CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: April

Tolong! anak addicted dgn game!

April, yang penting april janganlah stress out sangat.  Bila stress out memang tak boleh nak pikir apa yang patut di buat.  Jangan sampai break down pulak.  Akak faham ..anak-anak ni memang menguji kesabaran sesangat  Semua parents melalui pengalaman yang sama...tak de nye smooth sailing... You are not alone out there okay?  Yang penting sekali jangan lupa berdoa pada Allah supaya dimudahkan usaha kita dan dilembutkan hati anak.

Kalau Aja dah hangin satu badan, ayat standard yg akan kuar ialah:

"SUSAH SGT KE NAK DENGAR CAKAP MUMMY? NAK MUMMY CAKAP DENGAN HANGER SEKALI KE? KALAU DAH SUKA SGT DGN HANGER, NANTI MUMMY KASI BETUL

Betul la aja.  Kalau nak tahu cara kita cakap/marah kita dengar cara anak kita..selalunya mesti sebijik macam kita.:cak:

Originally posted by KakFie at 1-3-2006 07:53 AM
Betul la aja.  Kalau nak tahu cara kita cakap/marah kita dengar cara anak kita..selalunya mesti sebijik macam kita.:cak:

hahahah....betul tu kak fie...my 2nd daughter really took after me bila dia marah...espceially bila dia marah kat adik dia...ahahhah.cam lihat cermin aje...

siap ngan mata dibesarkan....ngan muka kerut...aduhhhh..

no jgn pukul sebab kalau u pukul anak kita balik yg akan menyesal.

But u have to draw a timetable and get them responsible with the timetable drawn.

ada sat pakar kanak2 dalam tv ada mention....

why kanak2 sekarang, bertambah masalah sosial dan banyak kelakuan tak terkawal????

Lack of discipline, ibubapa terlalu manjakan anak....

mat salleh approach psychologically, while it works well in theory but see the reality...banyakkah anak mat salleh yang hormat mak bapak derang?????

i just dont get it...why we must feel regret when pukul our anak????

Rate

1

Follow Us
Originally posted by akubest at 1-3-2006 03:04 PM

why kanak2 sekarang, bertambah masalah sosial dan banyak kelakuan tak terkawal????

mat s ...

to me merotan is still a method of disciplining, dan pekara ini adalah tidak terlarang sekali dalam islam..dibolehkan merotan utk tujuan menajar yakni mendisplinkan anak2..(shh..isteir pun dibolehkan utk diswing oleh suami yer kan)...

dan ada tempat2 di tubuh badan kita yagn dibolehkan untuk dirotan..

merotan jugak adalah salah satu dari cara saikologi dalam mendisplinkan anak2.

Rate

1

mat s ...

depends on how you being bring up by yr parents.  kalau yr parents jenis yg suka memukul anak bila anak buat silap maybe u will feel nothing lepas pukul tu.

but in my case my parents never pukul i even i buat salah so for me bila dah ada anak nie i tak mungkin akan jentik sekalipun.

kalau anak i buat salah i just bagi dia nasihat ataupun tak bercakap for a few moment.  by doing this alhamdullilah so far so good.  Perangai anak pun tak akan kasar/rude.

dan akan hormat kat org.  one more thing dia akan lebih hormatkan kita kalau kita tak memukul mereka.

But again depends on individual cara maner nak buat/hukum.

Budak nie budak kecil so u pukullah macam maner pun diaorang tak akan melawan so i tak faham macamana ada parent yg sanggup pukul anak padahal kita tahu yg budak tu kecil pemikiran pun tak matang lagi.

jadi pukul pun syok sendirilah.  penat2 bela anak, salah sikit pukul.:agr:

Rate

1

well, i hv to admit, i did rotan my kids. tapi rotan untuk mengajar lah. dan tidaklah setiap kali melakukan kesalahan akan dirotan.

sebelum rotan, i nasihat, beri tahu buruk baik sesuatu kesalahan yang telah dia lakukan, dan jelaskan pada mereka why i should beat them, and ensured them, I love them a lot.

I do asked them, what and how should i punished them, or is it fair for them to be punished.  They reasoned out. THey chose what to be done.

Apa pun, rotan is always the last resort, dan after nasihat dan nasihat dan tegoran demi tegoran.

