CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: OD

WHIPPED/LIGHT/HEAVY/FRESH/DOUBLE CREAM

Reply #40 pinKy180's post

fresh cream chemp selalu pakai whipping cream tu saja....
atau yang ada tulis pouring cream, brand tak ingat.....

kalu baking cream tu plk cemaner? bulih kita guner wat topping?kalu whip bulih jadik kental ker?

Bagi saya, klau nak buat topping @ filling kek saya lebih suka guna non-dairy whipping cream
sbb mudah & xde masalah nak whip, hasil pon cantik je.
X suka guna dairy whipping cream sbb leceh nak whip & hasil tak berapa cantik mcm non dairy.
Saya guna brand Rich.

Assalamualaikum,

Nana nk tanya sesapa yg sudi, kalu kita nk buat sponge cake lapis dua yg cenggini , krim dia tuh kita pakai cream apa? mlm tadi nana buat pakai whipped cream yg dah lama beli. bila bukak kotak dia mcm beku lak, seketul keluar pastu baru dia mcm cair skit. then baru nana pukul ngan gula halus. tapi kan tak kental langsung. bila dah lama putar (tak kental2 jugak), dia jadi cair lak. tapi nih whipped cream, bukan fresh cream... ke atau sifat whipped cream nih sama ngan fresh cream?

Reply #44 Adeknana's post

Nana, berdasarkan pengalaman saya, kalau guna dairy whipped cream ni, kene putar lama sket,
tapi jgn terlebih putar plak, nanti dia berketul2 & x kental. Memang leceh kalau nak putar dairy whipped krim ni, kene hati2.
Kalau nak senang, mudah & yang sedap, guna non-dairy whipping cream, selalu jual kat kedai barang2 kek. Ada byk brand, tapi yang saya selalu guna brand Rich, warna biru putih kotak dia.

Dairy whipping cream = cream yg x manis, biasa ada kat giant, k4, jusco& shopping mall lelain
Non-dairy whipping cream =cream yg dah sedia manis, biasa ada kat kedai jual brg kek

Reply #44 Adeknana's post

Nana, berdasarkan pengalaman saya, kalau guna dairy whipped cream ni, kene putar lama sket,
tapi jgn terlebih putar plak, nanti dia berketul2 & x kental. Memang leceh kalau nak putar dairy whipped krim ni, kene hati2.
Kalau nak senang, mudah & yang sedap, guna non-dairy whipping cream, selalu jual kat kedai barang2 kek. Ada byk brand, tapi yang saya selalu guna brand Rich, warna biru putih kotak dia.

Dairy whipping cream = cream yg x manis, biasa ada kat giant, k4, jusco& shopping mall lelain
Non-dairy whipping cream =cream yg dah sedia manis, biasa ada kat kedai jual brg kek

Follow Us
alamak! terpost 2 kali plak...
intenet mengong skit nih..

Reply #45 eloysh's post

aloysh...
aku sampai skarang tak pandai nak putar whipped cream ni...
tak tau la terlebih putar atau terkurang putar... dia macam jadi berair...
tapi aku rasa aku putar sekejap je.. tak berani nak putar lama2...

Originally posted by eloysh at 22/1/2007 12:25 PM
tapi jgn terlebih putar plak, nanti dia berketul2 & x kental. Memang leceh kalau nak putar dairy w ...

TQ eloysh for the info ... agaknya saya terlebih putar la kot, sbb at the end dia berketul2 dan tak kental. so kalau kita guna non-dairy whipped cream, kita tak perlu add gula lah yer?

Reply #49 Adeknana's post

yup! kalau guna yang jenama rich kene tambah fresh milk skit..
Cara nak pakai ada tulis kat kotak...
kalau jenama lain rasanya tak perlu tambah susu, terus putar...
apa2 hal nana tanya je pd tokei kdai tu, k

Originally posted by eloysh at 22/1/2007 03:36 PM
yup! kalau guna yang jenama rich kene tambah fresh milk skit..
Cara nak pakai ada tulis kat kotak...
kalau jenama lain rasanya tak perlu tambah susu, terus putar...
apa2 hal nana tanya je pd  ...

