CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 22479|Reply: 51

TELEKUNG

oriorigami This user has been deleted
sesiapa tahu kat mana nak belajar buat telekung?
saya sekarang belajar menjahit kat epal (kelas menjahit)..dapat belajar sulam, so terigin lak belajar buat telekung pastu belajar sulam. selain tu dpt buat craft. seronok sangat dapat belajar craft. Ini antara craft yg saya dah buat (oriorigami.blogspot.com) Apa pendapat kawan2? Menarik tak?

[ Last edited by  noor_hannah at 8-7-2006 10:06 PM ]

Originally posted by oriorigami at 11-4-2006 12:18 PM
sesiapa tahu kat mana nak belajar buat telekung?
saya sekarang belajar menjahit kat epal (kelas menjahit)..dapat belajar sulam, so terigin lak belajar buat telekung pastu belajar sulam. selain tu  ...

my MIL selalu jahit telekung, lepas tu sedekahkan kat orang..
arwen ada tanya dia mcm mana dia buat dulu..dia kata dia cuma amik contoh dari telekung yg ada lepas tu dia potong ikut bentuk telekung tu jer..

OOHH

menarik....mana gambarnya sayang?

Iman pun baru2 ni buat telekung my daughter... nak beli size kecil pada de... yg ada pun budak2 besar.. ikut je bentuk telekung kita...

Kalau nak buat cari cotton yg lembut sikit dlm rm9 semeter kot... so kain dia tak le panas sangat... n tak tipis...

Ada tak yang nak ambil upah jahit telekong?Kak uda nak upah lah.Sebab telekong-telekong yang dijual,semuanya nipis especially kat kepala.Ingat nak tempah, nak buat 2 lapis dikepala hingga tengkuk.Thanks.

Reply #2 Arwen's post

waa ada arwen larr..

Follow Us
Originally posted by Acun at 11-4-2006 03:14 PM
waa ada arwen larr..

mmg ler ada....kita ni kat umah jer...

Kalau buat sulam tak reti guna mesin EPAL. Saya memang ada jahit telekung tapi guna lace utk tepi kain tu. Tu lah teringin nak cuba jahit sulam.

kalau ader sesiapa yg boleh bagi tips, harap2 ader la....kalau susah sangat kena la buka telekung yg ader lepas tu jahit ikut yg dah ader, tapi ok ker?

tak semestinya kena buka telekung tu ori...just lipat dua kain lepas tu potong ikut bentuk..
buat guna kertas dulu lah..

teringin nak join...tp sayang...neisya bab jahit menjahit ni....fail...

Melur01 This user has been deleted
oriorigami,
1.ukur dari atas kepala sehingga ke hujung jari... lebihkan sedikit, sebagai contoh ; jika ukuran dari kepala hingga hujung jari adalah 1 meter, diperlukan kain 21/2 meter atau lebihkan sedikit jika hendak dilabuhkan sedikit.(kain A)

2. lipat 2 kain tersebut, untuk tandakan bulatan, ambil pita ukur, seseorang perlu memegang hujung pertama pita ukur, hujung kedua pita ukur - boleh digerakkan, gerakkan dari hujung kain yang dilipat dan tandakan dengan pencil kain sehingga menampakkan 1/4 bulatan.(Kain A)

3. gunting lebihan bulatan yang tak dikehendaki.(Kain A)

4. jangan lupa untuk tigasegi di bawah dagu.  kain yang diperlukan 4"x4" (inci), dilipat dua.(Kain B)

5. ukur lilitan kepala dari atas kepala hingga ke bawah leher. bahagikan dua.ukur di lipatan kain A yang telah digunting, tandakan.

6. basi jahitan selalunya 1 cm, pinkan kainB ke kain A, keliling kepala akan dapat kita jahit lipatan basi 1cm.  sekarang bolehlah sambung jahit... dan boleh sulam seperti yang dikehendaki.

Nota : perlu diingat bahawa ada dua jenis lerang kain - 45 dan 60. sebelum membeli ukur dulu telekung yang kita kehendaki.

sorrylah kakmelur tak ada contoh gambar, harap penerangan ini dapat membantu...

