CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: eRiKa

cariK gitar eLEkteriK...toLongg..

Reply #20 neotoxin's post

tak penah beli apa pun....
teman member ja pi beli....
kalo nak  beli apa pun pi klang ja...

agak2nya...

gitar letrik ni..
berapa lama masa yg diperlukan utk menguasai kemahiran bermain gitar letrik..??

Reply #22 hazak's post

tengok kerajinan anda prektis la.....
dakpun tgk signature aku...

kat buy n sell ampang hari tu byk gitar 2nd...kat bentley pun ada yg murah.....GITAR NI AKU MINAT

Gitar nie kena tengok ler apa konsep muzik yg ko nak main...setakat nak gitar letrik jer banyak cap ayam ada...
Harga lak tengok brand jugak...bagi aku kalo nak main lagu heavy mesti nak pakai Ibanez...kalau nak solo clean sound pakai fender stratocaster...
Nak solo blues amik Les Paul Gibson...semua gitar ada sound nyer tersendiri...

It's up to you....

kalo aku la baik beli gitar letrik cap ayam jerk.
kat ampang dekat dgn ampang point ada satu kedai muzik.
gitar letrik cap ayam baru dlm RM 300 jerk.
kalo tgk kat kedai 2nd pun dlm 3++ mmg dah blh dpt dah.

kalo nak beli yg branded mmg la smpi bila pun x akan abis sbb bnyk choice.
yg penting $$$ jerk semua boleh jalan.
lg pun bukannya artis kan nak pki gitar2 branded ni.hehe..

Follow Us

Balas #26 otai_g\ catat

bagi aku kalau main sorang2 dan jamming stakat dlm rumah jer...takper kalo pakai cap ayam...tapi kalo ko bercampur ngan gitaris2 lain...habis...kejap jer ko pakai cap ayam tu...gerenti beli lain punyer...

bagi aku. yg paling penting adalah ergonomic gitar itu sendiri.

gitar datang didalam berbagai bentuk dan rupa.

keadaan fizikal gitar itu penting utk sama padan dengan fizikal tubuh badan pemiliknya.

ada, yg terlampau gemuk pada bodynya dan menyusahkan posisi tangan yg digunakan utk strum, neck (fretboard) yg kurus tidak sesuai utk jari lebar. dan berbagai lagi.

sepanjang aku bergelumang dengan dunia showbiz, aku pelajari, bunyi adalah perkara nombor 2. sebab, perubahan utk menghasilkan bunyi yg dikehendaki itu boleh dilakukan kemudian, tetapi fizikal gitar itu amat sukar utk diubah.

pada beginners, elok cuba jenis startocaster saja.
elakkan dari memilih gitar yg menggunakan active bridge (active saddle) kerana ianya agak sukar di tala kerana talaan dilakukan dua peringkat, pada bahgian bridge(tempat tremolo) dan juga neck.sedangkan strato, cuma perlu ditala pada bahagian neck/ headstock saja.

active bridge guitar atau flyod rose bridge.... menjanjikan kepuasan dalam penggunaan tremolo arm, pick up jenis double menghasilkan bunyi yg lebih padu tetapi susah mau tune, depan tune, belakang pun mau tune. 2 kali tune!!!!!!

jenis stratocaster, 5 way selector, 3 pick ups, rock is possible. senang utk ditune, bunyi pertengahan-middle

gitar jenis telecaster yg senang dan simple. tapi yg ni dah upgrade. biasanya telecaster pakai 2 pikap single saja. bunyi "kering" ala ala cake dan janis joplin. aku ada sebijik cam ni dulu, tapi sudah jual. perhatian pada kedudukan pikap juga penting, kemana sengetnya pikap itu akan mempengaruhi bunyi bagi setiap tali.

ok, so, yg paling penting fizikal gitar itu. test main masa nak beli bukan sebab nak cari bunyi. tapi cari kesesuaian gitar dengan tubuh badan kita. lepas dah jumpa body, fret yg sesuai, baru bleh cerita pasal nak bunyi cam ne. tapi, utk bunyi, ko boleh ubah kemdian dengan upgrade pikap. atau mencari amp dan efek yg sesuai.

utk efek, aku cadangkan BOSS metalzone

memang mahal sikit, dalam rm300 kut. tapi ini adalah yg terbaik. ko boleh dapat bunyi distortion dari range cake, metallica sampai lah korn. bagi yg menggemar bunyi yg heavy ala ala metallica, ini adalah efek terbaik. second best adalah dari DOD, tetapi DOD ni terlampau banyak sangat, sedangkan dengan metal zone, banyak range dan style yg boleh diperolehi dengan hanya satu efek.

nanti suatu ari, kita cerita pasal efek pulak.

antara brand yg aku rekomen..

