CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hanieliza

~ SOAL & JAWAB ~

tulah kak mas,

saya pun rasa macam dah masak jer... tapi ragu- ragu jugak..

rasanya kalau rebus yg macam choclate cakap tu ok kan.. tak benyek ya...

Reply #681 crystal_biru's post

rasenyer tak penyek..
slalu buat ok jek..
sbb rase cam pelik kan plak tak masak..hehe..
kalau letak atas kuali leper pun ok kot..panas2 kan skit..
hehe..

wokey.. got it..

pas ni boleh beli  

kuih talam

Assalamualaikum sifu2 & kengkawan,

Saya nak tanya sikit pasal buat kuih talam cam seri muka tu.  Saya ada terbaca resepi kuih seri muka (Kak Liza) yang menyebut loyang hendaklah dialaskan dengan plastik sebelum diletakkan pulut tersebut.  Jadi saya nak tahu jenis plastik yang dinyatakan itu yang macamana ya, adakah cling film? Kalau bukan, boleh b'tahu plastik tu boleh dapat kat mana dan apa namanya...... Biasanya kalau saya order kuih kat orang pun tentu ada plastik jugak....

Sekian, pertanyaan saya. Terimakasih......

Kak Liza dan rakan-rakan lain,
Last week saya buat keropok lekar ikut resepi kak Liza. Saya buat 1 kilo ikan tenggiri dan 300 gm tepung sagu, sikit air ais. Hasilnya keropok tersanggatlah keras setelah direbus dan tak rasa ikan pun. Agak-agak terlebih tepung ke? Tapi resepi kak liza, tepung dengan ikan sama banyak. Pasal apa ye keras dan liat?

Thanks.

Reply #685 uda's post

keropok lekor ikan tenggiri : ...woo..mahal kalau jual ni..
kat tranung pun akak tak pernah dengar ada orang buat kerpok guna ikan tenggiri...
mesti sedap ni....tapi yang keras tu..akak tak tau sebab tak pernah buat kerpok...sori...

Follow Us

Reply #685 uda's post

chemp pernah cuba recipe Puan Norzailina...
1 kilo ikan to 240 - 260g tepung sagu
uli tepung sedikit-sedikit sampai smooth (tak perlu habiskan  tepung kalau sudah cukup) dan bentuk memanjang (jangan panjang sangat) dan tidak pecah....

Originally posted by mya_sara2 at 14-4-2007 09:59 AM
Assalamualaikum sifu2 & kengkawan,

Saya nak tanya sikit pasal buat kuih talam cam seri muka tu.  Saya ada terbaca resepi kuih seri muka (Kak  ...

waalaikumusalam...

biasanya kkliza gunakan pelastik yg memang ada dijual jenis sekeping saiz 10 x 10 inci..
sekiranya takder boleh gunakan pelastik isi makanan tapi dipotong hujungnya dan belah pada 1 side jer..

kalau takder pelastik make sure sapu minyak sebelum tekan pulut untuk buat serimuka ..
pulut ni kalau tak lapik pelastik..atau sapu minyak..dia lekat kemas pada loyang..susah nak keluarkan nanti...

[ Last edited by  hanieliza at 14-4-2007 08:22 PM ]

Originally posted by uda at 14-4-2007 10:34 AM
Kak Liza dan rakan-rakan lain,
Last week saya buat keropok lekar ikut resepi kak Liza. Saya buat 1 kilo ikan tenggiri dan 300 gm tepung sagu, sikit air ais. Hasilnya keropok tersanggatlah keras  ...

ingin kakliza tanya ..

1. kkliza x pernah gunakan ikan tenggiri..so maybe texture isi ikan agak berbeza..
kkliza gunakan ikan selayang..

2. tepung sagu yg kkliza gunakan adalah tepung sagu terengganu..mmg khas untuk buat keropok..
tetapi ada juga orang memanggil tepung ubi/kanji sebagai tepung sagu..