Originally posted by Melur01 at 12-4-2006 09:27 AM
oriorigami,
1.ukur dari atas kepala sehingga ke hujung jari... lebihkan sedikit, sebagai contoh ; jika ukuran dari kepala hingga hujung jari adalah 1 meter, diperlukan kain 21/2 meter atau lebihk ...

wah mahir sungguh kak melur mengajar ek, ummi kalo nak kasik guideline satu2 mmg fail.. ummi  dari dulu mmg suker pakai telekung buat sendiri.. sbb telekong kat pasaran mostly tipis, atau biku kat kaki telekung tu lobang2 nampak tangan, dan mahal pulak tu kdg2 x sepadan dgn kualiti kainnya..so slalunya ummi beli kain yg ummi selesa dan jahit sendiri.. awal2 jahit tu herot petot la sket, tp lama2 dah ok.. siap boleh buat telekong kaler2 lagik, tp yg kaler2 tu pakai kat rumah la, x mo mengganggu jemaah lain kalo pakai telekong kaler 'pelik2' kat masjid/surau malaysia nih.. nnti kalo tringat ummi tempek gambaq kat sini

Kak melur mmg best la...
Thanks sbb nak ajar....
kalau ader gambar lagi best tapi ini pun dah sangat bagus dah kakak....
Saya akan cuba & kalau dah berjaya nanti saya akan try upload kat forum ni..
So kengkawan kena sabo ler...adakah saya berjaya..so TUnGGuuuuu!!!!! hehehe

Kita try jahit dulu pastu tengok ler kalau saya berjaya dapat step2 dia..saya akan bagi kengkawan
hasilnya dan cara2nya sekali...

Kakak..thanks a lot..mudah2an murah rezeki la hendaknya...
Kata org ilmu jgn kedekut..itu yg akan jadi amalan kita bawa sampai hari kiamat...

Thanks again....so tunggu yer saya kena ler carik beli kain dulu

Melur01 This user has been deleted
kita tunggggguuuuu....

paste ye gambar bila dah siap telekung nanti...

alhamdulillah, ilmu memang untuk dikongsi bersama... yang mana kakmelur boleh bantu, akan dibantu hingga berjaya... lagi banyak kita kongsi ilmu, lagi banyak ilmu kita dapat belajar dengan senang... yang kakmelur tak tahu tu tunjuk-tunjukkan jalannya ye...

Thanks Melur01 kerana kasi ukuran tu, maksuu dah lama jahit sendiri telekung ni tapi pakai tengok ukuran telekung yang sedia je, cuma buat 2 lapis tang kepala sampai siku Ada ukuran tu rasanya pro skit, hehehe..

Kalau dah pandai buat sulam, boleh jahit sulam kat telekung yg dah siap dijahit. Mesti serupa & lebih cantik dr. yg dijual kat kedai2.

Baiduri, saya belum pandai buat sulam, ari tu ada beli buku sulam tapi biasalah otak ni kalau dari buku ianya lembap betul lah. Kalau tengok dari file menjahit Baiduri tentunya dah betul2 expet.

Reply #18 maksuu's post

Belum lagi expert Maksu. Baru je merangkak. Hari tu termotivated oleh Kak Noor Hannah bila cerita bab sulam tu, maka saya berminat nak cuba. Saya belum sempat pergi bookstore cari buku sulam ni. Benang sulam pun belum beli lagi. InsyaAllah akan update korang semua mengenai perkembangan sulam saya. Cikdak & Bianca pun dah mula nak buat sulam. Jomlah join kitaorg. Tak payah expert sgt asalkan menjadi je. Nanti lama2 boleh jadi expert.

Bai, maksuu harap gitulah jugak, harap online je dulu pasal maksuu baru berhijrah dari kampung, so hubby tak bagi pegi mana2 sendiri kecuali antor n ambik anak sekolah je, boring betullah, nasib baik ada bod ni, thanx tuk  Bai gak pasal bagi moral support kat maksuu.