1. bc rich
2. ephiphone
3. samick
4. kawai

ni list utk guitar yg berharga sederhana.

ibanez pun dah banyak yg klon dan china mari, dalam rm500-600, pun dah boleh dapat satu.

kalau duit banyak, belilah jackson... baru megadeth

kalau mau jadi syed Teja atau paul stanley dari kiss, belilah washburn... itu jam, man kidal pun mau jamming sama ko...

selamat membeli

[ Last edited by  geng_tx at 10-1-2009 12:25 AM ]

Rate

1

Bagi pendapat aku lak yg dah lama tak pegang guitar nie...utk beginner bergantung pada konsep muzik apa yg ko nak main...
Stratocaster memang sound clean...tapi macam tak best jer kalo pakai metal zone...(metal zone aku pun dah 15 thn aku simpan nie...)
Kalo nak ngam stratocaster pakai effect marshall skali ngan amp marshall..
Baru bunyi dia seketul2 keluar...
Lagi satu macam aku dulu2 belajar guitar ikut buku tablature jer...so kalo nak main lagu metallica..solo dia sampai fret yg ke-24..
Kalo amik stratocaster fret sampai 21 jer...so ada sikit kureng ler...lainler kalo nak layan Iron Maiden...
Utk susah2 tuning,aku suggestkan ko beli tuning meter tu skali...lagi accurate
dari telinga korang...habis satu lagu,tune balik...habis satu lagu,tune balik...nak plak lagu yg banyak pakai tremolo... lagi cepat lari tune...
So aku punya opinion Ibanez Steve Vai is the best for beginners...6strings punyer tau...bukan 7 strings...cari yg made in Japan punya...try survey kat Bently,Do RE Mi atau apa nama kedai kat blakang kota raya tu??Woh Fat ker apa...??

Ibanez Steve Vai for beginner? JEM nk bagi beginner ke? Oiii... tu rege RM11K . Atau ko maksudkan Jem Jr? Tapi ko suruh cari MIJ, so kompem JEM ygbetul, bukan Jr, bukan 555.

Beginner ni kalu dpt RG pun dh ok.. hahhaha

Originally posted by danedzya at 10-1-2009 01:58 PM
Bagi pendapat aku lak yg dah lama tak pegang guitar nie...utk beginner bergantung pada konsep muzik apa yg ko nak main...
Stratocaster memang sound clean...tapi macam tak best jer kalo pakai met ...

steve vai series for beginners? wow.....

jgn pandang rendah pada stratocaster, dave murray ( iron maiden) pakai menda alah ni, tapi setting pikup dari belakang, dabel -single -dabel

banyak faktor mempengaruhi bunyi. ketebalan string seperti ernie ball, pilihan pikup dan jenis kayu pada body memain kan peranan. sebab tu aku lebey suka nasihat carik yg sesuai dengan tubuh fizikal bakal pemilik.

menggunakan gitar yg simple setting nya seperti telecaster, membuat kan pemain akan lebih dinamik dan kreatif dari masa ke semasa. kalau dah start start dengan gitar yg best best.... nanti handicapped nya cukup besar. salah satu contoh terbaik adalah Lan Ipoh dari band disaster fun house, dia start ngan bc rich telecaster , sama mcm aku, tapi teknik kopak (menarik neck kebelakang, menolak body kedepan- paksa) neck dia cukup hebat, tak perlu tremolo lagi dah. selamba je dia main korn etc....

kreativiti setting pada efek dan amp juga perlu... itu dipelajari dengan slow slow...

pastu, bila dah upgrade gitar yg syok dan moden, permainan akan lebih melodic serta catchy...

but, 1 thing for sure, there is no bad guitar... and no best guitar. the man behind the neck adalah segala galanya...

salute pada pemain gitar karen seluruh malaya......

Tuan tanah yg bukak thread nie dah sambar gitar ker belum nie?
Kalo kiter jer dok sembang pasal gitar nie,sampai biler nak habis?
Kang semua jenis band zaman tok kadok keluar kang...dari Led Zep sampai estranged tak habis citer lagi...heh!heh!

(berangan nak pakai BC RICH Kerry King -Slayer)

one utama old wing

puteri nak cari amplifier yg ada usb ke computer... ada tak ek? atau cable ke apa ke?

love love love....

12
Return to list New