CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5300|Reply: 7

Poll di Chinese.cari---

Mr.Forensics This user has been deleted
helo...
aku baru jer lepas lawat chinese.forum.cari .....kat board other languange diorang ada survey
'adakah anda suka bahasa melayu?'

so ni keputusan poll setakat ni.

pada pendapat korang ler...dari experience...ramai ker chinese kat malaysia ni tak reti berbahasa melayu...
atau boleh ckp melayu,tapi ...susah nak difahami diorang ni ckp aper...

apa plak perasaan korang biler dengar diorang ckp bahasa melayu ngan perfect,sdgkan kiter langsung tatau bahasa diorang...

dan apsal,kalau betul diorang tak suka bahasa melayu,kenapa plak diorang tak suka tu...any chinese ker here...thank u.

Rate

1

Reply #1 Mr.Forensics's post

memang susah sekrang ni nak jumpe chinesse yang bebetul terrer dalam bahasa melayu...ni ape yang aku alami la mase aku wat a level dulu..ingat masa kitorang ade buat biro tata negara( BTN)..we were asked to speak 100% malay..TAPI..kebanyakan budak cine memang fail dalam cakap melayu ni..TAPI ade juga beberape yang bleh cakap melayu..aku ade buat summary pasal bende tu dan terbahagi kepada beberape golongan..

1..GOLONGAN yang memang tak pandai bahasa melayu... -- ni golongan cine yang dari kampung2 yang ulu2..macam kat kampung aku kat muar tu..ade jugak bebudak cine yang tak pandai cakap melayu...even 'aku' pun tak tau ape maksud nye..

2..golongan yang boleh cakap sesikit..--- haa yang ni..mase aku wat a level memang ramai..dorang ni biasa nye dari sekolah srjk atau sekolah swasta yang memang bahsa pengntar dorang bukan bahasa melayu..dorang kalau cakap melayu pun memang PELIK dan AJAIB..terlalu baku dan kekadang susah dorang nak sebut bebende dalam bahasa melayu..dorang seperti seorang melayu yang tak biasa cakap inggeris tapi susah nak berkomunikasi dalam english...dorang ni still belajar bahasa melayu tapi ...dari ape yang cikgu aku cakap dulu ( she has experience mengajar dalam sekolah SRJK )...die cakap bebudak cine ni belajar bahasa melau bukan berdasarkan pemahaman..tapi berdasarkan penghapalan terumatanya dalam imbuhan dan erti dan macam2 lagi..mungkin sebab dorang susah sket kot nak paham..ye la bukan bahasa utama kan

3..golong yang ketige ni yang boleh bertutur dan ok la ..kire dorang ni jenis yang boleh cakap melayu sehebat budak melayu...ade beberpa kawan aku macam ni...semua dorang ni belajar sekolah kebangsaan dan bukan srjk..so peluang dorang cakap melayu tu lebih meluas..praktis untuk bercakap dengan budak melayu lain..so tak de masalah kalau bertutur..

memang tak nafikan dorang kekadang tak pandai langsung cakap melayu...

Rate

1

aku ada ramai member (chinee and indian) yang pandai melayu tapi rasa janggal lak cakap melayu ngan diorang.. mula2 diorang tanya kot melayu aku bantai english.. tapi lama2 diorang pun insist nak cakap melayu ngan aku aku response in melayu la.. tapi seterer2 diorang cakap melayu pun tak sama sangat cam kita.. apa pun aku rasa aku lagi suka ckp english ngan diorang saher nak practie.. sbb susah aku nak practice speaking english ngan melayu.. musti nak cakap melayu gak..

Originally posted by sayang_mulut at 2-5-2006 07:50 AM
memang susah sekrang ni nak jumpe chinesse yang bebetul terrer dalam bahasa melayu...ni ape yang aku alami la mase aku wat a level dulu..ingat masa kitorang ade buat biro tata negara( BTN)..we were ...

eh saya budak dari SRJK dan juga SMJK tapi masa spm dulu saya dapat A1 dalam BM. hmm... minat masing2... tapi memang lah kalau cara bertutur itu agak berbeza dan tak boleh saya nak tiru 100% macam org Melayu...

Rate

1

Originally posted by Mr.Forensics at 1-5-2006 12:40 AM
helo...
aku baru jer lepas lawat chinese.forum.cari .....kat board other languange diorang ada survey
'adakah anda suka bahasa melayu?'

so ni keputusan poll setakat ni.
http://img98.imageshac ...

Herb half chinese yang bermuka cina (agak putih n hampir sepet) berlidah cina (tak mampu menahan rasa pedas) tapi fasih berbahasa melayu hehehe ... Tak caya tanya 0001, Hulubelang, Reatt dan Getz serta BF Herb yang tersayang yang pernah berkata-kata dengan Herb hehehe ...

:: Cina yang tak Cina... Herb mandi pagi, cebok (wakakakaka) dan lain-lain that somehow doesn't reflect much of my chinese side ... ::

Respecting others helps whaaaaaaaaaaaaaaat ...

i think tgk persekitaran diorang... dulu klasmet i chinese boy cakap melayu mmg macam melayu.. tp mana taknya dier kawan ngan org melayu.. walaupun skola aku byk chinese lain tapi dia tak gaul ngan diorang sgt.. dulu mati2 aku ingat dier melayu.. tp stakat nih aku tak penah lagi jumpa cina malaysia yg tak reti cakap melayu.. tak kira mcmana pendalaman atau moden pun mesti reti cakap.. kalau yg tak reti cakap english langsung tu ada la.

Follow Us
tgk upbring ma...
kalo kita pk pasal diaorg takke melayu nih mcm tau satu language jer...sorry off topic japp..hihih
cina yg belajar tuh selalunye ok, my friends masa sekolah ramai dapat A1 utk BM, tak termasuk aku la sbb aku xreti melayu baku. aku berbahasa melayu utk bertutur seharian. heheheh
some chinese i know can reaaally speak good malay but there are just some others that gila slang ar...i kinda like the originality of the sounds but to one extent u dont really get what they mean. that might be a nuisance if we expect smooth communication.  
and the fact that chinese in malaysia that speak kantonese/ mandarin follow their mother tounge sentence structure. correct me if i'm wrng but i realized this when i was learning mandarin and kantonis. sometimes its hard for malay to distinguish really what they mean but after awhile it sounded casual, not alien no more...  

saya nampak poll tersebut sejak abad dahulu.....

ok, balik ke topic

saya budak srjk, pas tu, sekolah swasta cina , ktar dan habis dengan uum..

pada pendapat saya, bhs melayu mudah digunakan.

untuk fasih dalam melayu, caranya mudah shj..

kawan ngan budak melayu .......