Rate

1

Originally posted by kerang_busuk at 1-3-2006 03:28 PM

depends on how you being bring up by yr parents.  kalau yr parents jenis yg suka memukul anak bila anak buat silap maybe u will feel nothing lepas pukul tu.

but in my case my parents never p ...

oo...ok...kira samalah kita....

i pon tak paham kenapa mak bapak tak PUKUL anak.....:stp::stp::stp:

Originally posted by Sweetmama at 1-3-2006 03:21 PM

to me merotan is still a method of disciplining, dan pekara ini adalah tidak terlarang sekali dalam islam..dibolehkan merotan utk tujuan menajar yakni mendisplinkan anak2..(shh..isteir pun di ...

that is what Im saying.....!!!!!

it is only hypothesis which needs to be tested....

cuba ko tanya skett kat rehab...kat umah amal( utk anak2 dara yang mengandung, buang anak etc)....sekolah budak2 jahat.....

lagi bagus pegi tempat orang2 tua...yang campak mak pak kat sana...bape percent yang pernak pukul anak.....dan yang tak pernah pukul anak....

then bole terimalah.....

i agree dgn you, bg i x semestinya dgn memukul atau merotan bole dpt apa yg kita nak. i x berani nak komen sgt sbb anak i pun masih kecik lagi. tp bila teringat ada kawan sekolah  i dulu mak pak jenis yg akan keluar rotan bila buat salah. sikap dia bukan makin elok but makin kasar dan agak rude orgnya. bila dia dah besar berumur cam i ni,  dia tak ingat mak pak dia. sbb katanya dia ada rasa dendam dan benci. pasal rotan lah dia dpt scar kat badan dan kaki dia. psl rotan dia hilang tumpuan pd pelajaran. bukan kerana rotan tuh buat dia lagi takut kat mak pak tp buat dia rasa terluka dan sedih sbb dia kata tak penat2  mak dan bapak dia merotan.

Bila dia tgk keadaan i dgn my parents berbeza dgn dia..dia cemburu sbb dia kata ngape mak pak dia x mcm my parents..asik main rotan ajer, so communication dorg pun dal . So kat sini ada baik dan buruk jugak impak dr kena rotan ni. Tak semua jugak yg dpt positive efek dr kena rotan.

Ttg I pulak, my parents tak pernah rotan, paling kuat pun kena marah tp alhamdullilah.. kami adik beradik tak pernah lupa mak abah. tanggungjawah tetap jalan w/pun dah beranak pinak. so in my case i x pernah lagi rotan anak i. Bila dia buat perangai, plg kuat pun i ugut2 dia, mcm next time Mama x nak beli lagi lah. ryan tak dgr cakap mama.. atau me buat tak tahu dia cakap apa..dia jerit ker..dia panggil ker i buat dek.. lepas tuh mesti dtg kat i and say..sori mama, my fault,  ryan sayang mama... ..syahdu den dgr...

Rate

1

Anak I addicted juga dengan PS2 ni... Sekali dua  kita cakap tak dengar rotanlah jawabnya. Itupun the next day dia buat lagi . Lama2 I ambik rotan duduk tepi dia..suruh dia main sampai jemu tak makan tak minum...sampai tertidur depan tv.Tidur pun I kejut suruh dia main jugak.  Sampai mata dia naik berbinau tu....Akhir dia peluk I minta maaf & minta belas kasihan utk. off PS2.   Alhamdulillah sekarang dia dah tak peduli lg. dengan PS2. Sekali-sekala aje kalau dia rasa teringin .  Itupun bila homework dah habis.   Dah dengar cakap dah....

Rate

1

Aja pun seumur hidup tak penah kena piat apatah lagi dirotan dek parent.. kena marah tu biasalaa.. tapi alhamdulillah kita masih dengar & hormat apa mak ayah ckp.. Tapi mcmana parent kita traits kita dulu tak boleh dijadikan benchmark utk kita educate anak kita sekrg.. Cabarannya berbeza.. Cara pun berlainan.. Sekrg kita dah byk pendedahan tentang kes gejala sosial, cabaran anak di zmn millennium dsb..

Kita mmg perlu kpd pendekatan psikologi.. Rajin bersembang dgn anak

Rate

1

Originally posted by ButterCup at 1-3-2006 04:36 PM

i agree dgn you, bg i x semestinya dgn memukul atau merotan bole dpt apa yg kita nak. i x berani nak komen sgt sbb anak i pun masih kecik lagi. tp bila teringat ada kawan sekolah  i dulu mak  ...

Personally akak rasa situasi your friend tu berlainan.  Itu tak boleh buat panduan bahawa merotan tu tak bagus.  The fact that dia kata BOTH parents dia TAK PENAT2 merotan menunjukkan there is something wrong with the family.  Ada masalah dalaman lain dalam keluarga diorang.  Itu pun kita kena tengok jugak.  Parents yang waras tak akan resort to merotan je sepanjang masa.  Itu menunjukkan both parents and children bermasalah.  Dan komunikasi antara diorang hampir tiada.

mat s ...

