgk budak2 dok asrama..
aku rasa tu pun one of ways nk kenal kawan2 anak kan..bila baik ngn kawan2 anak, derang pun respek kita as parent. mcm kes adik aku curi2 bw hp ke asrama tp tak ngaku, kawan dia kol mak aku bgtau..

Mac sekarang cuma ada lagi 17 hari lagi dapat bermanja dgn anak sulung yang akan masuk asrama tahun depan.

Tengah kumpul do's and dont's, perhubungan antara dia dgn family dan antara dia dan adik2 in the future. Mac suruh dia simpan buku2 Form 1 yg dia dok baca and buat latihan and suruh dia spend time dgn adik2......

Siapa ada lagi tips dan info for a smooth transition?

Originally posted by macademia at 22-12-2006 08:51 AM
Mac sekarang cuma ada lagi 17 hari lagi dapat bermanja dgn anak sulung yang akan masuk asrama tahun depan.

Tengah kumpul do's and dont's, perhubungan antara dia dgn family dan antara dia dan adi ...

dia dapat ke MRSM mana Mac?  Tahniah....

dapat SBP la kak Fie..... result mrsm keluar bulan Feb nanti....

Follow Us
that's good...bawak dia jalan2, suh dia spend more time ngan family. Sunway Lagoon would be fun....:bgrin:

sherrina.... sunway lagoon.... adik2 dia yg lebih nanti... heheh....

buat masa ni mac keluar dgn dia everyday sebab nak cari barang2 keperluan dia nanti.... terus have quiet lunch/makan dgn dia.... senang nak slow talk camtu.... malam2 pun dah tidur dgn mac... hehehe...  hubby busy and slalu outstation 2-3 minggu ni.... Last edited by macademia on 28-10-2012 01:18 PM

I bet you will missed her a lot. Usually anak2 relak aje, mak2 yg lebih2....:lol

Betul sesangat sherrina. But I'm determined to make sure I'm not possesive of her bila dia dah masuk asrama nanti.... taknak jadi macam parents yg every week dok terpacak kat gate asrama....

Originally posted by macademia at 27-12-2006 08:26 AM
Betul sesangat sherrina. But I'm determined to make sure I'm not possesive of her bila dia dah masuk asrama nanti.... taknak jadi macam parents yg every week dok terpacak kat gate asrama....

oh yes dont.  Kalau the reason you let her go sebab nak dia independent then biar dia biasa not having you around tiap-tiap minggu.  

Sekolah in different state ke Mac?  Mac bukan kat KL kan?

hehe kak fie.... 5 mins drive..... lagi jauh sekolah rendah dia dari rumah mac..... hehehe

Originally posted by macademia at 27-12-2006 01:53 PM
hehe kak fie.... 5 mins drive..... lagi jauh sekolah rendah dia dari rumah mac..... hehehe

heh.heh...  sekadar sekangkang semut saja rupanya...  OK lah hopefully Mac and daughter tak delah rindu-rinduan terok sangat sebab langit kat atas tu sama saja...

SBP mana tue mac? ecewah..bz bodi nak tahu pulak....ehehehe

ala.... takyah la beritahu..... hehe.... dunia ni kecik tau......

saya kali bulih nak jugak anak2 saya masuk boarding school....but not as early as 13 years old.......maybe lepas PMR .....

macam adik badik saya  from 10 siblings....2 orang jer yg dok MRSM..tu pon masuk masa lepas PMR....but yg lain2 (including me) yang tak masuk boarding school pon still doing well in school....straight A's jugak.....masuk U jugak....in fact...10 org adik badik....8 dah masuk U....yg nombor 9 baru hbs Ausmat ...tahun dpn nak fly ke Adelaide, yg bongsu tunggu SPM....yg ni dok mrsm la....

yang penting kehendak anak2 kena tanya juga.....

[ Last edited by  hairanaz at 28-12-2006 04:17 PM ]

aku and dua adik aku masuk asrama mase form 1

ayah aku dtg kl every weekend for the 1st two months.. rindu gila kat aku tuh sanggup drive 4 jam dr hometown to my school.. hehehe syiokk

kadang2 tak cakap pon nak dtg tetibe je muncul kat kantin sek ..ade sekali bawak durian penuh boot kete dia suh pi 'kenduri' dgn kawan2... dia tanak kawan2 aku malu nak makan dia dok jauh2 bawah pokok sambil baca suratkhabar...

adik aku sorang tu jauh sket kat perak nun so mula2 dia gi tgk sebulan sekali then berbulan2 sekali lah...

apa yg kitorang 3 beradik tunggang terbalik kat sekolah SBP tu sume la yg shaped all three of us into who we are now... alhamdulillah..

and thanks to our parents too who have been so committed..

so go sbp go...  heh heh

hehe..Deli..Deli... Aku pun masuk SBP dr form 1...cuma parents aku datang dua kali je setahun... masa hantar awal tahun ngan balik akhir tahun.. Lima tahun akau kat sana 10 kali jer lah diorang datang...Memang berdikari abislah..Pendapat aku parents kena selalu gi jenguk anak...tanyalah gak masalah yang ader..sebab masa umur 13 tu sebenarnya tak cukup dewasa lagi...Sedih bila weekend tu tengok parents orang lain datang..Pengaruh kawan2 ni kuat..masa ni lah peranan parents tu penting...bab study tu pada aku terpulang pada individu tu sendiri..belajar kat mana2 pun kalau rajin .Insya-Allah berjaya...cuma bila dok kat SBP ni merit tu lebih sketlah..Aku cam Kfie akan masukkan anak kat boarding school masa form 4 (kalau ada rezeki anak aku)..

Originally posted by hairanaz at 28-12-2006 11:28 AM
saya kali bulih nak jugak anak2 saya masuk boarding school....but not as early as 13 years old.......maybe lepas PMR .....

macam adik badik saya  from 10 siblings....2 orang jer yg dok MRSM..tu  ...

tabik spring kat parents ko.. esp your mom yg melahirkan 10 org anak2 yg bijak2 belaka....

:hatdown::hatdown:

Originally posted by owencute at 28-12-2006 04:30 PM
hehe..Deli..Deli... Aku pun masuk SBP dr form 1...cuma parents aku datang dua kali je setahun... masa hantar awal tahun ngan balik akhir tahun.. Lima tahun akau kat sana 10 kali jer lah diorang dat ...

anak2 aku nanti suka ati laa nak sekolah mana pon

tp..... kalau sekolah dekat2 dgn aku lagi aku suka kot..

hahaha anak sket nak berjauhan2 ni kang sunyi plak
tak tau la kot2 pas ni kuwa lagi 3 ke 4 ke..
heh heh heh