CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 51386|Reply: 39

corned beef tak halal?

aku ada kemusykilan sikit ni.
korang pernah tak makan corned beef? kat sabah ni melambak2 kat supermarket. aku pun kenal corned beef ni masa dok kk ler. aku musykil ler sebab mertua aku suka beli corned beef ni. ada yg jenama great wall (dari china), dll. dia memang ler tulis kat luar tin tu halal tapi bukan yg jakim punya cop ler. bila aku tertengok kat bahagian makanan tak halal, aku ternampak pulak yg babi dalam tin ni berjenama greatwall jgk. aku geli geleman pulak bila memikirkan yg aku pernah melantak corned beef ni.
aku nak bagitau mak mertua aku tak sampai hati sebab diorang kat sini tak sensitif sgt pasal makanan. asal tulis halal je kira jadi ler. pastu camne yek? mestilah aku kena samak semua kuali dan kitchen utensils tu kan? hmm.... kalau lah benda ni digembar gemburkan dalam news kan elok. jadi semua org boleh tau.

fox pun ske corned beef tapi selalu beli satu jenama ni dari kuching.... pembuatnya melayu dan adda cop halal dari jakim... yg lain2 di pasaran fox mmg tak beli.... cuma susah gak nak dapat corned beef zul nih....

Originally posted by mariamaria at 19-4-2006 10:47 AM
korang pernah tak makan corned beef? kat sabah ni melambak2 kat supermarket. aku pun kenal corned beef ni masa dok kk ler. aku musykil ler sebab mertua aku suka beli ...

i just buy n eat as long as ada chop halal... tak kirala from jakim or mana2 islamic authority negara lain.

Kalau cornedbeef brand GreatWall dr China yg dlm tin segiempat bila nak bukak tu main pusing guna alat macam kunci memang sah tak halal.  Baru jer announced oleh JAIS Sarawak dlm paper Utusan Sarawak 16 April 2006.  Pembuat murtabak disahkan sebagai pengguna yg paling ramai.  Jadi berhati2 masa nak makan murtabak.

JAIS mendapat pengesahan daripada Penguasa Agama Islam di China yg mengesahkan bahawa daging lembu yg ditinkan adalah dr sumber yg tidak halal means tak disembelih.

Originally posted by kewl at 20-4-2006 12:05 AM
Kalau cornedbeef brand GreatWall dr China yg dlm tin segiempat bila nak bukak tu main pusing guna alat macam kunci memang sah tak halal.  Baru jer announced oleh JAIS Sarawak dlm paper Utusan Saraw ...

wats the most delicious cornedbeef available? i latest makan yg made in brazil punya (tin merah, lupa brand)... tak sedap.

ye ke kewl? yarkhh....:puke:
apesal ler kat sabah ni takde pulak pasal berita macam nih.
aku memang dah was2 pun pasal corned beef greatwall tu.
anyway, thanx for the info.

Follow Us
Menurut apa yg dilaporkan Corned Beef ni dalam tin warna merah, ada tulisan Arab dan ada logo halal.  Pihak yg berkuasa di China tidak pernah memberi sijil Halal kpd Syarikat tersebut.

Dan yg tak bestnya....corned beef ni dah lama berada di pasaran Malaysia.

Ni hah gambarnya........

yup. that's the one. ada byk lagi jenama lain. kebanyakan dari china.
tak leh ke kita bwk benda ni ke press? kalau kat sabah ni macam dah jadi makanan ruji pulak. setiap orang mesti pernah makan punya. dah letak logo halal pulak, lagi ler org makan. kalau org semenanjung memang tak berani makan sgt. mak aku lagi, kalau je dia tgk makanan tu pelik sikit, mesti dia tak nak makan punya. sosej tu pun dia tak lalu nak telan. inikan pulak corned beef dari china.

..klu was-was jgn makan..beli yg ade cop halal..

Majlis agama china tidak menghalal kan cornbeef keluaran greatwall disebabkan syarikat Greatwall ini mengeluarkan makanan Haram dimakan seperti babi. maka majlis agama china membuat kesimpulan kesemua produk greatwall adalah haram.

yup. memang diorang jual produk babi jugak. aku rasa benda ni kena bwk dkt press la supaya masyarakat di sabah ni khasnya, buka mata sikit. bukan greatwall aje yg keluarkan corned beef ni tapi ada jenama lain lagi Nan Xing ke Nai Ling ntah apa ntah. tu pun sama gak cam Greatwall. ada produk babi gak.

alamak, penah makan ni dulu...camne ni~

dulu2 suka mkn corned beef brazill tuh.. tu pun sbb dulu spupu Q tinggal serumah dgn family Q.. bila dorang masak, Q tompang ikut makan. , klu nak harap parents Q..smpai ke tua la Q tak tau apa bendanya corned beef ni.. tp bila dah timbul isu halal haram kat sini,(dah lebih 15 tahun rasanya, Q dah tak mkn corned beef brazil tu.. sib baik  pada msa ni ada local product yg rasanya lebih kurang mcm tuh.. ..