Hmm...mengingatkan akak pada seorang tua di Australia yang walk around one of its major cities (tak ingat...Brisbane kot) dengan membawa rotan.  Dia kempen supaya ibu bapak balik kepada caning as a way untuk mendiscipline anak-anak.  Pendapat dia masyarakat dia dah jadi hancur sebab ibu bapak sekarang terlalu manjakan anak.

Oooo....barulah akak tahu yang mat salleh dolu-dolu pun cam mak bapak kita dolu-dolu jugak.
:hmm:

Alaaa...

Originally posted by April at 27-2-2006 09:08
susahnyaaaa nak control. asik main tak ingat nak makan minum. homework apa tah lagi. lgsung tak nak usik. Nak mandi pun kena berperang dulu dgn dia. Nak tidur pun dgn game jugak. Nak dirotan tak sa ...

Senang jer tu... Syaratnya kena tegas sket lar... Kalau tak sampai hati nak rotan... Ambek jer game tu... Jangan kasi dia main unless dia selesai wat hapa yang disuruh... Mandi ke... Homework ke... Bla bla bla... Bila selesai tu semer baru bagi balik main... Anggaplah ia sebagai ganjaran...

Memang lar tak sampai hati nak rotan terutamanya masa dia kecik lagi ni... Tapi kena ingat jugak... Masa kecik ni lar nak ajar disiplin sama dia... Bila dah besar tarak guna dah...

Kalau tak silap aku Lokman pernah menyarankan agar kita mendidik anak kita mengikut zaman... Mungkin memang kita tak perlu rotan pun dia... Cakap dengan cara baik... Guna psikologi sket ke... Yang penting tegas... Tu jer... Walau bagaimanapun bagi aku rotan adalah tetap sebaik baik guru...

Jizzz... Klong! Klong!

Rate

1

...biasalah nie...game pon masih baru...so..masih kemaruklah nie...but then...kalau ko tak hentikan bley addicted trus...heh...

...ko kenalah tegas sikit...kalau ko bijak...tak payah pakai tangan pon...the thing is...communication ngan anak2 very important...work things out so that both parties happy ngan outcome...anak2 aku pon dulu addicted abis ngan ps2 nie...but then we had to pull them aside and talked to them...so...we draw a line for them...when to play and when not to play...and what will be the punishment kalau dorang break the rules...and what will be the reward kalau dorang stick to the rules...macam aku dulu...siap warning...kalau break the rules...ps2 nie trus aku sedekahkan kat orang...kalau stick to the rules...every once a month akan aku belikan game baru yang dorang pilih...so now...only weekends jer dorang bley main ps2 nie...weekdays plak they are not allowed to touch this game...and when weekends come..they have to make sure that their homeworks are done before they can even touch this game...heh...so far so good...heh...

...tang disiplin ngan rotan nie semua...memang fav aku..ekekeke...but...my other half plak prefer to talk to them...dia tak pernah rembat budak2 nie...yang rembat dorang aku lerrr...but skarang...dah lama dah aku tak rembat dorang...perhaps dorang nie dah makin besar...so...aku pon opt to reasoning ngan dorang jer...mana2 perlakuan dorang yang aku tak happy...aku call and have a talk ngan dorang...aku tak lah point out their mistakes terus...instead...aku tanya balik kat dorang agak2 apa salah dorang yang buat aku slow talk ngan dorang nie...most of the time...dorang tau apa kesalahan dorang...hehehe...pastu aku tanya balik...patut tak kalau aku punish dorang??...and what kind of punishment yang agak2  patut aku jatuhkan???...

...but...most of the time...aku kasi chance kat dorang...aku akan kata...well...this time i let u off the hook...but kalau lagik satu kali bikin...i will punish u guys...and yes...kalau dorang repeat lagik kesalahan tu...aku punished dorang ngan hukuman yang dah dijanjikan....ekekeke...

Rate

1

betull..jgn dipukul, nanti pendendam jdnya..isif takder pengalaman lagik sebab anak isif kecik lagik tetapi isif rasa bagus sebenarnya budak suka main game, kembang minda..tp kalau berlebihan mudarat jugak kan...cuba laa bawa berubat...cam baca doa2 kaa hembus dekat air.. doa pelambut hati..doa tuh ada dalam buku perubatan islam, cuba cari...minta anak dilembutkan hati dengar kata..manalaa tau kan!! insyaallah!!

Rate

1