3. saperti chempaka_ku tulis..memang kena masukkan tepung sikit -sikit sebab kkdg kelembapan ikan tak sama...
dan kena gaulkan betui2..supaya campuran tepung sagu dan isi ikan tu sebati elok...

jangan putus aasa...cuba gunakan isi ikan selayang ..
buat sikit dulu..tenguk hasilnya...:bgrin:

Kak Liza,
Thanks for the reply. Ikan selayang tu rupanya macamana? Dia macam ikan tamban ke? Tepung sagu Terengganu takda dijual ditempat lain ke? Kalau pakai sagu rumbia yang lembab tu boleh tak? Thanks

Originally posted by uda at 15-4-2007 09:41 PM
Kak Liza,
Thanks for the reply. Ikan selayang tu rupanya macamana? Dia macam ikan tamban ke? Tepung sagu Terengganu takda dijual ditempat lain ke? Kalau pakai sagu rumbia yang lembab tu boleh ta ...

ikan selayang ni dikenali juga  dgn nama ikan sadin...bukan sadin tin tu tauuu...
ini dia rupa ikan yg hensem tu...
tenguk mata ikan tu betapa segarnya....
masa kkliza beli tu mmg segar sungguh..bercahaya jer matanya memandang kakliza...
sampaikan kkliza pun jatuh cinta nak beli dan makan...

sagu tu kkliza x pasti ada dijual kat tempat lain dari terengganu..
dan sagu rumbia tu pun kkliza x pasti boleh gunakan atau tak....

Macam rupa ikan selar kuning aje and sikit-sikit macam rupa kembung. Nantilah bila gi pasar, tanya kat orang jual mana ikan sardin. Thanks kak Liza!

Reply #691 hanieliza's post

baru plan nak buat kerepok lekor hari
sib baik terbaca post nie
so kena campur tepung sket2lah
harap project hari nie menjadilah :pray: :pray:

k liza, saya dah ada tepung sagu rumbia, import dr mesia lg

yuhuu..yuna nak tanya laa..apesal bila yuna goreng ikan..mesti melekat kat kuali...minyak dah pnas..api sederhana je..bila nak balik ikan tuh..dia melekat.. x cantik ada petua x wahai sifu2 ku semua

aypru This user has been deleted
Originally posted by lady_yuna at 17-4-2007 05:16 PM
yuhuu..yuna nak tanya laa..apesal bila yuna goreng ikan..mesti melekat kat kuali...minyak dah pnas..api sederhana je..bila nak balik ikan tuh..dia melekat.. x cantik ada petua x wahai sifu2 ...

yuna....sy pernah baca dalam magazine dan sy dah buat alhamdullilah sebelum goreng ikan tu perah dulu minyak masak tu dgn sebiji limau kasturi atau limau nipis insyallah ikan tak melekat dan lepas tu minyak pun tak memercik atau meletup.Cubalah

Reply #695 aypru's post

ye ke ...bagus laa mcm nie..x de laa ikan tu jadi x cantik lagi..nanti yuna nak try petua nie ...thanks aypru..

sebelum letak ikan tuh..letak sebijik bawang merah..takpun asam keping ker..takpun tabur garam ker...
cubalah mana2 dulu..

ada lagi yuna....takpun gaul skit ikan tu ngan tepung..tak perlu banyak ...agak2 udah ler..elok jer ikan tu bila nak diterbalikkan...

Salam semua..

kalu di sblh pantai timur, kalu ada sembelih lembu / korban, slalunye mereka ada buat daging rebus potong nipis2 atau perut rebus. lepas tu dia ada buat kuah macam air cili campur cuka. sedappp sangat!!!! saper2 yang tau buat kuah dia ni bole ke share dgn saya?

TQ

naktanye..

Camner nak hasilkan muffin yang moist and fluffy? muffin saya moist tapi berat je. tak fluffy. ke memang texture muffin sepatutnye memang camtu?

harap bantu ye.

TQ