Q, u kat mana? sekarang ni kat sabah, memang selamber je diorang makan. tapi i memang dari dulu tak berselera tgk corned beef ni. perasaan was-was pun ada gak. tapi bila tgk kat tin tu adatanda halal, yakin jek. sekarang ni bila dah tahu, uweekkk.:puke:

miss sepet, takpe kot kalau kita tak tahu. tawakkal jelah. yg penting lepas ni jgn kita makan lagi.

Originally posted by mariamaria at 4/18/06 18:47
korang pernah tak makan corned beef? kat sabah ni melambak2 kat supermarket. aku pun kenal corned beef ni masa dok kk ler. aku musykil ler sebab mertua aku suka beli ...

tak pernah makan even from NZ or Australia .chop halal dia orang tu tak boleh pakai. Baik pergi pasar beli yang halal 100%!

darsita, yup. betul tu. cop halal corned beef tu sempoi jek. setakat cop halal macam tu, sape2 pun boleh tulis. pun bukan dari jakim pun. tapi kalau cadbury dari australia tu ada cop halal dari kerajaan diorang. boleh caya ker? lagipun coklat import ni memang lebih sedap dari coklat mesia.

Originally posted by kewl at 22-4-2006 12:34 AM
Ni hah gambarnya........

jgn lah beli sebab i fikir ia bukan halal.

di china kadang2 dia pandai 2 aja buat chop halal  utk mengelirukan.

satu lagi, orang2 cina kurang minat dgn daging lembu  tapi minat dgn ayam, babi dan ikan.

mungkin u beli cornet beef jenama itu, lepas u htr ke mana-mana kementerian utk membuat analisis sama ada ia nya daging lembu atau babi

satu lagi mungkin dia all ada campur aduk dengan bahan2 lain atau menguna peralatan sama lepas potong babi. adakah kilang itu process daging lembu aja??mungkin ada process daging babi?

p/s: i tak pernah membeli makanan buatan dari China sebab rasa was2 sikit.

[ Last edited by  Truth.8 at 12-6-2006 10:17 PM ]

Truth, u're right. takkan le diorang nak asingkan alat2 pemprosesan daging tu kan. of course diorang campur sekali. dahler produk greatwall tu memang ada jual produk babi. memang confirm ler tak halal. tapi kalau mushroom dari china tu, i selalu gak beli. tak tahu ler halal ke tak. harap2 bahan2 yang diorang guna tu halal.

org2 semenanjung yg kerja dan menetap kat sini agak berhati2 dalam memilih makanan halal.. tapi pengguna kat sabah ni rata2 tak kisah sgt kot pasal makanan ni. macam my MIL tu jenis yang asal tulis je halal, memang dia beli. kalau i memang tak lalu nak telan benda2 macam tu. lebih2 lagi tgk produk daging dari china.

Originally posted by mariamaria at 13-6-2006 12:07 AM
Truth, u're right. takkan le diorang nak asingkan alat2 pemprosesan daging tu kan. of course diorang campur sekali. dahler produk greatwall tu memang ada jual produk babi. memang confirm ler tak halal. tapi kalau mushroom dari china tu, i selalu gak beli. tak tahu ler halal ke tak. harap2 bahan2 yang diorang guna tu halal.

org2 semenanjung yg kerja dan menetap kat sini agak berhati2 dalam memilih makanan halal.. tapi pengguna kat sabah ni rata2 tak kisah sgt kot pasal makanan ni. macam my MIL tu jenis yang asal tulis je halal, memang dia beli. kalau i memang tak lalu nak telan benda2 macam tu. lebih2 lagi tgk produk daging dari china.

macam ini lah, apa2 barang makanan datang dari negara cina.....cuba elak kan. mushroom ke, tauhu ke or whatever....sebab ...kalau kilang yg proses makanan....mereka akan proses apa2 makanan pun....cara  /macam mana makanan itu simpan atau campur aduk dgn makanan babi atau sebagainya.

tauhu buatan dari Malaysia pun i tak berani beli walaupun ada logo halal sebab buatan dari cina .....kita tak tahu macam mana proses dan sebagainya.

dlm cosway pun banyak barang makanan seperti suji, biskut, sauce dan lain2 i tak berani beli sebab kita belum pasti lagi cara pemprosesan  nya walaupun ada logo halal.

Saya ambil mudah aja....tengok cina buat....i cuba hindarkan aja walaupun ada logo halal sebab i was2

Sebelum ini saya  pernah  beli karot (carrot) goreng dari cina walaupun ada logo halal tetapi rasa macam /bau minyak babi.

sepatunya,  orang Islam mesti menceburi dlm proses makanan seperti tauhu  dan sebagainya walaupun saya bukan Islam tetapi saya masih mengamalkan makanan halal dan haram mengikut kitab Bible dan islam ada persamaan dlm  konsep ini.

bagi saya  senang,  kalau Kitab Bible dah tulis babi haram ...haram lah. No question ask.

[ Last edited by  Truth.8 at 13-6-2006 01:08 AM ]

12Next
Return to list New