TQ very2 much

Reply #46 eloysh's post

erm whipp cream ni x yah tambah bhn2 lain ker utk wat topping kek?
pastu non dairy whipp cream ni fresh cream ker?:hmm:

Reply #48 atira's post

nak putar whipp cream pun ada tekniknya jugak ke?x leh ker main hentam putar....

setahu saya whip krim ni takeh overbeat.....maknanya tak leh putar lamer2...putar for 5-6 minit at top speed pahtu stop...

sebaik2 nyer sebelum guner tu bacala dulu instruction yg dia tulis kat kotak nyer.....biasanyer mmg ada arahan2 kat situ.

non-dairy whip cream ni adalah krim yg khas utk buat topping kek....fungsi nya sama mcm fresh cream gak.....bila diputar (whipped) boleh di buat topping kek....topped atas chocolate milk shake or makan dgn pancake mcm ni...

bezanyer cumer...

fresh cream dibuat dari bahan tenusu manakala non-dairy whip cream di buat dari bahan bukan tenusu ....biasanyer dibuat dari minyak sawit atau pon minyak2 lain.

ada satu jenis cream lebih kurang cam dlm gambar atas keluaran nestle boleh ke digunakan sebagai ganti fresh/whip cream ?

Reply #54 hairanaz's post

kena putar sampai dia gebu/kembang ker?:hmm:

Originally posted by pinKy180 at 23-1-2007 11:03 AM
kena putar sampai dia gebu/kembang ker?:hmm:

whip cream tokleh dipukul sampai kembang..
sebabnya nanti terlebih pukul dia akan lembik..bila dah lembik dah tokleh guna dah..
tapi saya penah baca kat instruction..
kalau terlebih pukul dan lembik..boleh tambah lagik skett whip cream nie..
so..cara nk pukul whip cream nie..guna hand mixer speed yang rendah dan pukul..
agak2 dah kental..stop!

Reply #52 pinKy180's post

pinky, u boleh tambah apa2 aje bahan lain yang u nak...coklat, pewarna, cheese...etc
fresh cream tak sama dgn non-dairy whip cream dari bahan buatannya

Non-dairy whip cream ni cream yang dah sedia manis, tinggal putar je untuk digunakan,
hasilnya jugak lagi kental dan lagi putih daripd dairy whipping cream.
Non-dairy whipping cream ni hanya boleh dijumpai di kedai jual brg2 kek berbanding dairy whipping cream yg boleh dijumpai dimana2 store..

non-dairy cream ni pon boleh tambah apa2 aje bhn lain yg pinky suka...coklat, any fruit puree, pewarna..etc  

pinky kene putar sampai kental (bila terbalikkan mangkuk, cream tak tumpah), u boleh bezakan sendiri nanti sbb u akan perasan perubahan cream drpd cecair ke pepejal...

ok, selamat mencuba!

Rate

1

Reply #53 pinKy180's post

itu la...
aku bab whipped cream ni sampai skarang tak pernah jadi kalau putar sendiri...
last2 malas dah nak guna...
first time putar kat rumah aunty aku.. dia monitor laaa.... aku rasa time tu lama gak aku putar..... pastu bila dia suruh stop aku stop la.... cantek je jadi...

bila beli sendiri... putar sekejap dah berair...

kenapa ye...

adakah jenama lain2.... masa putar pon lain??

kat kotak tu tak de instruction le... tu yg blur tu..
jenama apa pon aku tak ingat dah.. tapi penuh bahasa arab kat kotak cream tu

Originally posted by atira at 23-1-2007 11:48 AM
itu la...
aku bab whipped cream ni sampai skarang tak pernah jadi kalau putar sendiri...
last2 malas dah nak guna...
first time putar kat rumah aunty aku.. dia monitor laaa.... aku rasa time t ...

buat research dulu bagaimana cara nak putar cream. banyak maklumat yang boleh didapati di internet. shida mula2 nak work with non-dairy cream dulu, ambil masa seminggu buat research. cari segala banyak maklumat yang boleh sebab tak mo fail. alhamdulillah 1st attempt terus berjaya.

cari maklumat apa itu dairy cream, non-dairy cream, whipping cream dan sebagainya. dalam thread ni pun ada banyak maklumat yang berguna yang boleh digunakan.

janagn cepat mengalah. kalau atira nak buat, beli brand yang dah diyakini & dicadangkan oleh firumner di sini. sebabnya brand tersebut memang dah diuji oleh forumner. macam shida, beli brand anchor - bakers mix. pernah sekali pakai vivo tapi lebih suka pakai anchor. jenis ni tak perlu taruk gula dsb. putar sahaja.